Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Resmi Avcılık Duyuruları

Resmi Avcılık Duyuruları Sirküler, yasaklar ve benzeri konular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-12-2005, 03:17   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan Tırıvırıya HAYIR !!!

Tırıvırının ne kadar zararlı bir av aracı olduğunu anlatmaya tekrar tekrar gerek yok sanırım. Bunun bilincinde olmayanların görmesi için sitenin en altına tırıvırı kullanmıyoruz doğayı koruyoruz logosunu koydum umarım iyi yapmışımdır.
Daha sonra daha uygun bir yer bulup daha üst kısımlara koymayı düşünüyorum siz ne dersiniz?

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-12-2005, 03:22   #2
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Tırıvırıya karşı yapılacak her türlü kampanyaya "EVET"
Tırıvırı denen katil av aracı doğayı kirletiyor şüphesiz. Bizim forumumuz gibi "doğaya dost" insanlardan oluşan bir forumda bu av gerecine karşı kampanya düzenlenmesi memnuniyet verici....
Buy konuya el atan herkesin elleri dert görmesin diyorum.... Destekliyorum....

Saygılarımla...
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-12-2005, 04:07   #3
aserkansatı
Guest

Bu tırıvırı ile ilgili bir kaç şey söyleyeyim.İlk çıktığında ben de aldım ve kullandım.Zararlı olabileceğini kolayca takılıp kopana dek düşünmedim bile.Bolca da balık yakalanıyordu.Bir gün göletin birinde çekilen suların ardından gördüğüm manzara iğrençti.Beş altı tırıvırı kayalara takılmış, üzerinde bir sürü balık cesedi.Düşünsenize atıyorsunuz takılıyor ve siz eve döndükten sonra bile o çalışmaya devam ediyor.Tıpkı bilgisayara giren virüs gibi arka alanda çalışıyor.Sürekli zarar veriyor.Berbat bir manzaraydı.O güne dek kullanmıştım ne yalan söyleyeyim ama bir daha asla kullanmadım,hatta tartışma pahasına atanları ikaz ettim.TIRIVIRI SULARIMIZDA HIZLA YAYILAN BİR VİRÜSTÜR...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-12-2005, 07:07   #4
mustfer
Kaptan

Tırıvırıya Hayır!...
Amatör ruh mu? Kolaycılık mı? Tırıvırı balık avcılığında tamamen kolaycılığın bir ürünü diye düşünüyorum. Nasılsa balık garantisi var diye herkes aldı ilk zamanlar. Sonra bakıldı ki işler sanıldığı gibi değil. Her yerde çoluk çocuğun elinde dolaşır oldu. Herkes bu tırıvırı yüzünden balıkcı oldu. Irmaklar göller tırıvırıyla doldu. Sular çekildi; Serkanın dediği gibi kopan bu nesnelerin üzerindeki balık iskeletleri faciayı serdi gözler önüne...
Yasaklandı ya da biz öyle biliyoruz. Çünkü bazı yerlerde halen satıldığı duyumlarını alıyoruz... Bu nedenle

Satana da, alana da, TIRIVIRI ya da HAYIR !...
mustfer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-12-2005, 07:12   #5
aserkansatı
Guest

Konuyla ilgili ilginç bir bilgiyi de bir dergide okumuştum.Tırıvırı yapılan misinanın ithali serbest, imalatı serbest,satışı serbest ama kullanılması yasaktı geçen yıl...Şimdi tamamen yasaktır umarım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-12-2005, 07:39   #6
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Tırıvırı mı??Karşı koymak mı??Yoooo ne kelime şiddetle kınıyorum kullananlarıda kullanmayı aklına bile getirenide kullanacaklarıda kınıyorum
Eski 08-12-2005, 15:49   #7
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Eyvallah Tago,gayet güzel olmuş,bana kalırsa her yere oturtulabilir,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-12-2005, 18:05   #8
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Hayir

Doğaya,ekolojik yapıya zarar veren ve zarar verebilecek herşeye şiddetle HAYIR HAYIR HAYIR.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-2005, 01:34   #9
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

ALINTI

Av malzemeleri sualtını kirletiyor
Amatör balıkçıların avlanma sırasında kullanırken suya düşürdükleri çeşitli av malzemeleri, sudaki canlı yaşamı için tehlike oluşturuyor.

- Misina yıllarca suda erimediği için sualtı yaşamındaki dengeleri bozuyor.

Konya Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Fahri Dönmez, Türkiye genelinde daha çok göl ve göletlerde amatör balıkçılar tarafından kurşun ağırlıklarla kullanılan ağlar başta olmak üzere bazı av malzemelerinin, sudaki canlı yaşamı için büyük tehlike oluşturduğunu söyledi.
Genellikle de suda unutulan, çekilme sırasında kopan “tırıvırı, katil tor ve paraşüt” gibi av malzemelerinin, balıklar başta olmak üzere suda yaşayan canlılar için ciddi tehdit anlamına geldiğini vurgulayan Dönmez, “Bu av malzemeleri içinde çeşitli şekillerde kullanılan misina, onlarca yıl suda erimediği için sualtı yaşamındaki dengeleri bozuyor” dedi.
Dönmez, genellikle küçük balıkların avlanmasında kullanılan malzemelerin çeşitli balıkların neslinin yok olmasına neden olduğunu öne sürerek, şunları kaydetti:
“Suya atma sırasında veya su içinde bir yere takılıp koptuğunda, suda kendisine takılan balıkların ölmesine neden olan av malzemeleri, ölü balıkları yemek için gelen diğer balık, yengeç, ördek, karabatak, balıkçıl, su samuru gibi canlılar için de büyük bir tuzak anlamına geliyor. Bu ağlardaki canlıları yemeye çalışan pek çok canlı da misinalara takılmak suretiyle suda boğularak ya da aç kalarak ölüyor. Misinadan yapıldığı için yıllarca yok olmayan bu av malzemeleri, aynı zamanda ekolojik dengeyi bozmakta ve çevre kirliliğine neden olmaktadır.”

YASAK KARARI
Daha çok göl, gölet ve nehirlerde amatör balık avcılarının kullandığı zararlı av malzemelerinin iç sularda olumsuz etkiler yarattığını anlatan Dönmez, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, bu tür av malzemelerinin satışını ve kullanımını, geçen Ağustos ayında yayınladığı bir genelgeyle yasakladığını söyledi.
Dönmez, yasağın Türkiye’de iç sularda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan balık nesli ve kirlenen suların rahat nefes alması için olumlu bir adım olduğunu belirterek, “Bu tür av malzemelerinin denetimi, tamamen su içinde kullanıldığı için oldukça zor. Yasalara uymayan balık avcılarının önüne geçilebilmesi ve doğa katliamının önlenmesi için yasağın arkasında durulması, denetimlerin artırılması gerekir” diye konuştu.

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-2006, 10:33   #10
Emre Ünalan
Oltacı

Emre Ünalan kullanıcısının avatarı

bu trolün elle yapılanı sanırım. hakkında bilgim yoktu ama öğrendik artık. cidden bunu kullanmak şerefsizlik...
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları