Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-12-2005, 03:50   #1
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Bizans`ın Palamutları...

Attention Please:QUOTATION
İngilizcede, Golden Horn;
Almancada, Goldenes Horn;
Fransızcada ise Corne d'Or olarak geçen
Altın Boynuz, Haliç'e eskiçağda verilmiş bir addır.
Osmanlı döneminde Halic-i Konstantiniyye ya da Halic-i Dersaadet olarak anılmaktaydı...
Palamutların en fazla bulunduğu ve yakalandığı yer Altın Boynuz (Khrysokeras
/ Chrysoceras) olarak adlandırılan Haliç’ti. Haliç'e boynuz (keras) dendiğini pek çok antik yazardan biliyoruz.
Efsaneye göre, tanrıların tanrısı Zeus, io adlı bir kıza aşık olur ve onu karısı Hera'nın hışmından korumak için inek biçimine sokar. Kendisine mussallat edilen sinekten kaçarken İstanbul Boğazı'ndan da geçerek (ki bundan böyle "İnek Geçidi" anlamına gelen Bosporos olarak anılmaya başlanır) Haliç'in bulunduğu körfeze gelir. Oradaki bir tepede dünyaya getirdiği kız çocuğuna Keroessa adım verir. Bu ad zamanla boynuz anlamına gelen Keras'a dönüşmüştür. Plinius ise Haliç'i "Altın Boynuz" (Aurei Cornus) olarak tanımlar. Fakat tanımlamakla kalmaz, niçin o şekilde adlandırıldığını da açıklayarak bizi meraktan kurtarır:
"Marmara Denizi'ni, Karadeniz'e bağlayan Trakya Boğazı'nda (İstanbul Boğazı) (yani), Avrupa ve Asya'yı ayıran boğazın en dar yerinde, Asya yakasındaki Kalkhedon yakınında, dipten yüzeye doğru suyun arasından parıldayan şahane beyazlıkta bir kaya vardır. Palamutlar bu kayayı birden bire karşılarında görünce, her zaman ürkerler. Sürü halinde dosdoğru karşı taraftaki Byzantion burnuna yönelirler. Buranın "Altın Boynuz" olarak anılmasının nedeni de budur. Sonunda tümü Byzantion'da yakalanır."Plinius, Haliç'e (Keras), Altın Boynuz denmesinin, bu körfezde kaynayan balıklardan dolayı olduğunu söylemektedir. Keza, Strabon da akıntının palamutları sürü halinde Haliç'e girmeye zorladığını ve dar bir bölgede elle bile yakalandığını söylemektedir. Anlaşılan Haliç, altın yumurtlayan tavuk gibi, palamut kaynayan bir körfez idi. Antikçağın, içi meyve dolu bereket boynuzu (cornucopiae), Byzantion'da içi palamut dolu bereket boynuzu oluvermiştir Byzantion'un, altını olmasa da, onun kadar değerli palamudu vardı !
Palamut balığı bizans için en önemli gelir kaynağı.
Eskiçağ kentlerinden bazıları bastıkları sikkelere, kendileri için en önemli doğal zenginliklerini koymuşlardır. Byzantion için de palamut/ton balığı, kentin en önemli doğal zenginliğini ve gelir kaynağını oluşturuyordu sikkelerine bu balıkları koymuşlardır. Byzantion'un İ.S. 1-3. yüzyıllarda basmış olduğu bronz sikkelerinde arka yüzlerde palamut ya da ton balıkları resmedilmiştir. Bazı sikkelerde ise bu balıkların arasında yunus balıkları görülür...

Bu mesaj en son " 27-12-2005 " tarihinde saat 21:05 itibariyle rüzgar2 tarafından düzenlenmiştir....
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 27-12-2005, 20:11   #2
aserkansatı
Guest

Kıllığımı yapayım bari;yunus balık değildir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2005, 21:22   #3
rüzgar2
Kaptan

Sevgili Serkan arkadaşım çok detaycısın gerçekten. Bunun sebebinede gelince böyle bilgileri hiç atlamadan anlayarak okuman ve hafızana kaydetmen.Ben senin boş zamanlarında kütüphanede çok ansiklopedi karıştırdığını bilirim.Buradaki dikkat çektiğin konuyada gelince;bu bir alıntı bilgidir ve biz yazıya alıntı yazarak müdahale etmeden foruma koyuyoruz.Müdahale edersek zaten alıntı olmaktan çıkar.Benimde okurken dikkatimi çekti ama elim kolum bağlı kaldı....Ayrıcada müdahale etmek lazım mı yoksa müdahale etmemek lazım mı bu tartışılabilir...
Eski 28-12-2005, 00:52   #4
aserkansatı
Guest

O zaman müdahale edeceksin ve yanlış olan konuları alıntı yapmayacaksın kankiciğim...Saygılarrrr
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2005, 00:55   #5
rüzgar2
Kaptan

Hayır alıntı günahı ve sevabıyla sahibine aittir.Hatalarını tartışmakta bize düşer.Şimdi olduğu gibi.Ama tartışmıyorum çünkü Yunus balık değildir bencede...Konu sadece alıntıya müdahalede sana katılmıyorum...
Eski 28-12-2005, 01:07   #6
aserkansatı
Guest

Yunusun balık olduğunu sen söyleseydin kabul ederdim ben de,alıntı yaptığın yazıda görünce olmadı...Sen ne dersen de kabulümdür...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2005, 05:23   #7
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Yunus balık değil de nedir peki abiii? Madem balık olmadığını biliyorsunuz o halde izah edin de okuyalım. Haaa, basitten memeli falan diye de geçiştirmeyin. Yemezlerrrr
Saygılar....

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2005, 05:23   #8
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Yunusun balık olduğunu sen söyleseydin kabul ederdim ben de,alıntı yaptığın yazıda görünce olmadı...Sen ne dersen de kabulümdür...
Bu söylediklerin üzerine sana şöyle bir cevap vermek isterim;yunusun balık olduğunu değil balığın yunus olduğunu sen söyle kabulümdür.....

Bu mesaj en son " 28-12-2005 " tarihinde saat 05:30 itibariyle rüzgar2 tarafından düzenlenmiştir....
Eski 28-12-2005, 05:28   #9
aserkansatı
Guest

Yav bu yunus, tıpkı Doğan görünümlü bi Şahin gibi,balık görünümlü bi memelidir...Kendisi de bu mevzuya inanmış,baş koymuş,memeli bi kardeşimizdir...Ama kendini balık sanmaktadır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2005, 05:29   #10
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Serkan sen de olayı Sami gibi değerlendirdin yaw. Senin mesajın olmasa bunu başka biri söylese bunu Sami yazmış derdim. Yunus ne ayak abi, meraklandım şimdi...

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları