Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > El Yapımı

El Yapımı Kendi Yaptığınız Malzemeleri Bizlerle Paylaşabilirsiniz...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-02-2007, 12:10   #21
lidaki
Miço

lidaki kullanıcısının avatarı

5-6 yıl önce gemi maketi hobisine başladım.Gerçi üç yıldır tek çivi çakmadım ama... Neyse konuya geliim maketlerin bazı parçalarını ( çıpa, makara, pervane v.b) alçı kalıpla kurşundan dökme olarak kendim yapıyorum. Bir eski cezve yetiyor.Buharına gelince, mutfak aspiratörü çekiyar zaten. Diyeceğim, alçıdan güzel bir kalıpla bu iş çok kolay olur....

BÜTÜN RENKLER AYNI HIZLA KİRLENİYORDU,
BİRİNCİLİĞİ BEYAZA VERDİLER.

Erdal KESKİN
İZMİR & 1970
lidaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-02-2007, 12:36   #22
CaTSiLeNcE
Kaptan

CaTSiLeNcE kullanıcısının avatarı

ben 6 7 yaşındayken babam kendi kurşununu kendi dökerdi.. ozmanlar balık malzemesi bulmak çok zormuş.. anlattığına göre balık kargılarını bir arkadaşı vasıtasıyla yurt dışından getirtirmiş..Ve bir kargı için nerdeyse bir maaşını verirmiş (öğretmen maaşı) Kurşuna için amcamla bir kalıp hazırlamışlar.. kalıbın detaylarını tam hatırlamıyorum sanrım tekrar sormam gerekecek..eski bir tavanın içinde kurşunu eritir kalıba dökerdi.. kurşunlar kafası kesik huni gibi çkardı..Babam ne zmam bahçede kurşun dökse balığa gideceğini anlar mutlu olurdum çoğu zman benide götürürdü..şimdi herçeşit kurşun bulmak mümkün..Ben kurşun almıyorum..denizden topluyorum..
Lersen@hotmail.com

""En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır.""
CaTSiLeNcE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-2007, 20:17   #23
aligalipkaya
Oltacı

Arkadaşlar evet bir kurşunun buharı veya dumanı ben evimin mutfagında bunları döktüm. (Yanlış anlaşılmasın size evin mutfagında dökün demiyorum) ancak burada çıkan buhar veya duman sizleri etkileyecegini sanmıyorum. zira dökeceginiz kurşun miktarı taş çatlasa 1-2 kiloyu geçmeyecek. Gırgır ağlarının kurşunlarını sanırım herkes biliyordur. Nekadar gittigini de sanırım tahmin edersiniz şimdi bunları dökenlerde insan bu insanlar bu işi senelerdir de yapıyorlar. Akşamınada 250 gr yogurt yerler onuda patronları verirse. Şimdi gelelim bizim konumuza bana göre burada asıl amaç kurşun dökmekten ziyade işi yapabilmek teknigini bilmek yoksa bu gün her hangi bir malzemeciye gitseniz çeşit çeşit kurşun bulursunuz fiyatıda pahalı değil. Zaten bir sezonda kaç tane zoka kullanacaksın. Kendi takımını yapmak her zaman zevklidir. ben bütün oltalarımı her şeyi ile mümkün oldugunca kendim yaparım. Dışarıdan ancak misina iğne fırdöndü gibi şeyleri almaya çalışırım. Bakın mümkün oldugunca diyorum zira her zaman yapamıyorum. Birde bundan çıkacak buharı koklamayacaksınız nasılsa Onun için bunları konuşmak bence yersiz. Uslubum yanlış anlaşılmasın aklıma geldigi gibi yazıya döktüm. İzmire kısmet olursa geldigimde daha geniş konuşma fırsatımız olur. Yanlızzzz bir şey var ona buhardan daha çok dikkat edin , oda sıçramasın ve bir yerinize değmeşin işte o canınızı daha çok yakar.Affınıza sığınırım.
aligalipkaya@msn.com (msn görüşmeleri için)
[email]aligalipkaya@ttmail.com (özel)
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 08-02-2007 " tarihinde saat 20:22 itibariyle aligalipkaya tarafından düzenlenmiştir.... Neden: eksik yazma
aligalipkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-09-2007, 16:14   #24
diga
Oltacı

herkese selamlar
ben aluminyumdan hazir hazir kaliplar kullaniyorum cok güzel ve zevkli biraz pahali yanliz ama en kolay kalip alcidan herhalde
burada
aluminyum kalip var

saygilarimla
diga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-06-2008, 04:17   #25
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

arkadaşlar ben yaklaşık 15 yıldır kurşunu kendim döküyorum.
Son 5 yıldır alçıdan hazırladığım kalıpları kullanıyorum.

Çocukluğumda kurşunu şu şekilde yapardık.

Su kenarlarında yetişen kamışı alıyoruz (Saz da derler buna bilirsiniz). Kurşunumuzun ne kadar büyük olacağına göre 2 cm'den 10 cm'ye kadar kesiyoruz. elimizde kamış bir silindir tüp oluyor. sonra bunu toprağa saplıyoruz dik bir biçimde. (Toprağa saplamak zorundayız, çünkü farklı bir satıha koyarsanız kurşun alttan akabilir.)

bir adet fırdöndünün ucuna biraz ucu aşağı sarkacak şekilde tel doluyoruz (geri çıkmaması için) yukarıdan ortalayarak (fırdöndünün ucu kamışın üstünde kalacak şekilde) pense ile tutuyoruz.

bu arada cezvede kaynayan kurşunu, toprağa sapladığımız kamışın içine döküyoruz. fırdöndü kurşunun içinde kalıyor. zaten hemen donuyor kurşun. onu su dolu bir kova içine atıyoruz.
sonra başka bir kamış alıyoruz tekrar aynı işlem. böyle 15-20 tane yapıyoruz.
sonra bunları kovadan çıkarıp tüp şeklindeki kamışları kırıyoruz. elimizde kaba halie ile kalıyor. Kenarlarını biraz eğeliyorsunuz.
Süper kurşunlar oluyor.

Kurşun eritilirken, kurşun buharı solunmamalıdır. Bu yüzden bu işlemi bahçede veya balkonda yapmanızı sağlık açısından kesinlikle tavsiye ederim. (Beethoven kurşun zehirlenmesinden ölmüştür. Bilginize...)

Alçı kalıp için de, arkalı önlü çift kalıp kullanmıyorum ben. kare şeklinde bir alçı döküyorum.
Daha sonra şarjlı el tornavidası ile onu istediğim şekilde oyuyorum. fırdöndünün geleceği yeri de ayarlayıp içine sabun tozu döküyorum. (Sabun tozu dökünce kurşun hemen ayrılıyor) fırdöndüyü yerleştirip sabitliyorum. sonra üzerine kurşunu döküyorum. suda 20 saniye bekletiyor kurşunu çıkarıyorum. Kurşunun sıcaklığı alçıya zarar vermediğinden epey idare ediyor.

işlemi tekrar edip seri olarak üretiyorum.

umarım anlatabilmişimdir.
saygı ve selamlar.

Sizin için birşeyler karaladım.

Merak edenler için söyliyim. Eğer ortasında delik olan bir kurşun yapmak istiyorsak; toprağa sapladığımız kalıbımızın tam ortasına da bir kibrit çöpünü saplıyoruz.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 20-06-2008 " tarihinde saat 04:49 itibariyle xnode tarafından düzenlenmiştir....
xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2008, 16:50   #26
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Fikir vermek açısından, uzun süredir kullandığım ve kendi yaptığım ,alçı kurşun kalıbı.
Kısmetse 10 gün sonra tatilde bunları terk edip yeni kalıplar hazırlayacağım.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-2009, 20:28   #27
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

tevazu 61,öncelikle aramıza hoş geldiniz,kalıcı ve katılımcı olmanızı dilerim.Kontrol panelinden imza ayarlarınızı yaparsanız sizi daha yakındn tanımış olur. vede size hitabımızda hata yapmamış oluruz.

10 gr dan 100 gr kadar olacak kalıplar için fiat bilirirseniz iyi edersiniz.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-2009, 01:46   #28
mehmetulas
Kaptan

mehmetulas kullanıcısının avatarı

bu kalıbın fiyatı 50 lira olmalı bence maliyeti 15 lira çünki demiri 3 yada 5 lira frezede kabasını al dalma erezyonda dal 10 lira maliyet35 lirada kar yeter sanırım nerdenmi biliyorum metal plastik ve saç kalıpçısıyımda ondan saygılarımla ULAŞ
mehmetulas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2011, 14:30   #29
datdiridat
Oltacı

Varsayılan hayda...

Alıntı:
aligalipkaya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kurşun dökme konusunu anatoliafishing formunda resimleyerek anlattım. rahatlıkla inceleyebilirsiniz

kardeşim oraya ekledinse buraya da ekle.. giriyoruz adrese .. bi üyelik istiyo... hadi zahmete katlan üye ol... bi de yöneticinin müsade etmesini bekle.. diyleim müsade etti ... ne zaman? 3-5 gün sonra mı?? ben bu foruma niye üye oldum.. hatırlayabilecek miyiz??
datdiridat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-2011, 19:32   #30
mehmet0625
Oltacı

mehmet0625 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Abiler ben düşündüm de acaba kendimiz kurşun dökmek için kalıp hazırlayabilirmiyiz. Evde işe yaramayan bir sürü kurşun var değerlendirmek istiyorum.
Alçı ile falan kalıp yapabilirim diye düşünüyorum ama tek tek onları dökmek bizar zor olur şöyle 5 li falan bir kalıp tasarlamama yardımcı olursanız sevinirim.
kayalıklarda olta takımı takıldığı için iğne kurşun hepsi gidiyor en mantıklısı alçıdan kurşun yapmak yada küçük çakılları matkapla delip kurşun gibi kullanmaktır.
mehmet0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları