Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > El Yapımı

El Yapımı Kendi Yaptığınız Malzemeleri Bizlerle Paylaşabilirsiniz...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 10-04-2006, 06:18   #1
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Varsayılan Yeni Lure Örnekleri

Selam Arkadaşlar,
Pazar günü evde oturmanın faydalarından iki örnek sunmak istiyorum,birincisi sizlere daha önce de levrek avında kullanılabilen suda ses ve foşurtu çıkaran şampuan kapağından yapılmış olan lure den bahsedeceğim.
Malzeme olarak;
1 adet kapak
1 adet balon pipeti
1 demet naylon sim
1 parça misina
2 adet kanca halkası
2 adet boncuk
2 adet üçlü kanca

Yapılışı:
İşlem kolaydır,kapağı orta yerinden misinanın geçebileceği kadar bir delik açın,balon pipetini dilediğiniz boyutta kestikten sonra balonu tutan kısmın yanaklarını kesin,sadece tıpası kalsın.simli demeti kolaylık olsun diye misina ile birbirine bağladıktan sonra pipet ile tıpanın arasına sıkıştırın.Kapak dan pipetin sonuna kadar misinanızı geçirin,düğümlerinizi de attık dan sonra da son işlem olarak da kancaların montajı kalıyor.Fotoğraf daki sarı kapak, örnek olsun diye ,çocukların sürpriz yumurta kapağıdır,dileyen daha küçüklerini de yapabilsin diye.
Biliyorum ki sizler,fantazilerinizle daha değişikleri yapacaksınız,kolay gelsin
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg Şampuan Lure.jpg (107,0 KB, 492 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 10-04-2006, 06:20   #2
levrek
Kurucu Üye

İkinci örnek ise ister yüzey ister orta su sırtısın da kullanabilirsiniz,malzeme olarak;
1 adet dişçiye giden bilir,hani ağzınıza takılan ve tükürüğünüzü çeken,kıvrılabilen hortum
1 adet sigara ( konu mankeni olarak )
1 demet naylon sim
1 parça misina
3 adet kanca halkası
2 adet üçlü kanca

Yapılışı:
Burada öncelikle hortumun orta bir yerinden delik açtıktan sonra bir tığ yardımıyla geçirmiş olduğunuz misinayı içinden çekerek alıyordunuz,böylece kanca halkasını da bağlayarak birinci kancanın yerini belirlemiş olursunuz.
İkinci işlem olarak tükürük hortumunun ızgaralı olana kapakçığını biraz zorlanarak da olsa hortumdan ayırdıktan sonra sim demetini kapak ile hortum arasına sıkıştırarak tekrardan yerine monte ediyorsunuz.
Son kanca montajından önce hortum çapında iki adet kıstırma kurşunu,tıpa vazifesi görecek şekilde hortuma sokun,kasa düğümünüze de kancanınızı takınca işlem bitmiştir.Fotoğraf gün ışında çekilmiştir,bu güzel parıltıları kıskanmayacak balık düşünemiyorum açıkçası.
İşlemi yaptık dan sonra fotoğraflamak aklıma geldiğinden bunun ham halini çekemedim,kusura bakmayın,kolay gelsin,sevgilerimle
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg Hortum Lure.jpg (82,0 KB, 487 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
Eski 10-04-2006, 07:14   #3
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Erol yapmış olduğun bu lureler muhteşem bence tatlısuda da bir çok balığın ilgisini çekebilecek malzemeler birinci resimde olanı hemen yarın bende bir tane yapıp turna avında deneyeceğim eline sağlık dostum teşekkürler.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2006, 12:51   #4
mufi
Guest

Erol cum eline saglık bende zamanında İstanbulda çekmece gölü için 5 cm boyunda kavak agacını yontarak turna yavrusu yapmıştım çok ta iyi iş yapıyordu..

dikkatimi çeken şu jan janlı naylaonları nereden buldun..sanki yanar/döner tabiri ışıldıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2006, 14:32   #5
levrek
Kurucu Üye

Selamlar,
Muvaffak abi dediğin gibi tabir yerindeyse janjanlı bu naylonlar,bunları genelde yılbaşı zamanında özellikle hiper marketlerde arama avına başlıyorum.Bu sene de bu naylon lar denk geldi,helogramını ararken.Ama bu dernek-düğün satıcılarında da mutlaka bulunur diye düşünüyorum,sevgilerimle

Not:hafta sonu almayı unuttuğum için doğal olarak yazmayı da unuttum,malzemecilerde hepimiz görmüşüzdür,hani sahte kendinden yapışkanlı gözler vardır,işte onlardan bu şampuan kapağına da yapıştırırsanız olay tam olur.

Selim'cim, Turna da mutlaka misina yerine tel kullanacağını biliyorum,çünkü bu plastik borucuklar çok kırılgan şeyler,gene de hatırlatayım dedim,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 10-04-2006, 14:52   #6
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Erol abi ellerine ve aklına sağlık hakikatten çok pratik ve kolay temin edilebilecek malzemelerle oluşturulabilecek ilgi çekici imalatlar, tebrik ederim. Sanırım benim ahım tuttu gidemediniz keşfe meşfe ama olsun bak nelere sebebiyet vermişim. Bu arada sigara nerede içiliyor imalat esnasında mı, yoksa imalat bitince mi
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2006, 16:00   #7
levrek
Kurucu Üye

Beni bilirsin Haldun cum,sigarayı daima ve herde içerim,fotoda görünen iş bitiminde içilicek olandı,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 10-04-2006, 17:30   #8
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Erol Abi ellerine sağlık, sende bu yaratıcılık olduktan sonra ...

Yalnız abi böyle lurelar falan iyi güzel de bir de bunların yakaladığı balıkları görsek artık diyorum ben .

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2006, 20:35   #9
hrustemoglu
Oltacı

hrustemoglu kullanıcısının avatarı

Pratik ve güzel fikirler için teşekkürler. Yakalayıp teşhir etmekte artık bizlere kalıyor.
Eski 11-04-2006, 00:37   #10
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Erol abicim süper bir yaratıcılık örneği daha gösterdin sana diycek kelime bulamıyorum.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları