Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Boru Kurdu, Solucan

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-01-2006, 08:33   #1
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Varsayılan Solucan

LUMBRICUS TERRESTRIS

Lumbricus terrestris isimli bir solucan türü, toprak içinde 70 cm. kadar derinlere inerek çember veya elips kesitli yollar açar. Bir hektarlık alanda 25 ton'luk kütleyi yüzeye getirir; bu suretle toprağı 5 cm.'ye kadar kabartmış olur. Ağırlığı birkaç gram olan solucan, kendisinin "50 ila 60" katı ağırlıktaki kütleyi de harekete geçirebilir. Bu, 100 kg. ağırlığındaki bir sporcunun 5 ton'u hareket ettirebilmesi gibidir. Solucanın bu kadar güç bir işi başarması, vücudunu saran enine ve boyuna kaslar sayesinde gerçekleşir. Hayvan vücudunun ön kısmındaki kasları büzerek incelir ve yoklayarak bulduğu küçük bir deliğe başını sokar. Sonra boylamasına kaslarını çalıştırarak vücudunun ön bölümünü şişirir ve böylece deliği genişletir.

Bunları yaparken de sürekli karnını doyurur ve sürekli olarak ilerler. Bilim ve Teknik, Sayı,298, s.58
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg solucan.JPG (9,4 KB, 682 Görüntülenme)

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 29-03-2007, 09:56   #2
kutluhan
Çımacı

kutluhan kullanıcısının avatarı

solucanlar çizgi filmlerde dahil tatlı su balıklarının en sevdiği yemmiş gibi gösterilir ve bilinir ama genel kanının çok yanlış olduğunu tes ettim onayladım.

tatlı su balıklarının en sevdiği yem DANADİŞİ, DANABURNU diye bilinen bir böcektir. duymıus ve görmüşsünüzdür zaten, bahçesi olanlar bu hayvanları pek sevmez çünkü bitkilerin kökünü yer zarar verir.

toprağın içinde kışı geçirirler, solucanararken rastlayabilirsiniz,

onu suya atmanızı takiben 1-2 dakika içinde bir balık onu götürecektir kesinlikle, ama yumusak olduğu için çabuk dağılır ve gelen balık küçükse dağılan yemi götürür.
ama yinede danadişinin üzerine tatlı su yemi yoktur.
([Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
kutluhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2007, 10:14   #3
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Kutluhan bu danaburnunu biliyorum kardeşim...bilmeyenlere tavsiyem gelişigüzel ellerine almamaları...zira çok pis ısırıyor...

giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2007, 10:25   #4
aganta borina borinata
Guest

tatlısu avında yem çeşidi çok fazladır... bu konuda tatlısu balıkçıları denizdekilere nazaran çok şanslıdır... hemen hemen su çevresinde bulunan böceklerin, tohumların meyvelerin hepsi yem olarak kullanılabilir... bölgelere göre balıkların tercih ettikleri yemler değişiklik gösterebilir... bu yüzden öncelikle balıkların tercihlerini tespit etmek gerekir...

danaburnu gerçekten güzel bi yemdir ama hiç işe yaramadığı zamanlarda oldu ve bu böceği bulmak için vakit ayırmak ve çaba gerekir... çünkü aranınca ha deyince bulunan bi böcek değil... gördüğünüz yerde yakalayıp saklamak gerekiyor...

solucanın yem olarak kullanılacağı balık çeşidi daha fazladır...hemen hemen her tatlısu balığında kullanılabilir...bulmak çok daha kolaydır...

ikisi arasında tercih yapacak olursam ben solucanı tercih ederim... bunun yanında solucanı yayın ve ayçiçeği küspeli sazan takımlarının dışında kullanmam...eğer bi danaburnu yakalarsam kesinlikle kullanırım...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-05-2007, 05:28   #5
freediver
Kaptan

Kutluhan danaburnu nu yem olarak ilk defa duydum cok sagol en kisa zamanda kullanacagim...
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-2007, 21:52   #6
aserkansatı
Guest

Kesinlikle solucan ,tatlı suyun en iyi yemidir.Üstüne tanımam.Bu arada danaburnunun ısırdığını hiç duymadım Onurcum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-2007, 09:52   #7
mufi
Guest

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Kesinlikle solucan ,tatlı suyun en iyi yemidir.Üstüne tanımam.Bu arada danaburnunun ısırdığını hiç duymadım Onurcum...
Solucan konusunda kesinlikle aynı fikirdeyim en garanti yemdir.. Danaburnu olayını bende eskilerde duymuştum hatta yayında kullanılıyormuş..

''Küçük balık ölünceye kadar balina olmayı ümit eder''
(Danimarka dan)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-2007, 10:56   #8
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar, solucan tatlı suyun tek vazgeçilmezidir.danaburnuda çekici bir yemdir,ısırmasından korkmayında elinize aldıktan sonra tekrar yere bırakın dışkısını hemen yapar , yoksa kokusu dayanılmaz oluyor.Ben direk kavonaza koyup iğneye takacağım zaman biraz yerden kesip tekrar bırakıyorum bu arada o müthiş kokulu dışkısını yapıyor hemen iğneye takıyorum ama açık söyleyeyim daha bugüne kadar balık alamadım danaburnu ile
Yer:İSTANBUL
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-2007, 22:35   #9
genc balıkcı tunahan
Miço

Alıntı:
kutluhan tafarından gönderildi
solucanlar çizgi filmlerde dahil tatlı su balıklarının en sevdiği yemmiş gibi gösterilir ve bilinir ama genel kanının çok yanlış olduğunu tes ettim onayladım.

tatlı su balıklarının en sevdiği yem DANADİŞİ, DANABURNU diye bilinen bir böcektir. duymıus ve görmüşsünüzdür zaten, bahçesi olanlar bu hayvanları pek sevmez çünkü bitkilerin kökünü yer zarar verir.

toprağın içinde kışı geçirirler, solucanararken rastlayabilirsiniz,

onu suya atmanızı takiben 1-2 dakika içinde bir balık onu götürecektir kesinlikle, ama yumusak olduğu için çabuk dağılır ve gelen balık küçükse dağılan yemi götürür.
ama yinede danadişinin üzerine tatlı su yemi yoktur.
katılıyorum babamın arkadaşları geçen gün 3 kglık sazan almışlar...
Eski 20-08-2007, 15:29   #10
necobey
Çımacı

necobey kullanıcısının avatarı

denizdede solucan işe yararmı acaba!
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları