Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-03-2007, 09:44   #1
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Öncelikle Metin kardeşimizin oltayı ne kadar uzağa ulaştırmak istediğini öğrenmek gerekli bence...eğer 100-150 mt benim için yeterli diyorsa...ben elimdeki surf kamışı ve makinamla hiç kasmadan 60-70 gr.kurşunla zaten 100-110 mt.civarında atışlar yapabiliyorum...şahitler huzurunda ispatlanmıştır...ve atış tekniğini bilen birisi için çok da zor değildir...mesela Mert de deneme yaptı benim kamışla ve benimkinden 10 mt falan daha bile uzağa attı...birde şunu düşünmek lazım "her gidişin birde dönüşü oluyor"...ve inanın o mesafeye atmaktan çok oralardan takımı toplamak daha zor oluyor...helebirde oltaya sağlam ve dirayetli bir balık oturttuğunuzu düşünürseniz vay anam vay ...

Tekneyle,yelkenliyle veya torba-balon her ne ile olursa olsun...açığa bırakılan takımı bağlı olduğu aparattan ayırmak gerekir diye düşünüyorum...bunun içinde ayrı bir mekanizma monte etmek gerekecektir...Zira takımı ayıramazsak o zaman takımı çekerken ekstra güçlü misinalar-kamış ve makina kullanmak gerekecektir...Diyelimki takımı 200-300 mt ye bıraktık ve tekne vs.den ayırmayı başardık...bu kadar uzak mesafelerde şöyle bir problem daha karşımıza çıkıyor...denizin dip yapısı...takımı çekerken o mesafeden karaya kadar olan dibin yapısını bilemediğimiz için (örneğin 175 mt.de bir topuk olduğunu düşünürsek) takımı taktırma gibi bir sorunla da karşılaşabiliriz...

Metincim bu işin astarı yüzünden pahalıya çıkar gibi geliyor bana...bana kalırsa sende al bi tane benim kamış gibi bir mancınık,birkaç denemeden sonra atış tekniğinide kaparsın zaten...ondan sonra koyver gitsin Allah ne verdiyse...benimkinin atarı 3 lbs=90 gr civarı olduğu için daha ağır kurşun kullanmaktan çekiniyorum ama sen daha ağır atarlı bir kamışla belki 150 mt ve üstüne bile atabilirsin...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-03-2007, 10:25   #2
Alparsbeğ
Tayfa

Alparsbeğ kullanıcısının avatarı

Varsayılan Selam Dostlar

Merhaba,

Dun de soyledigim gibi ay sonu olmasi nedeniyle biraz daha rahatim ve sitemizi takip edebiliyorum. Sorularima cevap veren tum dostlarima da tesekkur ederim.
Cevaplariniz akabinde, uzaga gonderme isini sapan ile yapmanin daha mantiklii olabilecegini goruyorum. Bunun yanisira, eger bu hafta sonu hava iyi giderse, hem sapan hem de (ruzgara gore) balon ile uzaga gondermeyi deneyecegim; hatta is yerindeki bazi arkadaslar "sen bunu cocuk oyununa cevirdin" ve hatta "o kadar baliga gidiyorsun, elin hep boş" deseler bile, sonucta zevk alma meselesi degil mi?! O denizin karaya vurusu, o ses ahengi, tıkırtılar, baligin vurusunu bekleme; off ne bicim bi zevk bulmusum kendime diye dusunuyorum bazen. Ama iki hafta sonu denizden uzak kaldigimda burnum o tuzlu suyun kokusunu uzaklardan bile bulma cabasina giriyor.
Konuyu acmamdaki asil sebep, kamis ile ne yaparsam yapayim uzak 50 mtnin uzerine cikamiyorum; bu da komik geliyor bana. Aslinda uzuluyorum.
Neyse, bugun icerisinde sizleri takip edip katilima devam edecegim.

Hepinizi saygi ile selamliyorum, saglicakla kalin.
Harbi Memleket Denizli / Sarayköy

Güzel Türkçe'mizi lütfen düzgün kullanmaya çalışalım. Ben mükemmel değilim, ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Sizlerin de desteğini bekliyorum.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] Lütfen Kan Bağışı Kampanyamıza Destek Olun.
Alparsbeğ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2007, 10:35   #3
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Metincim bize kullandığın kamış ve makinadan bahsedersen daha uzağa atabilmen konusunda belki yardımcı olabiliriz...Belki yanlış kamış ve makina kombinasyonuna sahip olduğun için ya da atış tekniğinle ilgili olarak ya da kullandığın kamışa uygun kurşun kullanmadığın için başarılı olamıyor olabilirsin...ama şunu da söylemeliyim...şayet kullandığın kamış 2,70 civarlarında ise 50 mt.lik mesafe normaldir,hatayı kendinde aramamalısın o zaman...Rastgelsin...

giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2007, 10:39   #4
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

onur abi,sana katılıyorum.ancak doğru kombinasyonla ve bol pratikle maksimum atış sağlanabilir.ama ben kafaya taktım bir kere.illa ki yapacam şu maket tekne işini, çünki at-çek için düşünüyorum

..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2007, 11:34   #5
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
balıkcı tafarından gönderildi
Mert derinlik sorun değil,şamandırayı istediğimiz derinliğe ayarlama şansımız var,rapalayıda çeşitli yöntemlerle derine indirebiliriz,ama derinde renk faktörü dersen bu başka tabi,kaldıki her balık derinde yemlenmez bunu sen benden daha iyi bilirsin nede olsa deniz avcılığın benden daha çok ve yanında çok çok bu konudan anlayan dostlarımız var,denemek tecrübe kazanmak yeni birşeyler bulmak güzeldir,ben yukarıdada belirttim bana kalırsa bu kadar paraya büyük tekne alırım tekneden av yaparım,ama arkadaşın yapmak istediği maket tekne ilede balıkavı yapılabilir bunu belirtmek istedim.
Şimdi aynı dili konuşuyoruz işte abi, büyük tekne konusunda sana kesinlikle katılıyorum . Tabii hedef balık da önemli, üst ve orta su balıkları hedef ise sorun olmaz çok fazla, ama hedef kıyıdan atıp sinarit çekmekse mesela iş değişir . Bu sistem yapılamaz diye birşey yok tabii ki, denemesi serbest ...

Gerçi kıyıdan sinarite at-çek yapan da var değil mi Güveeeen ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2010, 13:38   #6
can özad
Oltacı

sevgili arkadaşlar herkese merhaba
iki tane hobim var biri balık avlamak diyeri tekne ve araba maketleriyle uğraşmak. Balık avlamak için yeterli donanımlı teknem olmasına rağmen, polyesterden yaptığım 110 cm uzunluğunda 10 kg a kadar ağırlık taşıyan ve kıç tarafında 30 cm bir kamış ve yine uzaktan kumanda ettiğim makara var. ve ben bununla liman ağzında levrege sırtı yapıyorum ve şu ana kadar onlarca levrek yakaladı çok ta başarılı bir tekne. gerektiğinde kalama verebiliyo istersen sarıyo yani elle yaptığınız her şeyi yapıyor. teknenin adı canmak 2 ve rekoro 2 kg levrek. Şu günlerde canmak 3 yapıyorum diyerinden farklı olarak su altını ve su üsünü gösteren kamera ile görüntü verecek arabadaki lcd den izleyerek ve kayıt yaparak daha zevkli daha heyecanlı balık tutmayı hedefliyorum.
can özad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2010, 13:39   #7
can özad
Oltacı

kusura bakmayın imza atmayı unutmuşum

CAN ÖZAD
1968
İZMİR
KSK
can özad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2010, 16:37   #8
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Can bey gerçekten mükemmel bahsettiğiniz olay, fotoğraflarını görmek isteriz bu güzel maketin daha doğrusu minyatür teknenin.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2010, 17:08   #9
akinyildiz81
Kaptan

akinyildiz81 kullanıcısının avatarı

fiyatları sanırım1500 ytl civarı.göl için yapılmışlar.maket alın küçük bir aparat yapın 300ytlye mal edin derim.sonuçta gölde yemleme yapıyorsunuz bunda yemi bırakıyorsunuz.
akinyildiz81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları