Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Yengeç

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-02-2007, 11:42   #1
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Exclamation Yengecin takılması ile ilgili video

Aşağıda linkini verdiğim videoda yengicin iğneye takılması ile ilgili yöntemi görebilirsiniz...
Sanırım bu video pekçok arkadaşımıza yol göstermiş olur...

Saygılarımla...

Rastgelsin...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 27-10-2009 " tarihinde saat 12:23 itibariyle Necati ARAT tarafından düzenlenmiştir....
giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-02-2007, 12:20   #2
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Uzun iş...........

Olayı tam olarak çözebilmek için tekrar,tekrar seyrettim.....Ve bırakma yapmak için harılanacak bir takım için uygun olacağı kanaatine vardım.Yaklaşık yarım kulaç misina var....Ve bu misinanın bir ucunda bağlanmış iğne yer alıyor.....Misinayı yengecin kolarının olduğu yerden takmak için önce yengeçin kolarını kırıyor....Sonra yorgan iğnesi yardımıyla misinayı bu yerden geçiriyor.Daha sonra yorgan iğnesini iptal edip,çıkarıyor ve misinayı çekerek iğnenin kırılan kolların birinin yerine gelmesini sağlıyor.

Ucunda iğne olan bu takımı sonra bir şekilde,bir takıma bağlıyor herhalde....

Öfffffff çok uzun iş......Ayrıca, dipde kurşun ve yukarıya doğru 3 köstekli olan bir takımda bunu yapmak imkansız.Çünkü köstek koları kısa olduğu için uygulanamaz gibi geliyor bana......
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 12:38   #3
aganta borina borinata
Guest

iyi paylaşım onur...teşekkürler...

ishak abi... eğer misina mukavemeti yüksek değilse o yengeci alan balık misinayı kolayca koparabilir...

bi de o yorgan iğnesi deil sanırsam...bi ara onurun ve erol abinin aradığı bi aparata benziyor... hani şu kurt takma olayı...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 12:56   #4
giritli
Kaptan

İshak abicim Doğan doğru tahmin etmiş...kullanılan aparat yorgan iğnesi değil...boru kurdunu takmak için kullandığımız aparatın aynısı....

İğneyi yengece oturttuktan sonra tek kösteği takıma bağlamaya gelince bence bu işlem de çok kolay...makinadan gelen bedenin ucunda zaten klipsi bir fırdöndü olucak...kösteğe de bir kasa gözü düğümü attığın zaman işlem tamam demektir...ben dip kıbrıslı takımlarımda da aynı düğümü kullanıyorum,çok kullanışlı oluyor...

Benim fikrimi sorarsanız yengeçli takımlarda en verimli yöntem gezer kurşunlu tek iğneli beden olduğu için kurşunu alta olan 3 köstekli takımlar için yengeci düşünmemiştim zaten...bu takım avlanan balığın doğasına aykırı olmazmı zaten...yani doğal ortamında yem arayan balık yengeci yerde arar gibi geliyor bana...

Eski 26-02-2007, 13:00   #5
giritli
Kaptan

Alıntı:
aganta borina borinata tafarından gönderildi
iyi paylaşım onur...teşekkürler...

ishak abi... eğer misina mukavemeti yüksek değilse o yengeci alan balık misinayı kolayca koparabilir...

bi de o yorgan iğnesi deil sanırsam...bi ara onurun ve erol abinin aradığı bi aparata benziyor... hani şu kurt takma olayı...

rastgelsin...
Doğanım bizim kullandığımız yengeçler başparmak tırnağından büyük olmadığı için yengeci alan balık sadece iğneyi yutmuş olur gibi geliyor bana...
Ama bırakma takımlarda senin bahsettiğin tehlike her zaman var zaten...

Eski 26-02-2007, 13:09   #6
aganta borina borinata
Guest

onur aslında ben bırakma takımını kastetim ama belirtmemişim... e öyle olunca mesaj havada kalmış tabi ki...düzeltme için sğl...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 13:42   #7
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Benim fikrimi sorarsanız yengeçli takımlarda en verimli yöntem gezer kurşunlu tek iğneli beden olduğu için kurşunu alta olan 3 köstekli takımlar için yengeci düşünmemiştim zaten...bu takım avlanan balığın doğasına aykırı olmazmı zaten...yani doğal ortamında yem arayan balık yengeci yerde arar gibi geliyor bana...

Ah Onur'um ah........Çupra denilen balık öyle akıllı ki.......İnşallah yazın birlikte oluruz da, 3 köstekli takımda nasıl yavaş yavaş sana hissettirmeden yengeci yediğini görelim hep beraber....Aşağıdaki linkte benim işyerinden arkadaşların lastik bot ile balık çiftlikleri artafında yaptıkları av var.Mutlaka daha önce seyretmişssindir.Ama konuyu pekiştirmek için buraya kopyalıyorum.Yaklaşık 1,5 metrelik ucu hassas kamış kullanıyorlar.Ve avlanırken takımı suya bırakıp misinayi filan parmakla temas etmeden direkt kamışın ucunu seyrederek avlanıyorlar.Yem yengeç olunca kırıntı balık pek ellemiyor haliyle...Özellikle yazın çok kırıntı balık oluyor....Neyse, kamışın ucu hafif kımıldayınca da tasmalıyorlar.ve sonuç ortada....Velhasıl yengeç ister askıda orta suda-isterse dipde veya azıcık yukarıda bu balık bu yeme b a y ı l ı y o r........yeterki bölgede çupra olsun ve yengeci görsün....

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 13:56   #8
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Onurum eline sağlık. Adamın taktığı yengece bakınca bunu kapacak çipura geldi birden gözümün önüne .

İshak Abi balık üç kösteklide de almaz diye bir şart yok tabii, ama ben de yengeçli takımda gezer kurşun tek iğne tercih ediyorum (tabii kıyıdan). Hatta kıyıdan mamun için bile ilk tercihim bu takım. Yem daha serbest olduğundan balık daha rahat oynuyor.

Ama dediğin de doğru. Ortamda balık varsa üç köstek, tek köstek fark etmiyor gerçekten ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 16:29   #9
Güven ÖZYELDAN
Guest

güzel teknik yengece fazla zarar vermiyorsunuz ve canlılığı uzun süre kalıyor tek köstekli takımlar için uygun gibi geliyor uygulanmasıda basit geriye sadece cupinin almasını beklemekten başka birşey kalmıyor...onur aparatı bizede yapmak zorunda kalacaksın en sonunda şimdiden hatırlatayım kardeşim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 19:04   #10
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Güzel teknik bırakma takımlarda kullanmak için gayet kullanışlı at balık gelene kadar bekle nasıl olsa yengeç canlı

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları