Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-07-2011, 17:33   #1
Balikci Alp
Tayfa

Balikci Alp kullanıcısının avatarı

Varsayılan 30 Haziran 2011 Sığacık...

Sevgili Ufuk ve ekibin paylaştığı rapordan sonra bu raporu paylaşmak zor ama ben yine de dün nasibimize düşenleri ve yaşadığımız güzel anları paylaşmaya çalışacağım.
Havanın 1 haftayı aşkın bir süre sonra düzelmesini fırsat bilerek her zaman ki avlağımızı bir arkadaşımla ziyaret etmeye karar verdik. Beklentimiz tabi ki mercanların patlak havadan sonra acıkmış olmasıydı
Günün bizim için ilk sürprizi henüz liman çıkışında gerçekleşti. Yavaş yavaş giderken liman çıkışında balıkların su üstünde oynaştığını gördük, tam istikametimiz üzerindeydiler. "Allah Allah herhalde alttan büyük bir balık geldi, yukarıdakileri kaçıştırıyor" diye ilerledik. Yakınlaştıkça oynaşma bir tür yaşam mücadelesine dönüştü. Doğa için belki de çok normal olan mücadele bizim için heycanlı ve güzel bir tecrübe oldu. Bir yavru köpek balığı ile levreğe benzeyen bir balık su üstünde mücadele ediyorlardı. Mücadele ediyorlardı dediğim, köpek balığı avını kapmış ancak daha ufak olduğu için tamamen kontrol altına alamıyordu. Diğer balık çırpınınca da su üstünde nadir görebileceğimiz bir manzarayı bize anı olarak kazandırdı.
Mücadelenin sonlanmasına doğru tekneye sürat vererek avlağımıza gittik. Oltayı suya kavuşturmamızı takiben dönüşe kadar zaman zaman hareketli zaman zaman durgun bir gün geçirdik. Kupesler avlağımızı basıtğı zamanda dağılmaları için aralar verdik. Çoğu zamanda işe yaradı
Gün içinde avımızı renklendiren iki sürpriz daha yaşadık. Bunlardan ilkinde av arkadaşım belirli bir bekleyişten sonra bir vuruş neticesi balığı zokaya aldı. Gelen balığın ağır olduğunu ancak torbavari şekilde geldiğini söyleyince, torbadan başlayarak, ahtapot, hanos, hatta trakonya ve hatta azcık abartılı olarak çapayı aldığı tahminlerinde bulunduk Netice mi? Hadi onu ve raporu aşağıdaki video ile renklendireyim
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ERROR: If you can see this, then [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] is down or you don't have Flash installed.

Görüldüğü üzere beklentimiz bir vatoz süsledi. Her ikimizin de vatoz konusunda tecrübesizliği ve zehirli olduğunu bildiğimizden onu denizde bırakmaya karar verdik. Bir başka ifade ile tırstık
Tabi av süresince irili ufaklı mercanlar bizi yalnız bırakmadı. Vurgun yemeyen ufakları denize iade ettik. Hanosları da bize eşlik eden martılar ile paylaştık.
Son sürpriz ise yine oltamıza takılan bir balıktı. Bu ise bana nasip oldu. Aşağıda güzel bir vuruş sonucu balığı oltaya taktırdım ve çekmeye başladım. Ama o ne ? Balıkta bizim mercanlara göre bir ağırlık, bir kafa atış, kimi zaman oltayı kademeli çekmeme sebep oluyor. Balık kafa ata ata geldiğinden, büyükçe bir mercan çektiğimi düşündüm. Bir yandan da tabi ya fangriyse falan diye bir umut Neyse oldukça keyifli ve 80 metre süren güzel bir mücadele beni bekledi. Balık bastıkça merakımız ve heyecanımız daha da arttı. Peki ne mi ? Hadi izleyelim
ERROR: If you can see this, then [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] is down or you don't have Flash installed.

İzlediğiniz gibi çektiğimiz balığı mırmır sandık. Bunu da tecrübesizliğimize verin ama hakkımızı da verin, Allahı var mırmıra benziyor Ölçme fırsatı bulamadık ama tahminen 750 gr - 1kg aralığında bizim için güzel bir av oldu. Bu avlaktan aldığımız en büyük avı da yaşamış olduk
Mırmırımızı livara atıp belirli bir süre sonra kontrol ettiğimiz zaman ise tuttuğumuzun sargoz olduğunu kavradık. Jeton anca düştü
Bu güzel hatıralarla avımızı sonlandırıp limanın yolunu tuttuk. İki haftalık aradan sonra keyifli ve güzel bir av geçirdik. Bana da nasip olanların bir kısmını sizle paylaşmak düştü
Hepinize daha güzelleri gönlünüzce rastgelsin.
Balikci Alp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-07-2011, 17:51   #2
Halil İplikçi
Kaptan

Halil İplikçi kullanıcısının avatarı

Alp kardeşim raporun ve paylaşımına teşekkürler sargoz ve mercanlar çok güzel
bereketin ve av keyfin daim olsun
benim de ama karadan yaklaşık 15 yıl önce çekip tırstığımdan misinayı kesip
geri gönderdiğim aynı boylarda bir çiçina vardı bana onu hatırlattı
bizim konuya ilgine de sağol av işi nasip işi..Allah hepimize gönlümüzdeki avları
nasip etsin

Hüsnü Halil İplikçi
Halil İplikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-07-2011, 05:19   #3
Balikci Alp
Tayfa

Alıntı:
Halil İplikçi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Alp kardeşim raporun ve paylaşımına teşekkürler sargoz ve mercanlar çok güzel
bereketin ve av keyfin daim olsun
benim de ama karadan yaklaşık 15 yıl önce çekip tırstığımdan misinayı kesip
geri gönderdiğim aynı boylarda bir çiçina vardı bana onu hatırlattı
bizim konuya ilgine de sağol av işi nasip işi..Allah hepimize gönlümüzdeki avları
nasip etsin
Halil abi cok tesekkur ediyorum. Abi aradan 15 sene geçmiş. Bu balıklar hakkında bilgin arttı mı? Örneğin yenilebiliyor mu? Iğneden nasıl çıkarmak gerekir? Bu konularda bilgin varsa paylaşırsan çok ssevinirim.
Dileğine gönülden katılıyorum.
Eski 03-07-2011, 11:20   #4
Halil İplikçi
Kaptan

Halil İplikçi kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Balikci Alp tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Halil abi cok tesekkur ediyorum. Abi aradan 15 sene geçmiş. Bu balıklar hakkında bilgin arttı mı? Örneğin yenilebiliyor mu? Iğneden nasıl çıkarmak gerekir? Bu konularda bilgin varsa paylaşırsan çok ssevinirim.
Dileğine gönülden katılıyorum.

sevgili Alp ben plaj kumsalda yaklaşık 25 m den kırmızı kurt ile yakalamıştım
balığın çipuraya benzer şekilde birkaç m sağdan sonra birkaç m soldan gelmesi heyecanı tavan yaptırmıştı ancak bir gariplik vardı hiç kafa atmıyor
mücadele etmiyordu.korkup misinayı kesmiştim
sonradan araştırıp öğrendiğim kadarı ile karaya alınca kuyruğuna dikkat etceksin kuyruk darbesinden kendini koruyacaksın.kuyruğuna sağlam ayakkabı ile basıp kuyruğu keseceksin sonra elinle iğneyi normal çıkarabilirsin yine de risk almağa değmez bence kuyruktaki zehir ölümcül
çünkü

yenebildiğini ama etinin sası (lezzetsiz) olduğunu duydum hiç yemedim
kal sağlıcakla

Hüsnü Halil İplikçi
Halil İplikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2011, 13:00   #5
Balikci Alp
Tayfa

Alıntı:
Halil İplikçi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sevgili Alp ben plaj kumsalda yaklaşık 25 m den kırmızı kurt ile yakalamıştım
balığın çipuraya benzer şekilde birkaç m sağdan sonra birkaç m soldan gelmesi heyecanı tavan yaptırmıştı ancak bir gariplik vardı hiç kafa atmıyor
mücadele etmiyordu.korkup misinayı kesmiştim
sonradan araştırıp öğrendiğim kadarı ile karaya alınca kuyruğuna dikkat etceksin kuyruk darbesinden kendini koruyacaksın.kuyruğuna sağlam ayakkabı ile basıp kuyruğu keseceksin sonra elinle iğneyi normal çıkarabilirsin yine de risk almağa değmez bence kuyruktaki zehir ölümcül
çünkü

yenebildiğini ama etinin sası (lezzetsiz) olduğunu duydum hiç yemedim
kal sağlıcakla
Sağol Halil abi, en iyisi bizim yaptığımız gibi kesip atmakmış demek, hiç riske girmeden. Ama bir yandan da balığın ağzında iğneyi bıraktığım için rahatsız oldum. Bilgi için çok teşekkür ederim
Eski 04-07-2011, 21:29   #6
kordonboyu
Çımacı

kordonboyu kullanıcısının avatarı

Güzel bir paylaşım ve keyifli bir av olmuş. Mırmır!! (Sargoz)'da gerçekten çok güzel görünüyor. Sığacığın bu 80 m lik avlağını gerçekten ben de merak eder oldum. Afiyet şeker olsun.

Mükremin Türkmen
02 Mayıs 1973
Ankara
A Rh +
kordonboyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2011, 13:08   #7
Balikci Alp
Tayfa

Alıntı:
kordonboyu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Güzel bir paylaşım ve keyifli bir av olmuş. Mırmır!! (Sargoz)'da gerçekten çok güzel görünüyor. Sığacığın bu 80 m lik avlağını gerçekten ben de merak eder oldum. Afiyet şeker olsun.
Sevgili Mükremin teşekkür ederim. Daha güzelleri sana rastgelsin. Sığacık'ta 6 ay tekne ile dolaştım, en nihayetinde zorlaya zorlaya biz de kendimize bir avlak bulabildik. Benim gördüğüm, 80 metre ve üzerinde şansın da yaver giderse kerterize gerek olmadan mercan çekmek mümkün. Sığacık'a yolun düştüğünde bir deneme yaparsın.
Eski 01-07-2011, 17:53   #8
kaptankarabulut
Üstad

kaptankarabulut kullanıcısının avatarı

AAAAAlp,bakıyorum sen bizim Sığacığın mercanlarını bitirmeye karar vermişsin.Maşallah asker kışlası gibi sıraya dizmişsin hepsini.Aman dikkat et kardeşim her av dönüşünde mutlaka bir erkek bir dişi mutlaka geride bırak ki ertesi güne kadar çoğalsınlar. Çünkü ben de öyle yapıyorum onun için hiç boş dönmüyorum.

Alp kardeşim paylaşım için teşekkürler afiyet bal şeker olsunlar ama ağlamasınlar.

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN
Telefon: 0538 294 01 94

kaptankarabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-07-2011, 05:30   #9
Balikci Alp
Tayfa

Alıntı:
kaptankarabulut tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
AAAAAlp,bakıyorum sen bizim Sığacığın mercanlarını bitirmeye karar vermişsin.Maşallah asker kışlası gibi sıraya dizmişsin hepsini.Aman dikkat et kardeşim her av dönüşünde mutlaka bir erkek bir dişi mutlaka geride bırak ki ertesi güne kadar çoğalsınlar. Çünkü ben de öyle yapıyorum onun için hiç boş dönmüyorum.

Alp kardeşim paylaşım için teşekkürler afiyet bal şeker olsunlar ama ağlamasınlar.
Süleyman abi cok teşekkür ederim. Abi ne hikmetse bize mercanın erkeği pek uğramıyor, o Mustafa'nin (Ejder Balıkçı) uzmanlık alanı erkeklere dokunamadığımızdan her gittiğimizde nasibimizi alıyoruz Allah'a bin şükür
Kaptan senden ricam var. O taraftan azıcık istavrit salsana buraya orta sular şenlensin
Daha bereketli avlar sizlere nasip olsun...
Eski 03-07-2011, 16:55   #10
kaptankarabulut
Üstad

kaptankarabulut kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Balikci Alp tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Süleyman abi cok teşekkür ederim. Abi ne hikmetse bize mercanın erkeği pek uğramıyor, o Mustafa'nin (Ejder Balıkçı) uzmanlık alanı erkeklere dokunamadığımızdan her gittiğimizde nasibimizi alıyoruz Allah'a bin şükür
Kaptan senden ricam var. O taraftan azıcık istavrit salsana buraya orta sular şenlensin
Daha bereketli avlar sizlere nasip olsun...
Tamamdır Alp takas yapalım sen mercanları sal bende istavritleri.Hemideeee sarıkanatlarındaaaaannn..

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN
Telefon: 0538 294 01 94

kaptankarabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları