Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 02-12-2006, 20:44   #1
gokseldbuga
Guest

Thumbs down 3 enayinin maceralari

Evet arkadaslar, beklenen raporumuzu açıklıyorum!
sabah saat 5 te kalktik ve 6 civarı abimi de alarak Taygunu almak üzere yola koyulduk. Dün geceki msn yazışmaları sonunda Ishak abinin tarif ettiği Zeytinelinde karar kılındı. saat 6:30 civarı narliderede güzelce kahvaltımızı yaptık. Güzelbahçe halinden 1 tane sübye bile bulduk!
Eski çeşme yolundan devam ederken soldaki tabelaya gözüm ilişti, Zeytinler köyü! (hep ünlem işareti koyuyorum nedeni anlaşılacaktır) . Herneyse köy tableasını geçmiş olmamıza rağmen, Ishak abinin tarifi burası olsa diyerek köye girdik. Ayni İshak abinin tarif ettiği gibi az gittikten sonra köy meydanındaki bakkalı bulduk. Ekmek almak için burada durduk ve bakkalla sohbet ettik. Bu arada abimin içine nereden doğduysa bakkala Kokar yolunu sordu. Bakkal gayet sakin arabamıza baktı! değer mi bu arabayla gideceğinize diye bir soru yöneltti. Biz sadece bilgi için soruğumuzu zaten Kokara gitmeyeceğimizi öyledikten sonra aynen İshak abinin dediği gibi köyün içinden sola döndük. Az gittikten sonra aynen İshak abinin dediği gibi ustunden otoban geçen köprünün altından geçerek yola devam ettik. Yalnız belirtmek isterim İshak abinin dediği DHIM tabelasını GÖRMEDİK! Başladık yol almaya . Asfalt aynen İshak abinin dediği gibi bir süre sonra bitti ve toprak yoldan gitmeye başladık ama ne yol! Git allah git bitmez , yol berbat ama öyle böyle değil berbat ötesi. Bu arada bol bol İshak abinin kulaklarını çınlatıyorum hem de konsantre olup yol almaya çalışıyorum! ( ah İshak abi yolun bu kadar bozuk olduğunu neden söylemedin yaw daha kaç km gidicez acaba diye kulakları anmakla meşgulum).
Arkadaşlar dere tepe düz gittik ( abartıyorsam namertim), git allah git bitmez, orman başladı, yollarda kütükler , kesim alanı. 1 arabanın o yollardan geçmesi mümkün değil. Yol denen birşey yok zaten . 2 saat kadar zahmetli bir yolculuktan sonra abimin midesi iyice bulanmaya başladı ki denizi uzaktan gördük ve yolun kenarında durduk.
"Taygun çıkar abicim şu tarifi " dedim ve dememle başımdan aşağı manavgat çağlayanı döküldü!
Önüme bakıyorum bir dağ, dağın arasında bir vadi, düşünüyorum " ulen o vadi deniz değildir!"
Soluma dönüyorum karşıdaki adacık gibi yer tanıdık geliyor " olamaz yav" der iken itiraf etmek zorunda kalıyorum.
"Arkadaşlar korkarım ki biz Kokar' a gelmiş bulunuyoruz". Abim şöyle bir baktıktan sonra " ........... (sessizlik)"
Dönüş yok, emin olmak lazım, denize yakınlaşıyoruz ve malesef doğru! Biz 3 enayi ( eşimi katmıyorum, kızcağız arabada eşlik ediyor o kadar, ve eminim Türkçesi yeterli olsa bu enayiliği yapmazdı) Kokara gelmişiz, hem de VW Bora ile, yolu görseniz ne demek istediğimi anlardınız.
Her neyse şimdi yer değerlendirmesi. Erol abinin dediği buruna yürümemiz mümkün değildi çünkü arabayı bıraktığımız yer iel burun arası baya bi mesafe üstelik eşimin de oraya yürümesi mümkün değildi, ben de yürrüme taraftarı değildim açıkçası. Etrafa şöyle bir baktıktan sonra denizin dağın içine kadar girdiği o vadiden avlanmaya karar verdik . Kıyıya inmek ne mümkün! çalılar , kayalar ben o kadar yıldır avlanırım , Egenin ve Akdenizin o kadar kıyısına gittim böyle bir yapı hiç görmedim, resmen fyord. Denize inmek mümkün değil o kadar dik ve sarp ki anlatamam. Her neyse zar zor düşe kalka inmeyi başardık ama olta atmaya imkan yok. Sağınıza solunuza dönmeniz mümkün değil . Balık çiftliklerine yem atan işçilere selam verip avlanmak istediğimizi bağırarak söyledik adamlar olur gibi bir işaret yaptıktan sonra gülmeye başladılar !
3 ümüz de işkillendik heralde " bu enayiler burda ne arıyor " diye gülüyorlar sandık ama malesef öyle değilmiş.....
Kayalıkların arasına girerek 3 ümüz de oltaları denize bıraktık ama öyle garip bir oluşum ki Taygun benden 4 mt ilerde olmasına rağmen onu görmediğim gibi, 4 mt üstümde kayalıklarda oturan eşimi de ne görüyor ne duyuyorum .
HOOOOP asıldı , çek bakalım , ilk gelen hanos
abim çekiyor hoooopp hanos,
"Tayguuuuun balık varrr mıııı? "
"Abiiii hanos çektim 2-3 taneeee"
Allah allah diyoruz, devam ediyoruz, HANOS HANOS HANOS HANOS derken abimin oltasında büyük bir ağırlık, durmadan kayalıklara giriyor abimçekiyor o zorluyor.... Ağırlığı bilmiyorum ama takriben kola kadar gelebilecek bir iskorpit ! Kocaman , şişman bir iskorpit.
Devam ediyoruz hanos hanos hanos!
En sonunda dayanamıyoruz ve gidelim kurtulalım bu Kokardan diyoruz, zar zor yukarı tırmanıyoruz ve geri dönmeye başlıyoruz.
O da ne , dönüş yolunda ormancılar koca bir kamyonla kesilmiş ağaçları topluyorlar , geçmek mümkün değil, 30-35 dakika yoldaki kütükleri kamyona yüklemelerini bekliyoruz, bize zar zor yol veriyorlar , teşekkür edip yolumuza devam ediyoruz. 2 saat sonra , İshak abinin traif ettiği köprü sandığımız yerde duruyoruz çünkü abim sapsarı kesilmiş durumda , mide bulanması baş dönmesi!
Bir kere daha yolun ne kadar berbat olduğunu söylemeden edemeyeceğim.
Köye giriyoruz, otobana çıkıyoruz ver elini Ildır. İshak abinin bahsettiği yer de virajlı olduğundan ve dayanacak takaimiz kalmadığından , en iyi bildiğimiz yere Ildıra yöneliyoruz.
Ildıra girdiğimizde o ana kadar kendini tutmuş olan abim artık dayanamıyor arabayı parkediyoruz ve mola vererek kendisine gelmesini bekliyoruz. Ildıra varıyoruz saat 14:30 yada 15:00 tam hatırlayamıyorum. Balık yok , hiç o bahse girmeyeceğim. Abim 1 dil, 1 lidaki 1 karagöz çekiyor, ben aldığım ufak isparozu denize birakiyorum, Taygunda da ufak bir karagöz var.
Dönüşte , elimizde bir sürü mamun , fıstık gibi 15 tane yengeç, borukurdu, koca bir sübye var. Lilia yı kandıradak İnciraltında şansımızı denemeye karar veriyoruz.....
Hava çok soğuk 2,3 atıştan sonra kös kös evlerimize dönüyoruz.

Alınacak dersler = elindeki tarife düzgün bak
manzara, deniz ne kadar güzel olursa olsun , balık olacak demek değildir(kokar)
adamlar neden gülmüşler anlıyoruz, hanos hanos hanos!

Tesellimiz, kahkahalarımız, deniz havası, ve Kokar yolundan topladığımız bolca dağ çileği, ne çileklerdi ama .......
resimler aşağdaki adrestedir, ziplidir
balıkların resimlerini Taygun koyar, hepsini ona verdik
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 02-12-2006, 21:02   #2
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

gökselim çok üzüldüm gününüzün hayal ettiğiniz gibi geçmediğine. resimleri henüz indiremedim sistemde sanırım sorun var. bakınca birşeyler yazarım. ama yinede sizinle olmak isterdim. en çok da eşinin durumuna üzüldüm sanırım size çaktırmamış ama her halde en çok o etkilenmiştir. bir dahaki sefere daha iyi olur umarım. üzme kendini. arabaya birşey olmamıştır umarım.

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2006, 21:09   #3
gokseldbuga
Guest

Ilker abi saol , hayal kırıklıgımı anlatmam mumkun degil, o kadar yol gittigime mi yanayim, o kadar yol direksiyon salladigima mi yanayim, Tagoyla ilk baliga cikmisiz ona mi yanayim, arabaya mi yanayim, abimin durumuna mi yanayim, kokarin hayal kirikligina mi yanayim, denizlerimiz balik ciftlikleriyle dolmus ona mi yanayim,
sinirlerim yıprandı anlayacağınız...
pes etmek yok yeni yerler keşfetmeye devam!
Arkadaşlar birgün 2 saat oturun ve google earth u bir inceleyin , kıyılarımızı , her yer öbek öbek balık çiftliği, berbat bir manzara
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2006, 09:01   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Herkese selamlar
Öncelikle beni gelip alan Göksel abime teşekkür ediyorum o olmasaydı kokar koyunu ömrü hayatım boyunca zor görürdüm
Şimdi olayı kısaca anlatmak ve asıl hatanın nerde yapıldığını söylemek gerekirse hatamız uzunkuyu tabelasını görmeden zeytinler tabelasını zeytineli sanarak o köye atlamamız hatta köy tabelasını geçmiştik ki göksel abi burası yaa diyerek geri döndü. Ama tarif ancak bu kadar uyar köy meydanına geldik bakkaldan alacakları aldık sola döndük ilerledik tarif aynen uyuyor orman başladı hah dedik şimdi orman bitecek çorak bir arazi gelicek ve sonra ver elini zeytineli 1 saat kadar orman bitti tam seviniyoruz yine orman başladı hemde kesim sahasıymış her tarafta tomruklar var ve yolun en bozuk kısmı burdan sonra başlıyor 4x4 ile dahi girilmeyecek yollardan Göksel abimin usta şöförlüğü sayesinde sağ salim çıktık. Bizim kokara geldiğimizi anlamamız yolculuğun son 10 dakikasında gerçekleşti ilk başta çok sevindik çupra hayaliyle yanıp tutuşan bünyeleri sakinleştirmişti bu manzara ama nerede olta atacaktık 1-2 yere baktık her taraf dimdik kaya olurmu oluyor işte bir yerden zorla indik (Dağcılık kurslarımız başlamıştır) bi taşa oturdum etrafta ayağımı basabileceğim sadece 3-4 ayaklık yer var sağdan sola dönmek olta atmak mümkün değil. Ben göksel abiyle 3-4 metre mesafedeydim ama kayalardan görmek ne mümkün sadece attığı oltayı görebiliyorum ona keza lilia abla yukarda kaldı ama başımı kaldırdığımda 2 metreden sonra yukarısınıda görmek mümkün değildi haa balık olsa hepsine değerdi ama hanozdan başka hiç bişey yakalayamadım mamunları bütün bütün yuttular sineye çektim madya taktım onuda bütün bütün yuttular yaklaşık 1 karış boyunda hanoz yakaladım daha sonra karar verdimki artık hanozun ismi hanoz değil kokar çuprası. Neyse dönüş yoluna geçtik yolda baktık dağ çileği var hemen inip topladık. Ormanda kesim sahası var demiştik ya tomruklar var demiştik ya işte o tomrukları almaya bir kamyon gelmiş ve yol 1 arabanın anca geçebilecegi bir yol uzun süre bekledikten sonra kamyon az ilerde geniş bir yerde sola çekti bizde yandan sıyrılıp yollara düştük tekrar. Yol sanırım 2 saat sürüyor köye gelmeden bi yerde durup baktık yol tarifine hatalar silsilesi yaptığımızın farkına vardık nereye gitsek diye düşünürken hem lilia abla çeşmeye gidelim dedi hemde biz tekrar virajlı bir yola dayanamayacağımız için ıldıra gittik. ilk başlarda ufak balık bile tıkırdamıyordu bi süre sonra başladı ama onlarda adeta kibrit kutusu büyüklüğündeydi sadece 1 adet karagöz yakalayabildim oda ufak olduğundan özgürlüğüne kavuştu. Daha sonra ishak abinin sözleri kulaklarımda yankılanda çıplak iğneyle avlanırken çuprayla adeta tokalaşırsın bende tokalaşmak için zokalı bir takım hazırladım 1 saat kadar avlandım ama elime 5-6 iri hanozdan başka bişey geçmedi artık oltayı ümitsizce atıyordum işte beklediğim an gelmişti çupra abimiz aldı götürdü yemi adeta parmağımı kopartmak istercesine burda eşşşeklik edip iyi tasmalamadan çekmeye başladım baktım oltayı sağa sola gezdiriyor ohhh işte istediğim balık gel yavrum derken ani bir asılış yaptı bende o sırada güç verdiğim için elveda demeden gitti daha sonra belki tekrar gelir diye deli gibi uğraştıysamda olmadı bostan bitmedi karpuz.
Fakat ben bu maceradan yinede keyif aldım. Hem Göksel abiyle tanışma fırsatımız oldu hem Göksel abimin abisi yani Nadir abiyle tanışmış oldum (Süper maceraları var öldürdü bizi gülmekten) Hemde diğişik 2 yerde avlanma fırsatı buldum zaten her zaman balık avlayacağız diye bir kaide kural yok garantisi olsa rastgelsin demezdik

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2006, 12:59   #5
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

taygun zevk almışsın önemli olanda bu boş ver gerisi boş. bir daha ki sefere daha iyi olur umarım. birliktede atılırız o maceralara ( inşallah).

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2006, 13:14   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Alıntı:
igmsva tafarından gönderildi
taygun zevk almışsın önemli olanda bu boş ver gerisi boş. bir daha ki sefere daha iyi olur umarım. birliktede atılırız o maceralara ( inşallah).
İlker abi macera bizim göbek adımız her zaman varım maceraya ama kokar olmasın mümkünse

Eski 25-10-2007, 18:01   #7
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Ender abi yaklaşık 1 yıl önce bu macerayı yaşamıştım. Doğa olarak harika ama 4x4 olmadan gidilmez hatta 4x4 ile bile gitmek akıl karı değil. Olta atacak yer yok sarp kayaların üstünde suya düştüm düşüyorum korkusuyla olta atıyorsun.

Eski 30-10-2007, 10:45   #8
çeşme35
Miço

çeşme35 kullanıcısının avatarı

Bu hanos dediğiniz balık kahverengi ot balığımı burda ne zaman balığa çıksam bu balıklardan denk geliyor garaj gibi ağzı var ne olsa saldırıyo sabah zevkle çıktığım balık avı ot balığı yüzünden yerini mutsuzluğa bıraktı.
Eski 30-10-2007, 16:21   #9
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Evet emrah abi aynen o balık oluyor irisi denk gelirse almanı tavsiye ederim eti beyaz ve çok lezzetli. Zaten orfoz ailesine mensup bu hanozlar.

Eski 30-10-2007, 22:24   #10
çeşme35
Miço

çeşme35 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Evet emrah abi aynen o balık oluyor irisi denk gelirse almanı tavsiye ederim eti beyaz ve çok lezzetli. Zaten orfoz ailesine mensup bu hanozlar.
Tavsiyen için çok sağol hiç denemedim ama bir daha ki sefer denicem zaten başka çare yok burda tuttuğum 10 balıktan 8 i bundan yoksa aç kalcaz

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları