Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Mazmoz (Yemleme)

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-03-2007, 09:43   #1
mufi
Guest

Varsayılan yine fikrim geldi

Arkadaşlar bizim buralarda yemlemede (özellikle gümüldür civarı azmaklarında) kefal ve sazan için un 1, yöntem.
suda hareket oldugu için hiç bir zaman unu tam anlamı ile oltayı attıgınız noktada dipte bulunduramıyorsunuz sert top lar yapıp atıcaksınız ki oda balıgın işine gelmiyor.. hayvanın sevdiği ve ilgisini çeken olay suyun homojen ortamında beyaz un /beyaz rekli bulutumsu görüntü verecek. ozaman balık o noktaya dikkatini çektiği için geliyor.
millet unu sulandırıp dereye döktüğünde akıntı ve rüzgar ile dibe inmeden dagılıyor çok azı dibe iniyor.

bende bu günlerde bir aparat aklıma getirdim kısmetse malzemeyi toparlayıp deneyecegim.
1,etapta bileşik kaplar prensibinden hareket ile ekte krokiyi gördügünüz sistemde kıyıdan(sabitlrnmiş) hortumun ucundaki huniye sulu un döküldüğünde dogal bir akış ile yavaş/yavaş su içinden kabarcıklar ve bulut yaparak çıkması gerekiyor.vede bu balıgı bir noktada toplamaya yarar sanıyorum.
ancak bu işi hızlı yapmak istersek büyükçe bir şırıngaya unlu/suyu çekip hortumun içine basınç ile verebiliriz. ama bence tabi hareket ile yavaşça beyaz kabarcıklar halinde dipteki ucdan çıkması daha iyi gibi..
bilmem nedresiniz.??

Bu mesaj en son " 15-03-2007 " tarihinde saat 09:47 itibariyle mufi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 15-03-2007, 10:53   #2
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

abi şırınga ile olmaz sanırım ama bot şişiren pompa iş görür bence sen bu kefalleri temizleyeceksin öyle görünüyor mısırda yollayabilirsin arada sazana
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 11:32   #3
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Yav hocam, eline ve emeğine sağlık.Neredn buluyorsun bu fikirleri...
Biz eskiden izmir körfezinde kefal için şöyle yapardık: Bayat ekmekleri ıslatıp kum ie yoğururduk.Sonra bunlardan yumruk büyüklüğünde toplar yapıp ileriye fırlatırdık.Attığımız toplar, yavaş yavaş dağılır ve dibe çökerdi.Dolayısıyla dip mazmunlanmış olurdu.Yaklaşık yarım saat bekleyip kefaller gözükmeye başlayıncada mantarlı kamışlara taze ekmek içi takıp öylece kefalleri alırdık.Ben çok küçük 2 li beyaz iğne kullanırdım.Senelerdir kefal'e takıldığım yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 12:04   #4
mufi
Guest

İshak cım aynen öyle .. ama denizde ve sahilde su hareketi dere gibi olmaz durgundur.. attıgın yem yerinde kalır.. benim burada düşünce tarzım. sadece bir noktadan mazmoz un kaynak yapması...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 12:07   #5
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

muvaffak abicim,
suyun aldıntaki basınç, üstündekine oranla fazla olacaktır.bu sistemin çalışabilmesi için de karışımı yeteri kadar basınçla hortuma vermek gerek.belki bir el pompası ya da derinlik az ise, nefesle de olabilir.ama eminim ki bu yaratıcılık la bunun da üstesinden gelirsin

..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 12:16   #6
mufi
Guest

Ulaş ım dedigim gibi bileşik kaplar teorisi sonuçta huni su seviyesinden en az 1/ 1,5m yukarıda olursa hunideki sıvı bir şekilde aşagıya dogru inerek en azından dere sviyesi ile aynı olmasada 30 cm de yukarıda kalsa yinede yavaş bir akıntı ile suya karışır..??
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 12:26   #7
cevat2
Kaptan

abi garosta deneyebilirsin bilgehan sarp hocamızın sitesinde okumuştum uyguladım evde temizlenen veya alırken balıkları içlerini bir poşete koyup dolaba atıyorum zaten bekleyince iyice kokuyor bir kadın çorabı veya soğan çuvalı içine sandaldan sarkıtıyorum yarım saat içinde balıklar toplanıyor kıyıdanda eski bir misina ile atılabilir kefalin sevdiği bir yem ayrıca özellikle sardalya içi ,sen unuda bu yolla deneyebilirsin
Eski 15-03-2007, 12:29   #8
cevat2
Kaptan

ben izmaritte denedim midyeleri kırdım ayıkladığım karidesleride doldurup saldım suya sonuç balık yokken iyiydi birde bol zamanda süper olacak kanaatindeyim
Eski 15-03-2007, 17:39   #9
mufi
Guest

denizde bende bunlara yakın şeyler denedim Cevat. teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-2007, 18:37   #10
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Muvaffak abi sen balıkçı değil mucitsin senin bu fikirlerinin patentini alsak inan zengin olmuştun hatta ucunu bize bile dokundurmuştun birlikte gidip şu kefallerle olan eski hesabımızı görelim

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları