Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 09-08-2006, 17:09   #1
Güven ÖZYELDAN
Guest

Varsayılan İzmir-Aliağa İlçesi

Körfezi temizlemek için gemi batırılacak

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde belediye, su altındaki canlıların yaşaması ve körfezin temizlenmesi için denizde gemi ve hurda araç batıracak.

Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, gemi ve hurda araç batırılmasıyla körfezin kendi kendisini temizleyeceğini ve su altındaki canlıların yaşamasına imkan sağlayacağını belirtti.

Gemi ve hurda araç batırılma uygulamasının dünyanın değişik yerlerinde olduğunu belirten Belediye Başkanı Kaya, batırılmanın ardından belirli periyotlarla denize demir tozu dökeceklerini, demirlerin küflenmesinin sualtındaki canlılar için büyük önem taşıdığını söyledi.

10 ARAÇ BATIRILACAK

Aliağa Koyu’nun yarısının kirli, yarısının temiz olduğu vurgulayan Kaya, “Denizde akıntının olması bizim için büyük bir şans. Aliağa’nın bir tarafı plaj, bir tarafı sanayi. Kirli olan bölümlere bir gemi veya 10 tane hurda araç attığımız takdirde bu kirliliğin önüne geçmiş olacağız” dedi.

Aliağa Kanalizasyon Şebekesi’nin bitirilmesinin ardından bu projeyi hayata sokacaklarını ifade eden Kaya, şöyle konuştu: “Aliağa’nın kanalizasyonun yarısı körfeze akıyor. Şu ana kadar arıtma tesisinin yüzde 95’i bitmiş durumda. Tesis faaliyete geçtiğinde kanalizasyon körfeze akmayacak ve körfez temizliğini 2-3 yıl içerisinde kendi kendine yapmaya başlayacak. Arıtma Tesisi bitirilmeden bu projeyi uygulamanın anlamı yok. Denizin temizlenmesiyle birlikte Aliağa sahillerine mavi bayrak isteyeceğiz.”

“DENİZ YAŞAMI CANLANACAK”

Balık ve mercanların batırılan hurdaların üzerine ve içerisine yumurtalarını bırakacağını kaydeden Kaya, hurdaların paslanıp bakteri üreteceğini ve denizaltındaki yaşamın renkleneceğini ifade etti. Kaya, “Hurdalar mercan ve balıklara yumurtlama yeri olacak, denizin temizlenmesi böylece çabuklaşacak” dedi.

ilgimi cekti özellikle demir tozu ile ilgili bölüm metalin kirliliği arttırması gerekir mantığı ile yaklaşıyorum fakat demirin hafif metal olup ekolojik dengede yapılanma sağlayacağı paslanmadan dolayı ortaya cıkan bakteriyel yapının besin zincirinde kullanılacağı açık... arada kaldım açıkçası....körfeze atılan boynuzluları treleybüsleri biliyorum hatta o zamanda üretilim malzemesinden dolayı artı kirlilik yapmazmı diyede düşünmüştüm...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-08-2006, 19:25   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

temizlenme olayı ne olur bilemiyorum ama balıkların yuvalanması ve üremesi açısından iyi olur düşüncesindeyim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-2006, 21:24   #3
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Tek cümle ile " yaşasın başkan "ve nice böyle başkanlara...

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-2006, 08:17   #4
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Vakt-i zamanında hatırlarsınız İ.B.B.Başkanıda aynı uygulamayı yapmıştı. Çevreciler kıyametleri koparmışlardı. Bu uygulama balıklara güvenli üreme alanları sağlar ve keşke bu uygulamalar denizlerimize kıyısı olan her belediyemizce yapılabilse.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-2006, 08:36   #5
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

E o zaman Çanakkalede balık bitmez di mi???
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-2006, 18:52   #6
mufi
Guest

arkadaşlar ben kendimi bildim bileli bu olay ABD sahillerinde uygulanır özellikle florida açıklarında defalarca gemi batırmışlardı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-2006, 19:20   #7
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Yanılmıyorsam bu olay İstanbul dada İTTE hurdarınca uygulandı sonuş nedir bilemiyorum.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-2006, 10:49   #8
aganta borina borinata
Guest

güven bey demir tozu konusunu bilmiyorum...bu konu hakkında da daha önce sitenin bi köşesinde bi şeyler yazmıştım...batıklar balıklar için yuvalanma ve barınma ortamı sağlar...taygun bana araçların batırıldıgını söylemişti...odukça ümitlendirici...umarım o hurda araçların atık yağları boşaltılarak batırılacaktır...kaş yaparken göz çıkartmayalım...belki bikaç araç fazla sorun çıkarmayabilir ancak bu durum diğer bölge belediyeleri tarafından ele alındığında aynı hatayla batırılırsa sorun büyüyecektir...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları