Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Misinalarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-01-2007, 09:19   #11
Rauf
Guest

ben genelde 40-50 metrelik sularda av yapıcaksam 0.50-0.60 arası ana beden misinası kullanırım bunun avantajı teknede dolaşma riskinin daha az olması birde yeni misinayı aldığım zaman ki bu genelde sert misina olur krokodil gibi bunu sahilde acar gamını alır ve mümkün olduğu kadar esnekliğini cekerek gidermeye calışırım bu sayede bu derinliklerde balık vuruşlarını daha iyi duyarım.yumuşak misina bu kalınlıkta bile kullanmam cünki bu derinlikte cok daha fazla esner .ama kamışla avlananlar icin diğer arkadaşların tavsiye ettiği gibi ip kullanmayı tercih edin ip ile elde avlanmak rizikolu dolaşima riski var birde misina gibi ucuz değil.bundan başka derin suda avlanmanın ve balık vuruşlarını 200-300 metreden bile duymanın tek yolu naylon ip misina olduğunuda unutmıyalım.bunun icinde kullanacağınız ya kılasik büyük makaralar veya cıkrıklardır.herkeze selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-01-2007, 11:18   #12
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Rauf Bey, misnanın gamını almak için kıyıda hiç uğraşmayın.Tekne ile seyir halinde için misinanın ucuna birşey bağlamadan öylece suya bırakın ve makarayı boşalmaya başlayın,göreceksiniz ki geri sarımda (seyir halinde)gamdan hiç bir eser kalmayacak,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-2007, 15:47   #13
assos
Oltacı

assos kullanıcısının avatarı

Merhaba,
Misina konusunda tavsiyem Asso (sırtı çekiyorsanız double strength) beden olarak kullanacaksanız discovery..
Bunun dışında bir de Trabucco isimli bir misina var, hararetle tavsiye ederim.
Kırmızı renkte olanları harika.

Ip misina olarak ben de Katiti gibi mutlaka makinede kullanın derim.
Bu arada karışan misinaları atmayın, itinayla açarız
Eski 16-03-2007, 23:57   #14
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

misina konusu bu aralar bana takıntı yaptı mağaza sitelerini geziyorum fakat kullanmadan fikir edinemiyor insan ben suffix kullanıyorum çok yumuşak,iyi düğüm atılıyor ama esnek olduğu için takıldığı zaman koparması zor birde hissetmek zor ufak temasları makinada .krokodil ve pelicanda el oltalarına kullanıyorum siglon kullanan varmı ip misina gibi her tıkırtıyı alıyor deniyor discovery makaralarda limitsiz yazıyor ama avmarkette girin üstte çekerleri var ben denemedim birde beden ve köstekler için assonun ultrasını floracarbon deneyen varmı şeffaf oluşu cazip herhalde .el oltaları için parmağınızı en güzel koruyan nike spor mağazalarında parmağa takılan 5-6 cm boyunda parmaklık var hangi spor dalına ait bilmiyorum oğlumdan kaptım tavsiye ederim misina takıldımı asılın ya kopar ya kurtulur parmak sağlam kalıyor ip misinayı makinaya sardık yine bedeni normalden yapacağız kılavuz için hissi kuvvetli bir tavsiye arkadaşlar
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-2007, 01:39   #15
eşref sürek
Tayfa

arkadaşlar ben çıkrık makinamda berkley trilene 0.61mm çekeride 26 kg derin suda çok iyi buda benim görüşüm
Eski 17-03-2007, 13:02   #16
cevat2
Kaptan

Varsayılan parmak koruyucu

arkadaşlar bahsettiğim parmaklık
Eski 19-03-2007, 08:48   #17
aganta borina borinata
Guest

bi parmaklığı deriden yapıyruz...ama sadece küspeli takımlarda kullanıyoruz... malum küspe ağır.. eğer parmaklık kullanmazsanız bi kaç atıştan sonra misina parmağınızı keser...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-2007, 11:13   #18
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

merhaba.
geçtiğimiz pazar kemeraltındaki Rasgele Av'a gittim misina almak için.Asso nun 0,16 lık ve 0,30 luk double strength misinalarını aldım.ayrıca satıcı kişi, Angel Kiss diye yeni bir misina tavsiye etti.Güzel yorumlar geliyormuş misina hakkında.100m. fiyatına 150 m. yani fiyatı da fena sayılmaz yaklaşık 3,5 euro.ben de merak edip denemek üzere duman renginden aldım.daha önce bu markayı kullanan ya da duyan var mı acaba?yorumlarınızı merak ediyorum.herkese sevgiler..

..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-2007, 12:00   #19
cevat2
Kaptan

bende elimdeki misinaları tamamen göl takımlarına kaydırdım,göl balıkları için görünmezlik farketmiyor .asso ultra flouracarbon un çeşitli ölçülerini aldım beden ve kösteklerde deniz için kullanacağım bakalım sonuç farkedecekmi,makinelerdeki misinalarıda spincast tipi misinalar ile değiştiriyorum sonuçlarını merak ediyorum millet boşuna para harcamıyordur diye düşündüm bu balık yokluğu bakalım bizi daha nerelere sürükleyecek ayrıca yeni öğrendiğime göre uzak ve gramı fazla olan atışlar için sarılı misinaya 10 mt kadar çekeri daha yüksek kılavuz misina takmak kurşunun şok etkisini alıyormuş atılan düğüm itinalı olunca takılma riski(kamış kılavuzlarına)yok yabancı sitelerde konuyla ilgili geniş detay varmış selim bey belki bu konuda yardımcı olur bize görüntü olarak veyahut aramızda bu tekniği kullanan varsa...
Eski 27-03-2007, 12:24   #20
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
cevat2 tafarından gönderildi
bende elimdeki misinaları tamamen göl takımlarına kaydırdım,göl balıkları için görünmezlik farketmiyor .asso ultra flouracarbon un çeşitli ölçülerini aldım beden ve kösteklerde deniz için kullanacağım bakalım sonuç farkedecekmi,makinelerdeki misinalarıda spincast tipi misinalar ile değiştiriyorum sonuçlarını merak ediyorum millet boşuna para harcamıyordur diye düşündüm bu balık yokluğu bakalım bizi daha nerelere sürükleyecek ayrıca yeni öğrendiğime göre uzak ve gramı fazla olan atışlar için sarılı misinaya 10 mt kadar çekeri daha yüksek kılavuz misina takmak kurşunun şok etkisini alıyormuş atılan düğüm itinalı olunca takılma riski(kamış kılavuzlarına)yok yabancı sitelerde konuyla ilgili geniş detay varmış selim bey belki bu konuda yardımcı olur bize görüntü olarak veyahut aramızda bu tekniği kullanan varsa...
Cevat bu senin bahsetmiş olduğun şok misina yani almancadan ceviri yaparsak,,şok köstek,,bu misinalar özel olarak satılır yada (ana bedenden biraz daha kalın olan misina kullanılır Tam ideal olmasada)bunun gayesi ana bedeni ince tutmak ve atış mesafesini uzatmak,,benim bildiğim sazana boile atarken ve surf tipi avcılık yaparken kulanıldığı bende bir shimano baitrunnerde bu şok köstek var ama hiç kullanmadım bu güne kadar,şok köstek derken daha kolay anlaşılması için anlatabildiğim kadar anlatmaya çalışacağım resim eklemek isterdim ama malum şu anda sitedeki resim ekleme sorunu mevcut bende basitce anlatayım,,makinaya ana beden sarılır makina tam dolunca son on metresi bu şok köstek diye tabir edilen misina özel bir düğüm ile ana bedene eklenir bunun yegane sebebi ana bedenden daha sağlam olması nedeni ile sert atışlarda ana bedenin kopmadan daha uzağa atılmasını sağlamak bu atışlar için ağır kuşun kulandığımızı düşünürsek iyi bir sistem olarak kulanabiliriz ama bence artık bu sisteme gerek kalmadı çünki çok sağlam misinalar yapılıyor bilhassa örgü misinaların çapı küçük ve sağlam oluyor normal misinalarda daha modern edilmiş ve sağlam misna olarak piyasada mevcut,düşünürsek sadece surf ve sazan avı için gereği yok diye düşünüyorum sağlam bir misina hiç ekleme olmadan bu işi görür kaldıki sistemimizde ne kadar az düğüm olursa kulanacağımız sistem daha sağlam olur.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları