Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Tatlı Su Balıkları

Tatlı Su Balıkları Türkiyede yaşayan tatlı su balıkları hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-01-2006, 01:34   #1
aserkansatı
Guest

Varsayılan Alabalık

Salmonıdae familyasındandır.Ülkemizde göl,deniz,dere ve dağ alası cinslerinin dışında pek çok endemik türü de yaşar.Abant alası gibi;(salmon trutta abanticus)
Ortalama boyu,25-35 cmdir.Ama 60-90 cm boy ve 3 ile 10 kilogram arasında da olabilirler.Çok ürkek ve hassas bir balık olduğu için avcılığı tecrübe ister.
Doğal yemleri çeşitli su böcekleri,sinek,tırtıl,kurtlar,solucandır.Yapay yemlere de av verir...

Bu mesaj en son " 24-05-2007 " tarihinde saat 16:17 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 11-02-2006, 05:39   #2
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Varsayılan Avcılığı

Kaynak Engin SUNAR

Olta İle Avcılık
Olta ile yapılan avcılıkta uzun kamış(4-4,5 mt.) kullanılması,kamışın hassas ve hafif olması verimi artırır.Normal görüntülü sularda 0,25 numara misina,çok berrak sularda 0,15 numara kullanılır İğne 5-7 numara kısa saplı,çok keskin uçlu olmalıdır.İğnenin 35-40 cm.yukarısında 2cm.aralıklarla 1 yada 2 numara iki yuvarlak kıstırma kurşun takılır.Yüzdürücü şamandıra yerine kurşun kıstırmalarından 1,5-2 mt. uzaklığa koyu renk,kısa bir yünlü şerit bağlanır.Derin çukurların bulunduğu yerlerde birinciden 2 mt.uzaklığa ikinci bir yün şerit takılması size derinliği olmasa da,durumunu görtermeye yarar.Bu oltada kullanacağımız yem toprak solucanı olabileceği gibi,en iyisi kıyı çamurlarında bulunan morlu,kahverengili kurçuklardır.

Kaşık İle Avcılık
Kısa boylu yılan başı yada akasya yaprağı biçiminde dönerli bir kaşık üçlü iğnesiyle Alabalık için uygundur.Altın sarısı veya gümüş gengi olan bu kaşığın parlaklığını sirkeden geçirerek matlaştırmalısınız.Suyun üzerinde misinayı iz bırakacak şekilde yüzeye deydirmeden dolaştıracağınız kaşık,çırpınan bir böcek izlemini vererek çok aç gözlü olan bu balığın iştahını kabartmakta gecikmeyecektir.Bu kaşığın yerine kur şeklinde bir yapay yemli kaşıkya kullanabilirsiniz.Bu takım 2,50-3 mt.'lik ince hassas bir makaralı kamışla kullanılır

Yapay Su Sineği
Tatlı sularda taşların altında yaşayan lavralar,değişime uğradıktan sonra,ince narin kanatlı su sinekleri haline gelmek üzere yüzeye çıkarlar.Üstlerini saran ince zarı yırtmak için,akıntıda sürüklenirken gösterdikleri çaba ince bacaklarını ve kanatlarını oynatışları bir çok tatlı su balığı gibi Alabalık'ında yakın ilgisini çeker.Bundan yararlanarak,Alabalık avcılığı için çeşitli renklerde yapay sinekler üretilmiştir.Böyle bir yapay sineğin misinaya bağlanışı bildiğiniz gibi veya tahminedeceğiniz gibi çok basittir.

Bu mesaj en son " 12-02-2006 " tarihinde saat 06:08 itibariyle Bir Dost tarafından düzenlenmiştir....
Bir Dost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2006, 06:50   #3
aserkansatı
Guest

tonguç.net e ve bu bilgileri alarak bize ulaştıran sevgili Can'a teşekkür ederiz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2006, 08:54   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Birkez yemiştim alabalık hiç beğenmedim onu yiyceğime sardalya hamsi yerim daha iyi ama belkide bizimkiler pişiremedi mangalda güzel olmamış olabilir.
Tatlısucular hadi bakalım tarif verin

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2006, 20:06   #5
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Sevgili Taygun belki doğal alabalık yememişindir...Gerçi bende çok yemedim ama tabiki arasında çok fark var...Ben alabalığı yassı güveçe koyarım bol tereyağı ,yanına yuvarlak kesilmiş patates ve biber koyar fırına atarımm..En sonda piştikten sonra kaşarları balığın üstüne gelecek şekilde koyar eridikten sonra alır ve yerim...Ne yalan söyleyim o zaman biraz birşeye benzer...(Tabiki havuz alabalığı)...Birde Selim abiden almak lazım tarifi...
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2006, 20:07   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
rüzgar2 tafarından gönderildi
Sevgili Taygun belki doğal alabalık yememişindir...Gerçi bende çok yemedim ama tabiki arasında çok fark var...Ben alabalığı yassı güveçe koyarım bol tereyağı ,yanına yuvarlak kesilmiş patates ve biber koyar fırına atarımm..En sonda piştikten sonra kaşarları balığın üstüne gelecek şekilde koyar eridikten sonra alır ve yerim...Ne yalan söyleyim o zaman biraz birşeye benzer...(Tabiki havuz alabalığı)...Birde Selim abiden almak lazım tarifi...
Bizim yediğimiz havuzda yetişen alabalıklardandı kulaklarında pınarın damgası vardı belki ondan olabilir.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2006, 02:02   #7
Bir Dost
Kaptan

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
tonguç.net e ve bu bilgileri alarak bize ulaştıran sevgili Can'a teşekkür ederiz...
Kardeş bu bilgiler tonguç netten alınmış falan değil ayrıca öyle bir net varmı haberim bile yok bilyorum mesajında alıntı yaz muhabbetini vurguluyorsun ama bunları internet kaynaklarından bulamassın bu bilgiler Engin sunarın 4.baskısından yazan ben söyleyen o sevgili kardeşim
Eski 12-02-2006, 02:07   #8
aserkansatı
Guest

Bunu ilk mesajında belirtseydin ya sevgili Can...Engin Sunarın kaynak olduğunu yazmalıydın bence...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2006, 06:07   #9
Bir Dost
Kaptan

Peki özür dilerim bana bak tonguç net diye girdim öyle balık falan bulamadım sen benle kafa yapiiin gibi gelii ulan buldunuz saf köylü kızını oynaşın bakalım hemen değiştiriyorum ok. Sevgiler Kardeşim
Eski 12-02-2006, 06:20   #10
aserkansatı
Guest

Yok ya kafa filan yaptığım yok Can.Sadece googledan aratınca senin metnin aynısı için bu adresi veriyor ama sayfa açılmadı...

.::Amatör Balık Avcılığı::.
Suyun üzerinde misiyayı iz bırakacak şekilde yüzeye değdirmeden dolaştıracağınız
kaşık çırpınan bir böcek izlenimi vererek çok açgözlü olan Bu balığın ...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] - 22k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar

Her hangi bir art niyetim yok yani.Tek istediğim alıntı olduğunun yazılması.Kitap dahi olsa...Sen de ısrarla yazmıyosun adamım...

Bu mesaj en son " 12-02-2006 " tarihinde saat 06:22 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları