Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN) > Sırtı-Seğirtme

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-05-2012, 13:37   #1
Bahadır Sarıca
Çımacı

Bahadır Sarıca kullanıcısının avatarı

Varsayılan Günü kurtaran kofana

Merhaba Amatör Balıkçı Dostlar,

Cumartesi günü, avcılık ve levrek avı konusunda bir çok bilgiler öğrendiğim sevgili büyüğüm Vedat Abayoğlu’nu imza günü vesilesiyle yüzyüze tanıma olanağı buldum. Aynı zamanda forumlardan tanıdığımız bir çok amatör dostla karşılaştık ve tanıştık. Yazılarından ve telefon görüşmelerimizden tanıdığım Vedat ağabeyle çok eskiden tanışan iki kişi gibiydik. Tüm sıcaklığı ve ilgisiyle her zamanki gibi çok samimiydi. Akşamına döneceği için uzun görüşme ve av yapma fırsatımız olmadı. Umarım bir dahaki sefere bu olanakları yaratırız. Böyle bir olanağı bize sunduğu için kendisine ayaklarına sağlık diyor, teşekkür ediyorum.

Geçen yıldan beri araştırdığımız av meramıza son günlerde büyük lüferlerin(kofana) girmesiyle hedefimiz levrekten kofanaya döndü. Cumartesi günkü imza gününde çok sevgili Erol ağabeyle görüştük. Tabii balık muhabbetimizde söz döndü dolaştı kofanalara geldi. Aramızda kuzey güney kıyıları çekişmesi olan Erol ağabeyle bir türlü beraber av yapma fırsatımız olmamıştı. Kendisini kofana avına davet ettim. O da beni kırmayarak davetimi kabul etti.

Av tarihi : 27/05/2012, Pazar
Av yeri : İzmir kıyıları
Av türü : Tekneden sürütme(sırtı)
Avı gerçekleştirenler : Erol Erdoğan-Bahadır Sarıca
Hedef av : Kofana
Gerçekleşen av : 1 Adet Kofana 70cm 3,3kg
Hava : 0-3 Bft Batı/Güneybatı
Av saati : 06.00 - 19.00 (Balıkla mücadele 18.45 civarı)
Kullanılan ekipman : 15-30LBS kamış Lenght:1.65 Section:2, 4000 kafa makine, Ф0,21mm(65LB) ip, muhtelif sahteler
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Tabii ki sitemizde birçok kişi çok iyi biliyor ama ben yeni dostlar için yeri gelmişken sevgili Erol ağabeyden bahsetmek isterim; amatör balıkçılığı teknik bilgi ve donanımıyla layıkıyla yapan, bilgi ve görgüsünü ayırt etmeksizin her amatörle cân-ı gönülden paylaşan çok değer verdiğim bir amatör ağabeyimdir. Kendi fotoğraflarını yayınlamaktan pek hoşlanmayan Erol ağabey, yazı ve makaleleriyle sanal dünyada fazlasıyla yer almaktadır. (Bu sebeple konuda kendisinin fotoğrafı yoktur.)

Sabah saat 06.00 gibi su ile buluştuk. Uzun zamandır yapmak istediğimiz beraber avı sonunda gerçekleştiriyorduk. Tabii çok sevgili ortak dostlarımızın(sevgili Aykut / Mustafa vs) kulaklarını bol bol çınlattık. Aralarda telefon görüşmeleriyle online durum aktarmalarımız da oldu. Çok güzel sohbetler ettik.

Fakat bir türlü beklenen kofana ile buluşma gerçekleşmiyordu. Bu da bizim bölgemizin daha iyi olduğunu savunan bizler(Aykut ve ben) için olumsuz bir durumdu. Aynı zamanda sevgili dostum Erol ağabeyin av yapması çok istiyordum. Beklenen vuruş sabah suyunun sonunda geliyor, fakat vuruş geçen sefer sevgili Aykut’un yaşadığı son gibi sona eriyordu;
İlk olarak Erol ağabeyin çıkrığı kalama melodisiyle etrafı şenlendirdi. Gayet sakin bir şekilde Erol ağabey “geldi” diyerek çıkrığını sarmaya başladı. Fakat beş-altı turdan sonra “kaçtı” diyerek sarmasına devam etti. “Tekrar balık atladı fakat bu küçük” diyen Erol ağabey bir sarıkanat aldı. Açılışı yapmanın mutluluğu ve şevkiyle ava devam ettik. Fakat başka vuruş olmayınca kıyıya çıkarak öğle molası verdik.

Karnımızı sıcak içilen çay eşliğinde doyurup biraz dinlendikten sonra saat 14,00 gibi avımızın ikinci etabına başladık. Öğleden sonra havanın yükselmesi(3Bft) umutlarımızı arttırıyor ve birbirimizi “İşte kofana havası başladı” sözleriyle dolduruyorduk. Bildiğimiz tüm balık kanallarını bir tarlayı sürercesine geziyor fakat tek vuruş alamıyorduk. Bu arada kah balık yakalama verimliliğini gösteren Erol ağabeyin saatiyle(sürekli iyi balık yakalama zamanı veriyordu), kah nazar mı değdirdik sözleriyle eğlenerek iyice düşen moral motivasyonumuzu yükseltmeye çalışıyorduk.

Sırtı avları da oldukça sabır isteyen avlar. Uzun saatler bazen sıkıcı ve yorucu olabilir. Burada bence partnerlerin önemi çok büyük. Düşen performans ve motivasyon zamanlarında birinin bir diğerine enerji vermesi çok önemli. Bu açıdan kendimi her zaman şanslı hissetmişimdir. Balığa çıktığım tüm dostlarım hep pozitif ve balık yakalama arzusu üst seviyede olan insanlardı.

Saat 17.00’yi gösterdiğinde “işte akşam suyu başlıyor, balık hareketlenir Erol ağabey” dedim. İkimiz de son kurşunlarımızı attığımızın farkındaydık. Zaman hızla geçiyor umutlarımız tükeniyordu. Ahh, bir balık olsa ne güzel olurdu, tüm yorgunluğumuzu bir anda alır, tüm günü kurtarabilirdi….

18.30 sularında,
-- Erol ağabey, ne dersin çıkalım mı?
-- Sen bilirsin Bahadır’cım, ama son şans vardır ya. İstersen son tur yapıp çıkalım.
--Tamam ağabey, hadi son tur, rastgele…
--Rastgele…

İşte son turumuz bu sözlerle başladı. Sabahtan beri devam eden sohbetimizi benim makinemden gelen kalama sesi bıçak gibi kesti. Sahtenin ucundaki balık, yavaş(slow) aksiyonlu kamışımı iyice eğmiş, makinemden hızla ip alıyordu. Makinemi sarmaya başladığımda, 2 kg’a ayarladığımı tahmin ettiğim kalama ayarımın balık için az geldiğini, hızla kalamayı almaya devam ettiğini gördüm. Hemen kalamamı bir tur daha sıkarak, boşluk vermeden sarmaya başladım. Ayarlar sırasında kafasını çeviren balığın yönünü bana çevirmeyi başarmıştım. Suyu yararak kafasını çıkaran balığı ilk gördüğümde çok büyük bir levrek olduğunu sandım. Fakat benim balığı yakalamamla birlikte ayakta olta takımını hızla toplayan Erol ağabeyin
“bu büyük bir kofana Bahadır” demesiyle balığın levrek olmadığını anladım. Balığı bota yaklaştırdığımda gene salla sırt bota almayı düşündüm.

Fakat balık tahminlerimin üzerinde çok büyüktü. İşte bu gibi anlarda partnerinizin önemi ortaya çıkar. Aramızda hiçbir konuşma olmamasına rağmen, büyük balıklar konusunda tecrübeli Erol ağabey çoktan takımını toplamış, kepçeyi hazırlamış ve konumunu almıştı.

Ben salla sırt poziyonunda tam balığı kaldırırken, hızla balığı kepçelemiş (kepçeleme için bir kez şansı vardı; “o an”. Gerçekten “o onda” kepçelemişti.) kamışımı kaldırdığımda boşa çıkan olta takımımın altındaki Erol ağabeyin kepçelemesi sayesinde balığı almıştık. Dünyalar bizim olmuştu:

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....][Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

İşte O ellerimizdeydi:
“Günü kurtaran kofana”

Tüm amatör dostlara keyifli avlar dilerim.

Sevgi ve selamlarımla…
Bahadır Sarıca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-05-2012, 13:52   #2
fehmi5
Çımacı

tebrikler ,bizlerin artık unnutuğu bir balık maalesef kıymetini bilin derim.biz nerdeyse çinekobu bile unuttuk
Eski 28-05-2012, 14:32   #3
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Anlatım çok güzel olmuş Bahadır abi avı resmen yaşadım..
Erol abinin yıllardır fotoğraf paylaşmama sebebini çok iyi biliyorum onun tuttuğu balıkları görüp, biz tutamadığımızda hayal kırıklığına uğramayalım diye paylaşım yapmıyor
Daha güzel avların yine sizlerle olmasını diliyorum.
Paylaşım için teşekkürler..
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-05-2012, 20:03   #4
kadir 06
Tayfa

kadir 06 kullanıcısının avatarı

Sayin Sarica sizi ve Erol beyi cani gonulden kutluyorum.Iyi bir ava imza attiginiz fotograf karelerinden belli.Ayrica ifade tarziniz o kadar sade ve anlasilabilirki,levrek avciligina gonul vermis amator kardeslerime isik tutacagina inaniyorum.Hele hele avda kullanilan ekipmanlar olsun,hava sartlari ve sair bilgiler de cok iyi dusunulerek belirtilmis olmasi ayri bir guzellik.Basarilarinizin devamini diliyorum.Icinizdeki umudun hep yesil kalmasi dileklerimle...
kadir 06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-05-2012, 20:22   #5
muratdogan
Kaptan

Bahadır bey Erol bey av için tebrikler.

Bahadır bey anlatım hakikaten müthiş olmuş ve ciddi bir anlatımla epey emek harcamışsınız.
Emeğinize sağlık yazınızı ve resimlerinizi zevkle baktım ve okudum.
İnşallah daha güzellerine denk gelirsiniz.
Selamlar...
muratdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-2012, 07:15   #6
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Bahadır Kardeş eline ,emeğine ,diline ,kalemine sağlık.Anlatımından sanki bende oradaymışım gibi zevk aldım.bu tadı bizlere yaşattığın için Teşekkürler.böyle bir kofananın resmini bizlerle paylaştığın için ayrı bir teşekkür daha.
Avlarınız bereketli ola.rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-2012, 07:46   #7
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Gerçekten çok keyifli bir avdı, benim için büyük balık Bahadır oldu, sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-2012, 09:16   #8
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

Bahadır;
Bizler İstanbulda Kofanaları, Lüferleri unuttuk artık...
Laf olsun diye Sarıkanatlara Lüfer diyorlar Balık hallerinde ve pazarlarda...
Nerede o eski denizlerimizdeki balıklarımız....
Paylaşım için teşekkürler..Şimdi onu güzelce yağlayıp limonlu bir şekilde kömür Izgarasında pişirmek vardı...
Sana afiyet ve avın bol olsun..
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-2012, 09:20   #9
Murat ÇAKMAKÇI
Üstad

Smile

Eline emeğine sağlık ustamAfiyet olsun
Murat ÇAKMAKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-2012, 10:39   #10
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Bahadır Kardeş aman kocabalığı hiç etme.hele hele kılçığını hiçten hiç etme.
"Sen nerden bileceksin deniz balığını da kılçığından bahsediyorsun "deme Mavruşgil (serkan) ve Levrekci (Nihat) iyi biliyorlar.
Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları