Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN) > Sırtı-Seğirtme

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-02-2008, 19:40   #21
Teaser
Kaptan

Thumbs up Sevgili Abimiz

Bir süredir ortalarda fazla görünmemiştin.Demekki Kitap hazırlığındaymışsın.Şaka değil harika bir kitap metni şekli ve görselliğinde olmuş mesajın.Kuru bir teşekkür herhalde az gelir bu çalışmaya ama affet bizi forumda yazı ile ancak bu kadarı oluyor.Ellerine ve emeğine sağlık...Orhun Yazıtları gibi bilgiler olmuş.Saygılar ...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-02-2008, 22:42   #22
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

İlginize ben teşekkür ederim arkadaşlar.Cumhur abininde dediği gibi Fethiye dolaylarında jig kullanımı vardır,ancak takım ve teknik olarak çok farklıdır.En başta el oltası ile bir nevi jigi yeldirme üsülü ile avlanıyorlar.
Forum bazında ilave etmek istediğim birkaç şey daha var,bunları birkaç basit cümle ile özetlemek gerekirse;

1 - 25 ile 50 metre arasi : 80 ve 150g arasi jig
2 - 50 ile 80 metre arasi : 150 ve 200g arasi jig
3 - 80 ile 120 metre arasi : 200 ve 300g arasi jig.
gibi bir genelleme ile şartlara göre bu veriler değişkenlik gösterebilir…

Aslında bu veriler rastlantiya bağlıdır, ve bir test sonucunda buna karar verilir…
Bulunduğunuz ortam,yere ve malzeme kullanma yetisine bağlı olarak bu veriler artış göstererek ikiye katlanabilir.

Bana kalırsa ideal bir derinlik yoktur, daha öncede belirttiğim gibi 100 metre de olduğu gibi 30 metrede de hedef balığı yakalamak mümkündür,ancak 150 metreden de tutulabildiğini gördüm…

Nasıl ki,yatay sırtıda kullandığımız onca sahteyi deneme yanılma sonuçuna göre bazı kanaatlere vardığımız gibi bu av türünde de malzemeler farklılıklar gösterebilir.

Su akıntısının çok yoğun olması durumunda bir takım zorluklar yaşanabilinir ama bu sizin verimli olmanıza engel değildir.

Deep jigging den sonra Tai jigging de çok tercih edilen bir teknik haline gelmiştir.
Tai jigging, Deep jigging e göre daha hafif ve daha az yorucu, herkesin kullanabilecegi bir tekniktir.
Tai jigging nin kamışları çok hasastır kırıldı kıracak kadar incedir ve Deep jigging e göre daha kısa ve incedirler, kaldırma kuvvetleri 5 ile 15 lb arasında değişir ve Jig ağırlıkları ise 10 ile 120 gram arasında bir yelpazeye yayılır.Makine olarakta ki bazı sevgili arkadaşlarımızdan da bu tarzlarını kullananlar var,Daiwa-Team in 153 HSTL modeli, 6.3:1 gibi hızlı bir devire sahip olan tiplerdendir.

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-2008, 23:05   #23
hakan25
Kaptan

eline emeğine sağlık erol usta çok kıymetli bilgilendirme yapmışsın az bulunur.ne desek az işte bu formun kıymeti teşekkürler usta
Eski 26-02-2008, 00:47   #24
Teaser
Kaptan

Sevgili Abim No:4 olarak başladığınız sayfadaki Jig’lerden geçen günlerde alışveriş yaptığım mağazaya gelince dayanamayıp Pelican marka 2 adet farklı model jig alıverdim.Bunları alırken düşüncem kıyıdan 1- ağır olup uzak atışlara elverişli olmaları 2- önlerine ufak boy başka bir sahte silikon ,kurt (kendi yapımım tube tarzı) veya iri iğneli tüylü çapari koyarak balıkları kıskandırmak idi.Şimdi sizin anlattığınız konuda bu elimde bulunan Jig’ler tekneden kullanılıyor imiş.Ben sizden bu konuda bir yardım istiyorum.Bu jigler karadan da kullanılabilir mi ? Veya bunlarla ne yapılabilir? Modelleri aşağıya yazıyorum.
1- Pelican Jig Master markalı 11 cm. boyunda 80 gr ağırlığında sırtı maviden karına doğru gümüş rengi olan sardalye sahtesi ( aynı sayfadaki sol baştan 2. model ağırlık merkezi ortada)
2- Pelican Eye Fish markalı 14 cm. boyunda 110 gr. ağırlığında sırtı kırmızıdan karına doğru turuncuya dönen ve sırtında uskumru gibi deseni olan fakat gözleri çok iri bir balık sahtesi ( aynı sayfadaki sol başta olan göz farklı sadece ve ağırlık merkezi kuyruğa yakın)

Eski 26-02-2008, 08:05   #25
araştırıcı
Miço

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlginize ben teşekkür ederim arkadaşlar.Cumhur abininde dediği gibi Fethiye dolaylarında jig kullanımı vardır,ancak takım ve teknik olarak çok farklıdır.En başta el oltası ile bir nevi jigi yeldirme üsülü ile avlanıyorlar.
Forum bazında ilave etmek istediğim birkaç şey daha var,bunları birkaç basit cümle ile özetlemek gerekirse;

1 - 25 ile 50 metre arasi : 80 ve 150g arasi jig
2 - 50 ile 80 metre arasi : 150 ve 200g arasi jig
3 - 80 ile 120 metre arasi : 200 ve 300g arasi jig.
gibi bir genelleme ile şartlara göre bu veriler değişkenlik gösterebilir…

Aslında bu veriler rastlantiya bağlıdır, ve bir test sonucunda buna karar verilir…
Bulunduğunuz ortam,yere ve malzeme kullanma yetisine bağlı olarak bu veriler artış göstererek ikiye katlanabilir.

Bana kalırsa ideal bir derinlik yoktur, daha öncede belirttiğim gibi 100 metre de olduğu gibi 30 metrede de hedef balığı yakalamak mümkündür,ancak 150 metreden de tutulabildiğini gördüm…

Nasıl ki,yatay sırtıda kullandığımız onca sahteyi deneme yanılma sonuçuna göre bazı kanaatlere vardığımız gibi bu av türünde de malzemeler farklılıklar gösterebilir.

Su akıntısının çok yoğun olması durumunda bir takım zorluklar yaşanabilinir ama bu sizin verimli olmanıza engel değildir.

Deep jigging den sonra Tai jigging de çok tercih edilen bir teknik haline gelmiştir.
Tai jigging, Deep jigging e göre daha hafif ve daha az yorucu, herkesin kullanabilecegi bir tekniktir.
Tai jigging nin kamışları çok hasastır kırıldı kıracak kadar incedir ve Deep jigging e göre daha kısa ve incedirler, kaldırma kuvvetleri 5 ile 15 lb arasında değişir ve Jig ağırlıkları ise 10 ile 120 gram arasında bir yelpazeye yayılır.Makine olarakta ki bazı sevgili arkadaşlarımızdan da bu tarzlarını kullananlar var,Daiwa-Team in 153 HSTL modeli, 6.3:1 gibi hızlı bir devire sahip olan tiplerdendir.
Merhaba Erol Bey....
Teşekkür ederim...
En derin saygılarımla...
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2008, 11:24   #26
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Teaser tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili Abim No:4 olarak başladığınız sayfadaki Jig’lerden geçen günlerde alışveriş yaptığım mağazaya gelince dayanamayıp Pelican marka 2 adet farklı model jig alıverdim.Bunları alırken düşüncem kıyıdan 1- ağır olup uzak atışlara elverişli olmaları 2- önlerine ufak boy başka bir sahte silikon ,kurt (kendi yapımım tube tarzı) veya iri iğneli tüylü çapari koyarak balıkları kıskandırmak idi.Şimdi sizin anlattığınız konuda bu elimde bulunan Jig’ler tekneden kullanılıyor imiş.Ben sizden bu konuda bir yardım istiyorum.Bu jigler karadan da kullanılabilir mi ? Veya bunlarla ne yapılabilir? Modelleri aşağıya yazıyorum.
1- Pelican Jig Master markalı 11 cm. boyunda 80 gr ağırlığında sırtı maviden karına doğru gümüş rengi olan sardalye sahtesi ( aynı sayfadaki sol baştan 2. model ağırlık merkezi ortada)
2- Pelican Eye Fish markalı 14 cm. boyunda 110 gr. ağırlığında sırtı kırmızıdan karına doğru turuncuya dönen ve sırtında uskumru gibi deseni olan fakat gözleri çok iri bir balık sahtesi ( aynı sayfadaki sol başta olan göz farklı sadece ve ağırlık merkezi kuyruğa yakın)
Sevgili Nedim,karadan ancak at-çek tarzı ile bir uygulaması mümkündür,ancak jige yaptırılmak istenen hareket farklıdır.Yine de denemek istersen aklıma şöyle bir yol geliyor;
Öncelikle takımı kullanacağın derinliği bilmen gerekiyor,buna bağlı olarak kırtasiyelerde satılan lastik küçük toplardan alıp derinliğe orantılı olarak jig ile bedenin arasına bırakacağın kalama kadar misina montajını yapabilirsin.Lastik topun hacmi 80 gr jigini kaldırabilir ebatta olması gerekir.Lastik topun ortasından geçireceğin krom bir tel işini görecektir.
Kıyından ancak bir şekilde tekniğine uygun kullanımı mümkündür,o da atacağın yerden direk derin suya inen bir yamaç-yar var ise,umarım yardımcı olabilmişimdir,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2008, 11:53   #27
Teaser
Kaptan

Smile Güzel Abim

Yardımın yardımın ve fikrin için çok teşekkür ederim.Anladığım kadarıyla zargana şamandırası da bu işlevi görecektir.Benim bildiğim derinlik açısından uygun bir tek yer var boğazın kanallarından birine çok yakın.Karşıda Eceabat tarfında.Sanırım orada bu teknik uygulanabilir.Bir de Taygun'cumdan herhalde ayrıntılı bir Çanakkale Boğazı derinlik haritaları isteyebilirim.İlgine tekrar teşekkür ederim.Allah sizleri başımızdan eksik etmesin.Saygılarımla...

Eski 26-02-2008, 13:02   #28
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Tebrik yetmez bu emeğe saygıyla eğilmek gerek..Karşında saygıyla eğiliyorum erol abim
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2008, 20:06   #29
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Bu kadar bilgiden sonra balık tutamayan kendi düşünsün.Erol kardeş ellerine emeğine sağlık,

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2008, 00:07   #30
oralatak
Oltacı

Sevgili Erol Ağabey,

Olağanüstü emek ve paylaşma kararlılığınız karşısında nutkum tutulayazdı...

Derin Saygı ve Sevgilerimle,

Oral

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları