Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN) > Sırtı-Seğirtme

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-11-2008, 22:18   #1
Aqua
Oltacı

Aqua kullanıcısının avatarı

Varsayılan Marmaris'te sırtı avı...

Herkese merhaba,
Forumda yeniyim, yakında Marmaris'te tekneyle sırtı avı yapmayı planlıyorum.Belki birazda dip avı yapabilirim.Tekne ve donanım yeterli açık denizden de seyir yapabiliriz.Bu bölgede sırtı ile bu mevsimde ne avlayabilirim ve nerelere gitmemi tavsiye edersiniz.Çeşitli suni yem ve 3-4 adet 15-80 libre çekerli kamışlar var.Dip yada yüzey nasıl bir av tavsiye edersiniz.Bilgisi olanların cevaplarını bekliyorum.
Herkese rasgele...
Eski 01-12-2008, 08:35   #2
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Aqua tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herkese merhaba,
Forumda yeniyim, yakında Marmaris'te tekneyle sırtı avı yapmayı planlıyorum.Belki birazda dip avı yapabilirim.Tekne ve donanım yeterli açık denizden de seyir yapabiliriz.Bu bölgede sırtı ile bu mevsimde ne avlayabilirim ve nerelere gitmemi tavsiye edersiniz.Çeşitli suni yem ve 3-4 adet 15-80 libre çekerli kamışlar var.Dip yada yüzey nasıl bir av tavsiye edersiniz.Bilgisi olanların cevaplarını bekliyorum.
Herkese rasgele...
Merhaba Cemal Bey,
Marmaris de av yapabileceğiniz birçok yer mevcuttur ve buraları her türlü av şekli için uygundur.Şayet şehir merkezinden açılacak iseniz sırtı için Yıldız adasının arka tarafında bulunan Yalancı boğazdan başlayarak Devetaşı denilen yere kadar 16-20 metrelik resif boyunca av yapmanız mümkündür.Sahtelerinizi 12 metrelerden çekerseniz daha verimli bir olacaktır,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-2008, 19:28   #3
Aqua
Oltacı

Aqua kullanıcısının avatarı

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Cemal Bey,
Marmaris de av yapabileceğiniz birçok yer mevcuttur ve buraları her türlü av şekli için uygundur.Şayet şehir merkezinden açılacak iseniz sırtı için Yıldız adasının arka tarafında bulunan Yalancı boğazdan başlayarak Devetaşı denilen yere kadar 16-20 metrelik resif boyunca av yapmanız mümkündür.Sahtelerinizi 12 metrelerden çekerseniz daha verimli bir olacaktır,sevgilerimle
Bilgiler için teşekkür ederim.
İlk önce sizin ve başka kişilerin tavsiyeleri doğrultusunda lineaeffe 9 kg masterjig kamış için Ryobi ecusima 8000vi makineyi aldığımı belirteyim.üzerine 0,35 200 metre örme ip misina sardırdım.Henüz deneyemedim ama çok güzel ve kaliteli malzemeden yapılmış bir alete benziyor.
Marmaris'e gelince tarih belli değil ama gidersek marinadan denize açılacağız.İki adet 80 lbs lik kamış ve 0,45-0,40 örme ip sarılmış çıkrık makineler var.Tabii ki çeşitli suni yemler bulunuyor.Edindiğim ön bilgilere göre yüzey ve yüzeye yakından avlanmak gerekirmiş.Bu konuda yeni olduğum için bir takımı yüzeye yakın diğerinide sizin tavsiyenize uyarak 12 metreden göndereceğim daha doğrusu göndermeye çalışacağım.Bu arada misinayı bırakacağım mesafeyi tam olarak bilemiyorum.Ayrıca tanıdığım tecrübeli biri bana yaklaşık 20 mt uzunluğunda ve sağlam bir misinadan oluşan aralarında fırdöndüler olan bir takım yaptı.Dibe indirmek için fırdöndülerin arkasına kurşunlar takıp bir kaç kez sırtı yaptım ama belirttiğiniz mesafeye inmek için nasıl bir suni yem ve ne kadar kurşun takmak lazım bilemiyorum.
Sanırım zaman ve tecrübeye ihtiyacım var...
Sağlıklı günler dieğiyle...
Eski 01-12-2008, 23:47   #4
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Aqua tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Bilgiler için teşekkür ederim.
İlk önce sizin ve başka kişilerin tavsiyeleri doğrultusunda lineaeffe 9 kg masterjig kamış için Ryobi ecusima 8000vi makineyi aldığımı belirteyim.üzerine 0,35 200 metre örme ip misina sardırdım.Henüz deneyemedim ama çok güzel ve kaliteli ....
Merhaba Cemal Bey,konuya kısaca değinmek gerekirse öncelikle hedef av yada avlarınızı belirledikten sonra malzeme seçiminizi yapın ve buna görede av şeklinizi belirlemiş olursunuz.Örneğin, hedefiniz sinarit veya lahoz gibi dip balıkları yakalamak ise takımınızı buna göre düzenlemeniz gerekir.Şayet orta su veya yüzeyde gezinen balıklardan yakalamak istiyorsanız (palamut,papağan,turna,çatalkuyruk gibi) düzeneklerizi değiştirmeniz gerekecektir.Kullanacağınız malzemeleri hep kombine olarak düşünün ve takımlarınızı buna göre ayarlayın.Kamış,makine,misina-ip ve sahtelerin Kg. çeker değerleri birbirine yakın olmalıdır.Hafif bir avda ağır bir takım verimi azaltacaktır ya da tam tersi hafif bir takımda ağır bir av kaçıp kurtulacaktır.
Misina-ip çapı kalınlaştıkça suda direnci artar ve dalma derinliği azalacaktır.Gün boyunca ağır makine kullanmak ise oldukça yorucu bir iştir.Çekeri yüksek kamışlarda ise hassasiyet kaybolacaktır.
Teknenin seyir şekli ve hızına ( ki bu sizin hedef avınıza bağlıdır ) göre ağırlık kullanımları şekilleri değişmektedir.Klasik olarak sinarit avı için tekne hızının 6 km/h lik seyir halinde iken bırakacağınız kalama 60-100 metrelik 0.32 dacron ile daları 1,2 m.olan bir sahteyi şayet 15 metrelere indirmek istiyorsanız yaklaşık 600 - 800 gr gibi bir ağırlık kullanmanız gerekir.Bu ağırlıklarında tiplerine göre bedene takılma şekilleri farklı olması gerekecektir.
Başka bir örnek olarakta satın almış olduğunuz Lineaeffe 9 kg lık kamış ile Ryobi Ecusima 8000vi makineyi Rapalanın 9 cm lik CD serisinden bir sahtesini 0.25 lik dacron misina kullanarak çok rahatlıkla 3-5 kg.lık palamutları çekebilirsiniz.Takımın hafifliği ve inceliği hem av verimini arttıracak hemde kullanım kolaylığı sağlayacaktır.
Geçmiş tarihli sırtı ile ilgili yazılarımda konu ile ilgili birçok başlık bulunmaktadır.Şayet, neredeyse her cumartesi gittiğim Hisarönü nde bir gün buluşursak size merak ettiklerinizi bilgim kadar anlatmakla memnun olurum,zira böyle yazılacak o kadar çok şey var ki zaman yetmiyor,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)

Bu mesaj en son " 19-07-2011 " tarihinde saat 09:26 itibariyle levrek tarafından düzenlenmiştir....
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-2011, 13:40   #5
RMZNSYN
Oltacı

merhaba,

Sırtı nedir bilg verirmisiniz? birde haftaya marmariste olacağım. kıyıdan olta atılabilecek merkez yada etrafında yerler konusnda ve kullanılabilcek canlı yada sunni yemler hakkında bilgi verirmisiniz? teşekkürler.
RMZNSYN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları