Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-02-2007, 12:47   #1
kont56
Oltacı

kont56 kullanıcısının avatarı

Varsayılan daha hareketli

arkadaşlar forum hareketsiz daha canlı olmalı mesela kıyı balıkçılıgında çok paylaşılacakkonular var benim iş durumum müsit degil onuniçin konu açamıyorum hadi ustalar davranın bakalım selamlar
Eski 08-02-2007, 13:47   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Açılmasını istediğiniz konularda en azından birkaç cümle ile giriş yaparsanız onun altına katılmak isteyen, paylaşacak fikirleri olan arkadaşlarımız mutlaka görüş belirtecektir.

Rastgelsin...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-2007, 21:03   #3
MEHTERAN
Kaptan

MEHTERAN kullanıcısının avatarı

Varsayılan FLY Olta takımı

Mesela ben kıyıdan normal olta ile avlanan bir avcıyım ammaaa,şu fly denen olta takımını çok merak ediyorum. yapay yem hiç kullanmadım. benim yemlerim,hamur solucan ve küsbeden ibarettir. bu takımda bildiğim kadarıyla yapay yem kullanılıyor, fakat kütahyada böğle bir takım kullanan hiç arkadaşım yok, bu takımı nasıl elde edebilirim. yada nasıl imal edebilirim. Kütahya daki bütün av malzemesi satan arkadaşları gezdim. buda yetmiyormuş gibi Eskişehir de de aradım fakat bulamadım. imalatını tarif ederseniz, birde nasıl kullanılır. uydudan seyretmekle olmaz sanırım. uygulamak gerek. aydınlatırsanız sevinirim. SAYGILAR.
Eski 08-02-2007, 22:19   #4
katiti
Kaptan

Gürkan Abi fly yapımı ile ilgili sitemizde en son "moz" nickli Murat Abi'nin el yapımı flyları yer almıştı. Fotoğraflar kısmında idi, bulursam bağlantı olarak da eklerim. Onun dışında sitedeki arama kısmından girersen flyla ilgili başka yazılara da ulaşabilirsin.

Kullanımı konusuna gelince. Hiç denemedim ama filmlerden gördüğüm kadarıyla havada geniş kavisler çizdirerek oltayı balık olma olasılığı olan yerlere düşürme temeline dayanıyor. Kamış ve makarası özel. Makarada misina yerine ip kullanıyorlar, sadece son beden kısmı birkaç metre misinadan oluşuyor.

Bu takımın Türkiye'de ne kadar kullanıldığını bilmiyorum açıkçası. Kullanan arkadaşlar varsa bilgi vereceklerdir mutlaka...

Murat Abi'nin çalışmaları da burada...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Navigare necesse est...

Bu mesaj en son " 08-02-2007 " tarihinde saat 22:24 itibariyle katiti tarafından düzenlenmiştir....
Eski 09-02-2007, 08:43   #5
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
ayar tafarından gönderildi
Mesela ben kıyıdan normal olta ile avlanan bir avcıyım ammaaa,şu fly denen olta takımını çok merak ediyorum. yapay yem hiç kullanmadım. benim yemlerim,hamur solucan ve küsbeden ibarettir. bu takımda bildiğim kadarıyla yapay yem kullanılıyor, fakat kütahyada böğle bir takım kullanan hiç arkadaşım yok, bu takımı nasıl elde edebilirim. yada nasıl imal edebilirim. Kütahya daki bütün av malzemesi satan arkadaşları gezdim. buda yetmiyormuş gibi Eskişehir de de aradım fakat bulamadım. imalatını tarif ederseniz, birde nasıl kullanılır. uydudan seyretmekle olmaz sanırım. uygulamak gerek. aydınlatırsanız sevinirim. SAYGILAR.
gürkan abi...sanırım sen genel olarak yapay yemle aylanma yöntemlerini merak ediyorsun...çünkü fly tekniği yapay yada doğal yemlerle yapılan farklı bi tekniktir...ülkemizde bu teknikle avlanan balıkçı sayısı fazla değildir...ben hiç denemedim...ama tv den izlediğim kadarıyla bana biraz zor göründü...eğer öğrenmek istediğin genel olarak yapay yemle kullanılan takımlarsa tabi cevap alanı da değişecektir...

bulunduğun yerdeki sularda "sudak" varsa sana bu konuda bi kaç öneride bulunabilirim...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-2007, 10:29   #6
kont56
Oltacı

kont56 kullanıcısının avatarı

selam arkadaşlar işte hareket başladıarkadaşım gürkan bende aslen eskişehirliyim 8 yıldır iş icabı buradayım fly avı genelde alabalıkta kullanılan bir yöntem özel misina ile kullanılıyor flyları ben kendim yapıyorum aaama kullanması biraz zor çok pratik yapmak lazım çünkü fly batmayacak su üstünde durması gerekiyorel çabuklugu çok önemli .Ben eskişehirde hiç kullanmamıştım bilmiyorum kütahyada nerede kullanmayı düşünüyorsun rastgele
Eski 10-02-2007, 21:52   #7
MEHTERAN
Kaptan

Yavuz abi kütahyada bizim porsuk barajının başlangıcı olan porsuk deresi var. bu dererin üst tarafları yani gedize doğru olan kısımlarda güzel yerler var oralarda kullanmayı düşünüyorum. amma bu düzeni hiç görmedim. sadece tv den seyrediyoruz. dediğin gibi pratik isteyen bir iş, peki bunda mantar olayı falan yok galiba bildiğim kadarayıla. atıldığında dibe düşmeden sarmayamı başlayacağız, yoksa mantar olayı varmı.? birde bu düzenin kamış kısmı bizim fiberlere pek benzemiyor. makara kısmıda aynen öğle, fotoğraflı varsa gönderirseniz. memnun olacağım. yapay yem yapma işini çözdüm gibi, sıra kamış ve makaraya geldi.
Eski 10-02-2007, 21:55   #8
MEHTERAN
Kaptan

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Gürkan Abi fly yapımı ile ilgili sitemizde en son "moz" nickli Murat Abi'nin el yapımı flyları yer almıştı. Fotoğraflar kısmında idi, bulursam bağlantı olarak da eklerim. Onun dışında sitedeki arama kısmından girersen flyla ilgili başka yazılara da ulaşabilirsin.

Kullanımı konusuna gelince. Hiç denemedim ama filmlerden gördüğüm kadarıyla havada geniş kavisler çizdirerek oltayı balık olma olasılığı olan yerlere düşürme temeline dayanıyor. Kamış ve makarası özel. Makarada misina yerine ip kullanıyorlar, sadece son beden kısmı birkaç metre misinadan oluşuyor.

Bu takımın Türkiye'de ne kadar kullanıldığını bilmiyorum açıkçası. Kullanan arkadaşlar varsa bilgi vereceklerdir mutlaka...

Murat Abi'nin çalışmaları da burada...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Mert kardeşim ilgine teşekkür ederim. buraları görmemiştim. sağolasın aydınlattın.
Eski 11-02-2007, 11:14   #9
katiti
Kaptan

Gürkan Abi öncelikle birşey değil.

Kamış ve makara konusuna gelince, evet fly kamışı ve makarası, hatta kullanılan ip bile farklı. Bu Cumartesi malzemecilerde birkaç fly makarası gördüm ama fotoğraflamak hiç aklıma gelmedi açıkçası .

Kullanma şekline gelince, yine filmlerde gördüğüm kadarıyla anlatayım. Flylar çeşit çeşit oluyor. Batan ve yüzen tipleri var yani. Bazı durumlarda mantar kullandıkları da oluyor sanırım ama genelde yok. Balığın derinliğine göre fly'ı balığın olduğu yere kadar atıp (ki zor iş gerçekten) balığın kapmasını sağlama esasına dayanıyor. Olur da Internet'te video bulursam eklemeye çalışırım...

Navigare necesse est...

Eski 11-02-2007, 19:46   #10
MEHTERAN
Kaptan

Tekrar teşekkürler mert. filimlerden bende izliyorum, ama bunu kullanmak film seyretmek gibi olmaz sanırım.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları