Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 31-01-2006, 21:37   #1
iboturka
Oltacı

Exclamation Kiyidan Balikçilik!!!

Kıyıdan Balıkçılık ALINTIDIR.

Kıyıdan balık tutmak bir çok balıkçının olduğu gibi benimde ilk göz ağrım olmuştur. Tahmin de edilebileceği gibi artık kıyılarımızda eskisi kadar balık kalmamıştır. Fakat hala bir kaç çeşit yöntemle kıyıdan balık avlayabilirsiniz. »Bırakma: Benim fikrimce kıyıda kullanılabilecek en etkili yok bırakmadır. Hepinizin bildiği gibi bırakma küçük canlı bir balığın incitmeden oltaya takılıp yem olarak kullanılmasıdır. Bırakmada çok fazla balık tutamasanız bile tutacağınız balık iri olacağından sizi tatmin edecektir. Kolay gibi gözükmesine rağmen her işte olduğu gibi bırakmanın da püf noktaları vardır. İlk olarak tutacağınız balığın canlı olarak oltaya takmalısınız. Bunun için yanınızda bir kova olması gerekir. Tuttuğunuz balığı (tercihan iskele kıyılarında bulunan ufak karagözler) iğneye takmanın bir kaç usulü vardır. Bazıları kuyruktan ve sırttan taksalar bile ben balığın alt çenesinden takmayı tercih ederim. Çünkü avcı avına her zaman kafasından saldırır. Böylece ilk ısırıkta iğneyle karşılaşır. Fakat iğneyi balığın alt çenesine takarsanız atarken çok dikkatli olmalısınız zira balığın ağzı yırtılabilir. Dahası canlı balığı attığınız yerde çok önem taşır. Attığınız yer mutlaka kumluk olması gerekir. Zira yosunluk yere denk gelirse balık yosunların arasına girer büyük balıklardan saklanır. Tabi bu iş baya zor olabilir özellikle yosunluk bölgelerde. O zaman tek çare denize girip balığı elinizle kumluk yerin ortasına bırakmak olacaktır. Kullanılacak düzenden bahsetmek gerekirse; aşağıda görüldüğü üzere alttaki kurşun (200 g. )ve köstek klipsli fırdödü yardımıyla ana bedene bağlanır. Balığın dibe oturmasını engellemek için iğneye yakın, bir şarap mantarı koyulur. Mantarı parlak bir kağıtla kaplarsanız balığın ürkmesini engelleyebilirsiniz.

Avcılığın yapılacağı zamanda çok önemlidir. Bırakmayı akşam 5 gibi atıp gece yarısı gibi çekmelisiniz. Sakın ola sabaha kadar bekletmeyin. Aksi taktirde balık tutsanız bile yengeçler balığı paramparça edebilir. Son olarak oltanızın başında durmayı düşünmüyorsanız çok iyi saklayın. Çünkü oltayı gören insanlar merak edip çekebiliyorlar.

»Kaşık atıp çekme: Bu yöntemi ilk defa Alanya'da Kargı deresininin denize döküldüğü yerde görmüştüm. Kamışlı oltayla bir kaç balıkçı yapma balıkları atıp atıp denize çekiyorlardı. Kovalarına baktığımda 5-6 tane iri levrek gördüğümde gözlerime inanamamıştım. Bu yöntem çok zevkli olmasına rağmen bir o kadar da yorucudur. Saatlerce oltayı atıp çekmek zor iştir. Dikkat edilmesi gereken ise oltayı attığınız yerin kumluk olmasıdır. Eğer yosunluk veya kayalık yerde denemek istiyorsanız kesinlikle kurşun kullanmanızı önermem. Aksi taktirde kaşığınızı denizde bırakabilirsiniz. »Yemli olta: Kıyıda kullanacağınız yem açık denizdekinden farklı olmasada bir kaç farklılık göze çarpar. Bazı kıyı balıkları çupra gibi ekmeği çok sever. Diğerleri karides, sülinez, sardalya'ya bayılır. Kullanabileceğiniz olta düzeni aşağıdaki gibidir.

Marmarada Lüfer Avı[color=Navy]
Marmaranin avlanmasi en güzel baligi olan lüfer'i avlayalim; Lüferi ilk önce kiyidan avlayacagiz.Burada yanlizca elde edilen tecrübeler anlatilacaktir. baliga giderken yanimiza alacagimiz malzemeler: 1. 3 adet kamis, 2. çapari, 3. yemli istavrit takimi, 4. daha önce hazirlanmis filato yemler, 5. lüfer takimlari, 6. yem kesmek için bir tahta,keskin bir biçak, 1. 3 adet kamis, Burada biraz abartmis olabiliriz fakat gerçek zevke bu sekilde ulasiliyor.bu üç kamisin özelliklerine göre seçelim.birinci ve ikinci kamis;atari:80-150 gr ,boy 330-400cm.üçünçü kamis;atari:50-80gr,boy; 270-300cm.olmali birinci ve ikinci kamislarla lüfer,üçüncü kamisla istavrit yakalayacagiz. 2. çapari, 12 numara siyah igneden, yesil flosdan,beden 0,30 ve köstek 0,15'den yapilmis 7'li çapari takimimizi sabah saatlerinde veya aksam saatlerinde canli istavrit tutmak için kullanacagiz.su unutulmamalidir ki herzaman canli yem lüfer tutma sansini % 90 arttirmaktadir. elbette çapari is yapmazise siyirtmayida deneyebiliriz.(siyirtma kursunu(60gr.) 2,5 kulaç 0,15 misina ile ucuna 11 numara siyah yesil flos bagli igneli beden) 3. yemli istavrit takimi, herzaman çapari is yapmaz. Bundan dolayi yüzde yüz sonuç veren yemli takimi yanimizdan ayirmamaliyiz. bu takim, lüfer mantarli oltaya benzer.hirsizli olarak baglanmis 7 veya 8numara iki siyah igne,0,7mm çapinda ve 0,8mm. Uzunlugunda bir mantar parçasi ve 30 veya 40gr. kursun.kursun ile igne ucu arasi 1mt. olacaktir.yem uzun biçimde takilir. 4. daha önce hazirlanmis filato yemler, lüfer avciligi sabah 5:00-7:00 saatleri ve 17:00ila 20:00 saatleri arasinda doyumsuzdur. sabah karanlik oldugundan kesinlikle yanimizda yem olmalidir.bundan dolayi bir gün önceden tutulmus ve sicak görmemis istavritlerin filotolari çikarilir, nylon folyaya parlak kisimlari gelecek sekilde dizilir.filoto kesme islemi bitince kaya tuzu etlerine serpilir, iki kat gazete kagidiyla örtülür ve buzdolabinin soguk bölümüne konur.kesinlikle dondurulmaz. 5. lüfer takimlari, lüfer takimini hazirlamak çok önemlidir.itina ile hazirlanmali ve baligin büyüklügüne göre igne büyüklügü, misina kalinligi ayarlanmalidir.lüfer takimi iki bölümden olusur. birinci bölüm kursun bölümü, ikinci bölüm igne bölümüdür.kursun bölümü 35cm uzunlugunda, bir uçunda 100 veya150grkursun diger ucuna firdöndü baglanmis 0,40~0,50 misinadan yapilir. igne bölümünde ise bir ucunda firdöndü diger ucunda ise mantar ve hirsizli iki adet igne bulunur.igne çapraz beyaz 1/0 veye2/0 igne kullanilir.(mustad veya wms tavsiye edilir.) mantar ise plastik veya sarap mantari olabilir.ben plastik kullaniyorum.mantar alinir 1,2cm çapinda 2,5cm uzunlugunda silindir haline getirilir.üzerine parlak folyo bally ile yapistirilir.bu folyo aliminyum olabilir veyahut teneke mesrubatlarin metalinide kullanabilirsiniz. balik lüfer ve kaba lüfer ise igne,mantar gurubunu 12lb plastik kabli çelik telle baglayabilirsiniz.simdi hirsiz(2/0) ve ana igne(1/0) baglanir,yorgan ignesi yardimi ile mantar takilir.misina çapi 0,30 idealdir.çelik telde çap 12lb uygundur.misina uzunlugu ise 55cm'dir.burada verilen tavsiyeler lüfer ve kaba lüfer içindir. artik iki bölümde hazir olduguna göre uçlardaki firdöndüler çelik halka ile birlestirilir. bu halka kamistaki klipse takilir ve rastgele....(sekillere bakiniz) 6. yem kesmek için bir tahta,keskin bir biçak, 20 cm'lik çok keskin bir biçak seçilmelidir.baligin solungaçin altindan baslamak üzere tek bir darbeyle filatosu çikmalidir.balik ezilmemeli ve filotonun üzerinde biçak çizikleri olmamalidir.

Sepet ile avcılık

Sepet adindanda anlasilacagi gibi sepet seklindeki bir balik avlama tuzagidir.Dizayni itibariyle icine giren balik yada canlilar cikamamaktadir.Balik sepetleri genellikle piyasada galvaniz kapli telden yapilmis olanlaridir.Yanliz bir sarmasik türündende yapilanlari vardir.Yurt disinda bu sepetlerin silikon alisimli olanlarinida gördüm.Telden yapilan sepetlerin üzeri plastik kapli olanlarida ülkemizde mevcuttur.Yanliz zamanla bu palastiklarde taslasip catlayip dökülebilirler.Size tavsiyem sarmasik yapili olanlari yada galvaniz ile kapli olanlaridir.Elbetteki galvenizli sepetler belli bir zaman sonra paslanmaktadir ama siz uzun süreli bu sepeti kullanmak istiyorsaniz kendiniz yagli boyayla boyuyabilirsiniz. Tabi sececeginiz renk dikkat cekmemelidir.Ben sepetim paslanmaya yüztuttugunda koyu lacivert rengine boyamistim bu boya cok uzun bir zaman üzerinde durdu ve bu boyanin rengide baliklari ürkütmedi epeyce balik avladim bu sepetle.Eger yeteneginiz varsa benim gibi sizlerde kendinize daha degisik sekilde sepetler yapabilirsiniz tabii bu sizin yaraticiligina kalmis. Sepetler bilindigi gibi ici bos suya konulamaz. Baliklari cekmesi icin icine yem konulmaktadir.Genellikle maliyetsiz ve kullanisli oldugundan bayat ekmek sepetlerde ilk yemdir .Yanliz sepeti denize koydugumuz vakit deniz dalgali ise yada akinti varsa bu ekmekler cok cabuk dagilir ve hic bir sonuc elde edemessiniz.Sadece durgun ve akintisiz havalarda normal ekmekleri icine koymak yeterlidir.Dalgali ve su akintisinin yogun oldugu yerlerde genellikle ben kadin corabi kullanmaktayim eski veya yeni kadin corabinin icine ekmekleri koyun fazla büyük ve cok olmamak sarti ile yani ekmelerin az bisey etrafa yayilmasi icin deliklerde acabilirsiniz.Genellikle sirf ekmekle yapilan avlanmada sarpa ,kefal baligi,levrek ,ahtopot ve sübye yakalamak mümkündür.Ekmekle birlikte sepetimize koyabiliecegimiz daha bir cok yem cesidi bulunmaktadir.Size yazmakta oldugum bu yem cesitleri sepet ile acilara göre degisir ben size benim kullandigim yemleri yazayim bunlarin hepsiyle cok iyi sonuc aldim.Zaten en iyi sonucu alabilmak icin baligin olabilecegi yerlere sepeti koymakta yarar vardir.Sepetinizin icine ekmekle beraber domates,biber koyabilirsiniz.simdi güleceksiniz bunlarda ne diye .. balilarin dikkatini cekmek icin birebir yemlerdir heran bulabilecegimiz seylerdir.Yada sizde varsa kirmizi,yesil,turuncu renkteki plastik parcalari koyabilirsiniz.Cünki bazi baliklar cok meraklidir ayni insanlar gibi rengi görünce dokunmadan edemezler dokumak icinde mutlaka o sepete girerler.Bir de en masrafsiz olan yem cesidine gelelim.Hemen hemen bütün denizlerimizde deniz hiyari bulunmaktadir.Tabii bunlari elde etmek icin dalmaniz lazim.Yanliz dikkat edin bu deniz hiyarlarini mümkün oldukca elinizle tutmayim cünki deniz hiyarlari tehlike aninda bir sivi salgilamaktadir bu sivi suyla bulustugu aniden sertlesir yapiskan özelligine sahiptir vücüdün hassas yerlerine zarar verebilir.Tecrübeli biriyseniz bu hayvani ürkütmedende elle tutabilirsiniz.Yada bir catal cubuk yada zipkin cubugu yardimi ile alabilirsiniz bir sepet icin iki üc tane deniz hiyari yeterlidir.Bu hayvalari sepete koymadan evvel keskin bir bicakla yanlamasina ciziniz yani hemen hemen iki ye ayrilcak sekilde.sanirim bu kadar sepetle ilgili bilgi yeter.Sizlerde deneme yanilma yoluyla daha bir cok sey kullanabilirsiniz ve uygulayabilirsiniz.Rastgele !!!

Oklava ile lüfer avı

BASLIGI OKUYANLAR BU NE BÖYLE YA OKLAVAYLA LÜFER Mİ TUTULURMUS DİYE SÖYLENİYORLARDIR,EVET TUTULUR HEMDE NE LÜFERLER.ANLATAYIM:ANNELERİMİZİN HAMUR ACMAK İÇİN KULLANDIĞI BİLDİĞİMİZ OKLAVAYI(fazla kalın olmamalı)ORTADAN İKİ EŞİT PARÇAYA KESİYORUZ,HERBİR PARÇANIN ORTASINA BOYLAMASINA MARANGOZDA KANAL AÇTIRIYORUZ(0,3CM)BU Bİ KENARDA DURSUN OKLAVANIN BOYUNDAN BİRAZ UZUNCA ÇELİK TELİN İKİ UCUNUDAHALKA BİÇİMİNDE KIVIRIYORUZ BUARADA ÇİFT İĞNELİ İSTENİRSE HERHANGİ BİR UCUN(3-4CM)GERİSİNE BİR HALKA DAHA YAPIYORUZ SONRA BU HAZIRLADIGIMIZ DÜZENEĞİ KANALA YERLEŞTİRİP ÜZERİNİ DENİZ TUTKALI VE TALAŞ KARIŞIMIMIZLA DOLDURUYORUZ DENİZ TUTKALI FAZLACA KABARDIĞI İÇİN KURUYANA KADAR SÜREKLİ ÜZERİNE BASTIRMAMIZ LAZIM,TAMAMEN KURUYUNCA HAZIRLADIĞIMIZ DÜZENEĞİ SOBA BOYASIYLA(BENİM TERCİHİM GRİ RENK)BOYUYORUZ VE İŞTE OKLAVAMIZ HAZIR,YAZIYI OKUYAN BİRÇOK KİŞİYE ŞAKA GİBİ GELİCEK AMA GAYET CİDDİYİM,BU SİSTEMLE BU YAZ(1,5AYDA)100-150TANE RASTGELSİN

Bu mesaj en son " 31-01-2006 " tarihinde saat 21:40 itibariyle iboturka tarafından düzenlenmiştir....
iboturka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 31-01-2006, 21:54   #2
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Sağol İbrahim kardeşim çok güzel bilgiler
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-2006, 22:00   #3
iboturka
Oltacı

bişey değil kardeşim