Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Surf

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-03-2006, 18:40   #1
polaris
Oltacı

Varsayılan Surf kamışları

Arkadaşlar öncelikle herkese selam ve saygılar.ben de yeni üyelerdenim.artık dilimiz döndüğünce bişiler yazalım dedik. nese benim merakım şudur..bu daiwa ve shimano gibi markaların sitesinde çok uzak mesafeye atış imkanı veren kamışlardan bahsediliyor.(200 metre üstü,shimano super aero technium)Fakat fiyatları 400 euro civarında.bu kamışlardan kullanan var mı varsa bu paraya değecek performansları var mı?(eğer bu mesafede atış yapabiliyorlarsa boğazda baya iş yaparlar)
herkese iyigünler
polaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 16-03-2006, 18:54   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

polaris öncelikle hoşgeldiniz. kamışlar konusunda tecrübeli arkadaşlarımız size bu konuda bilgi verecektir. sizden ricamız imza kısmına ad-soyad, yer ve doğum tarihi bilgilerinizi eklemeniz. böylece size de adınızla hitap edebilme şansımız olur. saygılarımla...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-2006, 19:15   #3
polaris
Oltacı

Tamamdır, acemilik işte kusura bakmayın

Burçin Cantürk
istanbul 1978
Eski 16-03-2006, 22:26   #4
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
polaris tafarından gönderildi
Arkadaşlar öncelikle herkese selam ve saygılar.ben de yeni üyelerdenim.artık dilimiz döndüğünce bişiler yazalım dedik. nese benim merakım şudur..bu daiwa ve shimano gibi markaların sitesinde çok uzak mesafeye atış imkanı veren kamışlardan bahsediliyor.(200 metre üstü,shimano super aero technium)Fakat fiyatları 400 euro civarında.bu kamışlardan kullanan var mı varsa bu paraya değecek performansları var mı?(eğer bu mesafede atış yapabiliyorlarsa boğazda baya iş yaparlar)
herkese iyigünler
Sitemize hoşgeldin Burçin kardeşim ben surf kamışları hakkında bir kaç ek bilgi yazmak istiyorum senin sormuş olduğun sorunun karşılığı olabilir belkide,ilk önce şunu belirteyim 200 m ve üstü atışlar için sadece kamış yetmez burada her malzeme bir birini tamamlaması lazım mesela iyi bir surf kamışın var ama makina bu kamışa uygun değilse bir işe yaramaz yada hem surf kamışın hemde makinan çok iyi diyelim makinanın üstündeki misinan az sarılmış veya bu malzemelere uygunsuz gene bu mesafelere erişmek zor,yada kurşun ağırlığı kamışa uygun değil,yani anlayacağın bütün malzemeler bir birini tamamlamalı zaten bu olduğu zaman 200 m olmasada 130-150 m hemen hemen her surf kamışı ile atmak mümkün bunun için sadece shimano surf kamışı gerekli değil
tabiki insanın imkanı olursa neden olmasın ama 400 euro uçuk bir rakkam birde şunu eklemek isterim surf kamışları at çek yada spin için ideal bir kamış değildir ağır olmalarından dolayı balıkcıyı bayağı yorar surf kamışları genelde kumsaldan dibe atmak için üretilmişlerdir tabiki at çek yada spin de yapmak mümkün kamış buna engel değildir ama dediğim gibi balıkcıyı yorar,sen surf kamışı almaya karar kıldıysan bu illaki 400 euroluk shımano olmasına gerek yok 200 m atabilmek için 150 euroluk her hangi bir kamışta atar o mesafeye son olarak şunu eklemek istiyorum 200 m ve ötesine atabilmek için iyi bir atış tekniğinde olması lazım ben bu kamışa 400euro verdim bu şimdi 200 metre atar dersen gene yanılırsın şayet atış tekniğin iyi değilse,kamış alımında sana bol şanslar dilerim Burçin kardeşim.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-03-2006, 23:50   #5
polaris
Oltacı

Selim çok sağolasın şu an alma durumum yok ama bir merak ettim ne diye bunlara böyle fiyat cekiyolar diye.İzmir de yanılmıyorsam Hisar balıkçılık shimano getiriyor bayaa da satıyorlarmış dediklerine göre

Burçin
istanbul1978
Eski 17-03-2006, 01:44   #6
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Burçin ilk önce aramıza hoşgeldin. Selim abi sağolsun konuya kısaca net olarak gerekli açıkamaları yapmış. Bu kamışların fiyatları seninde belirttiğin gibi pahalı ama marka ve çeşitlilik açısından bakarsan mevcut fazlalaşıyor. Bu çeşitlilik atış menzili ile değerlendirilmiyor, kamışın atarı ve çekeri şeklinde değerlendirilip menzilide buna bağlı olarak değişim gösteriyor. Sitemizde LEVREK nickli Erol abi ile kamışlar hakkında konuşurken Shaekspeare marka kamışın cinsini hatırlamıyorum, atarının kiloya tekabül ettğini söylemişti. Selim abinin söylediği gibi pahalı olan kamış ille uzun mesafeye atar diye bir zorunlulukta yoktur, bu mesafe artış hadisesi kamış+makine+misina+ağırlık bunların hepsinin birbir ile orantılı olması gerekiyor ve ikinci unsur atış tekniği bunların hepsi oluşturulduğunda uzak mesafelere atış mümkün olur. Ama biraz gerçekçi olmak gerekir ve bizlerin ulaşacağı maksimum mesafelerden konuşmak daha mantıklı olur sanırım. SAYGILAR
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-2006, 14:53   #7
mufi
Guest

Burçin merhaba arkadaşların de dediği gibi orta halli bir takımı alıp ama çok sıkı bir çalışma ile 200 m. olmasada 150 m.civarı kurşun düşürebilirsin..öncelikle atış sitillerini gösteren video görüntülerinden yararlan daha sonra kumsal bir sahilde defalarca antreman yap sadece antreman için kendine gün ayır ve sadece kurşun(iskandil) kullan..her defasında daha iyi netice aldıgını göreceksin..'yok ben yapamam' demiyeceksin.hırslı olmalısın..
aklıma gelen bir takım faktörleri söylemekte fayda var..
1-surf kamışı kullanımında kişinin uzun boylu olmasının avantajı var.
2-kamışı kullanan kişinin makina+kamış toplam agırlıgını kendi elinde test etmesi gerekir ona göre satın alınması gerekir ..Zira tavsiye ile alınıpta kullanamıyacagın agırlıkta malzeme ye zahip olmak bir işe yaramaz.kol adele yapısı ve gücü o sistemi kullanmaya müsait olmayabilir
3-makinaya sarılan misina ne kadar ince olursa o kadar uzaga gider ama bu seferde misina o kadar da kaliteli ve saglam olmalı.
3-makinaya / makaraya sarılan misinanın azlıgı ve çoklugu atışı engeller..makara nın üst
kenarlarına 1/ 1,5 mm.kalana kadar misina sarmanı tavsiye ederim az olursa makaraya sürtünme artar ve misinayı frenler..cok sararsan bu sefer salkım/saçak misine gurup halinde boşalır gününü berbat eder..
4-atışta kullandıgın kurşun un yapısı bile önemli..
kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-2006, 18:00   #8
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Sevgili Burçin,
daha önce yayınlanmış olan bu konuyu aşağıdaki linklerden okuyabilirsin sevgilerimle,

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] kamış bilgileri

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] atış stilleri için videolar

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2006, 23:40   #9
kubilay vaniköylü
Guest

Varsayılan selam

meraba bu surf kamısları hakkında bılgı vermek ıstıyordum
bence uzak atma konusunda cok ustun eskıden daiwa kamısın veya balzer kamısın oldugu zaman offf super derlerdı ama bence bu kamıs uzak atma bakımından superr aslında makınada onemlıdır bu konuda mesela aldıgınız zaman en uyumlu bıraz dayanıklı makınalardan bırıde banax tır ya da ben bılegıme guvenıyorum dersenız daiwa gs 9 bıras pahalıdır ama herkeze rastgele......
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-2007, 11:21   #10
karides
Oltacı

karides kullanıcısının avatarı

Varsayılan Sörf kamis hknda.

Sörf kamis da denilen tipteki kamislarin boylari alisilagelmis kamislardan daha uzun oluyor3,60-4,50 cmatari yuksek olmak zorunda 100-250 gr gibi parcali (2-3 parca) tabir edilenler daha bir tutuluyor teleskoplardan daha saglam olduklarindan.. sapi destek almak icin daha uzun oluyor karbon bilesimli fiber kullaniliyor.. dolayisi ile makinesi misinesi takimi da farkli oluyor.

.ýukardaki dostlarin da dedigi gibi sözkonusu sahil avlarinda yeterli deneyime sahip olduktan sonra istedigin metrelere umarim ulasirsin.. fiyati pahali ama her baliga uygun oltasini kullanirsan.... uzak atmak icin de bunu kullanman lazim..
karides Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları