Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Meteoroloji,Navigasyon , Harita ve Denizcilik > Balık bulucular- Sonar

Balık bulucular- Sonar Balık bulucu ve sonarlarla ilgili bölüm...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 31-10-2005, 07:05   #1
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Varsayılan Balık Bulucularla ilgili sorularınız için buraya yazın lütfen

Arkadaşlar,marka ve model çeşitliğinden dolayı soru-cevap şeklinde yazışmanın ve fikir alışverişin bu şekilde olması daha mantıklı geldi bana,ne dersiniz ?
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 19-11-2005, 07:59   #2
levrek
Kurucu Üye

Sevgili Tago,konuyu kaydırdım diyorsun lakin burada da değil,
Eski 20-11-2005, 00:14   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

abi vallaha ne demek istediğini anlayamadım ama güzel konu ben bunu sabit yapıyorum

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-2005, 07:40   #4
levrek
Kurucu Üye

Sevgili Dizzy,
ilk etapta bütçe olarak kendini ne kadar ayarlayabilirsin?En önemli kriteri oluşturan bu sorudan sonra,yine internetten düzenlenmiş olarak sonarlarla ilgili bilgileri sana aktarıyorum

Sonarlar üç parçadan oluşurlar;
1.Verici(Transmitter),
2.Çevirici/Ayna(Transducer),
3.Alıcı(Receiver) ve Ekran/Görüntü (Display)

Verici:Vericiden çıkan elektro manyetik dalgalar çeviricide ses dalgalarına dönüşerek su içine gönderilir.Gönderilen bu ses dalgaları su içindeki bir nesneye çarptıklarında geri sekerek yankı meydana getirirler.Geri gelen ses dalgaları yine çevirici/ayna vasıtasıyla elektrik dalgalarına çevrildikten sonra,alıcının gücü bunu görüntü olarak ekrana yansıtır.Ses dalgalarının hızı su içinde yaklaşık olarak saniyede 1463 mt.olup,gönderilen ses dalgaları ile algılanan yansıma arasındaki zaman aşımında mesafe ve nesnenin büyüklüğü tesbit edilebilinir.Bu işlem saniyede birçok kere tekrar edilir.

Sonar/Balık Bulucu’larda Frekans aralığı genelde 50 khz. (kilohertz) ile 200 khz.arasındadır.Ses dalgaları spectrumunda bu frekans aralığındaki sesleri insanlar ve balıklar duyamaz. Bu konuda bir çok yanılgı vardır,halen bazı sonar kullanıcıları,balıkları ürkütüyor diye av sırasında sonarlarını kapatırlar.

Teknik olarak;
1-Verici nın gücü;Derin sularda yansımanın oluşabilmesi veya kötü su koşullarında çalışabilmesi ile orantılıdır.Hatta su içindeki canlı/cansız nesneleri detaylı olarak tesbit edebilirsiniz.
2-Çevirici/Ayna nın gücü;Sadece vericiden gelen yüksek güce dayanmak olmayıp,gelen elektromanyetik gücü çok az bir kayıpla ses enerjisine dönüşmesini sağlamak,çok derin sularda zayıf ekoların ve küçük canlıların algılanması vede detaylı tesbit edilmesi demektir.
3-Alıcının gücü:Yüksek güçle uzağa giden ve zayıf olarak geri dönen sinyalleri güçlendirmek, sinyallerin geniş alanda çalışmasını sağlamak ve birbirine çok yakın hedeflerin ekran üzerinde kolay ayırt edilebilmesini sağlamaktır.
4-Ekran gücü;Çözünürlülüğün yüksekliği(vertical pixel) ve iyi kontrast su altındaki algılanan bütün detayları net ve çabuk görme ile orantılıdır.

Frekans/Titreşim sayısı(Frequency):
Sonar/Balık bulucularda frekans aralığı önemli bir etkendir,bu etken avlanma konumuna ve av türüne göre doğru frekans aralığında yapılması gerekir. Su altındaki nesnelerin elektronik cihazlar tarafından doğru ve kesin saptanması o cihazın frekansı ile doğru orantılıdır ve doğru seçilmiş bir frekans aralığı ile su altında istediğimiz görüntüyü elde edip yorumlayabiliriz.Piyasadaki kolay kullanımlı sonarlar(denizaltı dedektörü)genelde 50 ve 200 khz.olarak kullanıcıya sunulmuştur.

Tatlı su ve tuzlu su uygulamalarında daha çok 200 khz.frekans modu seçilir,bu seçim sığ sularda ve hızlı sürütme tekniğinde kullanılır.Su altındaki detaylı görüntüyü bu frekans modunda alabiliriz.Yükselen frekans değerlerinde hedef tanım yeteneğide o kadar fazladır ve iki balık arasındaki kütlesel büyüklüğün
ayırımınıda yaparak ekrana yansıtır.

Bazı uygulamalarda 50 khz.frekans en iyi seçimdir.Suyun doğal yapısı(Deniz suyunun yoğunluğu,tuzluluk ve mineral oranı,mikro organizmalar ....vs.) ses dalgalarını uzun mesafede etkisiz hale getirir.Alçak frekans yüksek frekans seçiminden çok daha fazla derinliğe elektro manyetik ses dalgalarını ulaştırma yeteneğine sahip olduğu için genellikle denizlerde derinsu için seçilir.Çevirici/ayna nın düşük frekans aralığında çalışması yüksek frekans aralığından daha geniş bir tarama açısına sahip olarak avı daha geniş bir alanda izleyebilme yeteneğinin oluşmasıdır.

12 voltluk akım beslemesini de, bilgisayarların güç kaynaklarında bulunan akülerden faydalanabilirsiniz
Eski 19-12-2005, 07:39   #5
turkerozturk
Guest

Varsayılan eagle 480df hakkında bilgi??

yaklaşık 2 yıldır teknemde eagle seafinder 480 df kullanıyorum.. vericisi kıç aynaya bağlı.. ancak 30 mt üzerindeki derinliklerde balık bulmuyor.. 60 mt ve 90 mt arasında avlandığımda yakalanan balıkları 30 mt den itibaren gösteriyor..dip yapısının ne olduğunu ise anlayamıyorum..hassasiyet maksimumda ve diğer filtrelemeler (su yüzeyinin etkisi ve motor gibi) en düşükte kullnaıyorum.. ama tüm ayarları değiştirdiğimde de etkisiz.. sadece derinlik gösterici olarak iş yapıyor..cihazın özellikleri oldukça gelişmiş (verici gücü 500 watt. 50 ve 200 ferkanslı. 480x480 çözünürlükte vs vs ) olmasına rağmen benim işime yaramadı.. hala eski kerterizlerden balık tutuyorum.. işin kötüsü balık var olan yerde de bisey göstermiyor. daha önceleri eagle fish id 128 kullanıyordum o da aynı şekildeydi.. fish id 128 kullanıp çok memnun olan balıkçılarla konuştum adamlar hiç bir ayarını değiştirmeden başarıyla kullandıklarını söylediler..acaba ben bu cihazları kullanamıyormuyum? bana yardımcı olursanız sevinirim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-12-2005, 17:25   #6
levrek
Kurucu Üye

Merhaba turkerozturk,
Cihazın oldukça işlevsel ve güzel bir sonar.Vericisinin tekneye montaj açısının doğru yapıldığını varsayarak,Ulaşılabilir derinliği 200 kHzde 180 Metre,50 kHzde de 550 Metre dir.Ayar konusunda bir problem yaşıyorsunuz zannederim.Menü kısmından;

Fish-I.D.™ açık olucak ,bu takdirde 4 çeşitli büyüklükdeki balık sembollerini görmesinizi sağlar(birçok cihazda sembol sayısı 3 dür.)
Fish Alarm ın açık olması dahilinde,sonar balık sinyali gelince bunu sesli olarak sizi uyarır.

FishTrack™ seçeneğini kapatırsanız (off) , bu balık sembollerin bulunduğu deriniliği verir,yani ekranda gördüğünüz balığın yüzeyden kaç metre derinlikte bulunduğu rakam ve sembolle verir.

FasTrack™ eş zamanlı olarak çalışan bu sinyaller analog olarak ekranda görüntülenmesidir.Bu sinyaller ekranda yatay kavisler olarak görünür,her kavis bir balığı sembolize eder,birçok balıkçı arkadaş bu ayarda avlanmayı sever , çünkü balığın izlediği yolu kavisin başlama ve bitiş çizgilerine göre takip etmek mümkündür.

Zoom-Pan ,zannedersem sizin sorununuz burada yatıyor,zom menüsünden aşağı yukarı butonları ile derinliği 150 metreye getirin,bunun anlamı şudur,deniz yüzeyinden 150 metre derinliğe kadar olan kısma sinyal gönderilmesidir.Şayet gene olmuyor ise zom ayarını otomatiğe alın.Bu durumda da 0,3 metreden 180 metreye kadar taramaları kendisi yapacaktır.

ASP – (Advanced Signal Processing ) ayarında da sorun olabilir.ASP sinyal yakalama hassasiyetini ve istenmeyen gürültülerden oluşacak görüntüleri otomatik olarak filtre etmenizi sağlar.Yani MOTOR turbulansından oluşacak hava kabarcıklarından denizde bulunan plaktonlara kadar birçok şeyi filtre eder,yani ekrana yansıtmaz.60 knotluk bir hızda bile tertemiz bir ekranınız olur böylece.

SCC - ise yukarıda bahsettiğim filtreleme olayını 0 yüzey noktasında yapar.

Bu menü ayarlarından başka fabrika otomatik ayarları da mevcuttur.Bu ayarlar cihaz modellerinde farklılık gösterir.

Ayarlar konusunda, böyle uzaktan kumanda ile yardımcı olabilmek için soru cevap olarak hareket etmek daha kolay olabilirdi,şayet sorun devam ederse ve de izmirde iseniz pratikte de yardımcı olmaya çalışırım,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
Eski 13-02-2006, 06:57   #7
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Varsayılan Humminbird RF-25

Humminbird RF-25 (10, 30 da olabilir)

Kullanan varsa tecrübelerini okumak isterim.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-2006, 07:56   #8
levrek
Kurucu Üye

Humminbird'un SmartCast serisinden (seyyar cihazlardan) bir ürün kullanmadım,benim kullandıklarım hep tekneye monte edilen türdendi,bu yüzden maalesef yardımcı olamayacağım ,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
Eski 13-02-2006, 08:37   #9
sunay kaptan
Oltacı

sunay kaptan kullanıcısının avatarı

Smile Garmin 160 blue

Degerli arkadaslar bu cihazdan kullanan oldumu bilmiyorum ama,kullanirken cok dikkat etmek gerekiyor,cunku iki defa digital sigortasini yaktim,sebebte akuyu sarz ederken de cihazi kullanmam.Ilkinde garantisi oldugu icin degistirdiler,ikincisindede tamir ettirdim,cok para tutuyor.O yuzden yeni cihaz alan veya kullanan arkadaslara tavsiyem bu tur cihazlari kullanirken,mumkunse cihaza bagli olan guc kaynagina ayni anda cihaz calisirken sarz vermemeleri!! Ayrica cihazdan cok memnun oldum,ama 250 metreden sonra afalliyor.Belki tatli suda daha cok gosterir ama tuzlu suda 200 250 den sonra pek kullanamiyorsun.Fakat normal derinliklerde mukemmel.
Eski 11-04-2006, 19:54   #10
activist
Oltacı

activist kullanıcısının avatarı

değerli arkadaşım,
Bu sene 4,25 fiber tekne ve 15 beygir yamaha motor aldık.Kısmet olursa gemlik körfezinde ,armutlu burnu civarında avlanacağız.Sizden ricam benim bu teknede kullanabileceğim vede nereden nasıl temin edebileceğim konusunda yardımcı olmanız.
Teşekkür ederim şimdiden
ö.ekemen Bursa 1963
activist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları