Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > AT-ÇEK

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 24-10-2007, 09:36   #1
araştırıcı
Miço

Varsayılan Örgü misina ile at-çek yapılabilir mi?

Merhaba Arkadaşlar;
Örgü misinalarla ilgili sitemizde kıymetli fikirlerini bizimle paylaşan arkadaşlarımın yazılarını okudum...
Tatlısuda, denizde sarkıtma ile, kıyıdan atıp bekleme yöntemiyle ve tekneden sırtı ile avlanan arkadaşlarımın yorumlarını okudum..
BU KONUDA DENEYİMİ OLAN ARKADAŞLARIM VARSA: AT-ÇEK YÖNTEMİ İÇİN "ÖRGÜ İP" NASILDIR? Gam yapma, dolaşma vs sorunlar yaşanır mı?
Misina olarak 0.30 kullanıyorum...
Kıyıdan atıp sarıyorum...
her avda yaklaşık 400-500 atış yapıyorum..
15-35 gr sahte balık kullanıyorum...
Misina (naylon yada monoflament vs) kırışıyor, atarken sahte kırılıp denize uçuyor.... Çok üzülüyorum..
Son üç haftada 4 güzide sahte balığımı kaybettim... YASTAYIM....

KIYMETLİ; TECRÜBE VE BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM...

Aşağıda link verdiğim ürünleri uygun görürseniz kullanabilirim.. Yada sizin önerilerinizi dikkate alabilirim...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Katkısı olan herkese TEŞEKKÜR EDERİM..
RASTGELE
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-10-2007, 08:40   #2
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

Leven Abi merhabalar.
Ben de genelde at&çek yaptığım için ve de örgü misina kullandığım için bi yorum yazayım dedim.Bence örgü misinanın tek dezavantajlı yanı çok kolay düğüm olabilmesi ve basit bir düğümün bile inatla açılmaması.Ben 0,16 lık kullanıyorum.Belki bu durum ince olmasından kaynaklanıyor olabilir.Ama gam yapmıyor ve çok dayanıklı.Kesinlikle kopmuyor ve zor deforme oluyor.Ayrıca sahteye bağlarken kullandığın düğüm de çok önemli.Çünkü bir keresinde büyük bir levreği bu şekilde kaçırdım.Bana sağlam ders oldu...Bir de ince olduğu için,atma esnasında atış menzilini baya artırıyor.Esnemediği için balık vurduğu anda tasmalamak daha kolay.Av esnasında misinayı gevşek bırakmamak için sürekli dikkat ediyorum,dediğim gibi çok kolay düğümleniyor.Sonuç olarak benim tercihim örgüden yana.
Rastgelsin...

..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-2007, 08:17   #3
araştırıcı
Miço

Ulaş teşekkür ederim...
Verdiğin bilgi benim için oldukça kıymetli...
senin tercihin sanırım beimde tercihim olacak...
Rastgele...
Eski 02-12-2007, 21:34   #4
misina
Oltacı

misina kullanıcısının avatarı

üstadım yine en doğru tercih sizin deneyimleriniz sonucu belirlediğiniz tercih olacaktır. ben kıyıdan at-çek yöntemiyle avlanırken 0.20 örgü misina kullanıyorum. arkadaşın söylediği gibi kolay düğüm olabiliyor ama yine söylediği gibi bunun kullanılan misinanın kalınlığı ile de çok alakası var. ben çok fazla yaşamıyorum açıkçası bu sorunu belki misinanın 0.20 olmasındandır. size tavsiye edeceğim [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] bu misinadır. çekerine dikkat etmenizi rica ediyorum. kolay gelsin avınız bol olsun.

1978/osmaniye/kadirli/koray hoca
misina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2007, 08:04   #5
araştırıcı
Miço

Merhaba Arkadaşlar...
İlginiz ve deneyimlerinizi samimiyetle paylaşmanız dolayısıyla teşekkür ederim...
En son Power Pro nun yalıtımlı bir ip ini kullanıyorum.. Benim geri bildirimlerimde üstteki yazılanlar yönünde... Tabi makinada bu misina ile avlanmaya uygun olunca şimdilik yüzüm gülüyor...
hepinize keyifli ve bereketli avlar dilerim...
İp kullanmak kunusunda beni yönlendiren Başta Erol bey üstadım olmak üzere yukarıda bilgilerini paylaşan arkadaşlarıma bir kez daha şükranlarımı sunarım..
Rastgele...
Eski 13-12-2007, 17:56   #6
erkepli
Kaptan

erkepli kullanıcısının avatarı

Merhaba sorduğunuz soruya önce dez avanyajlarından bahsederek başlayayım, ip misinalar ewet çok güçlüdürler ama bizlerin su dışında gördügümüzün nerdeyse iki misli görünürler su içinde,atış esnasında kamış bileziklerine takılma oranları misinadan kat kat fazla olur.makina kafasında esneme hareketini yapamadığı için misina kadar uzağada atamazsınız ipi illaki kullanmak istiyorum derseniz makina kafasını nerdeyse tamamen doldurmanız gerekir buda bence gereksiz bir masraf olur çünki misinadan katkat pahalı bir malzemedir nerden biliyorsun derseniz bir av bayisi olarak çok sık karşılaştıgım bir soru tecrübelerime dayanarak söylüyorum.ASSO misinaların sizin ihtiyacınızı karşılayacağını sanıyorum. sağlıklı mutlu günler dilerim.

05326128048

erkepli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-2007, 08:11   #7
araştırıcı
Miço

Teşekkür ederim Remzi Bey...
Önerilerinizi dikkate alacağım...
Selamlar...
Eski 14-12-2007, 08:20   #8
arm59
Miço

arm59 kullanıcısının avatarı

Örgü ipleri at-çek için hiç tavsiye etmem 10. atışından sonra müthiş karışır bütün balıkavın düğüm açmakla geçer. Belki ağır kurşunlarla at-çek yaparsan karışma süresi biraz daha uzar ama eninde sonunda karışır. Naylon misinadan şaşma eğer dipe takıldığı için suniyemini kaybediyorsan kendiliğinden açılan halkalar var onları kullan.
Eski 14-12-2007, 11:53   #9
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

Alıntı:
erkepli tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba sorduğunuz soruya önce dez avanyajlarından bahsederek başlayayım, ip misinalar ewet çok güçlüdürler ama bizlerin su dışında gördügümüzün nerdeyse iki misli görünürler su içinde,atış esnasında kamış bileziklerine takılma oranları misinadan kat kat fazla olur.makina kafasında esneme hareketini yapamadığı için misina kadar uzağada atamazsınız ipi illaki kullanmak istiyorum derseniz makina kafasını nerdeyse tamamen doldurmanız gerekir buda bence gereksiz bir masraf olur çünki misinadan katkat pahalı bir malzemedir nerden biliyorsun derseniz bir av bayisi olarak çok sık karşılaştıgım bir soru tecrübelerime dayanarak söylüyorum.ASSO misinaların sizin ihtiyacınızı karşılayacağını sanıyorum. sağlıklı mutlu günler dilerim.
Remzi abicim,
örgü misinada zaten 0,20 den kalınını kullanmaya pek gerek kalmıyor.ben 0,16 ile çok berrak sularda kefal bile yakaladım.eğer ip görünse,kefal gelmez diye yorumluyorum.atış menziline gelince; ip, misinaya oranla daha doğrulsal oluyor.yani misina ne kadar kaliteli olursa olsun, gevşek kalınca kendiliğinden burgu yapıyor.yani dalgalanıyor.(bilmem anlatabildim mi).ip daha ince ve stabil olduğu için atış menzilini artırıyor.masraf konusunda ise, 17 ytl ye aldığım 50 m. ipin 25 m. sini altına dolgu amaçlı sıradan misina sarıyorum.makine de küçük olduğu için problem yaratmıyor.ama değindiğin gibi,dikkatli kullanılmazsa ip,kolay düğüm oluyor ve bileziklere dolanabiliyor.diye düşünüyorum.
saygılarımla.

..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-12-2007, 14:26   #10
1940g
Miço

1940g kullanıcısının avatarı

Ben 0,24 berkley örgü misina kullandım. Kesinlikle memnun değilim. Hem atış mesafesi düşüyor hem balıkları kıyıya çekemiyorum. onun yerine 35 lik bir asso double strenght tavsiye ederim 1.5 kiloluk kofanayı çok rahat alıyorsunuz. Birde örgümisina normal misina gibi makinadan ayrılmıyor lifli yapısı nedeniyle sanıyorum birbirine daha çok yapışmasını sağlıyor ve zor açılıyor. Ama dip balıkçılığında iyi olabilir. Ama at-çek için kesinlikle uygun değil...
1940g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları