Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > AT-ÇEK

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-01-2007, 16:18   #11
Cullinan
Çımacı

Cullinan kullanıcısının avatarı

Bizim burada 2 aydır çok fazla Kalamar var. Biz tekne ile avlanmaya gittiğimizde dipten balığı çekerken orta sularda genellikle oltadaki balıklara saldırıyorlar. Çoğu kez balıkları yaralı veya sadece kafası kalmış bir şekilde yukarıya alabiliyoruz (60-70mt. avlak yerimiz).

Bu resimdeki Kalamar oltasına gelince ise gerekli şeyler ;

- 15cm.'lik bir tel (fazla kalın olmasın).
- 5-6 adet Beyaz Çapraz Galvaniz veya Çelik iğne (ben çapraz çelik 9 numara kullanıyorum).
- 1 adet (klipsli) kancalı fırdöndü.
- 30-40cm. 0.25'lik misina.
- 0.30'luk 50-100mt misina. (avlanılan yere bağlı)
- Elektrik kablolarını sıyırarak alabileceğin 25-30cm'lik iki adet ince bakır tel.
- Elektrikçilerin açık kablo uçlarını kapatmak için kullandığı bant (renk farketmez)

Şimdi 15cm'lik demir telin bir ucunu resimdeki gibi karga burun ile halka şeklinde kıvıralım. Oraya klipsli fırdöndüyü takacağız. Halkayı çok büyük tutma çünkü bu teli balığın içinden geçireceğiz. Fırdöndü kurtulmasın diye eğer halkayı tam kıvıramazsan (sen kıvırsanda teli sar bence) ince bir adet bakır elektrik telini resimdeki gibi halkanın bitiş bölgesine saralım.

Sonra telin diğer ucuna 5 veya 6 adet çapraz iğneyi sırt sırta getirerek yine 25-30cm.'lik diğer bakır teli kullanarak saralım. İğneleri tek tek tele sırtını verip bakır telle saracaksın. Birisini 3-5 kere dolayınca diğerini telin sırtına koy. Böylelikle daha kolay sarabilirsin telleri.

Bütün iğneleri telin ucuna sırt sırta sarınca Elektrikçilerin kullandığı bant ile bakır teli kapatacak şekilde 3-5 tur sar üzerinden.

Sonra iğnelerin daha sağlamlaşması için 0.25'lik misina ile bantın üzerinden sararak sağlamlaştır ve sıkıca düğümleri at.

0.30'luk misinanın ucuna klipsli fırdöndüyü yaptığımız Kalamar oltasına balığı takıp çıkaracağımız şekilde bağlayalım.

Şimdi telin halka olan kısmını canlı balığın (ölüde olabilir ama balık olsun yeter) arkasından sokarak ağzından çıkaralım. Ben genelde hem kokusu hemde akşam denizin içinde parlamasından dolayı Kupes kullanıyorum.

Balığın ağzından çıkan halkaya misinaya bağladığımız fırdöndüyü klipsinden takalım. İşlem bu kadar. Oltayı kayalık olmayan yerde kullanırsan kaybetmezsin.
Kumluk bölgeye at yatır bu oltayı. Kalamar varsa avlandığın bölgede kesinlikle gelip bu oltadaki balığa yapışacaktır. Kendi kendine yakalanır ama hafif hafif çekmeye başlayınca ufak bir zoka atarsan daha kesin bir av olur.

Hatta bu oltadan 2-3 tane bile yapıp aynı bölgede kullanabilirsin. Eğer avlandığın bölge kayalıksa veya iskele gibi bir yerden avlanacaksan tabandan 1-2 kulaç yukarıda bırak havada kalsın oltalar.

Bu olta teknedende çalışıyor. Kopup gitse bile en azından üzülmüyorsunuz (maddi olarak).

Rastgele.

Kemal
Bodrum-1975
Cullinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 14-01-2007, 16:29   #12
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

kemal valla çok iyi denemek lazım. paylaşımın için teşekkürler

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-2007, 16:37   #13
Cullinan
Çımacı

Cullinan kullanıcısının avatarı

İlker Abi bu olta Kalamar'ın olduğu bölgede %100 - %100 çalışıyor. (tarafımdan defalarca denendi ve test edildi ) Tek sorun iğnelerin tele çok sağlam sarılması gerek.
Geçen hafta bu olta ile tekneden 1 adet İsparoz kullanarak 3 adet büyük boy Kalamar aldım.

Kemal
Bodrum-1975
Cullinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-2007, 16:41   #14
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Cullinan tafarından gönderildi
İlker Abi bu olta Kalamar'ın olduğu bölgede %100 - %100 çalışıyor. (tarafımdan defalarca denendi ve test edildi ) Tek sorun iğnelerin tele çok sağlam sarılması gerek.
Geçen hafta bu olta ile tekneden 1 adet İsparoz kullanarak 3 adet büyük boy Kalamar aldım.
çok teşekkürler.

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-2007, 16:30   #15
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Detaylı anlatım için teşekkürler Kemal.

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-01-2007, 08:49   #16
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

kalamara takılan arkadaşlarıma bol şanslar.Ben ille de beyaz veya pembe balığı tercih edenlerdenim...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-01-2007, 09:32   #17
Güven ÖZYELDAN
Guest

kemal sistem gayet güzel kalamar sahte yemden daha çok canlı veya ölü balığa atlıyor buna bende kıyıdan defalarca şahit oldum kıbrısa sarılı sardalyanın üstüne etrafta varsa kesin atlıyordu fakat iğneden çabuk kurtarıyor kendini iğneler kollarından sıyrılıp gidiyor senin anlattığın aparata kalamar zokalarının altındaki iğne düzeneğini uygulasan daha cok verim alacağına inanıyorum en azından iğneden sıyrılma riskini indireceksin en az seviyeye tabi kayalık bölgede bu iğne düzeneği takılmalara cok fazla sebeb olacaktır kum için ideal olabilir derim paylaşım için teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-2007, 10:23   #18
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Güven ÖZYELDAN tafarından gönderildi
kemal sistem gayet güzel kalamar sahte yemden daha çok canlı veya ölü balığa atlıyor buna bende kıyıdan defalarca şahit oldum kıbrısa sarılı sardalyanın üstüne etrafta varsa kesin atlıyordu fakat iğneden çabuk kurtarıyor kendini iğneler kollarından sıyrılıp gidiyor senin anlattığın aparata kalamar zokalarının altındaki iğne düzeneğini uygulasan daha cok verim alacağına inanıyorum en azından iğneden sıyrılma riskini indireceksin en az seviyeye tabi kayalık bölgede bu iğne düzeneği takılmalara cok fazla sebeb olacaktır kum için ideal olabilir derim paylaşım için teşekkürler...
Güven abi şu kalamar takımlarında bulunan iğneler tek olarak satılıyor mu? gördün mü hiç?

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-2007, 11:15   #19
Güven ÖZYELDAN
Guest

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Güven abi şu kalamar takımlarında bulunan iğneler tek olarak satılıyor mu? gördün mü hiç?
Tago hiç araştırmadım ama kesinlikle satılıyordur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-2007, 14:43   #20
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Güven ÖZYELDAN tafarından gönderildi
Tago hiç araştırmadım ama kesinlikle satılıyordur...
Kalamar takımlarının iğnesi değişmiyor arkadaşlar, geçenlerde sordum elimdeki Rapala Countdown serisi için. O nedenle de iğnesini de bulmanız zor...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları