Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Suni yemler,Suni Yem Tarifleri, Koku Yayıcılar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-03-2007, 19:10   #11
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Serkan abi yakında aktivite varmı sorusunun yanıtı muvaffak abide çünki tatlı su avı yapmayı düşünüyoruz değişiklik olması açısından tabi çupra safarileride düzenliycez iğdeleri bekliyoruz

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-03-2007, 19:20   #12
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Muavfak abim,sen alem adamsın.....Neyse dene bakalım....Ve neticeden bizleri de bilgilendir...

Aklıma gelmiş iken bir şey anlatmadan edemiyeceğim....Eskiler bilirde yeni nesiller bilir mi bilmiyorum.Eskiden tulum peyniri denilen ve günümüzde artık teneke tulumu diye anılan peynir türü var...İşte bu peynir eskiden hakikaten de keçi derisinden oluşan ''bir tulum'' içinde pazarda ve çarşıda satılırdı...Ama şimdi artık büyük şehirlerde hemen hemen hiç rastlanmıyor desem herhalde yalan olmaz...O zamanlar aldığım bir tüyo da kefal in bu tulum peynirinin tulumuna sinmiş olan kokuya dayanamadığını duymuşdum... Neyse o zamanlar çevremin altını üstünü karıştırıp bir dükkandan yalvar yakar bir parça bu tulumdan kestirip temin etmişdim... Allahım yaz günü daha haftanın ortası...O yaklaşık iki avuç büyüklüğündeki ''Peynir kokan tulum aprçası'' hafta sonuna kadar evin balkonunun en ucunda durduğu halde tüm ev leş gibi kokmuşdu.Hafta sonuda cuma akşamından doğruca çeşme alaçatı limanına gitmişdik.Yuvarlak pinter türünden balık yakalama sepetinin tabanına bunu güzelce monte edip içine azıcıkda bayat ekmek koyup; kıyıya bağlı olan bir teknenin üstüne çıkıp da, teknenin ön tarafından iple geceden sallyıp bırakmışdım.Tabi biz bütün gece sakin havada limanda azıcık derin suda mamun ve zoka ile ispendek,çupra için uğraşmışdık.Neyse sabah bahse konu sepeti sudan ağır ağır çekerken,görünmeye başlayınca yüreğim yerinden çıkacak gibi oldu.İçi sabaha kadar öyle dolmuşki; adeta bayram yeri gibi olmuş...50 kuruşluk pul kadar sarpa yavrularından tutunda; el gibi karagöz ve isparozlara kadar,hatta tükenmez kalem büyüklüğündegamitlerden tutunda,200 gr'lık güzel porsiyonluk kefallere kadar...

Velhasıl deniz balıkları için konuşuyorum...''Tulum peyniri yapılan keçi derisi tulumuna'' sinmiş olan kokmuş peynir kokusuna da dayanamıyorlar....Bence deneyen mutlaka karşılığını alır....

(Not:Taygun bu iğdelerin gözü kör olsun...Her ağaç hemen hemen açmaya başladı da;lanet iğdelerden ve haliyle çupralardan da ses soluk yok...)

Bu mesaj en son " 28-03-2007 " tarihinde saat 19:26 itibariyle Uzm.Dr.Rastgele tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2007, 19:45   #13
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

evet abi pelicanın kaybolan yem torbalarına( 2-2.5 ytl.on tanesi)içine evde tabaklarda artan peynir kırıklarını (doldurduğum kavanozda buzdolabına koymadan)doldurup oltaylan yolluyorum her zaman iyi iş yapıyor.rakıda bekletilmiş mısırda trakya bölgesinde en kullanılan yöntemdir,sazan için alternatif çok ballı mısırda iyi sonuç veriyor ama ben hayvan gübresindeki kırmızı solucandan şaşmayın derim her iğneye 3-5 tane takıyorum,toprak solucanından farkı tahmin edeceğiniz üzere kokusu bir avantajı da bölgede yayın varsa affetmez.
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2007, 19:54   #14
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

ishak abi senin bu deneyimini bende çayda kefale denediklerini ve verimi olduğunu duydum ama ben her türlü peynir suyunu alıp hamuru onla yoğurduklarını biliyom...
aslında imkan olucak peynir üreticilerinin peynir altı suyundan alıcaksın işte ozaman da bayram ederiz ama nerde...
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2007, 08:15   #15
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
tabi sazanlar ne tepki gösterir bilemeyiz denemek görmek gerek.
Sazan bu otada konar ... da. Çilek ile tutulduğunu bile izledikten sonra alışmışsa veya alıştırılabilirse her yeme geleceğini düşünüyorum

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2007, 08:18   #16
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

murat bey sbrilino içinden misina geçen şamandıra sıyırtma kurşunmudur veya başka bir şamandıra çeşidimi?
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2007, 08:38   #17
aganta borina borinata
Guest

ishak abi... o keçi tulumu mükemmel bi balık çekiçidir... hatta şu üçgen penir olarak bilinen peyniri küçüp küpler halinde doğrayıp kurutarak bazı tatlısu ve deniz balıklarında kullanıyordum... özellikle suyunu sazan için hamur yapımında kullanıyorum...peynirin hemen her türlüsü, atıkları işe yarıyor...

tatlısuda organizasyon için sanırım haziranı beklemek gerekecek... yasak başladı... hazirana kadar denizde oyalanın biraz derim ben ...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2007, 10:52   #18
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Uzm.Dr.Rastgele tafarından gönderildi
Muavfak abim,sen alem adamsın.....Neyse dene bakalım....Ve neticeden bizleri de bilgilendir...

Aklıma gelmiş iken bir şey anlatmadan edemiyeceğim....Eskiler bilirde yeni nesiller bilir mi bilmiyorum.Eskiden tulum peyniri denilen ve günümüzde artık teneke tulumu diye anılan peynir türü var...İşte bu peynir eskiden hakikaten de keçi derisinden oluşan ''bir tulum'' içinde pazarda ve çarşıda satılırdı...Ama şimdi artık büyük şehirlerde hemen hemen hiç rastlanmıyor desem herhalde yalan olmaz...O zamanlar aldığım bir tüyo da kefal in bu tulum peynirinin tulumuna sinmiş olan kokuya dayanamadığını duymuşdum... Neyse o zamanlar çevremin altını üstünü karıştırıp bir dükkandan yalvar yakar bir parça bu tulumdan kestirip temin etmişdim... Allahım yaz günü daha haftanın ortası...O yaklaşık iki avuç büyüklüğündeki ''Peynir kokan tulum aprçası'' hafta sonuna kadar evin balkonunun en ucunda durduğu halde tüm ev leş gibi kokmuşdu.Hafta sonuda cuma akşamından doğruca çeşme alaçatı limanına gitmişdik.Yuvarlak pinter türünden balık yakalama sepetinin tabanına bunu güzelce monte edip içine azıcıkda bayat ekmek koyup; kıyıya bağlı olan bir teknenin üstüne çıkıp da, teknenin ön tarafından iple geceden sallyıp bırakmışdım.Tabi biz bütün gece sakin havada limanda azıcık derin suda mamun ve zoka ile ispendek,çupra için uğraşmışdık.Neyse sabah bahse konu sepeti sudan ağır ağır çekerken,görünmeye başlayınca yüreğim yerinden çıkacak gibi oldu.İçi sabaha kadar öyle dolmuşki; adeta bayram yeri gibi olmuş...50 kuruşluk pul kadar sarpa yavrularından tutunda; el gibi karagöz ve isparozlara kadar,hatta tükenmez kalem büyüklüğündegamitlerden tutunda,200 gr'lık güzel porsiyonluk kefallere kadar...

Velhasıl deniz balıkları için konuşuyorum...''Tulum peyniri yapılan keçi derisi tulumuna'' sinmiş olan kokmuş peynir kokusuna da dayanamıyorlar....Bence deneyen mutlaka karşılığını alır....

(Not:Taygun bu iğdelerin gözü kör olsun...Her ağaç hemen hemen açmaya başladı da;lanet iğdelerden ve haliyle çupralardan da ses soluk yok...)
İshak Abi tulum değil de Karaburun ve Çeşme taraflarında yapılan "kopanisti peyniri" bulursan kefal katliamı yapman çok kolaydır diyebilirim. Çok kokulu bir peynir. Suyuna bile gerek yok, ben iğneye taktığım ekmek parçasını peynire bir dokundurup suya salıyordum, kefal hemen üstündeydi zamanında . Ama bu peynirden bulman kolay olmuyor artık...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2007, 11:01   #19
Emre
Tayfa

Emre kullanıcısının avatarı

Alıntı:
mozdil tafarından gönderildi
Sazan bu otada konar ... da. Çilek ile tutulduğunu bile izledikten sonra alışmışsa veya alıştırılabilirse her yeme geleceğini düşünüyorum
Abicim vallaha ben kurutulmuş kayısı ile sazan tutan bi abimi hatırlıyorum hadi be dediştim mis gibi toprak solucanı varken kayısıya kim gelir ama 1 kg sazan geldi

Millet Deliye Hasret Bizde Koycak Yer Yok

45-MANİSA / MERKEZ-45

A rh (+)

Bu mesaj en son " 29-03-2007 " tarihinde saat 11:04 itibariyle Emre tarafından düzenlenmiştir....
Emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2007, 13:34   #20
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Emre tafarından gönderildi
Abicim vallaha ben kurutulmuş kayısı ile sazan tutan bi abimi hatırlıyorum hadi be dediştim mis gibi toprak solucanı varken kayısıya kim gelir ama 1 kg sazan geldi
ya arkadaşlar hiç düşündünüzmü hiç "sazan"a niye "sazan" demişler... sazan işte herşeye atlıyor.

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları