Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Suni yemler,Suni Yem Tarifleri, Koku Yayıcılar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-07-2008, 22:22   #1
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Thumbs up Kullanılan yemlerin etkilerini arttırma yöntemi (Özel tarif)

Kullandığımız yemlerin değerini ve etkisi arttırmada kendi kullandığım yöntemleri sizlerle paylaşacağım. Sizlerin de kendinize özel tarifleri varsa, paylaşırsanız memnun olurum.

Malzeme :
Dondurulmuş çimçim veya karides (1 Kilosu 11 YTL/İzmir)
Sarımsak
Biraz tuz

Hazırlanışı :
1 Avuç karides veya dondurulmuş çimçim'i alıyoruz. buzları çözüldükten sonra Blender'a (Robot) koyuyoruz, üzerine iki tutam tuz atıyoruz, 2-3 diş sarımsağı da ekleyip, sıvı hale gelinceye kadar robotta 1 dakika kadar çekiyoruz..
Elimizde sarımsak kokulu bir mayi oluyor. Bu mayi içinde bir ikigün dinlendirilen herhangi bir değersiz yem veya suni yem müthiş etkili oluyor. Karides kokusu iyice içine sinmiş olan yeme balıklar direkt dalacaklardır..

Karides yerine taze sardalya kullanarak, sardalya kokulu mayi de hazırlayabilirsiniz.

Dağılmayan karides elde etmek:
Yukarıdaki mayiyi hazırlıyorum. Çiğ tavuk göğsünü alıyorum. Kağıt havlu üzerine koyup tuzluyorum. Arkalı önlü, suyunu çekinceye kadar bekletiyorum. Jelibon gibi oluyor. Sonra bunu kalın bir boru kurdu şeklinde uzun şeritler halinde kesiyorum. Tavuk göğsünden 5cm uzunluğunda kurtçuklar yapıyorum. Bu kurtçukları hazırladığım mayinin içine atıyor ve dolapta iki gün - 1 hafta bekletiyorum. Tavuk artık burada kendi koku özelliğini kaybettiği için içinde bulunduğu sosu absorbe ediyor ve artık o yem oluyor.
Balığa gittiğinizde yanınıza alacağınız bu kurtçuklar, iğneden kolay alınamayan ve tamamıyle karides kokan ve hatta bir nevi karides haline gelmiş harika bir yem oluyor.
Bu kurtlarla tekneden Mercan, Sargos her tür balığı yakalayabileceğiniz gibi, Çipura, Levrek ve benzeri karides/teke'ye gelen tüm balıkları alabilirsiniz.

Suni yemlerinizi de; balığa çıkıncaya kadar tarifini verdiğim sos içinde muhafaza ederseniz, etkisinin %100 arttığına şahid olacaksınız.
(Anlaşılabilir olduğunu düşünmekle beraber, hazırlanışı ile ilgili resimleri yakında yükleyeceğim)

Hepinize rastgele...

Yeni bir yem yapım tekniği

1 adet şeffaf silikon (SISTA vs.)
100 gr. çiftlik yemi

Hazırlanışı:
Çiftlik yeminiz toz halde değilse (extruder/pelet tablet şeklindeki yemlerdense) ezerek toz haline getirin.
Slikonu uygun bir yere sıkın, üzerine toz haldeki çiftlik yemini dökün, birlikte yoğurun. Jelibon kıvamına geldiğinde parmağınızla bu karışımı yuvarlayarak solucan şekline getirin. 1 saat kurumasını bekleyin sonra iğnenize istediğiniz büyüklükte keserek kullanın..

Bu yemi balıklar iğnenizden almakta epeyce zorlanacak ve her bir yemi defalarca kullanabileceksiniz

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 30-07-2010 " tarihinde saat 20:45 itibariyle xnode tarafından düzenlenmiştir....
xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-07-2008, 22:23   #2
xnode
FCR/SGR

Gezdiğim bazı şehirlerde, kıbrıs oltasının ekmeğe sarıldıktan sonra iğnelerinin ekmeğin içine çıplak olarak gömüldüğünü gördüm.
Ben; kıbrıs oltası ile avlanacaksam, kıbrısı oluşturan bedeni ekmeğe bağladıktan sonra aşağı sarkan iğneleri ekmek veya hamur ile yemleyerek kullanıyorum. Genelde de hemen her attığım kıbrıs oltasında bu sayede büyük küçük birşeyler alıyorum.
Gelelim konuya;

Gözlemlediğim asıl konu; bu tür ekmekle yakalan balıkların kıbrıs ve sair oltalara ekmek olduğu için değil, un içeren maddeler olduğundan rağbet ettikleridir. Dolayısı ile, sizin hazırlayacağınız herhangi bir hamur zenginleştirilerek daha da aktif bir yem haline getirilebilir. Bu tür oltalarda balıkları yakalamadaki bir diğer husus da; ekmeğin lob şeklinde yuvarlak olarak takılması ve suda dağılması sonrası yakalama şansının azalması.

Kıbrıs kullananlar, sarpa, kefal gibi balıkları yakalayanlar için bir tarifim var. Verdiğim tariflerin tamamını kendim kullanıyorum ve sonucu olumlu olarak alınmış tariflerdir. Yani, acaba, olabilir mi ? gibilerinden bir bilgi vermiyorum. Bunu da eklemiş olayım.

Alternatif ama çok güçlü, kefal, sarpa, karagöz yemi

Malzeme:
Orta kalınlıkta sıradan çubuk makarna
100 gram sıradan beyaz peynir ve (varsa suyu)
Sarımsak
Tuz
Maliyeti : Maksimum 1 YTL

Hazırlanışı :

Orta kalınlıktaki sıradan bir çubuk makarnadan ihtiyacımız kadarını alıyoruz. 6 saatlik bir av için 20-25 çubuk yeterli olur. 10 dakika suda haşlıyoruz. Ancak iğneden kolay alınmaması için aşırı haşlamayın... Piştikten sonra alıp süzgeçte soğuk su ile yıkıyoruz (Soğuk su gezdirmezseniz birbirine yapışırlar).

100-150 gram sıradan bir beyaz peyniri blendar'a alıyoruz (Eğer peynirin suyu da mevcutsa çok iyi olur mutlaka ekleyin), Tuzumuzu ve iki diş sarımsağımızı ekliyoruz. Karışımı, ayran kıvamına gelinceye kadar 1 dakika kadar blenderda çekiyoruz. Elimizde sütten biraz daha kıvamlı bir mayi olacak. Peynir ve sarımsak kokulu harika bir karışım.
Karışımı küçük bir naylon poşede koyuyoruz, elimizdeki soğuk ve pişmiş çubuk makarnaları da aynı poşede koyup fazla bastırmadan ve makarnalar formunu kaybetmeden çalkalıyoruz. 1 gün buzdolabında bekletip balığa gittiğimizde istediğimiz uzunlukta keserek iğnemize takıyoruz.

Avantajları :
Öncelikle, bu yeme ekmeğe gelen tüm balıklar kesinlikle geliyor. Ekmeğe gelmeyen balıklar da geliyor. Örneğin ben bu yemle ispendek ve çipura tuttum
Diğer bir konu; Hazırladığımız yem çubuk makarna şeklinde olduğundan iğnemize dikkatli bir biçimde kılıf gibi giydiriyoruz ve balık yakalama oranı önemli ölçüde artıyor. Bu sayede kolayca canlı yem elde edebilirsiniz. İsparoslar vurmadan direkt olarak bu yemi yutuyorlar..

Tuzlu suda daima kullanıp yanıma aldığım bir yemdir. Tatlı suda da işe yarayacağını düşünüyorum ancak deneme fırsatım olmadı.

Saygı ve selamlar.
Rastgele

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Eski 03-07-2008, 23:01   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Cem abi harika yöntemler. Hemde yazında belirttiğin gibi acabası olmayan garantilisinden

Tavuk göğsüyle ilgili olanı ilk fırsatta deniycem.

Konuyla alakasız fakat tavuk göğsü ile ilgili bir anım var onu anlatmak istiyorum.

Karaburun 'a ilk defa gidiyordum balık avlamak için. Kadroda kim vardı tam hatırlamıyorum ama Adnan abi vardı eminim. Neyse ben akşam şinitzel olarak mideye indirdiğim tavukları pişirmeden önce az birşey tuzlayıp dolaba koymuştum. Gecenin bir vakti yola çıktığımız için uyku sersemliğiyle unutmuşum. Neyse o gün yunuslar sağolsun 2-3 ehh denecek cinsten mercan 1-1,5 kilo kadar kırıntı balıkla eve döndüm. Fakat tavuk hala aklımda değil. Annemde ben eve gelince açmısın diye sordu. Bu soru üzerine aç olmasamda beyin açsın tagocum diye sinyali veriyor Önüme ızgara tavuk ve pilav geldi. Aman yarabbi o ne tuz tavuk ızgara değil lakerda olmuş. Anneme bunu tuzlu yapmışsın diyemiyorum. Kuzu kuzu yedim. Tam son lokmayı ağzıma atarken akşam tuzladığım tavuk geldi aklıma. Gerisini anlatmaya gerek yok sanırım
Haa bir sonraki avda tavuk göğsü denedim verim aldım mı? Süper verim aldım at çek 2li 2li hanoz çektim. (o gün başka da balık yoktu zaten)

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-07-2008, 23:13   #4
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

TeşekkürLer cem abi gerçekten süper ve ötesi güzeLLikteki yöntemLer bunLar. Tavuk göğsüyLe oLanı havaLar serinLemeye başLadığında dipten geLicek baLığın kaLitesinin yüksek oLacağını düşünmeye başLadığımda kesinLikLe deniyeceğim.

Karides püresini tavuk göğsüne uyguLuyoruz ya bunun içine biraz daha esans versin diye boru kurdu , madya vs gibi daha fazLa LezzetLi kıLıcı yemLeride kuLLansak nasıL oLur ? En azından siz denediniz mi ? Denediysen deneyimLerini bize aktarır mısın cem abi .
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-2008, 00:08   #5
xnode
FCR/SGR

Thumbs up

Alıntı:
DzzY tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
TeşekkürLer cem abi gerçekten süper ve ötesi güzeLLikteki yöntemLer bunLar. Tavuk göğsüyLe oLanı havaLar serinLemeye başLadığında dipten geLicek baLığın kaLitesinin yüksek oLacağını düşünmeye başLadığımda kesinLikLe deniyeceğim.

Karides püresini tavuk göğsüne uyguLuyoruz ya bunun içine biraz daha esans versin diye boru kurdu , madya vs gibi daha fazLa LezzetLi kıLıcı yemLeride kuLLansak nasıL oLur ? En azından siz denediniz mi ? Denediysen deneyimLerini bize aktarır mısın cem abi .
Açıkçası ; ben bozulmaya yüz tutmuş ve iğnede duramayacak dereceye gelmiş boru kurtlarını kimi zaman mazmuz (yemleme) için kullanıyorum. Çoğunlukla da atıyorum. Kullanacağım zaman, bir çorap içine bunları çamurları ile birlikte doldurup ayağımla iyice eziyorum. Sonra çoraba; her zaman yanımda bulundurduğum boş 0.60 kasnak takımın ucuna bağlayıp sallıyorum atabildiğim kadar uzağa..
Diğer madya, vs. gibi yemleri de zaten ucuza alabiliyorsun. Buradaki esas niyetim, pahalı olan karidesi ucuz ve bol bir şekilde elde edebilmek. Bir de karides iğneden çok kolay alınıyor. Mesela dondurulmuş çimçim veya karidesi buzunu çözüp iğneye takmaya kalkarsanız kolayca dağılır. gibi...

Şimdi; aslında benim bu kullandığım yöntem, karidese hemen hiçbir değerli balığın hayır diyememesinden kaynaklanıyor. Mercan'dan Levrek'e kadar hiçbir balık karidese hayır demez bilirsiniz. Hazırladığımız yem kurt şeklinde olduğu için de, cezbedici. Bu yüzden ben karma mayilerden çok karides formunda olayı yaptım.

Ancak bahsettiğim yöntemle istediğiniz türde yemler hazırlayabilirsiniz. Burada tavuk göğsü aslında bir taşıyıcı. Yani hiçbir özelliği yok. Hem kokusuz hem sağlam hem de yapısı itibarı ile kurt yapımı için çok uygun. İlk tarifte de belirttiğim üzere; sardalya ile de bu türden bir sos hazırlıyorum kimi zaman. (Taze sardalya arttığında sos olarak kullanıyorum ve kurşunlarım ile suni takımları bu sos içinde buzlukta muhafaza ediyorum). Kurşunu attığınızda balıklar sardalyanın yağından ötürü o yöne geliyorlar)

Ayrıca; 11 milyona aldığınız karidesi, buzlukta 1'er avuç kullanarak bu sosu hazırladığınızı düşünürseniz sizi epey idare edecek kadar sos hazırlayabilirsiniz. Beni 9 ay kadar idare ediyor örneğin.. (Çok da ekonomik oluyor )

Denemedim ama, fosforlu pasta boyaları var. Turuncu pembe, sarı vs. renkli. Bunları pasta yapımında kullanıyorlar, öyle pahalı olmayan şeyler. Toz halinde. Bu renklendirici boyalardan da yararlanıp bahsettiğim yem fosforlu olarak hazırlanabilir geceler için. Bir denemek lazım elbet.

Bu mesaj en son " 04-07-2008 " tarihinde saat 01:35 itibariyle xnode tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Ek
Eski 08-07-2008, 12:34   #6
hasanova
Tayfa

hasanova kullanıcısının avatarı

Cem üstadım çok teşekkürler bilgilerini paylaştığın için, bu haftasonu için hemen gidip karides alıp kendime tuzlu, sarmısaklı bir kokteyl hazırlıyorum

Tavuk etinide dediğin şekilde deniycem. Bakalım haftasonu nasıl bir performans sergiliycez senin öğütlerin sayesinde

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-2008, 12:56   #7
xnode
FCR/SGR

Thumbs up

Alıntı:
hasanova tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Cem üstadım çok teşekkürler bilgilerini paylaştığın için, bu haftasonu için hemen gidip karides alıp kendime tuzlu, sarmısaklı bir kokteyl hazırlıyorum

Tavuk etinide dediğin şekilde deniycem. Bakalım haftasonu nasıl bir performans sergiliycez senin öğütlerin sayesinde
Estağfirullah dostum, bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
Güzel bir av, iyi bir haftasonu diliyorum. Alınan balıkların fotoğraflarını unutmayalım

Selamlar.

Eski 08-07-2008, 13:46   #8
hasanova
Tayfa

Alıntı:
xnode tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Estağfirullah dostum, bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
Güzel bir av, iyi bir haftasonu diliyorum. Alınan balıkların fotoğraflarını unutmayalım

Selamlar.
Eyvalla üstadım

Hele bir yakalıyayımda kayda değer balık hiç merak etme en büyük boy yapıştırıcam buraya fotolarını

Ya da en kötü ihtimal sağdan soldan bulduğum başkalarının fotoları koyarım kendim yakaladım diye, biliyorsun çok moda bu aralar

Eski 08-07-2008, 14:07   #9
xnode
FCR/SGR

Alıntı:
hasanova tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Eyvalla üstadım

Hele bir yakalıyayımda kayda değer balık hiç merak etme en büyük boy yapıştırıcam buraya fotolarını

Ya da en kötü ihtimal sağdan soldan bulduğum başkalarının fotoları koyarım kendim yakaladım diye, biliyorsun çok moda bu aralar
boş dönersen de, eminkaya taktiği ile bişeyler yapıştır sağdan soldan.. orkinos, kılıçbalığı filan

Eski 08-07-2008, 15:52   #10
hasanova
Tayfa

Alıntı:
xnode tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
boş dönersen de, eminkaya taktiği ile bişeyler yapıştır sağdan soldan.. orkinos, kılıçbalığı filan
Ben işi bir adım daha ileriye götürüp yakınımda avlananların balık resimlerini çekip göndericem, en azındna işin içinde azcıkta olsa emek olsun, fotoğrafını ben çekmiş olayım

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları