Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 13-11-2005, 02:19   #1
mufi
Guest

Varsayılan Kefal Avı

arkadaşlar daha öncede Bilghan SARP beyin sitesinde de bahsettigim ve benim şu anda kullandıgım su üstü... kefal avı yöntemi/takımı

İZAHAT:::
Makine mesinası 0,20 veya 0,16 en saglamından en az 100 metre
no…2 nolu şamandra hazır oval mantar veya sünger DEN... içinden tel BAKIR.1/1,5ÇIPLAK BAKIR..VS..geçiyor ve dibine kendiniNİN %50 taşıyacak YARISI SU ÜSTÜNDE KALACAK KADAR BİR kurşun..(delikli) takılıyor..(Büy.şamandra fırlatmayı saglamak ve kendisini de AYNI ZAMANDA su üstünde tutmak gayesi ile yapıliyor.
no…4 numara ise leblebi ile fındık arası sunger yada mantar şamandra
no…6 *sık. İgne…8/9 numara 1523 D veya 1522 8/9 numaraları mustad marka
yada CROWN marka 15507-9/10 nolar
2 nolu şamandradan igneye olan toplam mesafe 3 metre 0,14 /0,16 en saglamından mümkünse duman rengi..yada şeffaf..
yalnız en önemlisi bu sitem rüzgara karşı kesinlikle kullanılmaz zira atarkan karışma dolaşma yapar..atış şekli biraz özellik ister ..alabalık takımını fırlatır gibi dairesel bir hareketle bir defada atıp ..sistem suya deyemeden
makineden çıkan misinaya sol el ile fren yapmak gerekir kii.sistem denize düşerken karışık düşmesin.. büyük şamandra arkada/küçük şamandra ise önde(ileri) düşsün..
aşağıda benim yaptığım şamandıralar..( numaralar ve altında küçükler..(4)..
Büyükler en üstte izahhte belirtilen 2 nolu şamandralar
küçükler ise 4 nolu şamandralar dır…
Avucumun içinde aldığım görüntüler şamandraların büyüklüğü konusunda karşılaştırma yapmak içindir.
Sistem fırlatılırken :…
***-sag el olta sapını ve baş parmak misina çemberi açılmış makinedaki misina
yı tutar sopa öne dogru ancak yere ortlama 45 derece ile tutulur ve aynı anda sol el parmakları .iğneye takılmış ve sıkılmamış/çok az iğne düğümünden dügümden sıkılmış olan ekmegini (İÇİ)bir az üstünden tutar ..
***-sag el saatin ters yönünde dairesel hareket yaparak geriye dogru kamış yaylandırılır ve zaten o anda sol eldeki misina/iğnede bırakılmıştır…(Alabalık misali) makine hafif arkadadan dolaştırılıp D harfi yapacak şekilde fırlatılır ama fırlatmayı müteakiben olta kamışı mümkün mertebe yere paralel yada uç aşagıya dönük tutulur ki..(Takım ileride suya düşene kadar sistem gözle takip edilir suya düşmesine ,1/2 metre kala havada iken…..makara frenlemesi yapılır bu bekleme esnasında ise sol el ile makaradan boşalan misinaya fren yapma zamanı gelilince el ile makaranın üstü kapanır yada. çember kapatılır bunun sebebi agır mantar önde bizden taraf hafif mantar fiziksel olarak ileriye dogru düşsün…sistem dolaşmasın
ekmegin igneye takma şekli de aşagıdadır..mümkün mertebe makine fırın ekmeği olmalı ... odun ekmekleri nin içi genelde agır oldugundan en ufak bir sıkmada su üstünde durmaz ve çabuk batar..yani içi pamuk gibi hafifi ekmek kullanılır..ki daha iyi yüzsün…
bu tür bir fırlatma öncelikle zor gibi gelir ama alışınca çok zevklidir..
ZİRA CEBİNE 2/3 YEDEK TAKIM +ELİNDE SADECE KAMIŞ+2/3 EKMEKLE AKŞAMA KADAR UCUZ YOLLU SEYYAR AVLANMA İMKANI DOGAR. tabii
su üstü ekmeğe rağbet eden kefal bulursanız…avuç içinde takılacak ekmeğin boyutu..ortalama.fındık kadardır...
iki parmak ile sıkmadan ekmek içini tut.. diğer elde igne sapından tut…ignegi ezmeden ekmek içine göm..yok et…sadece iğne sapından ekmegı sık..kii atarken havada düşmesin..igne ekmek içinde güzükmeyecek… yem suda mutlaka yüzecek.. kefal yemi alıp hareket edince ön taraftaki ufak şamandra ye batar ye su üstünde hareket eder o anda cok sert olmamak kaydı ile asılacaksın..unutma balık büyükse kaloma dügmesini aç yoksa balık 016*014 yı kopartır.mutlaka kepçe taşı bazen alttan 2/3 kg lık kefal bir anda yükselip ekmegi oldugu gibi alıp dibe çeker...

rasgelsin
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg TEKİGNE KEFAL.jpg (4,0 KB, 1149 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg clip_image003.jpg (4,7 KB, 1081 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg clip_image004.jpg (7,9 KB, 1013 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg clip_image005.jpg (7,9 KB, 1008 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg clip_image006.jpg (7,3 KB, 1008 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 13-11-2005, 11:52   #2
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Merhaba mufi öncelikle aramıza hoşgeldin bilgileri bizimle patlaştığın için sağol gerçekten etkileyici musade edersen bir kaç sorum var kefal avında 35 lik misina ne gibi sorunlara yol açar daha doğrusu 35 lik misina kullansak ne olur?iki benim merak ettiğim şey tekne ile avlanırken teknenin hızı nekadar olmalı ayrıca karadaki avcılıktada çekiş hızı ne kadar olmalı bunlar hakkında bilgi sahibi değilim beni aydınlatırsan sevinirim
Eski 13-11-2005, 15:57   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

kefal avının can alıcı noktası ince misina can abi neden bende bilmiyorum ama deneme yanılma yöntemiyle çok güzel şekilde ispatladım kendi kendime bir gün 0.40 misina ile avlandım diğer gün 0.25 arada 4 kilo kadar fark vardı

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-2005, 20:38   #4
aserkansatı
Guest

Kefal çok kurnaz bir balık misinayı farkedince gelmiyor oltaya.25lik ,20lik misinalar iyi bence.35lik misinaya gelenler açlıktan gözü dönmüş olanlardır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-2005, 19:49   #5
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

merhaba;

kefal avı konusunda kendi çapında oldukça tecrübeli sayılırım. benim kefal avında tercihim resimdeki gibi iki iğneli ve mantarlı bir sistemdir. mantar numaralarından anlamama ama mantarın büyüklüğü çok fazla değil (boyu 2 cm civarında). hemen altında bir veya iki (mantarın büyüklüğüne göre) sıkıştırmalı kurşun ve onun altında iki iğne.

misina 0.20 veya en çok 0.25 olmalı. mesafe çok uzun olmasa da olur, çünkü zaten bu sistem çok uzağa atılmaz . yen olarak da taze ekmek içini kullanırım. kesinlikle hamur yapılmadan oltaya takılmalıdır. bunun için ekmeği iğnenin sap kısmından hafifçe sıkarak takmanız yeterli olur. iğne olarak da avlanacağınız yerdeki balıkların büyüklüğüne uygun olarak kısa saplı düz iğne kullanın derim.

ben misinayı el ile kontrol etmeyi tercih ederim ama isteyen kamış da kullanabilir. bu sistemin püf noktası reflekslerinizin çok sağlam olmasıdır. balık anlık olarak mantarı batırır. siz de o anı yakalayıp oltayı çekmelisiniz. ama oltaya çok asılmak da dudak yapısı çok narin olan kefalin dudağını kopararak kaçmasına yol açar, aman dikkat.

bir de tavsiyem bu sistemi kullanmak için önceden pazmoz yaparak balığı bir bölgede toplamanızdır. bunun için sakın ekmek kabuğu kullanmayın. ekmek kabuğu suda kolay dağılıp batmayacağından sizden uzaklaşırken balık sürüsünü de alıp peşinden götürür.

bu şekilde kefal avı yüzeye yakın yapılır. balığın olta altına toplandığını, yeme yaklaştığını gözle görürsünüz. o açıdan çok zevkli bir av şeklidir. ayrıca benim görüşüme (ve deneyimlerime) göre kıbrıs oltası ile avdan çok daha bereketli ve verimlidir. bir ekmeğin sadece içini kullanarak (hatta bazen o bile bitmez) birkaç kilo kefal yakalamanız işten bile değildir. yalnız biraz dikkat ve hızlı refleksler gerekir, o da zamanla olur.

herkese bereketli avlar dilerim, rasgele...

Mert
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg untitled.JPG (3,9 KB, 1251 Görüntülenme)

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2005, 08:14   #6
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Teşekkür ederim Mert
Eski 02-12-2005, 15:33   #7
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selam arkadaşlar size mutlu arkadaşımın kullandığı kefal takımını yolluyorum,takım gayet güzel çalışıyor,sevgilerimle
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg kefal.JPG (303,1 KB, 939 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg limon.JPG (233,2 KB, 905 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2005, 19:12   #8
katiti
Kaptan

bu takımı bizim oralarda daha çok mantar topun arkasına bağlayarak uzak mesafelere atmakta kullanırlar. ama ben yine de kabuk ekmek kullanılmayan kefal takımlarını tercih ediyorum. yukarıda yazdığım gibi, balığı dağıtma riski daha az oluyor.

yine de yöntemler çeşitli tabii, en iyi yöntem en çok balığı yakaladığınız yöntemdir

Navigare necesse est...

Eski 02-12-2005, 21:56   #9
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi
Selam arkadaşlar size mutlu arkadaşımın kullandığı kefal takımını yolluyorum,takım gayet güzel çalışıyor,sevgilerimle
Mehaba erol arkadaşım benim kefal avında bir kaç sorum olacak birincisi neden dört tane kanca ikincisi neden ekmek acaba kefal sadece ekmeğe,mi geliyor yoksa en basit avlanma şekli bu mu.
Saygılar,sevgiler
Selim Öner(balıkcı)
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-12-2005, 04:06   #10
katiti
Kaptan

erol ustadan önce ben birşeyler yazayım, mutlaka onun da ekleyecekleri olacaktır.

kefal yemini ısırarak değil, emerek alır. bu nedenle de yumuşak yemler tercih edilir. ekmek dışında sardalya (kıbrıs şeklinde), kıyma, hamur (denemedim ama sert olur gibi geliyor) gibi yemlerle de avlanır. ekmeğin güzel tarafı suda biraz daha yumuşayarak tam kefalin ağzına layık bir hale gelmesi ve biraz da dağılmadan dolayı suda koku yapmasıdır.

dört iğne olayına gelince, sanırım o da kullanılan ekmeğin büyüklüğüne göre seçilmiş bir sayı.

bu arada resimdeki takımdaki iğneler uzun palalı, ama ben kefal avında kısa palaı iğneleri tercih ediyorum. yine de diğerleri kullanılmaz diye bir kural yok tabi.

son sözü usta söyleyecektir

Navigare necesse est...

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları