Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Misinalarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-11-2006, 15:02   #11
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Misina temizliği yaparken aşağıda fotoğrafı bulunan ürünün bir benzerini kullanıyorum

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Yapımı basit. 1 lt’lik pet şişe kapağını deliyor ve bir vida takıyorum. Daha sonra misinayı ya bir bant ile şişe üzerine yapıştırıyor veya bağlıyorum. Sonra devamında matkap (akülü vidalama / tornavida) yardımı ile misinayı sarmaya başlıyorum. Sarım bitince suyun içinde (kova) bir gün tutuyorum. Ertesi gün tekrar makineye sarıyorum. Arada sırada bir şişeden başka bir şişe üzerine sarıp misinanın sarılma (kullanılma) yönünü değiştiriyorum

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-11-2006, 18:35   #12
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Eyvallah Murat,matkapla çevirmek işi hiç aklıma gelmemişti,artık el ile dolamaya paydos...

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-2006, 21:32   #13
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Sistem çok güzel de benim bunu yapmam için balık takımlarının arasına bir matkap veya akülü vidalama almam lazım . Sanırım bir süre daha elle sarmaya devam. Ama paylaşım için teşekkürler, elinde imkan olanlar elle uğraşmaz bundan sonra...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2006, 10:29   #14
mozdil
Tayfa

Eğer devir hızı kontrol edilemeyen bir matkap kullanıyorsanız aman dikkat diyeyim. Çok hızlı sarıyor. Bir anda her şey bir birine girebiliyor. En ideali akülü tornavida.

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Sistem çok güzel de benim bunu yapmam için balık takımlarının arasına bir matkap veya akülü vidalama almam lazım . Sanırım bir süre daha elle sarmaya devam. Ama paylaşım için teşekkürler, elinde imkan olanlar elle uğraşmaz bundan sonra...
Yapı marketlerde zaman çok güzel kapmanyalar yapıyorlar. 30-50 YTL arasında almak mümkün olabiliyor.

Eski 29-11-2006, 20:41   #15
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Verilen bilgilerin hepsi birbirinden değerli.tatli suda farketmez ama,deniz için çok önemli,ben bu yüzden bir makina feda ettim ondan sonrada her av dönüşü bütün takımları leğen de suya koyup sabah toplurum,

Taygun yeni avatar da dikkatimden kaçmadı bilesin.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-2006, 07:22   #16
mozdil
Tayfa

Bu arada matkabın başka bir kullanımından bahsedeyim.

Özellikle ince misina kullanmayı tercih ettiğim avlarda 010 – 012 gibi ölçülerde misinaları, ayrıca kurşun bedeni olarak kullanacağım misinaları matkap ile örüyorum. Böylece daha dayanıklı olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde örülmüş bir misina aynı markanın iki kat kalın olan misinasından daha dayanıklı oluyor. Yine çinekop gibi dişli balıklarda çift kat kullanılan misinalarda da bu yöntem izlenebilir.

Önce kullanacağım, ihtiyaç duyduğum ölçüde misinayı kesiyorum ve her iki ucuna halka olacak şekilde birer düğüm atıyorum. (Kurşun yuvası şeklinde ancak daha küçük)

Daha sonra misinanın halka oluşturulmuş uçlarından birini, tercihan duvara çakılmış bir kancaya diğer ucunu da matkap üzerinde bulunan kancaya takıyorum. Matkap üzerinde kullandığım kancayı ise iğne kısmını kestiğim ve ağzını içeriye doğru büktüğüm 3 numara bir iğne ile yapıyorum.

Devamında gerekli montaj sağlandıktan sonra matkap ile misinayı çevirmeye başlıyorum. Çevirme işleminde misinanın ne gergin ne de gevşek olmaması gerekiyor. Gergin tutarsanız artan gerilim ile misina kopabiliyor. Gevşek tutarsanız da birbirine dolaşmaya başlıyor. Yeteri kadar turdan sonra (ki bu deneyim ile kazanılıyor) matkap üzerindeki uç ile diğer ucu misinayı bir birine dolaştırmadan birleştiriyor ve düğüm atıyorum. Bu aşamadan sonra işin zor kısmı geliyor. Çevirimle gam alan misina sürekli dolaşma eğilimine giriyor. Bu nedenle dikkatli bir şekilde misinaya düğüm atınca iki ayrı parçasının (bir halka gibi düşünün, -halkaların-) birbirine değmemesine ve gergin durmasına dikkat ediyorum. Düğüm attığım yerden başlayarak misinanın birbirine sarılmasına yardımcı oluyorum. Güzel bir şekilde pot yapmadan sarılınca ve birkaç kez sıvazlayınca elinizde örülmüş bir misinanız oluyor.

Çevirme sayısının deneyim ile kazanılacağından bahsetmiştim. Eğer az çevirirseniz misina bir birine tam olarak sarılmıyor, gevşek kalıyor. Çok çevirirseniz de yukarıda ifade etmeye çalıştığım gibi gerginliği kontrol altında tutmanız gerekiyor. Kullanılacak olan matkabın devir ayarlı olması önemli. Tercihan akülü vidalama kullanmak daha isabetli olur diye düşünüyorum. Normal matkaplar çok yüksek devirli olduğu için bir anda misinayı kopartabiliyor. (Kontrol altında dikkatli bir şekilde kullanılırsa olabilir.)

Kurşun bedeni olarak kullanımda ise düğüm yerlerine ince makaron geçirip sıcak hava tabancası ile (hobby boy) daraltınca takılma vs. de yaşanmıyor.

Bu arada balık avcılığı hobim boyunca, yıllar itibarıyla kazandığı tecrübeleri, bana sürekli aktaran ve yukarıdaki yöntemi de öğreten sürekli balık avı partnerim, sevgili Aydın kardeşime de teşekkür ediyorum.

Not: Mert sana bir matkap aldıracağım.

Eski 01-12-2006, 09:50   #17
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Valla Murat Abi yakacaksın sen beni bu gidişle. Annem evden atacak malzemeler yüzünden . Bir tarafta olta malzemeleri, bir tarafta dalış malzemeleri, bir de araya matkabı falan ekledik mi annem o matkapla gözlerimi oyar herhalde .

Ama sistem güzel gerçekten, özellikle şu örgü olayında kafama takılan, daha doğrusu geliştirilebilecek birkaç fikir geldi. Tabii bunları yapmak için zaman ve malzeme gerek. Farklı dönüşe sahip dişliler ve bir ana mil ile 3 katlı örgü bile yapılabilir sanırım .

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-2006, 09:59   #18
mozdil
Tayfa

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Ama sistem güzel gerçekten, özellikle şu örgü olayında kafama takılan, daha doğrusu geliştirilebilecek birkaç fikir geldi. Tabii bunları yapmak için zaman ve malzeme gerek. Farklı dönüşe sahip dişliler ve bir ana mil ile 3 katlı örgü bile yapılabilir sanırım .
Biraz daha geliştirdik mi kuaförlere bile satarız.

Eski 01-12-2006, 16:27   #19
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Murat abi harika matkap olsa hemen denerdim ama sanırım iyi bir kampanya buldurup matkap aldırıcaksın bize

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-2006, 19:44   #20
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

murat süper yaaaa teşekkürler

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla