Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 09-04-2007, 08:32   #11
aganta borina borinata
Guest

rauf kaptan...bu geçende lokum balığı olarak verdiğin balıklardan... ozaman bi kaç ismini daha yazmıştım...muvaffak abibin verdiği linklerdeki balıklardan ve şüveyş kaynaklı balıklar bunlar...geçen baktığımda bu balıkların bi çok cinsini bulmuştum... bazılarının benzerliğinden dolayı buralarda gümüş diyorlar ama aslında değil...bunların güney amerika sularında bulunanları epey büyüyorlar... bu balıklar genelde ılıman sularda yaşıyorlar... daha doğrusu türlerin gösterildiği haritalarda yerleri o çevrelerdeydi...

Saurida undosquamis
Brushtooth lizardfish
lizardfish
Poisson-lézard
狗母

bu isimlerle ararsanız daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz...

rastgelsin...

Bu mesaj en son " 09-04-2007 " tarihinde saat 08:36 itibariyle aganta borina borinata tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-04-2007, 08:50   #12
Rauf
Guest

Alıntı:
aganta borina borinata tafarından gönderildi
rauf kaptan...bu geçende lokum balığı olarak verdiğin balıklardan... ozaman bi kaç ismini daha yazmıştım...muvaffak abibin verdiği linklerdeki balıklardan ve şüveyş kaynaklı balıklar bunlar...geçen baktığımda bu balıkların bi çok cinsini bulmuştum... bazılarının benzerliğinden dolayı buralarda gümüş diyorlar ama aslında değil...bunların güney amerika sularında bulunanları epey büyüyorlar... bu balıklar genelde ılıman sularda yaşıyorlar... daha doğrusu türlerin gösterildiği haritalarda yerleri o çevrelerdeydi...

Saurida undosquamis
Brushtooth lizardfish
lizardfish
Poisson-lézard
狗母

bu isimlerle ararsanız daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz...

rastgelsin...
SAğ ol doğan mufi dostumda bir cok link vermiş baktım selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2007, 06:38   #13
Rauf
Guest

Latince adı: Aulopus filamentosus

Latince adı: Royal flagfin

Sanırım Türkçemize "Muhteşem Flamayüzgeç" felan olarak tercüme edebiliriz, Kuzey Ege'de bile kaydedilmiş
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

İşmen, A., Yığın, C.Ç., Çakır, F., 2005. “Kuzey Ege Denizi Kıyıları İçin Yeni Bir Kayıt; Aulopus filamentosus (Bloch, 1792)”. XIII. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi, 01-04 Eylül 2005, Çanakkale-Türkiye.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2007, 07:42   #14
aganta borina borinata
Guest

rauf kaptan dün diğer resimler yoktu ya da açılmadı... bu balığı ilk defa gördüm... enteresan bi balık...fishbase den baktım... akdenize cebeli tarık tan giren balıklardan... daha çok orta amerikada ve batı afrikada görülen bi balıkmış...işin enteresan tarafı şu anda yaşadığı bölgeleri gösteren haritada doğu akdeiz işaretlenmemiş...aksine egede hemen her yerde bulunan bi balık olarak gösterilmiş...50 ile 1000 m. derinlik arasında yaşayabiliyormuş ve en çok 44 cm. büyüyebiliyormuş...

rastgele...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2007, 09:48   #15
kutluhan
Çımacı

kutluhan kullanıcısının avatarı

Alıntı:
trakonya tafarından gönderildi
Latince adı: Aulopus filamentosus

Latince adı: Royal flagfin

Sanırım Türkçemize "Muhteşem Flamayüzgeç" felan olarak tercüme edebiliriz, Kuzey Ege'de bile kaydedilmiş

İşmen, A., Yığın, C.Ç., Çakır, F., 2005. “Kuzey Ege Denizi Kıyıları İçin Yeni Bir Kayıt; Aulopus filamentosus (Bloch, 1792)”. XIII. Ulusal Su Ürünleri Sempozyumu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi, 01-04 Eylül 2005, Çanakkale-Türkiye.
Rauf hocam sanırım "Türkiye'de Balıklar" adıyla bir kitap çıkarmayı düşünüyorsun. rakiplerine ait detaylı dosyalar tutuyorsun, sanırım elinden ne kaçan ne uçan kurtulacak abicim iyi avlar iyi çalışmalar.
([Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
kutluhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2007, 10:40   #16
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Abi valla sayende yeni türler öğreniyoruz, ellerine sağlık...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2007, 12:46   #17
gıracemi
Kaptan

gıracemi kullanıcısının avatarı

lokum balığı değilde bu olsa olsa cezerye falan olur abi.. sen boşuna araştırmışsın ben sana onu diim
Nasip olursa bu sezon bundan bi tane tutucam inşallah...
Aramıza katılan bayanlar olduğu için sansürü uygun buldum...

iskele_bekcisi@hotmail.com
'' No one live forever ''
gıracemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2007, 16:53   #18
Rauf
Guest

Aslında bu balığı yakalayan bildiğiniz gibi benimde bu balığın ne menem bir tür olduğunu namık diye antalyalı bir arkadaşım araştırıp bulmuş bende size naklettim.onun icin en evvel ona teşekkür ederim.ben alanya ve civarına olta attığımdan beri böyle değişik balıkları yakalamış merak etmişimdir zira bildiğiniz gibi gelibolulu olduğum icin oradaki türlere benzemeyen calı tutunca merak ederim .bilgisayar işine girdikten sonrada siz arkadaşlarımla paylaşıyorum.aslın balığa gittiğimiz ve teknede bir kac kişi olduğumuz zaman tutulan balıklara bakarım incelerim merak işte göz ucuyla öbür arkadaşlara caktırmadan baktığım zaman gülüşüp ve diğerlerine beni işaret ettiklerini her zaman bilirim selamlar .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2007, 17:22   #19
Güven ÖZYELDAN
Guest

Alıntı:
kutluhan tafarından gönderildi
Rauf hocam sanırım "Türkiye'de Balıklar" adıyla bir kitap çıkarmayı düşünüyorsun. rakiplerine ait detaylı dosyalar tutuyorsun, sanırım elinden ne kaçan ne uçan kurtulacak abicim iyi avlar iyi çalışmalar.
kutluhana katılıyoum şu konuda avlandığınız derinlik ve yerlerde yeni türlerle karşılaşma olasılığınız çok yüksek rauf abi sayende bunlarıda tanımış oluyoruz Ülkemiz sularındaki balık almanağı kulağa hoş geliyor abicim hadi bir gayret el atıver Türkiyede bulunan balık türleri adında bir kazancımız olsun sayende....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-2007, 11:30   #20
aganta borina borinata
Guest

neden olmasın tespit edilen balıkların çoğu bu tür yaklaşımlarla ortaya çıkıyor...

güven e katılıyorum...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları