Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > El Yapımı

El Yapımı Kendi Yaptığınız Malzemeleri Bizlerle Paylaşabilirsiniz...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-02-2006, 04:28   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kurşun Kalıbı Yapabilirmiyiz acaba??

Abiler ben düşündüm de acaba kendimiz kurşun dökmek için kalıp hazırlayabilirmiyiz. Evde işe yaramayan bir sürü kurşun var değerlendirmek istiyorum.
Alçı ile falan kalıp yapabilirim diye düşünüyorum ama tek tek onları dökmek bizar zor olur şöyle 5 li falan bir kalıp tasarlamama yardımcı olursanız sevinirim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 16-02-2006, 05:57   #2
VOLKAN
Miço

VOLKAN kullanıcısının avatarı

Yaa tago işinmi yok olum işe yaramayan kurşunları toplasan 1kg zor eder etmezde eder dıyelım bunu hayatın boyunca kullanmadğın boşta duran kurşunlara vuralım max 10 kg eder buda etmezde eder dıyelım kurşununda kg 2 lira olduğuna gore senın hayatın boyunca kurşundan edıceğın zarar senın max 20 liradır deymez yanı kardeşım uğraşmaya

dalamamanın acısını bilirmisiniz?

orfozvolkan@hotmail.com
VOLKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-02-2006, 06:01   #3
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Taygun,
sanayide kullanılan kalıpçı alçısı vardır,onunla olur.Bunun için dökeceğin kurşun alanına göre önce iki adet kasa hazırlamalısın,kasanın birinde bir yarısı,birisinde de diğer yarısı kalacak biçimde kapanabilmesi gerekir,sonra da içine alçıyı doldurup,yaşken kalıbını çıkartacağın kurşunu yerleştirirsin,bu arada kurşuna en yakın bir yere de kurşuna değecek şekilde bir boru parçası yerleştir ki kalıp donduktan sonra eriyik kurşunu bu delikten içeriye dökebilesin.Kasanın dört bir yanından ister perçinle ,ister klemensle sıkı sıkıya kapatabileceğin bir düzenek hazırlamalısın.Bu arada kurşun zehirli bir madde olup eritme ve dökme anında solumamasında fayda vardır,sevgilerimle,hayırlı dökümler dileğiyle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-02-2006, 06:14   #4
engizlim
Oltacı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Abiler ben düşündüm de acaba kendimiz kurşun dökmek için kalıp hazırlayabilirmiyiz. Evde işe yaramayan bir sürü kurşun var değerlendirmek istiyorum.
Alçı ile falan kalıp yapabilirim diye düşünüyorum ama tek tek onları dökmek biraz zor olur şöyle 5 li falan bir kalıp tasarlamama yardımcı olursanız sevinirim.
Elimde birkac Fotograf var ama malesef alcidan degil belki isine yarar diye yayinliyorum

Bunlar Aluminyum dan yapilmistir
Eski 16-02-2006, 06:21   #5
levrek
Kurucu Üye

Fotoğraflar ok iyi olmuş Şenol kardeşim,zannedersem konu şimdi daha çok aydınlık kazandı.

Erol ERDOĞAN 1966

Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
Eski 16-02-2006, 06:24   #6
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Bizim birader öğretmenliğinin yanında kauçuktan tekerler,conta vs. yapıyorlar..Buna benzer kalıpları var ve her kalıp 1,5 2 milyardan fazla ediyor..Demir veya çelik mi bilmiyorum ama buda tahminimce pahalı olur...
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-02-2006, 06:31   #7
levrek
Kurucu Üye

Sami,Selimin daha önce yazdığına göre Avrupa da hazır fiyatı yaklaşık 50 euro civarında imiş.Türkiyede torna,freze,erozyon derken gerçekten dediğin gibi bu fiyatlara geliyor,lakin alçı ve kereste ucuz, hele bir de vaktin varsa dök gitsin...

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 16-02-2006, 06:36   #8
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Erol gerçekten biraz fiyatları küçük tuttum..Şu anda BMC ye parça basıyorlar yeni bir makina alacaklar kalıplar makinadan pahalı...
Gerçi çok incelik gerektirmeyen bir döküm olacağı için kalıplar dediğin malzemeden de olur..
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-02-2006, 06:42   #9
levrek
Kurucu Üye

tabi ki Sami,bizim kurşunlar için verdiğin ilk fiyatlar makül fiyatlar,şimdi birçok üretim yapan Türk firmaları, kalıplarını uzak doğuya yaptırtıyor,neredeyse üçte bir fiyatına hemde,zor iş sonuçta...

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 16-02-2006, 07:10   #10
engizlim
Oltacı

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi
Sami,Selimin daha önce yazdığına göre Avrupa da hazır fiyatı yaklaşık 50 euro civarında imiş.Türkiyede torna,freze,erozyon derken gerçekten dediğin gibi bu fiyatlara geliyor,lakin alçı ve kereste ucuz, hele bir de vaktin varsa dök gitsin...
Bu konuya biraz aydinlik getireyim
Resim 1 Fiyati:14 Euro
Resim 2 Fiyati:13 Euro
Resim 3 Fiyati:18 Euro
En pahalisi da Resim 4 Fiyati:45 Euro
En ucuzu da bu Fiyati:4 Euro
altaki resim

Arti Posta ücreti 10 Euro

Bu mesaj en son " 16-02-2006 " tarihinde saat 07:14 itibariyle engizlim tarafından düzenlenmiştir....
engizlim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları