Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Düğümler

Düğümler Oltamızı hazırlarken kullanılan düğümler...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-09-2006, 21:15   #1
Çağatay
Miço

Çağatay kullanıcısının avatarı

Varsayılan Beden ve Köstek

Arkadaşlar, bugüne kadar muhtelif kaynaklarda bedene nasıl köstek bağlanacağını görmüşüzdür. Ama bu konu oldukça netamelidir. Bir kere bu düğümü iyi atamayanlar, işe yeni başlayanlar, açısından sıkıntı verir. Düğüm tutmaz, köstek yerinden oynar vs..

İşin ustaları bakımından ise başka bir şikayet oluşur. Kösteği nasıl mümkün olduğu kadar dik açıyla tutayım, aşağıda ya da çekerken bedene sarılmasını nasıl önleyeyim.Kimisi, 3'lü fırdöndü önerir, kimisi delikli boncuk, kimileride bunların balığı ürküteceğini savunup karşı çıkar. Bu tartışma hiç bitmez, ama köstekler bedene dolaşmadan da durmaz. Bir de acil durumlarda eliniz pratik değilse, bedene köstek klasik düğümünü atarken eliniz ayağınız birbirine dolaşabilir.

Elbette avcılık bakımından, en iyi olan beden ve kösteklerde ayrı ayrı birbirinden farklı oranlarda ince misina kullanmaktır, buna katılıyorum.Örneğin takımınızın durumuna göre beden 0,30 ise kösteklerin 0,25 olması daha iyidir. Ama dediğim gibi bu dik durma ve dolaşma problemi de yakanızı hiç bırakmaz.

Forum üyelerimizden erhan'ın babası Mehmet amca, eski balık meraklısıdır. (Kendisini uzun süredir göremiyorum, bu arada ne kadar özlediğimi fark ettim) Ben bu işlerin gayet acemisi iken ve düğümdür, bağdır debeleniyorken, herhalde halime acıyıp, uygulaması çok kolay beden köstek düğümü göstermişti. Bu düzenin dezavantajları ise beden ve kösteklerinizin aynı kalınlıkta olması ve düğümü iyi ayarlayamazsınız misinanın kendini kesme olasılığı. Ancak düğümün olduğu her yerde misinanın kendini kesme olasılığı olduğu da bilinen bir gerçek. Avantajı ise yapımının çok kolay olması, çok kısa sürede tatbik edilmesi. Şahsen ben düğüm bir kere iyi oturdu mu , sonradan kestiğine pek tanık olmadım ve tekneden bu düğümle bir çok av yaptım.

Bu dezavantajları en aza indirmek için öncelikle düğümün atıldığı yeri iyice tükürükle ıslatıyoruz. Tükürük doğal bir jeldir ve düğümün iyi oturmasını sağlar, tavsiyem bütün düğümlerinizde bunu yapınız.0,30 gibi bir misinada aşağıda anlatacağım gibi 3-4 sarım yeterli, misina daha ince ise sarım sayısını biraz artırabilirsiniz.

Şimdi düğümün nasıl uygulandığına bakalım. Bu düğüm aslında klasik bir kasa düğümü.

Önce bedendeki köstek yerini belirliyoruz ve iki katı alındığında yeterli köstek uzunluğuna sahip olacak şekilde (iğne düğüm payını da dikkate alarak), kasa düğümü atmak üzere misinamızı yuvarlıyoruz.(Resim1 ve 2)

Sonra, bildiğimiz kasa düğümünü 0,30 misina için 3-4 defa dolayıp içinden geçirecek şekilde tatbik edip, sertçe ve iyice sıkıyoruz. (Alttaki resim)

Sonra kasanın serbest her iki ucunu da nazik ve dikkatlice sıkıyoruz.(İşte denge burada çok önemli misina kesilirse, ancak bu aşamada kesilir, kesilmezse sorun yok devam)

Daha sonra oluşan kasanın bir ucunu (tercihan bedenin kurşun takacağımız kısmının üstünde kalanı yani üsteki ucunu) dibinden kesiyoruz. (Alttaki resim)

İşte kösteğimiz iğne bağlamaya hazır, (Alttaki resim) bu kadar da kolay. Daha sonra uygun mesafe ile diğer köstekleri aynı yöntemle yapıyoruz.

Evet, arkadaşlar bu yöntemin avantaj ve dezavantajlarını yukarıda anlatmaya çalıştım. Bundan sonra iş sizin denemelerinize kalır. Benim ki sadece bu bilgiyi paylaşmaktan ibaret. Umarım işinize yarar.Kalın sağlıkla, bol balıkla...

Not: Erhan, öncelikle Mehmet amcayı ve sohbetini özlediğimi belirterek, selamlarımı ona iletmeni dilerim. Ayrıca, umarım bu düğüm için telif hakkı talep etmez.
Eski 27-09-2006, 21:49   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Çok teşekkürler benimde kullandığım yöntem bu gayet sağlam oluyor
Yeni başlayanların çok işine yarayacak bir düğüm ayrıca anlatımda gayet anlaşılır

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-2006, 22:13   #3
sinarit_baba
Oltacı

sinarit_baba kullanıcısının avatarı

Bunu bende kullandım ama her misinada sağlıklı olmuyor sanırım. Elimdeki 0,25 rodex ile sürekli bağ yerinden kopuyordu ancak 0,29 viking ultra silicon ile sorunsuz kulanıyorum.
Eski 28-09-2006, 10:08   #4
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Çağatay teşekkürler selamlarını iletirim,
Babamın telif hakkı konusunda ramazandan sonrayı bekleyelim.En sevdiği şeyi bilirsin... Rakı Balık Muhabbet.
Eski 06-12-2006, 22:44   #5
gokseldbuga
Guest

bende bu mesajı arıyordum, Çağatay, babana ve sana teşekkür, öyle benimsedim ki bu yöntemi artık sorunsuz ,kısa sürede, sağlam köstekli takımlar yapıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-2007, 00:55   #6
bacanak79
Oltacı

eyvallah ellerine saglik
bacanak79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-2007, 08:21   #7
erdekli yücel
Oltacı

çok teşekkür ederim arkadaşım ellerine sağlık
14:08:1977
(MAİL)yucel_kinali@hotmail.com
erdekli yücel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 21:47   #8
ilhanmania
Miço

ilhanmania kullanıcısının avatarı

ince misinalardada kullanabilirmiyiz yolu yada baska bir yol varmi diyim

1988/kocaeli
ilhanmania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-04-2007, 10:16   #9
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
ilhanmania tafarından gönderildi
ince misinalardada kullanabilirmiyiz yolu yada baska bir yol varmi diyim
Çağdaş ne incelikteki misinaları kastediyorsun, 0,25 sorun çıkarmaz. 0,20 ve altı için misinanın kalitesi düğüm kaldırmasını etkiler...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-04-2007, 10:17   #10
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Bu düğümü 0,28 ultra asso ile denedim çıtır çıtır koptu malesef. Misinayıda kullanamıyorum duruyor öylece.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları