Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Balık Yemekleri

Balık Yemekleri Yakaladığımız balıkları pişirelim...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-12-2005, 22:41   #1
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Yöresel Yemek Tarifleri

En sevdiğim yemeklerden birisidir.İnşallah daha önce verilmemiştir.

HAMSI IÇLI TAVASI (SINOP)
MALZEME:

1 kg.Hamsi
Biraz Dereotu
750 gr.Pirinç
Fistik
1 su bardagi Zeytinyagi
Tarçin
Maydanoz
Biraz Biber
2 baş Sogan
Tuz
Un
1 Havuç

YAPILISI:

Sogan incecik kiyilarak zeytinyagi içerisinde ve bir tencerede hafif pembelestirilir. Pirinç yikanarak yagla yikanarak bulundugu tencereye konur. Içerisine tuz, biber, kus üzümü biraz kavrulduktan sonra maydanoz, dereotu, üzerine su ilave edilerek dirice pilav kivaminda pisirilir.Hamsilerin Hazirlanmasi :Hamsilerin baslari koparilip içleri temizlenir, yikanir. Tuzlandiktan sonra kilçiklari çikarilir. Hamsiler unlanarak yaglanmis tavaya sirtlari gelecek, kuyruklari tavanin kenarlarina çikacak sekilde doldurulur. Önceden hazirlanmis iç pilavi tavdaki hamsinin üzerine dökülerek geride kalan hamsilerin sirtlari üstte kalacak sekilde dösenir. Mangal üzerinde önce alti kizartilir. Sonra genisçe bir kapakla alt üst edilir. Üstü de kizardiktan sonra servis tabagina konur. Kesilerek sicak yenir.

Quotation

Bu mesaj en son " 23-12-2005 " tarihinde saat 23:19 itibariyle rüzgar2 tarafından düzenlenmiştir....
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 24-12-2005, 07:13   #2
aserkansatı
Guest

Emeğine sağlık,+ reput ama bunu bi gün yap da çağır bi zahmet.Yazmakla olmuyo böyle...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-2005, 19:11   #3
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Emeğine sağlık,+ reput ama bunu bi gün yap da çağır bi zahmet.Yazmakla olmuyo böyle...
Bilirsin iyi yemek yaparım....(bilirmisin)Tabiki kardeşim zaten yemek bahane bir müddet sonra!!!!insan ne yediğini anlamıyor ki zaten.Sebebi nedir acaba
Eski 24-12-2005, 19:13   #4
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Sami kardeş, güzel bir tarif. Tam benlik. Olsa da yesek
Sami ben mangalda pişmiş hamsiyi de çok seviyorum. Ama ne yazık ki mangalın üzerinde hamsi pişirmeyi bir türlü beceremiyorum. Hamsinin yarısı mangalda kalıyor. Bir öğreten olsa iyi olur aslında...
Saygılar....

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-2005, 23:34   #5
aserkansatı
Guest

Izgarayı yağla,iyice kızmadan da balıkları koyma...Yapışmaz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-2005, 23:42   #6
rüzgar2
Kaptan

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Izgarayı yağla,iyice kızmadan da balıkları koyma...Yapışmaz...
Evet bende bu cevabı verecektim ama ızgara uzmanı piknikte seko dur...önüne geçmeyim dedim...artık mesaj yazarken büyüklerimi bekleyip ondan sonra cevaplayacağım.alınıyorlar..yaş olarak değil herhalde bu büyüklük...çayda dem forumda yıldız...(Tabiki sen değilsin seko)

Bu mesaj en son " 25-12-2005 " tarihinde saat 00:46 itibariyle rüzgar2 tarafından düzenlenmiştir....
Eski 25-12-2005, 05:51   #7
uzman
Kaptan

Alıntı:
rüzgar2 tafarından gönderildi
Evet bende bu cevabı verecektim ama ızgara uzmanı piknikte seko dur...önüne geçmeyim dedim...artık mesaj yazarken büyüklerimi bekleyip ondan sonra cevaplayacağım.alınıyorlar..yaş olarak değil herhalde bu büyüklük...çayda dem forumda yıldız...(Tabiki sen değilsin seko)
Sami, maşallah senin yıldızlar da hızla artmaya başladı. Yakında Serkan da geride kalır gibi geliyor bana
Bu arada ızgara olayındaki bu yağlama işi bana ters abiii. Ben ızgarayı yağlamadan kuru kuru pişirmenin yolunu öğrenmek istiyorum hamsiyi
Saygılar...

A.R.B.
Eski 25-12-2005, 23:58   #8
aserkansatı
Guest

Çokşey istiyorsun Ali Rıza...Bence henüz icat edilmemiştir kuru ızgaraya yapışmayan hamsi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-12-2005, 00:05   #9
rüzgar2
Kaptan

Yani ne demek gerekir ki bilmemki..Neyse bende söyleyim kusura bakma harbi çok şey istemişsin....
Eski 26-12-2005, 04:10   #10
uzman
Kaptan

Abiii, teknoloji giderek ilerliyor. Hem mangal üzerinde iyice kızdırılmış ızgaraya kim yağ sürmek ister ki? Ayrıca ben balıkları önce dizer, sonra da mangala koyarım. Eğer bilmiyorsanız beni boşa uğraştırmayın....
Sevgiler...

A.R.B.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları