Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Meteoroloji,Navigasyon , Harita ve Denizcilik > Balık bulucular- Sonar

Balık bulucular- Sonar Balık bulucu ve sonarlarla ilgili bölüm...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-04-2010, 13:30   #101
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Alıntı:
scubab tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Erol Bey,

Öncelikle başarılı forumunuz için sizleri tebrik ederim..

Bir sorum olucak yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum..

Ben Botumda kullanabilmek için Garmin 400C fishfinder almayı planlıyorum. Ancak botumun motoru akusüz..

Ben de 12 V'luk bir kuru akü alıp onunla kullanmayı düşünüyorum. Bu akülerin arabanın aküsüyle de şarj edildiğini duydum. Acaba böyle bir şey mümkün mü?.
Mümkünse fishfinder'ı kesintisiz tahmini ne kadar süre çalıştırabilir. Yol gösterirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba Bülent Bey, kuru akü olarak Bilgisayarların güç kaynaklarında bulunan küçük aküleri kullanabilirsiniz, 7 amperlik olan bu aküler işinizi fazlasıyla görecektir.Hem yükte hemde paha da hafifdirler.

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 07-04-2010, 03:08   #102
Onur Özben
Oltacı

Merhaba

Bu balık buluculara iyice kafayı taktım
3 sorum daha olacak.

1) 2 tane birebir aynı cihaz düşünün.Bir tanesinin vericisi anlık 2000w sürekli 250w,diğerinin ise anlık 4000w sürekli 500w.Bunları arasında ne fark vardır.

2) tekrar 2 aynı cihaz.Bu sefer her özellik aynı fakat birinin ekranı rekli diğeri siyah-beyaz.Renkli olanın nasıl bir avantajı vardır?

3) Humminbird cihazların dual beam olanlarının çoğu quadra beam ve wide beam desteği var fakat pakette dual beam verici ile geliyor.Bu cihaza bağlamak üzere quadra beam ayna alınca,mevcut ayna ile birlikte 2 aynayıda tekneye monte etmek gerekiyormu.Yoksa quadra beam ayna hem mevcut aynanın yaptığı işi yapıp hemde quadra beam olarak çalışıyormu.
Ayrıca quadra beam ve wide beam in farkı nedir.

Biraz soru yağmuruna tuttum sanırım ama ilk aldığım balık bulucu gibi verdiğim paranın çöpe gitmesini istemiyorum

Teşekkürler...

Bu mesaj en son " 07-04-2010 " tarihinde saat 03:14 itibariyle Onur Özben tarafından düzenlenmiştir....
Onur Özben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-2010, 10:33   #103
levrek
Kurucu Üye

Alıntı:
Onur Özben tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba

Bu balık buluculara iyice kafayı taktım
3 sorum daha olacak.

1) 2 tane birebir aynı cihaz düşünün.Bir tanesinin vericisi anlık 2000w sürekli 250w,diğerinin ise anlık 4000w sürekli 500w.Bunları arasında ne fark vardır.

2) tekrar 2 aynı cihaz.Bu sefer her özellik aynı fakat birinin ekranı rekli diğeri siyah-beyaz.Renkli olanın nasıl bir avantajı vardır?

3) Humminbird cihazların dual beam olanlarının çoğu quadra beam ve wide beam desteği var fakat pakette dual beam verici ile geliyor.Bu cihaza bağlamak üzere quadra beam ayna alınca,mevcut ayna ile birlikte 2 aynayıda tekneye monte etmek gerekiyormu.Yoksa quadra beam ayna hem mevcut aynanın yaptığı işi yapıp hemde quadra beam olarak çalışıyormu.
Ayrıca quadra beam ve wide beam in farkı nedir.

Biraz soru yağmuruna tuttum sanırım ama ilk aldığım balık bulucu gibi verdiğim paranın çöpe gitmesini istemiyorum

Teşekkürler...
Merhaba Onur Bey,
Birinci sorunuza cevap olarak vericinin watt cinsinden değeri ne kadar yüksek ise bilgilerin ekrana yansıması o kadar çabuk olacaktır,derinlik vs gibi faktörler arttıkça watta olan gereksinimde artacaktır.
İkinci sorunuza gelince, kişiye göre değişebilir, ancak renkli ekranda ayrıntıları görüntüleyebilmek daha kolaydır.
Son olarak da quadra beam ,tek başına bu işi görecektir, yani tek verici takacaksınız,[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] linkinde görüntüleme açıları mevcuttur,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
Eski 07-04-2010, 10:35   #104
scubab
Oltacı

Bilgiler için çok teşekkür ederim...
Eski 07-04-2010, 19:45   #105
kral dolmuşcu2
Oltacı

kral dolmuşcu2 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Bülent Bey, kuru akü olarak Bilgisayarların güç kaynaklarında bulunan küçük aküleri kullanabilirsiniz, 7 amperlik olan bu aküler işinizi fazlasıyla görecektir.Hem yükte hemde paha da hafifdirler.

merhaba abi bende 3.80 botumda carmin 400c kullanmaya başladım hatta ilkkez bu hafta deneme sansım oldu..ben botumun içine aydınlatmalar yaptım çokta verimli vede şık oldu...ben sonarı ışık sistemini araç aküsüyle kullanıyorum çok rahat oluyor vede sorunsuz kesintisiz kullanıyorum....sonar baglantılarını krom
aparat yaptım sabit bir şeşilde su görmüyor kablolar ayak altında degil...çok kullanışlı oldu sadece bir sorunum var sonarı tam olarak kullanmayı bilmiyorum ..sizde aynı sonardan düşünüyorsunuz birbirimize yardımcı olalım...fiyat bakımından birbirimize sorabiliriz.....sonuçta aynı sonardan olacak ...

Yılmaz EMRE
11-04-1980
İZMİR-Bornova

Bu mesaj en son " 07-04-2010 " tarihinde saat 20:10 itibariyle kral dolmuşcu2 tarafından düzenlenmiştir....
kral dolmuşcu2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-2010, 23:05   #106
senol_444
Oltacı

Alıntı:
senol_444 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hummınbırd 997 csı ile dip yapısının resmini cektim ve aşağıya ekledim.Zeminin ne olduğunu tam anlayamadım tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.Teşekkür ederim.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Tecrübeli arkadaşlardan resimdeki renklere göre zemin tespiti konusunda yardım bekliyorum.teşekkürler.
senol_444 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-2010, 23:07   #107
senol_444
Oltacı

Alıntı:
denizkızı35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Senol bey zemin camur ve ya bolgenize gore ince taslıkta olabilir
sarılar ince balık var dipte
Bahar hanım teşekkür ederim. sarı olanları balık olarak değerlendirmişinzi kullandığım cihaz balıkları 3 ayrı boyda balık şeklinde gösteriyor.sarıların balık olduğunu zannetmiyorum.
Eski 08-04-2010, 00:00   #108
levrek
Kurucu Üye

Merhaba Şenol Bey,
üç boyutlu bir görüntünün tek boyuta indirgendiği zaman, tüm nesnelerin üst üste binmesi olarak düşünün.Sert zemin, görüntüye olduğu gibi geri yansıtılarak kırmızı renkte,çamur - yumuşak zemin yeşil renge, yosun vs.lerde sarı renklerde ekrana yansıyacaktır.Ekrandaki derinlik yaklaşık 62 metrelerde 20 derecelik bir vericinin yollayacağı sinyal ile yine yaklaşık olarak 16 metrelik bir çapa tekabül edecektir.Bu çap içerisinde geniş bir taşlık ( sert ) alan olduğu ve bunların çamur (yumuşak) bir alan üzerine yayıldığını gösteriyor.Bölgesel olarak da yosun vs.lerin bulunduğunu belirtiyor,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 08-04-2010, 21:56   #109
senol_444
Oltacı

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba Şenol Bey,
üç boyutlu bir görüntünün tek boyuta indirgendiği zaman, tüm nesnelerin üst üste binmesi olarak düşünün.Sert zemin, görüntüye olduğu gibi geri yansıtılarak kırmızı renkte,çamur - yumuşak zemin yeşil renge, yosun vs.lerde sarı renklerde ekrana yansıyacaktır.Ekrandaki derinlik yaklaşık 62 metrelerde 20 derecelik bir vericinin yollayacağı sinyal ile yine yaklaşık olarak 16 metrelik bir çapa tekabül edecektir.Bu çap içerisinde geniş bir taşlık ( sert ) alan olduğu ve bunların çamur (yumuşak) bir alan üzerine yayıldığını gösteriyor.Bölgesel olarak da yosun vs.lerin bulunduğunu belirtiyor,sevgilerimle
İlginize cok teşekkür ederim.
Eski 08-04-2010, 22:02   #110
Denizkızı35
Kaptan

Denizkızı35 kullanıcısının avatarı

Garminde balık sembolünü kapatıgınızda balıgı renk olarak ayırıyor o yanıltı erol abi daha bilgili
Erol abi furuno fcv 600 ile 585 arasındaki fark nedir yardımcı olursan sevinirim
0506 854 17 22
Kalpleriniz Mutlulukla Oltalarınız Balıkla Dolsun
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Denizkızı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları