Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-07-2006, 11:41   #1
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Lightbulb Kefal...

Selamın Aleyküm abilerim ve kardeşlerim.Ben Enez>e gittim.Orada kumsaldan 2 insan boyundan az bazen 1 insan boyunda koca koca kefaller dolaşıyor.Ben bunları avlamak istiyorum fakat kumsaldan çok zor diyorlar oradakiler.İmkanı yok tutamazsın diyorlar.Bende onları şaşırtmak istiyorum.BAna kumsaldan önereceğiniz bir kefal tutma takımı var mı???Kıbrıs takım diye okudum ancak bu takım nasıl kullanılır bilmiyorum.Yardım ederseniz sevinirim.Çok sağolun.
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 05-07-2006, 13:14   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Yunuscan kıbrısı üst suda kullanacaksan, ekmeğin kabuğuna iğneleri sararak kullanıyorsun. Mantar varsa kıbrısta o mantarın üstüne sar ekmek kabuğunu, üzerine de iğneler dağılmayacak şekilde.

Dip kıbrısı yapacaksa ekmek veya sardalya kullanabilirsin. Ekmek kullanacaksan (takımda mantar olmayacak) ekmeği sararken içine taş koyabilirsin, ya da fırdöndünün önüne bir hareketli kurşun takarsın. Sardalya atıryorsan tek çözüm zaten hareketli kurşun. Sardalyayı oltaya takarken de iğnelerin üzerine dolayıp balığa batıracaksın.

Rastgelsin...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2006, 14:07   #3
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
ykmk tafarından gönderildi
Selamın Aleyküm abilerim ve kardeşlerim.Ben Enez>e gittim.Orada kumsaldan 2 insan boyundan az bazen 1 insan boyunda koca koca kefaller dolaşıyor.Ben bunları avlamak istiyorum fakat kumsaldan çok zor diyorlar oradakiler.İmkanı yok tutamazsın diyorlar.Bende onları şaşırtmak istiyorum.BAna kumsaldan önereceğiniz bir kefal tutma takımı var mı???Kıbrıs takım diye okudum ancak bu takım nasıl kullanılır bilmiyorum.Yardım ederseniz sevinirim.Çok sağolun.

2 insan boyu mu

Sen balıklar suyun içinde olduğu için büyük görmüşündür.Eğer öleysede senin o balıkları normal bi misinayla çekmen çok ama çok zor en azından örgü misina kullanman lazım.Kefal konusunun PROFESÖR ü muvaffak abiye devretmek istiyorum seni muvaffak abi sana yardımcı olacaktır eminim.

RASTGELSİN...
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2006, 14:23   #4
katiti
Kaptan

Anııııııllll, abicim o 1 boy, 2 boy su derinliği, sen yanlış anlamışsın .

Navigare necesse est...

Eski 05-07-2006, 14:29   #5
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Anııııııllll, abicim o 1 boy, 2 boy su derinliği, sen yanlış anlamışsın .
Yunuscanda abi nasıl anlatmış baksana yanlış anlamamak elde değil.

Yunuscan sen orada en güzel ekmekli dip kıbrısı ile av yapabilirsin.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2006, 16:55   #6
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Yunus kardeşim, İlk önce sana kıbrısı öneriyorum. Kıbrıs su yüzeyinde mantar ile duran çok iğneli bir av aracıdır. Kullanımı çok kolay mantarın etrafına ekmeğin kabuklu kısmı mantara gelecek şekilde iğnelerle sıkı sıksı sarıyorsun, iğneler çıplak kalıyor. Temel olarak kıbrıs ile av bu şekilde oluyor. Bu sisitemle denemeni öneririm. Bir diğer şekilde yine kıbrıs gibi ama mantarsız olarak avlanma şeklidir. Bu sistemde elin gibi bir parça ekmeği kabukları içe, içi dışa gelecek şekilde iğneler ile sar ve bu şekilde de dene. 1 taneden fazla kıbrısla ve bu şekillerde avlanmanı öneririm, mutlaka sonuç alacaksındır. Bu şekilde kıbrıs konusunda tecrübe kazandıkça ekmeğe kıbrısı sarmadan önce kırmızı yeşil yaprakların arasında satılan kurtlarla iğneleri yemleyipte sarabilirsin, artık bundan sonrası sana kalmış istediğin.

Bu sistemin kıbrısın temelini anlamışsındır. Kıbrısla avlanmada önce av zamanı sabah gün doğarken ve akşam gün batarken sonuç iyi olur, sessiz ve kimsenin olmadığı bir yer seç kendine, kıbrısı atmadan önce ekmekle suyu karıştır çok cıvık bir mazmoz (mazmoz için peynir suyu, temizlenmiş balık artıkları vs.) hazırla ve kıbrısları atacağın alanı mazmozla, kıbrıslarını aralarında 8-10 metre olacak şekilde at, otur ve görünmeden olacakları izle. Avlanacağın sistemle sadece kefal avlayacağını düşünme, derinlik az olduğu için orada bulunan her balık (kefal,sarpa,lidaki,karagöz,levrek) sana av olacaktır.

Artık bu kadar tüyoya 1-2 güzel balık resmi ile bizi memnun edersin umarım Yunus kardeşim. Yakaladığın levrek ve lidakinin üstüne yatmak olmaz değilmi? .RASTGELSİN
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2006, 20:46   #7
ykmk
Kaptan

Arrow

Alıntı:
HALDUN YALIMLI tafarından gönderildi
Yunus kardeşim, İlk önce sana kıbrısı öneriyorum. Kıbrıs su yüzeyinde mantar ile duran çok iğneli bir av aracıdır. Kullanımı çok kolay mantarın etrafına ekmeğin kabuklu kısmı mantara gelecek şekilde iğnelerle sıkı sıksı sarıyorsun, iğneler çıplak kalıyor. Temel olarak kıbrıs ile av bu şekilde oluyor. Bu sisitemle denemeni öneririm. Bir diğer şekilde yine kıbrıs gibi ama mantarsız olarak avlanma şeklidir. Bu sistemde elin gibi bir parça ekmeği kabukları içe, içi dışa gelecek şekilde iğneler ile sar ve bu şekilde de dene. 1 taneden fazla kıbrısla ve bu şekillerde avlanmanı öneririm, mutlaka sonuç alacaksındır. Bu şekilde kıbrıs konusunda tecrübe kazandıkça ekmeğe kıbrısı sarmadan önce kırmızı yeşil yaprakların arasında satılan kurtlarla iğneleri yemleyipte sarabilirsin, artık bundan sonrası sana kalmış istediğin.

Bu sistemin kıbrısın temelini anlamışsındır. Kıbrısla avlanmada önce av zamanı sabah gün doğarken ve akşam gün batarken sonuç iyi olur, sessiz ve kimsenin olmadığı bir yer seç kendine, kıbrısı atmadan önce ekmekle suyu karıştır çok cıvık bir mazmoz (mazmoz için peynir suyu, temizlenmiş balık artıkları vs.) hazırla ve kıbrısları atacağın alanı mazmozla, kıbrıslarını aralarında 8-10 metre olacak şekilde at, otur ve görünmeden olacakları izle. Avlanacağın sistemle sadece kefal avlayacağını düşünme, derinlik az olduğu için orada bulunan her balık (kefal,sarpa,lidaki,karagöz,levrek) sana av olacaktır.

Artık bu kadar tüyoya 1-2 güzel balık resmi ile bizi memnun edersin umarım Yunus kardeşim. Yakaladığın levrek ve lidakinin üstüne yatmak olmaz değilmi? .RASTGELSİN
Abi çok güzel bir açıklama yapmışsın fakat mantar işi nasıl olacak onu pek anlayamadım.Bide benim tekne ile açılma gibi bir şansım yok.Yani dip oltasından başka seçeneğim yok.Kumsaldan atıyorum.Resim koyabilecek olan varsa ya da sitede vardır muhakkak daha iyi anlayacağımdır.Anıl kardeşim sana gelince beni balık heycanlandırır ve yanlış yazım yapmama sebep olabilir.Bir kusurum var ise affola.HEpinize çok ama çok teşekkür ediyorum.Sağolun...
ogameci39@hotmail.com

Eski 06-07-2006, 09:34   #8
katiti
Kaptan

Yunuscan elimde resim yok ama [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] sitesine girersen orada hazır takımlar başlığı altında kıbrıs takımı var. Temel sistemi oradaki resimden anlayabilirsin sanırım...

Navigare necesse est...

Eski 06-07-2006, 10:03   #9
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Yunuscan kıbrıs taktiğini kullan herkesin söylediği gibi fakat benim görüşüm dip kıbrısından ziyade yüzey kıbsırısıdır. Haldun abi çok iyi bir yere parmak basmış görünmemek. Ben geçen yaz 12 temmuz günü gümüldürde yaklaşık 5 kilo kadar kefal tutmuştum 6 tanesi 300 gram üzeriydi bunlardan 1 taneside yaklaşık 500-600 gramdı hepsindeki ortak özellik (iri kefallerde) akşam hava kararmadan az önce yakalanması ve ortalıkta görünmemem. Oltaları attığın gibi plaja çekil hatta bir şemsiye ayarla gölgede otur. Ama gözünü kıbrıstan ayırma çünkü bahsettiğin iri kefaller 1-2 sn içinde yakalanıp mantar falan dinlemeden oltayı götürüyorlar dibe yakalandıktan sonra kaçması biraz zor kıbrıstan ama sen yinede temkinli balığı yüzdürerek çek derim hatta iri kefallerde ben misina bile salmıştım.
Ekmeğin kabuk kısmı içe doğru gelsin mantara sıkı sari iğneleride sıkı sıkı dola.
Son olarak en önemli konutu esgeçmişiz ince misina şart 0.20 misina kullanmalısın o dediğin iri kefaller kalın misinaya katiyen gelmez tecrübeyle sabittir.
Haydi artık kefal resimlerini bekliyoruz

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-2006, 13:20   #10
ykmk
Kaptan

Çok sağolun abilerim.BEni bilgilendirdiğiniz için çok ama çok sağolun.Resimleri İnşallah 1 ay sonra tekrar denize gittiğimde ekleyeceğim.Bu sefer balıklar daha çok olacak emin olun...
ogameci39@hotmail.com

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları