Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Balık Yemekleri

Balık Yemekleri Yakaladığımız balıkları pişirelim...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 09-12-2006, 17:28   #21
kturkol
Kaptan

kturkol kullanıcısının avatarı

yağlı balığa limon sıkılması bence de tadını bozuyor. ama balığın eti yağsızsa şöyle halis muhlis köy zeytin yağı ile limonu karıştırıp sürmezsem ben zevk alamıyorum.

ayrıca salatasız rokasız ve de enbaşta rakısız balık düşünemiyorum.
Eski 10-12-2006, 21:24   #22
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Benim bildiğim bayat balığa limon sıkılır,ben şahsen balığın yanına bol limonlu kıvırcık yada mağrul salatası yaparım,bol roka kırmızı turp ve her zaman elimle salataya ekmeği bana bana yerim balığı,alkol genelde almam balığın tadını bozar ortamı olursa ısrar üzerine alırım bir iki kadeh.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-2006, 10:06   #23
aganta borina borinata
Guest

ne diye kıvıracam yaw...ben yiğidin harman olduğu topraktanım kıvırmak önce bana yakışmaz...

ben limonu sadece balığın üzerine değil içinde et bulunan yemeklerin hiçbirinin içine sıkmam...

ama bizde balık sofrası et sofrası dedinmiydi olmazsa olmazlar var...hele balık dedinmiydi limonsuz rakısız rokasız hayatta olmaz...dediğim gibi yumurta ekmek yerim daha iyi...buraları limon portakal turunç diyarı...bu yüzden sofralarımızda bunlar her zaman mutlaka bulunur...

bu arada bayat balığada limon sıkılmaz çünkü bayat balık yenmez...yağlı balığada yağsız balığada limon sıkılmaz ama istersen yanında limon sıkıp iç...limon mangal etinne de sıkılmaz yağını dondurur...dana etinden yapılan mangala ben mangal demem illaki koç olacak...rakıya önce su sonra buz konur; hatta buz da konmaz rakı ehli keyfte içilir...daha ne diyeyim daha ne diyeyim...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-2006, 11:30   #24
Rauf
Guest

Alıntı:
Uzm.Dr.Rastgele tafarından gönderildi
300 gr'lık çupra dahi olsa illa pişirirken nar gibi olması için,kuyruk kısımından başlayarak baş tarafa doğru; bel kemiği bir tarafda olacak şekilde fleto açarım.Kalın bir balığa ne kadar bıçakla çentik-çizik atsan dahi '' bana göre içi hafif sulu kalıyor.''Onun için iri balıkta mutlaka üşenmeyim fleto açıyorum.Balık tavada nar gibi kızarırken, küçük bir kaba 2-3 kaşık kadar zeytinyağı döküp üzerine 1 limon sıkıyorum.Çok azıcıkta tuz ve evde var ise kekik katıyorum.Bu karışımı iyice köpürene kadar karıştırdıktan sonra, tavadan nar gibi kızarıp çıkan çupranın üstüne daha önceden hazırladığımız bu karışımı küçük fırça yardımı ile temas ettiriyorum.(Hani evlerde yapılan börekleri fırına koymadan üstüne hanımlar bu fırça ile yumurta filan sürerler.) Bana göre yeme de yanında yat gibi bir şey oluyor.(Kahretsin anlatırken bile ağzımın suyu aktı.)
Yani ben limonsuz yapamam.Hanım ise balık yerken asla limon kullanmaz.Nedeni ise balığın tadını alamıyormuş.Ne demişler herkezin damak zevki ayrı ayrıymış......
--yaa ishak kardeşim öyle bi tarif etmişsinki yani balık tutmasak varya bir tarafımız şişti gitti yani yarın sabah erkenden balığa cıkıp kısmetimize düşen olursa bu dediklerini yapmassam eğer.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-2006, 15:07   #25
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

dogan döktürmüşsün valla. tamam tamam kabul ettik ilk önce yanlış anlamışsın.

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-2006, 21:44   #26
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Hadi bakalım öyle olsun Doğan . Ama rakı konusunda katılmıyorum abicim, ben su da koymam, buz da . Rakının kendisi soğuk olacak, su ayrı olacak...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-2006, 07:59   #27
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Hadi bakalım öyle olsun Doğan . Ama rakı konusunda katılmıyorum abicim, ben su da koymam, buz da . Rakının kendisi soğuk olacak, su ayrı olacak...
olsun bu seferlik yaw...bi daha yanlış anlamam vallahi...bu arada mert eğer bi iki tekle bırakabiliyorsan sek oldukça lezzetli ve keyif verici olabilir... ama niyetin işin tadını biraz kaçırmaksa ben susuz olanını tavsiye etmem...
ama yide o şekilde devam edeceksen sana "ehl-i keyf" tavsiye ederim...hele teknede dadından yenmiyor vallahi...şöyle kenarına bi iki erik bi iki çilek milek neyim de koydun mu...düşman çatlatırsın...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-2006, 09:51   #28
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Ayıptır abicim senin yaptığın, sabah sabah işe başladan mahvettin beni burada ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2007, 06:44   #29
Wetblue
Tayfa

Wetblue kullanıcısının avatarı

Selam arkadaşlar, Ben bir kaçyıl Akdeniz Mutfağı ve Balık üstüne boğazda restorant işlettim. Limonu balığa sıkan galiba tek Avrupalıyız. İtalyanın biri çok acayip bişi gibi bakmıştı hatırlarım. Bana sorarsanızda yanında "salatada" evet ama sıkmak asla. Her balığın bir aroması var çünki limon bunu siliyor. Tava balıkların ağırlığını almak babıbda başlamış sanırım bizdede ama tercih. İsveçtede balık tatlı pişiyor kimene değilmi Sevgilerimle.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

23/05/1953
Mersin/Erdemli

A Rh +
"Alkolsüz & Nicotinsiz"
Wetblue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2007, 11:52   #30
CaTSiLeNcE
Kaptan

CaTSiLeNcE kullanıcısının avatarı

bir balıktan ısırsak bir limondan nasıl olur
Lersen@hotmail.com