Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Kapalı Konu

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 22-12-2006, 18:56   #1
yilmaz
Tayfa

yilmaz kullanıcısının avatarı

Varsayılan çay içmeye düşkün arkadaşların dikkatine

arkadaşlar, sizin de benim gibi av sırsında, özellikle akşam avında canınız çay istiyorsa. ama çaydanlık ve demliği her zaman yanınızda bulundurmanız mümkün olmuyorsa içeceğiniz kadar çayı bir pet şişeye atınız ve şişeyi taşana kadar su ile doldurunuz. kapağını sıkıca kapadıktan sonra pet şişeyi yaktığınız ateşin içine, daha sonra alabileceğiniz şekilde koyunuz. çayın kaynadığını görünce alınız.eğer zamanlamayı doğru yaparsanız harika bir çay içmiş olursunuz. denenmiştir ve de denenecektir.

Adana-Hatay-Düziçi
yilmaz Çevrimdışı  
Sponsored Links
Eski 22-12-2006, 20:20   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Bu eğer yapılacaksa cam şişeyle yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sıcakla birlikte pet şişeden içerideki sıvıya (çay veya her ne içecekse) ciddi miktarda inorganik ve yüksek olasılıkla karsinojenik (yani kanserojen) madde geçişi olacaktır. Hatta pet şişlerin içerisine sıcak su koymanızı ya da uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalacak yerlerde tutmanızı bile tavsiye etmem...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı  
Eski 22-12-2006, 21:50   #3
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Yakın bir ateş yakın.
balıkcı Çevrimdışı  
Eski 23-12-2006, 07:35   #4
ramazanuçar
Guest

mümkünse hayatınızın hiç bir kısmında plastik içerikli özelliklede kullanılıp atılacak cinsten şeyler kullanmayın.aynı şartlarda eğer cam kullanmak gibi bir alternatifiniz varsa kesinlikle camı tercih edin.doğaya saygınızı gösterin.

Eski 23-12-2006, 11:34   #5
aganta borina borinata
Guest

arkadaşlar ben genelde kahve içerim...çayı kırk yıl içmesem bi gün aklıma gelmez...ama sorun o değil...ben yukarıda yazılanları ilk defa duyuyorum...genelde ava giderken içici olan arkadaşlar mutlaka demliklerini yanında götürürler...o yüzden daha önce böyle bi bilgiye ulaşma şansım olmadı...

şimdi sorularım olacak...

1) pet şişe direk ateşin içerisinde erimez mi...hatta yanmaz mı?
2) cam şişe de direk ateşte bi süre conra kırılmaz mı (mantık kırılmayabileceğini söylüyor)
3) şişenin taşana kadar dolacak ağzı sıkıca kapatılacak denmiş...bu şekilde suyun kaynadığını nasıl anlayacağız?
4) dolu olan ve ağzı sıkıca kapatılmış şişenin içerisindeki sıvının genleşmesiyle o şişeler patlamaz mı?
5) bu durumu açıklayan fizik kanunu var mı?
6) ben çay içmem ama önceden demlenmiş çayın tadı bozulmuş olmaz mı?
7) kaçtane balıkçı yanında cam şişe taşır?
8) ben yukarıda yazılanları yanlış anlamış olabilirmiyim?

sorularımı cevaplayacak arkadaşa kolaygelsin...

rastgelsin...

Eski 23-12-2006, 11:51   #6
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Doğan bir kısmına cevap vereyim:

1. PET şişe kesinlikle sıcakla karşılaşınca eriyecektir. Buradaki erimeden kastım doğrudan sıvılaşma değil, önce yumuşamayla başlar ki bu noktada şişenin çeper kısımları küçük miktarlarda sıvılaşarak içerisindeki sıvıya karışmaya başlayacaktır (kalanı biraz teknik detay)...

2. Camın ateşte kırılması için kendisinin veya iki içerisindeki sıvının sıcaklığı ile ateşin sıcaklığı arasındaki farkın çok yüksek olması gerekir. Bunun dışında kırılma olmaz, ancak çok yüksek sıcaklıklarda erime söz konusu olur.

3. Şiş taşacak kadar doluysa kaynamayı en çok şiş çeperine yapışacak ince hava kabarcıklarıyla görebilirsin, onun dışında fokur fokur kaynama görmeden önce zaten şiş patlar...

4. Söz konu olan PET şişe ise patlamadan önceki genleşme oranı daha fazla olacağında patlamama durumu söz konusu olabilir. Camda genleşme olmayacağından içeride oluşacak basıncın büyüklüğü önem kazanır. Yani patlama olasılığı olmasına rağmen patlamayabilir de...

5. Bu durumları açıklayan birden çok fizik kanunu var, bana kitap karıştırtma şimdi . En başta Boyle-Mariotte Kanunu var mesela...

6. Çay bende içmem, kahve kahve kahve ...

7. Ben bazen olta sarmak için cam şişe taşırdım yanımda ama artık pek yapmıyorum o işi ...

8. Valla o konu senin yazılanlarla kendi aranda, biz aranıza girmeyelim ...

en çok sana rastgelsin ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı  
Eski 23-12-2006, 12:00   #7
aganta borina borinata
Guest

teşekkürler mert...çoğu net cevaplar değil ama olsun...
yazdıklarından aşağı yukarı en mantıklı olayın aslanlar gibi bi termos almaktan geçtiğini tahmin etmek zor değil...

rastgelsin...

Eski 23-12-2006, 12:38   #8
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Bir fincan köpüklü orta şekerli kahveyi hiç bir şeye değişmem.Tabi yanında bir bardak da su olacak......

Ama çaysız yapamayan kişleride anlıyorum.İşyerinde yıllarca beraber çalıştığım ve 2003 yılında emekli olan Bitlis'li bir arkadaşım vardı. O çaysız duramazdı.Verin bir demliği muhabbet ederken vallahi koca demliği tek başına bitirirdi.Onunla balığa gittiğimiz o yıllarda,iğne kurşundan önce Termosuna mutlaka çay koymayı ayarlardı.Kulakları çınlaşın....

Eski 23-12-2006, 12:43   #9
aganta borina borinata
Guest

ishak abi...
sen şimdi balığı tutarken orta şekerli kahve mi içiyorsun ...eğer içiyorsan kesin falda baktırıyorsundur ...

rastgelsin...

Eski 23-12-2006, 18:30   #10
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
aganta borina borinata tafarından gönderildi
ishak abi...
sen şimdi balığı tutarken orta şekerli kahve mi içiyorsun ...eğer içiyorsan kesin falda baktırıyorsundur ...

rastgelsin...
Tabiki doğan abi hatta falda balığın nerede olduğunu görüp oraya atıp tutuyor ishak abimiz

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı  
Kapalı Konu

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları