Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > FOTOĞRAFLARIMIZ

FOTOĞRAFLARIMIZ Her türlü balık avın fotoğraflarını yayınlayabiliceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 06-04-2006, 04:38   #21
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Alıntı:
erol hoca tafarından gönderildi
Taygun düzeltsem ayıp olurmu? Trofe avcılıkta bir basamak. Yanlış hatırlıyorsam yarın kitaba bakıp düzeltirim. Sportmenlik basamağı zaten malumunuz. Bundan sonraki ve en üst basamak olan trofe basamağı artık avcının doyuma ulaştığı aşamadır. Örneğin tüfekle avcılılık yapan birisi hazırlıklarını yapar ava gider, avı bulur, nişan alır ve ateş etmez!!! Çünkü o artık ateş ederse vuracağını bilmektedir ve bu yüzden ateş etmez. Artık trofe basamağında bir avcıdır. (Yanlış hatırlıyorsam özür.)
Sayın hocam,

Bu durumlarda her zaman bir muhalif kişiye ihtiyaç duyulur ya işte müsadenizle o olayım ben ve eleştirel bir bakış açmaya çalışayım....

Ben 5-6 yıldır balık avcılığını yaparım amatör olarak. Sizin "trofe" olarak adlandırdığınız basamağa gelmeyi inanın hiç istemem (istesem de sanırım gelemem...) Serkan kardeşimin dediği gibi av kanallarında izlediğimiz görüntüler beni hep hayrete düşürür. Acırım o tutulup da bırakılan balıklara (pardon balıklara değil, tutanlara... )

Kısacası sayın hocam, balık olmasa bile, balık muhabbeti ederek zevk alan benim gibi kişiler, balığı yakaladıktan sonra zor bırakır gibi geliyor bana...

Siz ne dersiniz?

Saygılarımla....

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 06-04-2006, 04:38   #22
erol hoca
Çımacı

erol hoca kullanıcısının avatarı

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Erol sağol kardeşim...Demek bu av kanalındakiler hep trofe...Balık bol olunca trofe olmaya ne var aslında? Tut tut sal ne olacak ki... Şimdi yazayım bizim muhacir ağzıyla; ne ka balık o kadar trofe balıkçı be ya...
Serkancığım trofede amaç balık bol olmasada o davranışı gösterebilmekte. Ama senin espride cuk oturmuş.

Erol Işıtır
1966/Çorum
erol hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-2006, 04:55   #23
erol hoca
Çımacı

Alıntı:
uzman tafarından gönderildi
Sayın hocam,

Ben 5-6 yıldır balık avcılığını yaparım amatör olarak. Sizin "trofe" olarak adlandırdığınız basamağa gelmeyi inanın hiç istemem (istesem de sanırım gelemem...) Serkan kardeşimin dediği gibi av kanallarında izlediğimiz görüntüler beni hep hayrete düşürür. Acırım o tutulup da bırakılan balıklara (pardon balıklara değil, tutanlara... )

Kısacası sayın hocam, balık olmasa bile, balık muhabbeti ederek zevk alan benim gibi kişiler, balığı yakaladıktan sonra zor bırakır gibi geliyor bana...

Siz ne dersiniz?

Saygılarımla....
Geliiiiirsin. İçinde vicdan taşıyan her insan, bu işi zevkle yapan herkes bir gün doyuma ulaşacaktır.
Milli Parklar Başmühendisliğinin 2000 yılında başlatığı kurslarda görev aldım. Bu kurslar Amasyanın tüm ilçeleri ve Tokat ilçelerinde gerçekleşti. Hepsindede bizzat görev aldım. Toplam 30 saatlik kursun 9 saati benimdi ve avcılarla bolca muhabbet ve tartışma yapma fırsatım oldu. Her yaş ve meslekten öğrencilerim oldu. Yeni başlayanların davranışları ile yaşlılarınki inan çok farklıydı. Öylesine kendilerini kaptırmışlardıki artık tüm av zamanlarını korumaya ayırmışlar. Kaçak yada usulsüz avlananların peşine düşmüşlerdi. Bu uğurda kurşun yiyen insanlar tanıdım. (Merzifon Avcılar ve atılar derneği başk.)
Sende ilk başladığın zamanla şimdiki davranışlarını karşılaştırırsan bayağa bir fark olduğunu göreceksin. Tatlı su avcısıysan hamsi büyüklüğündeki sazanları usulca iğneden kurtarıp bırakmıyormusun. Dimi ...
Ayrıca bende hafta boyu balığa gitme sevdasıyla yanıp tutuşuyorum. ama burada vakit geçirmekte en az o kadar heyecan veriyor.

Erol Işıtır
1966/Çorum
Eski 06-04-2006, 05:05   #24
aserkansatı
Guest

Erol çok haklı...Ben ilk başladığımda bu işlere çok bilinçsizdim.Ağla defalarca göletlere gittim,parmak kadar sazanların canına kıydım.Ama sonradan geliyor aklın başına ve yapmıyosun bu yanlışları... Arkadaşımın dediği gibi trofe oluyosun.En güzeli de bu bence...Sende yap bunu Ali Rıza...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-2006, 05:51   #25
uzman
Kaptan

Alıntı:
Geliiiiirsin. İçinde vicdan taşıyan her insan, bu işi zevkle yapan herkes bir gün doyuma ulaşacaktır.
Milli Parklar Başmühendisliğinin 2000 yılında başlatığı kurslarda görev aldım. Bu kurslar Amasyanın tüm ilçeleri ve Tokat ilçelerinde gerçekleşti. Hepsindede bizzat görev aldım. Toplam 30 saatlik kursun 9 saati benimdi ve avcılarla bolca muhabbet ve tartışma yapma fırsatım oldu. Her yaş ve meslekten öğrencilerim oldu. Yeni başlayanların davranışları ile yaşlılarınki inan çok farklıydı. Öylesine kendilerini kaptırmışlardıki artık tüm av zamanlarını korumaya ayırmışlar. Kaçak yada usulsüz avlananların peşine düşmüşlerdi. Bu uğurda kurşun yiyen insanlar tanıdım. (Merzifon Avcılar ve atılar derneği başk.)
Sende ilk başladığın zamanla şimdiki davranışlarını karşılaştırırsan bayağa bir fark olduğunu göreceksin. Tatlı su avcısıysan hamsi büyüklüğündeki sazanları usulca iğneden kurtarıp bırakmıyormusun. Dimi ...
Ayrıca bende hafta boyu balığa gitme sevdasıyla yanıp tutuşuyorum. ama burada vakit geçirmekte en az o kadar heyecan veriyor.

Teşekkürler Erol Hocam,

Sayın hocam, "Trofe" olmak ile acımasız olmak birbirinin alternatifi gibi görülmemeli bence. Sevgili Serkan'ın dediği gibi ilk başlarda "aaa bakın balık tuttum ben !" hevesiyle küçük balıklara az kıymadım. Ama bunu yemek maksatlı da yapmadım. Sadece bir nevi kendini ispat kaygısıydı. Tabii ki ilk günlerdeki heyecan yerini olgunluğa bıraktı. Veee emin olun ki sayın hocam şu an tırıvırı ve benzeri illegal avlananlara büyük tepki duyan biriyim.

Fakat Trofe" olmak gene de çok uzak bize üstadım. Gözümüz 5-6 kiloluk yayınlarda daha.... Ve daha da önemlisi, eğer sizler gibi bu konularda bize yol gösterecek bilgili insanlarla aynı platformda yazışarak, sizlerden bilgi almak bizleri o bahsettiğiniz noktaya getirmese de yaklaştırabilir....

Saygılarımla....

A.R.B.
Eski 06-04-2006, 05:59   #26
erol hoca
Çımacı

Sevgili Ali Rıza
Bende daha amatör balıkcılığı yapmaya çalışıyorum. Trofeye ulaşırsak bunda hepimizin diğerlerine katkısı olacaktır. Ama küçük balıkları geri bıraktığımda bayağa bi kasılıp geziyorum suyun kenarında. Haa bazen tutamasamda attığım ekmeklere balıkların gelip vurması, yakalanmasa bile zili çaldırması, şamandırayı batırması da aynı zevki veriyor.

Erol Işıtır
1966/Çorum
Eski 06-04-2006, 06:05   #27
uzman
Kaptan

Alıntı:
Sevgili Ali Rıza
Bende daha amatör balıkcılığı yapmaya çalışıyorum. Trofeye ulaşırsak bunda hepimizin diğerlerine katkısı olacaktır. Ama küçük balıkları geri bıraktığımda bayağa bi kasılıp geziyorum suyun kenarında. Haa bazen tutamasamda attığım ekmeklere balıkların gelip vurması, yakalanmasa bile zili çaldırması, şamandırayı batırması da aynı zevki veriyor.
Değerli hocam,

Dedim ya sizden öğrenecek çok şeyimiz var...

Hatalı mesajlarımızda uyarı ve bilgilendirme lütfunda bulunursanız, inşallah biz de daha olgun ve avlanma ile öldürme arasındaki farkı algılamış, "kaliteli" amatör balıkçılar oluruz....

Saygılarımla.....

A.R.B.
Eski 06-04-2006, 15:50   #28
erol hoca
Çımacı

Red face özür Ve Düzeltme

Dün akşam yazdıklarımı düzeltmek ve herkesten özür dilemek istiyorum. Hafıza yanıltıyor insanı. Trofe için söylediklerimizin hepsi aslında sportmenlik basamağı imiş
Şimdi kısaca tüm basamakları ve kısaca anlamlarını yazıyorum. Tekrar yanlış bilgi verdiğim için herkesten özür dilerim.
1- Öğrenme Basamağı: Bu basamakta avcının (biz balıkcı olarak düşünelim) heves ve arzuları aklının önündedir.
2- Sınırlara ulaşma basamağı: Onun öncelik taşıyan tek bir amacı vardır. Sınırlara ulaşmak. Yani yasaların hak gördüğü tüm limitlere bir an önce ulaşmak ister, dur durak bilmez.
3- Trofe basamağı: bu basamakta ana amaç rastgele bir av değil, avlanabileceğinden emin avlar arasında dikkatlice seçilmiş, belirgin özelliği olan avlardır. Avlanacağı yeri ve zamanı asla ondan duymazsınız. O size sadece sonucu göstermek ister. (Yani en başta trofe bunlar trofe denilmişti ya Taygun tarafından aslında doğru )
4- Metot basamağı: Doğaya bakış açısında köklü değişimler bu basamakta başlar. Avına hep kaçıp kurtulma şansı tanınır. Takımlar ona göre hazırlanır. Geçmişi sorgulamanın başlangıcı, metot basamağının son yıllarıdır.
5- Sportmenlik basamağı: Daha önce trofe diye söylediklerimiz.

Erol Işıtır
1966/Çorum
Eski 06-04-2006, 17:56   #29
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Açıklamalar için kendi adıma çok teşekkür ederim,umarım herkes üçüncü basamaktan başlamış olsun,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-2006, 13:45   #30
HAYABUSA
Guest

iyiki üye olmusum
RASTGELSİN forum harika
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları