Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Resmi Avcılık Duyuruları

Resmi Avcılık Duyuruları Sirküler, yasaklar ve benzeri konular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 09-10-2006, 22:56   #11
BALCI KAPTAN
Oltacı

Varsayılan İlginç Olaylar 4

Ben şahsen tüm kanallarımı tanıdık abilerimi v.s. kullanarak bu olayın üzerine gitmeyi düşünüyorum.Eğer birileri bunu yapmazsa ne balık kalacak nede deniz.Ara sıra bizim koop.te başkanlık yapmak için atışmalar tartışmalar oluyor.Ki hepsini severim herkesde beni sever yahu diyorum balıksız denizin limanı için yemeyin biribirinizi.TEKLİFİM ŞU.SAYIN MODERATÖRLER EN AZINDAN İZMİRDE VERECEĞİNİZ BİR TARİHTE BELLİ BİR YERDE BİR TOPLANTI YAPALIM.HEM TANIŞALIM HEMDE BU KONUNUN ÜZERİNE GİDELİM.GEREKİRSE BİZDE BİR DERNEK KURALIM VE BU PAYLAŞIMI ORTAK BİR KARARLA HERKESE YAYALIM.BEN BU KONUDA İŞİM DIŞINDAKİ ZAMANLARDA EL VERDİĞİNCE YARDIMA HAZIRIM.HERKESE İYİ BİR KIŞ SEZONU DİLERİM

UĞUR OLA

İkamet Gaziemir Emlakbank konutları
BALCI KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 10-10-2006, 08:29   #12
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selam arkadaşlar,
Murat Beyin yazmış olduğu ilginç olaylar dizelerine katılmamak mümkün değil,hepimiz bunlara benzer birçok olaya ya şahit olmuş ya da yaşamışlığımız vardır.Tanışmak,fikir alışverişinde bulunmak ve birlikte hareket etmek için toplanmak gerçekten iyi bir düşünce,birçok kişinin de ortak düşüncesinin bu olduğunu varsayarsak bunun için bir tarih belirlemek hiç zor olmayacaktır kanısındayım.
Çeşitli Kurum ve kuruluşlara bireysel olarak başvurduktan sonra,çeşitli konular hakkında bir çözüm almak, bana nasip olmadı bu yaşıma kadar.Benim bildiğim dernekleşmiş ,yasal bir kimliği bulunan 3 yer var,şimdi biz grubumuzda belli bir fikir birliğine ulaştıktan sonra bunlarla diyaloğa geçip ortaklaşa gereken yerlere sesimizi duyuralım derim.Yasal kimliği bulunanlar;

1)Amatör Denizcilik Federasyonu, 4 Şubat 2003 tarihinde 8 kurucu dernek tarafından yaşama geçirilmiş ve tüzüğü 26 Mayıs 2003 tarihinde Dernekler Masası'nca onaylanarak tescil edilmiştir.Link; [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

2)AMOBED “Derneğimiz Amatör olta balıkçılığını destekleyerek bu sportif avcılığın çevre bilinci içersinde gelişmesini sağlamak üzere; yaban hayatını korurken de onun nimetlerinden nesiller boyu faydalanmak için , planlı ve kontrollü av yapılmasını öngörür. Bu öngörünün gerçekleşebilmesi için gerekli kanun ve yönetmeliklerin çıkarılmasında ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunup onlara yardımcı olmayı görev telakki eder.” Link; [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

3)RATGELE-DER “Bizim bu derneği kurmaktaki amacımız;Türk amatör balık avcılığını desteklemek , sportif balık avcılığını özendirmek, planlı ve kontrollü avcılığı yaygınlaştımak ve bu amaçla amatör balık avcılığını düzenleyen kanun ve yönetmelikler çıkarılmasında ilgili bakanlıklar ve kamu kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunmak, istenildiğinde bu kuruluşlara yardımcı olmak, su ürünleri, bunların yaşam alanları ve doğanın korunmasında gereken özenin gösterilmesi için çaba harcamak, bu konuda gerekli eğitim çalışmaları yapmak, balık avcığının belli etik kurallar içinde yapılmasını sağlamak amacıyla amatör balık avcılğı eğitimi vermek ve bunların yaygınlaştırılması için ilgili kurumlarla işbirliği yapmakdır.” Link; [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Ayrıca Ege yerel televizyonları ile basınında gündemde bulunan ve sık sık tekrarlanan balık çiftliklerin yarattığı çevre kirliği karşında Egelilerin şikayette bulunabilecekleri ilgili Ankara Bakanlıkların telefon ve faks numaraları verilmektedir.
Evet arkadaşlar bu konularda mümkünse herkes (ziyaretçilerimiz dahil olmak üzere ) lütfen fikirlerini yazsın,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2006, 09:07   #13
sbasaran
Guest

Varsayılan pardon

böyle bir konu açtığım için yorum yazan sizlerden ve bu konuyu okuyup yorum bile yazamayan tüm site üyelerinden özür diliyorum.
biz TÜRK MİLLETİ olarak ekonomik ve politik benliklerimizi, savlarımızı iç veya dış güç'lere teslim etmişiz. iş mücadeleye gelince "neyime lazım" deyip sıyrılalım işin içinden.
bireysel mücadele ile hiç bir sonuca ulaşamayacağımızdan; bu kadar bilinçli bir üyenin olduğu sitemiz sayesinde, bir şeyler yapabiliriz veya yapılacak mücadelede en azından bizlerinde bir parçacık katkısı olur diye düşünüyordum.
yukarıda yazdım yaa! -siz üyelerimizden özür diliyorum-.
ben var olduğum sürece mücadeleye GÜCÜM YETTİĞİNCE, bireysel olarak devam.
ben bu yazıyı yazarken yanıma teyze oğlum geldi. biraz önce sahilde bir turladım diyor. kıyıdan at-çek yapanların kovalarında boyları ortalama 10 cm olan levrek palazları varmış. 10 cm boyundaki palaz, en fazla 100 gr. gelir. yazık değilmi bu balıklara. 100 gr. yerine 0,5 kg. (porsiyonluk) veya daha büyük olsalar biz amatörler için daha iyi olmazmı.
ben bu konu hakkında yazacaklarımı yazdım. herkes istediği gibi avlanabilir veya yasal olmayan yollarla avlananlara göz yumabilir.
kim yasal yollarla avlanıyorsa RASTGELSİN.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2006, 10:59   #14
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan İtina ile havanda su dövülür.....

Millet olarak '' itina ile havanda su dövmekte'' üstümüzde yoktur.Bundan 3-4 yıl önce iç körfezde filanca mevkide filanca kişilerle birlikte kendimize göre olta atıp vakit geçiriyoruz.Aaa, bir de baktık ki; adamın biri o filanca mevkide akşam üstü denilebilecek bir saatde başladı kıyıdan ağ sermeye.Ama iç körfezde üçkuyular vapur iskelesi ile bostanlı vapur iskelesi arasında ağ sermek yasak.Kıyıdaki amatör olta avcıları tarafından kişiye seslenilerek yaptığı işin yanlış olduğu söylendi.Ağ seren kişiler işlerine devam ederken bir yandan da kıyıya laf yetiştirip,elinize aldığınız ...... kadar olta ile bir ..... yaptığınızı mı zannediyorsunuz diye de cevap yetiştirmeye başladılar.işin yasal olmadığı ağ seren vatandaşlara söylendiğinde ise alına cevap şu oldu: Biz polisin cebine para koyuyoruz,siz ne ne ... yapıyorsunuz.Velhasıl kıyıdaki kişiler ile ağ serenler arasında bayağı bir ağız dalaşını orada bulunan herkez izledi.
Ertesi gün ne oldu dersiniz.Ağ seren bu kişiler yanlarına bıçak alarak aynı mekana gelmişler ve orada o an orada bulunan kişileri '' siz akşam bize küfür ettiniz'' diye tartaklamışlar ve 2 olta atan vatandaşda muhtelif yerlerinden bıçak darbeleri almış.Bu haltı yiyenler herkezin gözü önünde elini kolunu sallaya sallaya basıp gitmişler.Sonra ne mi olmuş ? Hiç bir şey olmamış.Darp uygulayan şehir kabadayıları günlük işlerine devam ederken.Mağdurlar da gördükleri muamele karşısında üstüne bir bardak su içerek hayatlarına devam etmişler.Ve.duymadık-görmedik-işitmedik rolünü uygulamaya devam etmişler.

Canım Türkiye'mden günlük insan manzaraları.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2006, 11:00   #15
sbasaran
Guest

erol. ben bunları yazarken sen de birşeyler yazmışsın. özür diliyorum senden.
>>>Çeşitli Kurum ve kuruluşlara bireysel olarak başvurduktan sonra,çeşitli konular hakkında bir çözüm almak, bana nasip olmadı bu yaşıma kadar.Benim bildiğim dernekleşmiş ,yasal bir kimliği bulunan 3 yer var,şimdi biz grubumuzda belli bir fikir birliğine ulaştıktan sonra bunlarla diyaloğa geçip ortaklaşa gereken yerlere sesimizi duyuralım derim.>>>
benim de söylemek istediğim buydu.
bağıra bağıra elbette duyuracağız sesimizi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2006, 10:25   #16
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Eyvallah abi,ne demek...

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2006, 11:13   #17
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Bu yazılanlarla içim bir kat daha burkuldu. Umarsız,kuralsız,derebeyi şeklinde avlananlar ve onların karşısında denizde yarattıkları terör karşısında bir şey yapamayan duyarlı insanlar ne hazin bir tablo. Akraba,eş-dost ve çıkar ilişkilerinin geçerli olduğu bir sistemde yapılan yada yapılacak şikayetler kimbilir nerelere takılıyordur. Yasaklanmış bir eylemi yapan kişiyi uyarmanın sonucu bıçaklanmak,tartaklanmak darp edilmek ise ve bunu yapan insanlar kanundan ve ahlak kurallarından korkmuyor iseler durum çok vahim. Böyle bir ortamda kişiler kuralları çiğneyenleri nasıl uyarabilirler. Daha sonra zarara uğramamak için kime güvenebilirler. İşin en kötü tarafı gırgır trol gibi teknelere yasaklar konusunda zaman zaman kayıtsız kalıp bir evrak için amatör balıkçıya ceza kesenleri uyarmak mümkün mü? Bu ülke bu kadar demokratik ve hukuka dayalı mı.....? Ben bu konularda biraz karamsarım arkadaşlar ama sizlere yürekten katılıyorum ve oluşacak girişimlerde elimden gelen desteği vermeye hazırım. Bu durumlarda hep şu meşhur söz gelir aklıma "Bu ülkede namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır"

Saygılar
Eski 27-02-2007, 12:45   #18
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

TROL konusunda söyleştiğimiz arkadaşlar bilirler, Erol abi ile Yunanistan örneğini veririz. Yunanistan kıyılarında uzun yıllardır TROL avı yasaktır. Adamlar kıyılarının değerini biliyorlar ve koruyorlar. Buyrun bu örneği dile getiren birisi daha. RASTGELSİN.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2007, 14:48   #19
chondrostoma
Oltacı

Yıllardır zıpkıncı olsun, oltacı olsun, biz tüm amatör balıkçıların ortak kaygısı, derdi, belası bu!
Maalesef, yasak veya bilinçsiz av yapanların, ticaretinde belli kurallarının olmaması, olan kurallara uyulmaması, denetimlerin ise yetersiz olması başlıca problemler, balığı bitiren nedenler olarak göze çarpıyor. Ve biz amatörler hemen hemen her yerde aynı konuları sıklıkla dile getiriyoruz.
Ancak geçen zaman içinde fark ettiğim birşey var, yavaş bir ilerlemede olsa sevindirici. Bu tür konular konuşuldukça bir defa bilinçlenme artıyor, örneğin egenin bir kıyı kasabasında tarım müd bağlı bir arkadaşım restoran ve mezatın balıklarının kontrolörü oldu. Ve yasak av yapılmış balıkların satışını hemen durdurdu. Satış daki illegallik durursa elbette avcılıktaki illegallik de bitecektir biryerde.
Bilinçli insanların artması dileğiyle......
Eski 28-02-2007, 10:36   #20
eşref sürek
Tayfa

arkadaşlar bu konu çok önemli bu durum böyle giderse istavritin hamsinin nasıl bir balık oldığunu torunlarımıza ancak resimlerini göstericez avrupa birliğinin balıkçılıkla ilgili yasaları çok katı bu yasaların çıkmasıda çok zor burnumuzun dibindeki yunanistan bu kanunları çok güzel uyguluyor yunanistan balığını bizden alıyor nasıl olsa yasak yok aynı japonların seneler önce marmarada yaptığı gibi sizde karides var niye tutmuyorsunuz marmara adasında herkes 7 8 metre tekne alıp başladı algarna çekmeye o zamanlar soruyordum nasıl diye iyi 150 kilo çektik parasıda güzel aman seneyede kalsın dedik bitermi dediler ertesi sene bu 50 diğer senede 10 kiloya düştü 50 tekneden 2 tane kaldı bu sene gördük hamsi olayını yeter seneyede kalsın demedik hele pazar tezgahlarında serce parmağı kadar hamsi defne boyunda çinekop ama şikayet edecek kimse yok hepinize rastgele

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları