Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-07-2007, 15:13   #1
mufi
Guest

Varsayılan 05,temmuz.Belevi

Sabah ver motora gazı ver gazı dooru beleviye dereye. çantamda 2 adet taze mısır ki dolapta geçtiğimiz pazar günü belde pazarından almıştım. biraz göçmştü ama idare etti.1 tanesi yemlemeye gitti 1 tanesi de aşagıdaki balıkları tutmaya yetti.
resimdekiler : 2 adet 34/35 cm arası (kesme tahtasının boyu 38 cmdir sap dahil) bunları eve getirdim.
diğerleri:
yaklaşık 27/28 cm den 4 adet.
yaklaşık 23/25 cm den 5 adet
yaklaşık 18/20 cm den 4/5 adet
bir karışlik lardan ise sayamadım...herhalde toplamda 20 taneden fazla balık iğneme takıldı. kıyıya aldimkaçanlar hariç
dereye iade....
balık mustad..505 iğneye no.9 / bir adet mısır takıp derinlik yaklaşık 1 m. şamandra ise ince uzun....misina 0,30 a geldi..
not..:
bu iki tanesinide aşagıdaki komşum ha bire sorup duruyordu
-Nezaman balık yicez.. diye
onalara verdim .
-ahanda balık afiyet olsun. dedim

Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 05-07-2007, 15:30   #2
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
Sabah ver motora gazı ver gazı dooru beleviye dereye. çantamda 2 adet taze mısır ki dolapta geçtiğimiz pazar günü belde pazarından almıştım. biraz göçmştü ama idare etti.1 tanesi yemlemeye gitti 1 tanesi de aşagıdaki balıkları tutmaya yetti.
resimdekiler : 2 adet 34/35 cm arası (kesme tahtasının boyu 38 cmdir sap dahil) bunları eve getirdim.
diğerleri:
yaklaşık 27/28 cm den 4 adet.
yaklaşık 23/25 cm den 5 adet
yaklaşık 18/20 cm den 4/5 adet
bir karışlik lardan ise sayamadım...herhalde toplamda 20 taneden fazla balık iğneme takıldı. kıyıya aldimkaçanlar hariç
dereye iade....
balık mustad..505 iğneye no.9 / bir adet mısır takıp derinlik yaklaşık 1 m. şamandra ise ince uzun....misina 0,30 a geldi..
not..:
bu iki tanesinide aşagıdaki komşum ha bire sorup duruyordu
-Nezaman balık yicez.. diye
onalara verdim .
-ahanda balık afiyet olsun. dedim

Muvaffak abi yine kurutmuşsun dereyi.Daha bi tane tutamadım şöyle güzel balık.Bir de tatlı su avcısıyım diye geçiniyorum.Ama inşallah bana da nasip olur.Verdiğin malzeme listesi için çok teşekkür ederim.İşime yarayacak büyük ihtimalle.Abi bir de makaralı olta ile mi tuttun yoksa düz kamış ile mi?Ayrıca bu balıkların ağzındaki ve kuyduğundaki mavilikleri anlayabilmiş değilim.tam olarak cinsi ne acaba çok merak ettim.Süper balıklar...
Daha iyilerine.Komşunuza da afiyet olsun...

ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2007, 15:51   #3
mufi
Guest

yunuscan ışık oynaması çekim den kaynaklanıyor..
bu balıklar hem makaralı olta ile hemde 6 m lik dere kamışı ilde de tutulabilir.
önemli bir ipucu vereyim.
dere sopasında mesela 6 metrelik kamış buna 5 metre misina bagladınız.
bir çok avcı şamandrayı (sıkıştırıp)kaydırmak sureti ile yarı hareketli yapar. yani derinliği ayarlayıp şamandrayı yukarı çekip bir noktada sabitler ve sonra takımı suya atar.
ben her iki olta sisteminde de stoper lastiği kullanırım ve her iki kamış çeşidinde de hareketli şamandra kullanırım sopa dik duruken şamandra en alt noktaya kayar ve salınım yaparak(sarkaç gibi) ileriye sazların dibine dogru atışlarda kolaylık olur. igne+kurşun+şamandra birbirine yakın durur ve gurup halinde suya düşerler./düştükleri yerde iğne ,kurşunun sayesinde aşagıya dogru iner ,stoper gelip şamandrayı diklendirir.sen de istediğin noktaya sistemi bırakmış olursun..

''Nefreti nefret ile değil saygı ile yoketmek hünerdir''yugoslavya dan.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2007, 15:52   #4
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
yunuscan ışık oynaması çekim den kaynaklanıyor..
bu balıklar hem makaralı olta ile hemde 6 m lik dere kamışı ilde de tutulabilir.
önemli bir ipucu vereyim.
dere sopasında mesela 6 metrelik kamış buna 5 metre misina bagladınız.
bir çok avcı şamandrayı (sıkıştırıp)kaydırmak sureti ile yarı hareketli yapar. yani derinliği ayarlayıp şamandrayı yukarı çekip bir noktada sabitler ve sonra takımı suya atar.
ben her iki olta sisteminde de stoper lastiği kullanırım ve her iki kamış çeşidinde de hareketli şamandra kullanırım sopa dik duruken şamandra en alt noktaya kayar ve salınım yaparak(sarkaç gibi) ileriye sazların dibine dogru atışlarda kolaylık olur. igne+kurşun+şamandra birbirine yakın durur ve gurup halinde suya düşerler./düştükleri yerde iğne ,kurşunun sayesinde aşagıya dogru iner ,stoper gelip şamandrayı diklendirir.sen de istediğin noktaya sistemi bırakmış olursun..
Teşekkürler Muvaffak abim.Deneyeceğim ben de.
Saygılar...
ogameci39@hotmail.com

ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2007, 16:52   #5
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

Muvaffak abicim tebrikler...harika balıklar.
yanlız bişey dikkatimi çekti,genelde ince misina kullanıyordun yanılmıyorsam.ama bu sefer 0,30 luk ile almışsın kuzuları.bu durumda daha fazla takdir etmek gerek seni

..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2007, 16:52   #6
nevzat
Kaptan

nevzat kullanıcısının avatarı

Muvaffak abi yatırmışsın kuzuları maşallah.Tebrik ederim.
Eski 05-07-2007, 17:54   #7
isk_ender
Oltacı

tebrik ederim muvaffak abi güzel av olmuş,hesapta tatlı sucuyuz ama hala koyamadık güzel bi foto,şevk geldi bana şimdi (kıskançlıkta diyebiliriz) bu cumartesi iznikte avdayım ,inşallah bende şole görüntüleyip paylaşıma sunarım...
Eski 05-07-2007, 18:45   #8
mufi
Guest

Alıntı:
Lethe tafarından gönderildi
Muvaffak abicim tebrikler...harika balıklar.
yanlız bişey dikkatimi çekti,genelde ince misina kullanıyordun yanılmıyorsam.ama bu sefer 0,30 luk ile almışsın kuzuları.bu durumda daha fazla takdir etmek gerek seni
Ulaş cım aslında ben 025 kullanmak isterdim ama 030 ile şu anda devam ediyorum .belki dahada kalınlaşır.. balık irileşirse

balık avladıgım mekan hiç te ,balıgı yormak vs. gibi işler uygun değil. zaten şamandrayı bıraktıgın nokta tam karşı sazların dibi en fazla 40 / 50 cm birde bunlara sagdaki soldaki agaçların su içindeki uzantılarınıda eklersen ..anla artık
20 cm boyundaki bir sazan yakalandıgını anlayınca dogruca saz içine yada dalların arasına fişekler.. o anda 1-2 saniyede balıgı kasıp o karışık ortama girmesini önlemek lazım ve zaten durdugum yer ile karşı kıyı arası 6 m.var yok bu kadar dar alanda 4-5 metrekare içinde balıkla ''yormaca'' oyunu oynıyamıyorsun. ve balıgı direk çekip kıyıya almak zorundasın .
aksi yakdirde 2 sn. oyalan anında takım dal/budak arasında kesinlikle kurtaramazsın. kopar gider.balıkla beraber orada kalır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2007, 22:52   #9
ADNAN
Organizatör

ADNAN kullanıcısının avatarı

Vay mufi abim walla rahat durmuyorsun bu sıcaklarda bile helal olsun balık yemek için sana yakın mı oturmak gerekiyor acaba ?
Eski 06-07-2007, 10:17   #10
mufi
Guest

Alıntı:
ADNAN tafarından gönderildi
Vay mufi abim walla rahat durmuyorsun bu sıcaklarda bile helal olsun balık yemek için sana yakın mı oturmak gerekiyor acaba ?
diyorum ya.'!! topla gelemek isteyenleri gelin bir iki de şemsiye alın balıkları tavada mısır ununda hatta yanında defne yapragı ile çeşnilendirerek yaparız..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları