Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > El Yapımı

El Yapımı Kendi Yaptığınız Malzemeleri Bizlerle Paylaşabilirsiniz...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-06-2008, 23:51   #1
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Thumbs up El yapımı sahte balık (Rapala)

Türkiye'de at-çek ile yakaladığımız balıklar genelde doğal yemlenme alanlarında gamit kefal ve aterina ya ilgi gösteriyorlar..
Bu yüzden; ben sahte yem hazırlarken, özellikle aterina ya benzemesine özen gösteriyorum. Bugün hazırladığım birkaç sahte yem.. (15 gün sonra Mordoğan'a gidiyorum bu yüzden sahteleri hızlandırdım

Şu elimde tuttuğum ufak olan gri mavi zargana için yüzey balığı. Bu balık için yeni bir method denedim. Çok kolay oldu.
Sıcak slikon tabancaları için kullanılan silindir şeklindeki slikon'dan yaptım. Bence bu balık epey iş yapacak gibi Diğerleri balsa ağacından...

Bunlardan birini hazırlarken video'ya da çektim.
İlgilenen olursa yüklerim.

Selamlar.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 27-06-2008, 00:01   #2
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Oooo Cem abi süper bunLar yaa bende istiyorum o zargana için oLandan hatta hepsinden birer tane isticem ama fazLa abartmış oLcam diye sadece zargana oLanı istiyorum ben LampukaLar da yüzeye yakın yüzüyo bi kaç ay sonra geLiceğini düşünüyorum onLarında iyi av yapar sanırım
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-06-2008, 00:55   #3
xnode
FCR/SGR

15/20.dk'da hazırlıyorum bunların bir tanesini, senin içinde hazırlarım birkaç tane.

Alıntı:
DzzY tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Oooo Cem abi süper bunLar yaa bende istiyorum o zargana için oLandan hatta hepsinden birer tane isticem ama fazLa abartmış oLcam diye sadece zargana oLanı istiyorum ben LampukaLar da yüzeye yakın yüzüyo bi kaç ay sonra geLiceğini düşünüyorum onLarında iyi av yapar sanırım

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Eski 27-06-2008, 08:57   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Cem abi sahtelerin kalitesine bakılırsa bu işte daha önceleride bayağı çalışman olmuş. Tecrübelerin sonucu gayet güzel sahteler elde etmişsin. Arife tarif gerekmez ama videoyu dailymotion.com 'a yükleyebilirsin Keyifle izleriz

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-06-2008, 09:55   #5
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

video super olur...birde malzemeyi nereden nasıl temin ederiz?
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-06-2008, 14:30   #6
xnode
FCR/SGR

Aslında; işleyebildiğiniz takdirde her ağaçtan imal edilebilir ancak; balsa ağacı, aynı abanoz ağacı gibi çok kolay işleniyor ve liflere ayrılmıyor. Bu yüzden bu tür işlerde genelde balsa kullanılıyor. Ben eski tahta parçalarından da üretebiliyorum, fakat biraz daha uğraştırıyor sert oldukları için.
Balsa tahtalarını maket satışı yapan veya hobi (boyama vs.) dükkanlarında bulabilirsiniz.

Benim bu iş için kullandığım kolay ulaşılabilir malzemeler şunlardır.

1. Balsa ağacı
2. Sağlam ancak biçimlendirilebilir bir tel
3. Falçata (Maket bıçağı)
4. Kıl testere
5. Zımpara
6. Ağaç tutkalı & japon yapıştırıcısı
7. Boya, oje vs..

Bu malzemeler ile kısa bir uğraşıdan sonra, yapay yemi hazırlayabiliyorum.

Yanısıra; yeni denediğim ve sonucundan memnun olduğum bir yöntem; sıcak slikon tabancaları için olan, uzun silindir şeffaf slikon kullanımı. Bununla çok başarılı yapay aterina yapılabiliyor. Balsa yerine slikon kullanıyorsunuz ancak şeffaf slikonu delmek için matkap (dremel) ihtiyacı oluyor. Çünkü yoğunluğu fazla olduğundan elinizle delemiyorsunuz. Esnek bir malzeme (kauçuk gibi).

Önümüzdeki günlerde FIMO hamurundan yapay yem yapacağım. Ve muhtemelen bunu videoya kaydedeceğim. FIMO(r) 'da Faber tarafından üretilen renkli oyun çamuru. Fakat, bu çamurun bir özelliği var. 135 derecede sıcak fırınlandığı zaman FİMO kristalize olup porselen halini alıyor Bu şu demek: Yaptığınız her cismi porselene dönüştürebilirsiniz.
Onlarca renk tonu, fosforlusu, simlisi vs.. her rengi de mevcut..

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Bazı örnekleri bu sitede bulabilirsiniz.

Eski 27-06-2008, 15:47   #7
dejavus
Oltacı

dejavus kullanıcısının avatarı

Üstat sen olayı aşmışsın bir hayli.Tebrik edrim seni, hayli zevkli bir uğraştır böyle bir şey yapmak.size ir sorum olacak bunları hiç deneme fırsatın oldu mu?
Eski 27-06-2008, 17:17   #8
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
xnode tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
15/20.dk'da hazırlıyorum bunların bir tanesini, senin içinde hazırlarım birkaç tane.
Bişey daha dikkatimi çekti abi hem senin için tavsiye hemde bana yapıcak oLduğun için iğnesini daha büyük kuLLanırsan ve cismi biraz daha büyük yaparsan zarganının yanı sıra çok sayıda Lampukanın dikkatini çekicek ve kendisini üzerinde buLucaktır
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-06-2008, 00:24   #9
hasanova
Tayfa

hasanova kullanıcısının avatarı

Lisedeki el-işi derslerini ekmemek lazımmış demek ki

hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-2009, 12:05   #10
baba
Oltacı

kardeş süper zeka helal olsun videonu beklerim ididen rastgele.
baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları