Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Amatör Balık Avı nedir nasıl yapılır?

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 31-05-2011, 14:50   #11
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
Ferhat AYAS tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yukarıda sen anlamını maddeler halinde güzel yazmışın.

Bu bir HOBİ'dir, yani insanlar normal yaşam gereksinimlerinin yanında. vakitlerini, düşüncelerini sevk alabildikleri işlerle de kullanmak amacı ile uygulanan bir tür işlemsel hareketdir.

Bana göre iş stresi+ev stresi+yaşam stresi+ vs vs vs gibi ağır mecburi işlerden kaçıp Kafamı rahatlatabildiğim bir Hobidir,

Balığa gitmediğim zamanlarda bile, teorik olarak çalışma yapabildiğim süper bir eylencemdir.

En en güzeli de, bu hobi sayesinde binlerce insanla aynı dili konuşabilmek,

Sonuçda işin ucunda hiçbir menfaat, kazanç olmadığından dolayı, DOSTLAR kazanabilmek

Ferat kardeşim haklısın..
Düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 31-05-2011, 14:52   #12
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
oltamisina tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili kardeşim, çok çok önemli bir konuya değişmişsin..Bu güzel paylaşımını ilgi ve itina ile okudum.

Bir husus da ben ilave etmek istiyorum...Amatör balıkçı asla ve asla bir et avcısı değildir, olmamalıdır da..

Onun için esas olan, hobi/sportif amaçlı avcılık dan öteye geçmemelidir kanımca...En çok ben tutayım, her gittiğimde illaki bir şeyler tutayım, en iyi ben olmalıyım gibi takıntıları ve saplantıları bence olmamalı...

Avına ve merasına saygı duymalı, zaman zamanda meralarını değiştirerek oraların nefes almasına müsaade etmeyi de aklına getirebilmelidir diye düşünüyorum..

Sözün özü, ilk önce vicdan sahibi doğa/tabiat aşığı bir insan olmalıdır..
İshak abim katılımın ve ilavelerin için teşekkürler..
Amatör balıkcılığın ahlakı ile avlanabilmek çok güzel bir duygu ..
Herkeze aşılanması için genel bir avcının profilini hep birlikte çıkartmaya çalışıyoruz..
ayrıca teşekkür ederim Yukarıdaki listeye ekladim ilaveleri..
Eski 31-05-2011, 21:17   #13
kupes
Oltacı

kupes kullanıcısının avatarı

Necati kardeşim paylaşımın çok güzel ve yerinde olmuş. Bence diğer arkadaşlarında katılımıyla bu konuyu geliştirmeli ve sabitlemeliyiz. Naçizane bir iki ilavede ben yapayım:

AMATÖR BALIKÇI her daim yardımseverdir. Elindeki imkanları ihtiyaç halinde çevresindeki diğer balıkçı dostlarıyla hiçbir menfaat gözetmeden paylaşır. Zor durumda olanların imdadına koşar.

AMATÖR BALIKÇI önce kendisinin ve sonrada çevresindekilerin, gerekli olan güvenlik tedbirlerini uygulamasına ve gereken kurallara uymasına azami dikkat gösterir.

''Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...''
kupes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-06-2011, 08:06   #14
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
kupes tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Necati kardeşim paylaşımın çok güzel ve yerinde olmuş. Bence diğer arkadaşlarında katılımıyla bu konuyu geliştirmeli ve sabitlemeliyiz. Naçizane bir iki ilavede ben yapayım:

AMATÖR BALIKÇI her daim yardımseverdir. Elindeki imkanları ihtiyaç halinde çevresindeki diğer balıkçı dostlarıyla hiçbir menfaat gözetmeden paylaşır. Zor durumda olanların imdadına koşar.

AMATÖR BALIKÇI önce kendisinin ve sonrada çevresindekilerin, gerekli olan güvenlik tedbirlerini uygulamasına ve gereken kurallara uymasına azami dikkat gösterir.

Faruk bey katılımınız ve ilaveleriniz için teşekkür ederim..
Eski 01-06-2011, 08:56   #15
muhabbetci
Kaptan

Süper bir konu olmuş Necati üstad,sağolasın.
MANİSA/ iZMİR /ÇANDARLI
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-06-2011, 10:07   #16
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
muhabbetci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Süper bir konu olmuş Necati üstad,sağolasın.

Katılımın ve grurlandırıcı mesajın için Teşekkürler Önder abi...
Eski 02-06-2011, 10:00   #17
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Paylaşım için teşekkürler.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-2011, 19:04   #18
adolomorola
Kaptan

adolomorola kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Necati ARAT tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet Değerli dostlar..

Bir AMATÖR BALIKCIDA olması gereken özellikler nelerdir?
Daha doğrusu AMATÖR BALIKÇI KİMDİR? Sorusunu birlikte tartışalım istedim..

Gerek internetten gerekse yazılı belgelerden toparlayabildiğim bu özellikleri öz manada sizinle paylaşmak istiyorum.. Dilerseniz sizlerde AMATÖR BALIKÇI KİMDİR? ve Özelliklerine ilaveler yapabilirsiniz..

1. AMATÖR BALIKÇI hiçbir maddi kazanç ve ticari amaç gütmeden, sadece spor ve dinlence amacı ile su ürünleri avcılığı yapan kişidir.
  2. AMATÖR BALIKÇI doğa dostudur. Doğanın korunmasında ve sürdürülebilirliğin sağlanmasında, avlandığı bölgedeki canlılara, bunların yaşama ve üreme alanlarına gerekli özeni gösterir ve rahatsız edici eylemlerden sakınır.
  3. AMATÖR BALIKÇI avlandığı alanı ve çevreyi kirletmez.
  4. AMATÖR BALIKÇI avlanma araçlarını, avlanmanın izin verilen bölgelerinde, usulüne uygun olarak kullanır.
  5. AMATÖR BALIKÇI avlandığı bölgede dikkatini çeken olumsuzlukları ilgili birimlere haber verir.
  6. AMATÖR BALIKÇI avladığı su ürünlerinin, kurallara uygun şekilde yakalanmasını, eğer alıkonulmayacaksa (sirkülere uygun değil ise) mümkün olan en kısa sürede geri salınmasını sağlar ve geri salınma işleminde gerekli hassasiyeti göstererek hayvanın zarar görmemesine azami şekilde dikkat eder.
  7. AMATÖR BALIKÇI çevresindeki kişilerin de bu yöndeki gelişimine katkıda bulunarak, yaşanabilir bir dünya, güzel bir gelecek çabalarına güç ve ümit verir.
  8. AMATÖR BALIKÇILAR arasındaki ilişkiler arkadaşlık bağları ve saygı çerçevesinde oluşur; Doğa sevgisi ve korunmasının sağlanması kapsamında gelişir...
  9. AMATÖR BALIKCI Beyefendidir. Eliyle ve Diliyle kimseyi rahatsız etmez.kendisini rahatsız edene de ellemez.
  10. AMATÖR BALIKCI Araştırmacı ve üretken olmalıdır. Deneme yanılma ile değişik teknikler kullanıp yeni sistemler geliştirebilmelidir.
  11. AMATÖR BALIKCI asla ve asla bir et avcısı değildir. Avına ve merasına saygı duymalıdır. Zaman zamanda meralarını değiştirerek oraların nefes almasına müsaade etmeyi de aklına getirebilen vicdan sahibi doğa/tabiat aşığıdır.
  12. AMATÖR BALIKÇI her daim yardımseverdir. Elindeki imkanları ihtiyaç halinde çevresindeki diğer balıkçı dostlarıyla hiçbir menfaat gözetmeden paylaşır. Zor durumda olanların imdadına koşar.
  13. AMATÖR BALIKÇI önce kendisinin ve sonrada çevresindekilerin, gerekli olan güvenlik tedbirlerini uygulamasına ve gereken kurallara uymasına azami dikkat gösterir.

Güzel bir konu açmışsın neco tebrikler ..

ama daha kısa yazabilirdin 4 harf (şöyle) ÖNER ...

1973/Manisa

0 535 5875786

''Sürküler dışı balıkları geri iade et ''
Zamanını balık aramakla değil
Balık yakalamakla geçir.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
adolomorola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-06-2011, 10:11   #19
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
adolomorola tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Güzel bir konu açmışsın neco tebrikler ..

ama daha kısa yazabilirdin 4 harf (şöyle) ÖNER ...

İlahi Öner abi..
Burada seni konuşmuyoruz ki sen zaten profosyonelsin (tatlısuda)
Biz Amatörleri konuşuyoruz Benim gibi
Katılım için teşekkürler..
Eski 03-06-2011, 10:26   #20
Onur ADIGÜZEL
Çımacı

Onur ADIGÜZEL kullanıcısının avatarı

Amatör balıkçı balığı az dostu çok olandır
Çevreyi korur...sezon kapalı ise gider temizlik yapar..gider ağaç diker...
Eskiler anlatırlar devamlı gittikleri avlaklara büyüklerimiz meyve ağacı dikerlermiş, onun gölgesinde avlanırlarmış 3 5 yıl sonra...
Asıl amatör balıkçı örneği benim rahmetli dedemdi...ben çocukken sirküler falan yokken küçük balığı salardı...hapisi yoktu, alıkoyacağı balığı gazeye sarar çantasına koyardı...
Hepimiz amatör balıkçı olmaya çalışıyoruz...bu yolda yürüyen herkesi ayakta alkışlıyorum...
Necati abicim konuyu açarak bu mesajı yazma fırsatı verdiğin için de teşekkür ederim
Onur ADIGÜZEL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları