Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 31-05-2007, 12:09   #1
orca
Oltacı

Varsayılan yorumsuz

bugunku hurriyet gazetesinden...

Jeneratörle balık avlarken akıma kapıldı

Hamit ERKUT/YÜKSEKOVA (Hakkâri), (DHA)

HAKKÂRİ'nin Yüksekova İlçesi Akçalı Köyü'nden geçen derede jeneratörle balık avlamak isteyen 3'ü kardeş 5 kişiden 26 yaşındaki Fırat Özer akıma kapılarak öldü, 2'si de ağır yaralandı.

Olay saat 19.00 sıralarında meydana geldi. Fırat, Serdar ve Bülent Özer kardeşler ile 2 arkadaşları elektrikle balık avlamak için beraberlerindeki jeneratörle birlikte Akçalı Köyü'ne 10 kilometre uzaklıktaki Akçalı Deresi'ne gitti.

Jeneratörü çalıştırıp elektrik kablosunu suyan indiren Fırat Özer, bir anda akıma kapılarak ağır yaralandı. Serdar ve Bülent Özer de kardeşlerini kurtarmak için müdahale edince onlarda ağır yaralandı. Arkadaşları tarafından Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Fırat Özer hayatını kaybetti. Ağır yaralanan Serdar ve Bülen Özer de Yüksekova Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
orca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 31-05-2007, 12:12   #2
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

daha ne denebilir ki, Allah akıl fikir verisin

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-2007, 12:17   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Ölünün arkasında konuşulmaz, yoksa ben neler diyeceğim de...

Allah rahmet eylesin...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-2007, 12:18   #4
orca
Oltacı

vermiyor abi,
daha dogrusu muhtemelen o veriyor da biz almasini pek beceremiyoruz sanirim...

bu haberin uzerine merak ettim bir arama yaptim, her sene haber olan bir iki kisi oluyor elektrikle balik tutmak isterken can veren.

mesela:

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

ya da

Eski 31-05-2007, 14:29   #5
mufi
Guest

demekki neymiş??? böyle gelmiş böyle gider....aslında bunun çözümü bizleri aşar ..pardon içimizde sosyoloğ+psikoloğ varsa tabii onlar hariç.. olayın çözümü tamamen bilimsel.
ben buna sadece şunu derim.
''ne yaptıgını bilmeyen akıl fukarası'' etmiş bulmuş..
ama neden bile bile yaptı? neden uyaranlara '' birşey olmaz yahu ''dedi
bence bunu eğitimsizlikle alakası yok arkadaşlar bu tip olaylarda mutlaka zeka problemi arayacaksın.mantık dışı davrananda mutlaka beyin problemi vardır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-2007, 14:46   #6
orca
Oltacı

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
demekki neymiş??? böyle gelmiş böyle gider....aslında bunun çözümü bizleri aşar ..pardon içimizde sosyoloğ+psikoloğ varsa tabii onlar hariç.. olayın çözümü tamamen bilimsel.
ben buna sadece şunu derim.
''ne yaptıgını bilmeyen akıl fukarası'' etmiş bulmuş..
ama neden bile bile yaptı? neden uyaranlara '' birşey olmaz yahu ''dedi
bence bunu eğitimsizlikle alakası yok arkadaşlar bu tip olaylarda mutlaka zeka problemi arayacaksın.mantık dışı davrananda mutlaka beyin problemi vardır
muvaffak hocam,

firsati da hic kacirmiyorsunuz hani ama gene de kendi agzinizla yakalandiniz, aramizda bir sosyolog var.
ve iskembe-i kubradan atarak degil, akademik gecmisime dayanarak konusmaya devam ediyorum, boyle gelmis, boyle gitmemeli. gitmemesi icin de bireyler ellerinden geleni yapmali. ama bireyin gucu yetmiyorsa, bireyler biraraya gelip kurumlar olusturmali, gucler birlestirilmeli ve egitim eksikligi olana egitim verilmesini, zeka eksikligi olaninsa birakin avlanmayi, suya ayagini bile sokmasini engellemeyi saglamali...
Eski 31-05-2007, 14:59   #7
mufi
Guest

Alıntı:
orca tafarından gönderildi
muvaffak hocam,

firsati da hic kacirmiyorsunuz hani ama gene de kendi agzinizla yakalandiniz, aramizda bir sosyolog var.
ve iskembe-i kubradan atarak degil, akademik gecmisime dayanarak konusmaya devam ediyorum, boyle gelmis, boyle gitmemeli. gitmemesi icin de bireyler ellerinden geleni yapmali. ama bireyin gucu yetmiyorsa, bireyler biraraya gelip kurumlar olusturmali, gucler birlestirilmeli ve egitim eksikligi olana egitim verilmesini, zeka eksikligi olaninsa birakin avlanmayi, suya ayagini bile sokmasini engellemeyi saglamali...
böyle gelmiş böyle gider ifadesi ben dogmadan vardı bu ülkede demekki onunda derinden bir sebebi var..herhalde ki mantıklı bir değiş değil.. ama var işte..yıllardır her gün trafikten ölen insanların var oldugu gibi. hergün ülkenin bir yerlerinde bir hırsızlık oldugu gibi...

ne güzel söyledin hadi bakalım ben sosyolog deyilim şimdi anlat bakalım
mesela sen ve ben ikimiz bir olupta Anadolunun dört köşesinde neler yapabiliriz
yarından tezi yok.. yap bir plan başlıyalım...detaylı düşün yaz/çiz neyse gücümüz birleştirelim bakalım yaptırım olarak ne yapabiliriz.. ama bana önce detayları bir gönder bende bir bakayım. malum maddi+manevi yapabileceğim şeyler olmalı..malum yapamıyacagın işlerin altına girmemek lazım...

bir ipucu vereyim yardımcı olsun sana.. ben zaten buradan olması gerekeni yazarsam anlatırsam ve dahi anlama kabiliyeti olanlar varsa türkiyede zaten anlar ve bende bir nevi vazifemi yapmış olurum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-2007, 15:43   #8
orca
Oltacı

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi

bir ipucu vereyim yardımcı olsun sana.. ben zaten buradan olması gerekeni yazarsam anlatırsam ve dahi anlama kabiliyeti olanlar varsa türkiyede zaten anlar ve bende bir nevi vazifemi yapmış olurum.
isin sirri iste bu cumlelerde yatiyor hocam.

belki farkinda olarak, belki de olmayarak bir topluluk olusmus durumda zaten burada.

bahsettigim guc birligi mikro seviyede burada, diger forumlarda olusturulmus durumda.

bu sayede siz sadece kendinize degil, bir grup insana hitap ediyor, o insanlarla karsilikli etkilesimde bulunuyor, onlara olmasi gerekeni anlattiginizda bilgi veriyor, ayni sekilde bilgi sahibi olmadiginiz konularda baska birisi olmasi gerekeni anlattigi zaman ogreniyorsunuz.

benim bahsettigim de bu mikro duzeyi mumkun oldugunca genis bir makro duzeye tasiyabilmek. karsilikli fikir ve bilgi alisverisinin yetersiz kaldigi durumlarda daha fazla etki yaratabilmek. yeri geldiginde yaptirim gucune sahip olabilmek

bu imkansiz ya da bir hayal degil. gelismis ulkelerde sivil inisiyatif kimi zaman resmi kurumlarin elde edemedigi basarilari elde edebiliyor. Turkiye'de de gerceklesmesi icin cok engel var ama imkansiz degil. Basit bir ornek, Greenpeace.

Dunyada cevre konusunda adi akla gelen ilk NGO (ya da turkcesiyle Sivil Toplum Kurulusu-STK) olan Greenpeace, bazen cok radikal eylemlere imza atsa da, hukumetleri bile zaman zaman dize getirebilen bir kurum. Turkiye ayaginin da zaman icerisinde yapmis oldugu ciddi isler var.

Amerika Birlesik Devletleri'nde 60'larda inanilmaz bir cikis yapan Kara Panterler, gene bir sivil toplum organizasyonu. Bugun A.B.D'de yasayan siyah irk uyelerinin bugun faydalandigi bircok hakkin kazaniminda Kara Panterler imza sahibi.

Bir derdiniz var mi? Cozum sizde. Cevre kirliligi, asiri ve yasadisi avlanma gibi sebeplerden dolayi balik neslinin tehlikede oldugunu dusunuyor ve bunu dert mi ediyorsunuz? Cozum sizde. Ama her zaman soyledigim uzere. Tek tek bireylerin ciliz sesleri, duyulmasi gereken makamlardan duyulmayabilir, ancak buyuk bir toplulugun gur sesine kolay kolay kimse kulak tikayamaz.

Siz tek basiniza kalkip gidip Tandogan'da, Caglayan'da ya da Gungogdu meydaninda elinizde bayrak, slogan atsaydiniz, kimseye birsey ifade etmez; ya deli gozuyle bakilir, belki de izinsiz gosteri yaptiginiz icin gozaltina alinirdiniz. Ama yuzbinlerin sesi ne kadar gur geliyor degil mi?

Bu ornegin bile anlatmak istediklerimi ifade etmeye yetecegini saniyorum. Ikimiz, siz ve ben cikip Anadolu'nun dort kosesinde birseyler yapmaya kalkismayacagiz, ama siz ve ben, yanimiza ikiser kisi daha bulacagiz, o ikiser kisi de ikiser kisi bulacak, bu kalabalikligi gorup, bu adamlar ne demek istiyor diye yanimiza katilan bir grubun da duruma uyanmasiyla kendiliginden bir farkindalik yaratilmaya baslamis olacak.

Ben derneklesme, orgutlenme calismalari yapmaktan yanayim. Umarim en yakinimda da sizi gorecegim ilk adimlari attigimizda. Ugrasacagiz, yorulacagiz, belki de basarisiz olacagiz, bu da ihtimal dahilinde. Ama en azindan, yarin cocuklarimin yuzune baktigimda, "kusura bakmayin evlatlar, ben en azindan denedim, hesabinizi hic denemeyenlerle gorun" diyebilecegim.

Bir Japon ilkesiyle bu satirlari, simdilik, noktalayayim, derdimi biraz da bu dizeler anlatsin:

Biz burada iyi gemiler yapmaliyiz,
Eger basarabiliyorsak kar ederek,
Eger mecbursak zarara katlanarak,
Ancak daima iyi gemiler yapmaliyiz.
Eski 31-05-2007, 17:36   #9
mufi
Guest

Onur um bak şimdi senin yazılarının arasına naçizane düşüncelerimi aktarıyorum.
maddeler halinde yazayım dedim karışmasın
Alıntı:
orca tafarından gönderildi
isin sirri iste bu cumlelerde yatiyor hocam.

belki farkinda olarak, belki de olmayarak bir topluluk olusmus durumda zaten burada.

bahsettigim guc birligi mikro seviyede burada, diger forumlarda olusturulmus durumda.

bu sayede siz sadece kendinize degil, bir grup insana hitap ediyor, o insanlarla karsilikli etkilesimde bulunuyor, onlara olmasi gerekeni anlattiginizda bilgi veriyor, ayni sekilde bilgi sahibi olmadiginiz konularda baska birisi olmasi gerekeni anlattigi zaman ogreniyorsunuz.

Madde -1(öğrenmek yetenek işidir istek işidir.inat edersen herşeyi öğrenirsin yaparsın ama istemessen bu sayfalarda binlerce yazı yazılsın nafile)

benim bahsettigim de bu mikro duzeyi mumkun oldugunca genis bir makro duzeye tasiyabilmek. karsilikli fikir ve bilgi alisverisinin yetersiz kaldigi durumlarda daha fazla etki yaratabilmek. yeri geldiginde yaptirim gucune sahip olabilmek

madde -2 (Bu bizim makro düzeyler sadece ilgilenenler ve imkanı olanlar ile sınırlı kalır hiç bir zaman bu bilgi Batmandaki batman çayı kenarındaki Diktepe köyüne ulaşmaz.. haa o zaman ne yapmak lazım Diktepe köyüne birilerinin gitmesi lazım)

bu imkansiz ya da bir hayal degil. gelismis ulkelerde sivil inisiyatif kimi zaman resmi kurumlarin elde edemedigi basarilari elde edebiliyor. Turkiye'de de gerceklesmesi icin cok engel var ama imkansiz degil. Basit bir ornek, Greenpeace.

Madde3-(bu imkansız umdunu yitrme ama gerçekten imkansız yurdumun haritasını eline alıp baktıgında karıca sürüsü gibi kırsaldaki insan guruplarına bilgi/yasa/kanun/ve takipçi/ götürmenin yolunu bilen olsaydı zaten biz bu durumları yaşamazdık.. )

Dunyada cevre konusunda adi akla gelen ilk NGO (ya da turkcesiyle Sivil Toplum Kurulusu-STK) olan Greenpeace, bazen cok radikal eylemlere imza atsa da, hukumetleri bile zaman zaman dize getirebilen bir kurum. Turkiye ayaginin da zaman icerisinde yapmis oldugu ciddi isler var.

madde4-(İyide güzel kardeşim benim yılladır belgesel seyrederim amerikada bir yaralı kaplumbaga yı bir yerlerden alıp deniz kıyısında tam teşekkülü bir merkezde tedavi edip daha sonra senim / benim hayalimizde gördüğümüz bir motoryat misali arkasında 250hp motur olan bir deniz aracı ile 15/20 mil öteye götürüp bırakıyorlar şimdi bizde kim finanse edecek bu masrafı varmı bir fikrin?)

Amerika Birlesik Devletleri'nde 60'larda inanilmaz bir cikis yapan Kara Panterler, gene bir sivil toplum organizasyonu. Bugun A.B.D'de yasayan siyah irk uyelerinin bugun faydalandigi bircok hakkin kazaniminda Kara Panterler imza sahibi.

Bir derdiniz var mi? Cozum sizde. Cevre kirliligi, asiri ve yasadisi avlanma gibi sebeplerden dolayi balik neslinin tehlikede oldugunu dusunuyor ve bunu dert mi ediyorsunuz? Cozum sizde. Ama her zaman soyledigim uzere. Tek tek bireylerin ciliz sesleri, duyulmasi gereken makamlardan duyulmayabilir, ancak buyuk bir toplulugun gur sesine kolay kolay kimse kulak tikayamaz.

Madde 5-(işte bende bu noktada bu soruyu sordum ve cevabı yine ben veriyorum bizim yapabileciğimiz iş bu kadar ancak bu sayfalardan doğru olanı yazarız)

Siz tek basiniza kalkip gidip Tandogan'da, Caglayan'da ya da Gungogdu meydaninda elinizde bayrak, slogan atsaydiniz, kimseye birsey ifade etmez; ya deli gozuyle bakilir, belki de izinsiz gosteri yaptiginiz icin gozaltina alinirdiniz. Ama yuzbinlerin sesi ne kadar gur geliyor degil mi?

madde 6-(Evet gür geliyor geliyorda 22 temmuzda göreceğiz bakalım bu ğürleyen seslerden ..gürlemiyenler acaba ne ders aldılar ne yapacaklar çıkan oylarda göreceğiz bu millet acaba akıllanıyormu yoksa inadına devam mı ediyor.)

Bu ornegin bile anlatmak istediklerimi ifade etmeye yetecegini saniyorum. Ikimiz, siz ve ben cikip Anadolu'nun dort kosesinde birseyler yapmaya kalkismayacagiz,

(abisi işte tam tersi ..koyacaklar cebimize 1/2 trilyon verecekler altımıza araba adım adım dolaşacagız anadoluyu.. bire bir / yüz yüze insanların beynine gireceğiz.. bundan daha mantıklısı varmı?? ama neredeee.)

ama siz ve ben, yanimiza ikiser kisi daha bulacagiz, o ikiser kisi de ikiser kisi bulacak, bu kalabalikligi gorup, bu adamlar ne demek istiyor diye yanimiza katilan bir grubun da duruma uyanmasiyla kendiliginden bir farkindalik yaratilmaya baslamis olacak.

(gülüm dediğim gibi yanımıza alacagımız kişlerin evinde PC ve interneti olanlar olacagından bahsettiğim şekilde batmana ulaşamıyacağız)

Ben derneklesme, orgutlenme calismalari yapmaktan yanayim. Umarim en yakinimda da sizi gorecegim ilk adimlari attigimizda. Ugrasacagiz, yorulacagiz, belki de basarisiz olacagiz, bu da ihtimal dahilinde. Ama en azindan, yarin cocuklarimin yuzune baktigimda, "kusura bakmayin evlatlar, ben en azindan denedim, hesabinizi hic denemeyenlerle gorun" diyebilecegim.

(Canım kardeşim şu anda zaten senin yaşam tarzın /düşüncelerin /davranışların seninle birlikte yaşıyan çocuguna ders oluyor merak etme. )

Bir Japon ilkesiyle bu satirlari, simdilik, noktalayayim, derdimi biraz da bu dizeler anlatsin:

Biz burada iyi gemiler yapmaliyiz,
Eger basarabiliyorsak kar ederek,
Eger mecbursak zarara katlanarak,
Ancak daima iyi gemiler yapmaliyiz.
haa şimdi gelelim japonlara ..Bu özellik adamların genlerinde var..
canım kardeşim şimdiki japonlar bizim Atatürk dönemindeki Türk milletine benziyor. şimdiki milletimiz farklı. ben bir şey duydum ne kadar dogru.. japonyada ana baba 1,derece yakın vefatında kullanılan izin .2 derece yakın için kullanılandan az mış.yani amca vefat etse daha fazla ilgileniyormuşsun. bu doğru ise bu konuyu çok düşünmek lazım.

yaa işte böyle
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-2007, 21:17   #10
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Varsayılan yuuuuh dicem ama diyemiyorum....

Allah rahmet eylesin ama vallaha şaşırmadım desem yalan olmaz...

askere gitmeden önce pekçok kişi bana "askerlik mantığın bittiği yer" ve buna benzer pekçok şey söylemişti...kendilerince haklıydılar belkide...ama ne zaman ki askere gittim ve abuk sabuk yerlerde ohhhhaaaa bu kadarda olmaz diyeceğim cinsden açıklamalar veya uyarı yazıları okudum işte o zaman hak verir gibi oldum bana söylenenlere...gün geldi dayanamadım komutanıma sordum "komutanım buraya(fırının kapısına) kafanı sokma yazmışsınız...bu nedir yaaa" diyecek oldum...verdiği cevap şöyleydi..."vaktiyle ısınmak için içeri giren bir askerimizi kaybettik,o yüzden o yazı yazıldı" demezmi...
"sen hiç çelik tencerenin yada çelik çaydanlığın çatııııırt diye karpuz gibi ikiye ayrıldığını gördünmü" dedi..."yoooo görmedim olmaz canım öyle şey" dememe kalmadı...sen daha neler göreceksin dedi...gördümde zaten...

giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları