Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Misinalarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 24-01-2007, 18:16   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kullandığınız misinalar ile ilgili bilgi paylaşımına buyrun

Kullandığımız misinaların iyi ve kötü yönlerini (esnek sert dayanıksız dayanıklı gam yapıyor yada yapmıyor), kalite/fiyat oranı gibi bilgileri paylaşırsak güzel bir bilgi kaynağı oluşucağı kanısındayım.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 24-01-2007, 22:27   #2
varior
Kaptan

varior kullanıcısının avatarı

Taygun güzel bir konu; umarım katılım olur ve misinalar hakkında daha detaylı bilgi edinebiliriz.. Özellikle yaşanmış hikayeler bana daha gerçekçi geliyor..
Ben kıyıdan avlanan biri olarak misinada pek fark aramıyorum, çünkü fazla kiloluk balıklar çıkmıyor.. Orta boy balık avcısıyım yani.. ama sağlamlık olarak örgü ip kullanmak isterdim tabi, şuda varki fiatı çok pahalı 100 mt. 14 ytl gelde al.. takıldı mı gitti.. sürekli kayalık yerde el oltası kullandığımdan her balıktan sonra oltalar azalıyor.. deniz için 25-30 tane el oltam var ama hepsi çeşlitli ölçülerde ve kalitede.. Sadece 5 adet makinaya bağladığım misinalar çok sağlam... Gerçi onlarda 3 ay denizi görünce çürüyor, bu konuda bende fikirleri merakla bekliyorum.. yol gösterici olabilir... Balık malzemesi satanlar şu ip var şu kadar çeker diyip satıyorlar.. Aslında ne sattığı kendiside bilmiyor.. Avcıya hangi balık avında kullanacağını, nerde kullacağını sormuyor yada söylemiyor.. Çünkü bilgisi yok.. Herşey ticarete ve kar olayına dönüşmüş..
varior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-01-2007, 22:34   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Ben artık ip kullanıyorum ve çok memnunum önce onu söyleyeyim .

Misinaya gelince;

İp kullandığım takımlarda beden yapmak için Viking UltraSilicone 0,32 mm misina kullanıyorum. 9 kg civarı çekeri var. Bunu sadece beden yapmakta kullandığımdan uzun bir süredir 100 m misina bitmedi . Genel olarak memnunum, düğüm kaldıran, yumuşak bir misina.

At-çek takımında ise Asso Discovery 0,25 mm kullanıyorum. Üzerinde limitsiz yazıyor, ki gerçekten sağlam bir misina. Ama iyi bakıp çürütmemek gerek...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-01-2007, 22:39   #4
varior
Kaptan

varior kullanıcısının avatarı

Birde şunu öğrenmek istiyorum, tabi el oltası kullananlar daha iyi bilir... olta attıkça parmakta kızarıklar ve ağrılar oluşuyor bunlara nasıl, ne tür çözümler üretiliyor..??
varior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-01-2007, 22:52   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Savaş abi deriden parmaklık kullananlar görmüştüm ağır kurşun ve çarpma atanlarda. Ben yara bantı kullanmıştım 1-2 kez daha pratik bir çözüm sanırım.

Misina konusundada karadan attığım oltalarda her avda yeni misina sarıyorum nerdeyse markasını hatırlamadığım bir misina almıştım 1000 metre 4 ytl idi sanırım. Karadan olta atanlar için harika çekeri ve esnek.

Bir başka kullandığım misina viking 1 gün kullanabildim sadece dayanıklılığı hakkında birşey söyleyemem ama çekeri gayet iyi fiyatıda pek pahallı olmayan bir misina (o gün fırtına vardı 1 günde 80 metre misina karışıp heba oldu).

Birde hiç kullanmadığım çantada duran fakat harika bir misina var ultra asso inanılmaz çeker gücüne sahip düğüm atıp bile kopartmak mümkün değil (0,26) fakat köstek düğümünü bir türlü atamadım hep koptu onun için duruyor yaz geldiğinde çupra için zokalı takımda kullanmayı düşünüyorum.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2007, 11:32   #6
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Konu misina olunca bende bir iki şey söyliyeyim.Eğer tek iğne veya zoka ile tekneden veya kıyıdan liman içi gibi azıcık derin suda avlanacak isem; mümkün olduğu kadar Siglon veya Discovery marka 0,25 kaliteli misina kullanmaya çalışırım.Yok eğer kıyıdan kamış ile 50-60gr'lık kurşun savurarak av yapacak isem genelde 0.40 lık
pekde pahalı olmıyan 1000 metrelik makaralardan alıp onu tercih ederim.Gayet de şimdiye kadar işimi gördü ve pek sorun yaşamadım.Tekne ile avcılık yaparken daha düna kadar ''Vuruşları daha iyi anlarım'' diye hep 0,35 kaliteli gam yapmayan misina kullanırdım.Çeşme tarafında yaptığım son tekne ile avcılıkta gördüm ki,merada balık olunca bana göre ''halat gibi'' misina olan 0,70 lik misina ile de pek ala balık alınabiliyormuş.Bundan sonra gerek 25 metre gerekçe 50 metre de avlanayım bende artık hiç değilse 0.60 lık misina kullanacağım.Kolay kolay ne karışıyor nede düğüm olup insanı uğraştırıyor.Bu hafta içinde Onur,göksel ile Çağlar avda buluşmuştuk.Ve 1000 metrelik 0.60 lık misina ve 0,200 gr lık kurşun aldım.Bakalım sonuç nasıl olacak.....İp olayını hiç bilmiyorum.Ve hiç de deneme fırsatım olmadı.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2007, 12:34   #7
Güven ÖZYELDAN
Guest

genelde bende discovery 0,25 kullanıyorum ve takıldığı zaman koparamamak dışında cok fazla sorun yaşamıyorum ama ipin yerini hiçbirşey tutmuyor bütün vuruşları hassasiyetle hissedebiliyorsunuz yanlız elde kesinlikle kullanılamıyor üzerinde su tuttuğu için birbirine yapısıyor ve bir anda inanılmaz karısıyor, çözülmüyorda 1 günde 100metreyi çöpe atmak zorunda kaldım,yanlız yeni cıkan mum kaplıları hiç elde denemedim aynı sorun yaşanırmı yaşanmazmı bilmiyorum yanlız tekneden avlanıyorsanız ipten başka birsey kullanmayın derim....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2007, 13:57   #8
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Güven mum kaplı da olsa ipi elde kullanmak çok zor, aşırı dikkat gerektiriyor ve karıştı mı açılmıyor. O nedenle ip için sadece makine ile diyorum...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2007, 14:43   #9
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Elde misina hiç kullanmadım. Sadece yaz tatilinde sırtı yaparsam diye aldığım (daha doğrusu arkadaşımın hazırladığı) ebruli 070 misinam var (2 set)
5 kamış 7 makinede (3’de yedek kafa ile 10 adet yapar) tercihim Asso Double Streght oldu. Ancak geçenlerde Simm marka turuncu renkte misina aldım. İstanbul’da öyle çok büyük balık olmadığından olsa da ben yakalayamadığım için bir sıkıntı çekmedim.

Kullandığım en kalın misina 035 ki bu misina ile 140 gr kurşuna kadar abanıp çapari attığım olmuştur. Bir sorun yaşatmadı. En ince misina ise 010.
Bedenlerde ve kösteklerde de çoğunlukla Asso kullandım. Ancak Asso Double St.’in Asso discovery’den daha iyi olduğu ifade etmek isterim.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-2007, 08:35   #10
aganta borina borinata
Guest

yumuşak misinaları tercih ediyorum...kullandığım en kalın misina 40 lık misinalar...tabi bazı balıklar için 120 lik; geceden sabaha kadar yaptığım bırakma takımlarda...marka olarak 25 lik misinalarım turtles marka(bunu uzun zaman önce toptan bi yerden denk getirmiştim...ama bitti)...diğerleri genelde rodex...ama arada krokodilde aldığım oluyor...

sert misinaları hemen hemen hiç kullanmıyorum...sardığınız materyalin şeklini alarak yay gibi balığın vuruşlarını emiyor...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları