Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > AT-ÇEK

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-02-2011, 10:32   #1
_Ata_35
Oltacı

_Ata_35 kullanıcısının avatarı

Smile Levrek nasıl avlanır ?

Son derece akıllı ve meraklı olan bu balık genelde çırpıntılı havayı çok sever....Durgun havalarda kendini güvenli mekanlarda saklar iken; havanın oynamaya başlaması ile avlanmaya başlamaktadır....Avlanabilmesi, genelde sabah erken saatlerde gün yeni ağarır iken tekneden sırtı çekerek ile olabileceği gibi; Uygun havada karadan da avlanılabinir....

Ben bunca yıllık yaşamımda Levreği ''genelde'' sert esen poyrazda / Kıyıya doğru köpürerek gelen dalgalar'' arasından aldım...Mesafe de kıyıya oldukça yakın bir mesafe olmuştur....Çünkü, Levrek sahile köpüre köpüre gelen dalgalar arasında ''karnı taşa/yere'' deyecek kadar kıyıya yaklaşarak; dalgaların havalandırdığı kıyı zemininde ortaya çıkan küçük deniz canlılarına da düşkündür...

Benim avlandığım stil ve yönteme göre olmaz ise olmaz iki tane kural olmuştur:

1- Karanlık yani gece ortamı
2- Denizin karaya doğru köpürerek gelmesi...

Eğer avlanma ortamında,deniz sakin ise Levreği bulma olasılığınız nerede ise ''Sıfır'' olacaktır...

Şimdi gelelim avlanma takım ve yem usullerine :

Yem olarak genelde Buru kurdu veya mamun tercih etmekteyim...Havanın aşırı güzgarlı olması nedeniyle Kasnağa sarılı ana bedenin karışmaması için 0.50 veya 0,60 mm misina kullanırım.Fırdöndüden sonra gelen takımda ise 2 köstek ve 0,40 lık misinayı tercih ederim...Dipde yer alan kurşun için ise; dalgaların takımı geri getirmesini engellemek için 0.100 gr lık kurşun iyi olmaktadır...

Birde levreği bekliyeceğim ortam mutlaka kumsal sahil şeridi olmaktadır...Dibi kayalık olan bir zeminde bu tür avcılığı hiç yapmadım..El oltasını attıkdan sonra, boşluğu alır iken ; bir yandan da elimdeki misina yardımı ile zemini okumaya çalışırım...Kumluk zeminde takım, kurşun en arkada olmak kaydı ile bana doğru rahatça gelir iken; kıyıya yaklaştıkça fındık/ceviz büyüklüğünde taşların olduğu bölüme geldiğinde ise ; kurşunun çıkardığı tıkırtıları hissettiğiniz anda orada beklemek lazım....İşte Levrek bu bölgede gezmektedir......Eğer bu bölgeyi tam olarak bulamaz iseniz, Levrek alma olasılığınız daha az olacaktır...

Takımı attınız...Boşluğunu aldınız....Tıkırtı yapan zemini de buldunuz ve artık Levreği bekliyorsunuz.....Eğer balık yemi bir-iki hamlede alır ise bu genelde levreğin küçüğü plan İspendek olmaktadır....Eğer Yemi bir defa da alan olur ise...Ve hatta, siz onu çeker iken balık yüzler ise..Bilin ki bunun kilo üstü olma olasılığı yüksektir...
Bu tür balıklar genelde sürü halinde gezdiğinden, arka arkaya çabuk davranıp bir kaç tane alma olasılığınız bayağı yüksektir....Ondan sonra tekrar uzun bir süre bekleyiş başlıyacaktır...

alıntıdır hayatımda levrek tutmadım
İzmir/Balçova
Küçük Reis

Lidaki Mercan . Gerisi Yalan
_Ata_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 07-02-2011, 14:42   #2
akinyildiz81
Kaptan

akinyildiz81 kullanıcısının avatarı

katılmadığım noktalar var.birincisi olmazsa olmazı dalga bence.karanlık şart değil.hava aydınlanırken ve kararmaya başlarken iyi iş yapmasına rağmen şart olan tek şey dalga.ikincisi ben hep kayalıkta avlandım koyda hiç yakalamadım kaya yoksa levrek yok ya da azdır
akinyildiz81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-2011, 14:43   #3
akinyildiz81
Kaptan

kesinlikle katıldığım nokta da budur
Kıyıya doğru köpürerek gelen dalgalar'' arasından aldım...Mesafe de kıyıya oldukça yakın bir mesafe olmuştur....Çünkü, Levrek sahile köpüre köpüre gelen dalgalar arasında ''karnı taşa/yere'' deyecek kadar kıyıya yaklaşarak; dalgaların havalandırdığı kıyı zemininde ortaya çıkan küçük deniz canlılarına da düşkündür...
Eski 07-02-2011, 16:15   #4
Halil İplikçi
Kaptan

Halil İplikçi kullanıcısının avatarı

Ata'cığım ellerine sağlık çok değerli bilgiler
at çek üstadı Akın beye tamamlayıcı bilgiler için teşekkürler
benim de ilave etmek istediğim birkaç sözüm var:karanlık olayına ben de katılmıyorum dalgasız deniz için alaca karanlık seher vakti ya da sabah suyu çok önemli güneş biraz yükseldiğinde levrek keser.kesinlikle balığa görüntü vermemek
ve sessizlik gerek plaj sahilde diz boyu suda kum mili ya da gamit en etkili canlı yemdir çok küçük isparoz ya da lidaki de olabiliyor eğer canlı yem yapabilecek küçük balık denk getiremezseniz yeni yakalanmış olmak kaydıyla sübye etkili bir yemdir
tabii haramilerden fırsat kalırsa boru kurdu kırmızı kurt sardalya hatta tuzlanmamış çok taze tavuk göğsü dahi iş yapıyor denenmiştir..

Hüsnü Halil İplikçi
Halil İplikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-2011, 10:49   #5
Necati ARAT
Kaptan

Ayrıntılı bilgilendirmeleriniz için teşekkürler..
Emeğinize sağlık..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-2011, 10:49   #6
akinyildiz81
Kaptan

Alıntı:
halil 23 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ata'cığım ellerine sağlık çok değerli bilgiler
at çek üstadı Akın beye tamamlayıcı bilgiler için teşekkürler
benim de ilave etmek istediğim birkaç sözüm var:karanlık olayına ben de katılmıyorum dalgasız deniz için alaca karanlık seher vakti ya da sabah suyu çok önemli güneş biraz yükseldiğinde levrek keser.kesinlikle balığa görüntü vermemek
ve sessizlik gerek plaj sahilde diz boyu suda kum mili ya da gamit en etkili canlı yemdir çok küçük isparoz ya da lidaki de olabiliyor eğer canlı yem yapabilecek küçük balık denk getiremezseniz yeni yakalanmış olmak kaydıyla sübye etkili bir yemdir
tabii haramilerden fırsat kalırsa boru kurdu kırmızı kurt sardalya hatta tuzlanmamış çok taze tavuk göğsü dahi iş yapıyor denenmiştir..
abi bu tavuk göğsü acayip ilgimi çekiyor.henry gilbey diye bir adam var levreğin piri.onun videolarında yengeç içi kullanıyordu.bir kaç videoda daha gördüm dehşet iş yapıyor denemenizi tavsiye ederim.
Eski 11-02-2011, 18:46   #7
Halil İplikçi
Kaptan

doktorum tavuk göğsü yem bulamadığımda kolaylıkla marketten alabildiğim bir yem
zoraki tercih..diriliğini 1-2 saat içinde kaybedip gevrekleşiyor iğneye oturması zorlaşıyor bunun için tuzlanması gerekiyor ki bu seferde avcılığı düşüyor.
buna rağmen taze tavuk göğsü ile kiloluk levrek almışlığım var (alaca karanlıkta sakin ve yatık denizde)
yengeç içini denemişliğim yok deneyeceğim teşekkürler herhalde oldukça büyük bir yengeçten bahsediyorsun
bir arkadaş ta kum milinin nasıl yakalandığını sormuş 4-5 m lik ince bir misina minnacık bir kıstırma kurşun ucunda da 8-9 no sinek iğnesi sülünes ya da midye gibi yumuşak bir yem takarak kumsalda diz boyu suda önünüze savurun dipten sürütme şeklinde kendinize doğru yavaş yavaş çekin bir kaç denemede kum mili oltanıza atlayacaktır (eğer şanslıysanız bu şekilde sübye de yakalayabilirsiniz)
canlı yeminiz hazır..
şunu unutmayın alaca karanlıkta levrek bu kum milini aramak için plajda kıyılamaktadır not: kum mili işaret parmağınız büyüklüğünde bir kaya balığı çeşididir

Hüsnü Halil İplikçi
Eski 11-02-2011, 23:16   #8
İrfanavcı
VİP

İrfanavcı kullanıcısının avatarı

Ata kardeşim emeğine sağlık ,paylaşım için teşekkürler.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İrfanavcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-2011, 21:02   #9
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Halil bey kum mili nasıl bir canlı resmini aradım bulamadım, sizde varsa eklermisiniz.?

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-2011, 22:33   #10
Halil İplikçi
Kaptan

Mehmet ağabeyim değerli meslektaşım malesef resmi yok ege bölgesindeki plajlarda karaya oldukça yakın, kumda yaşayan kuma yatarak kamufle
olabilen maximum parmak boyu büyüyebilen kaya balığı türüdür. normal kaya balığına benzer kum rengindedir ..yatık denizde iyi gözlerseniz denize girerken ayağınızın dibinden kaçıştığını görürsünüz.. saygılar

Hüsnü Halil İplikçi
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları