Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > Şamandıralı Takımlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-02-2007, 08:11   #1
mufi
Guest

Varsayılan tek iğne çift şamandıralı sistem

arkadaşlar gerçi çok önceleri bu sayfalarda şimdi bahsedeceğim takımı yazmıştım ama şimdilerde yeni arkadaşlarımızda var belki araştırmamış olabilirler biraz daha genişletip tekrar sunmak istedim. 17,02,2007 gümüldür ve eski kafal avlarında kullandıgım sistmdir. aynı zamanda bu sistem ile sahilden/kumsaldan 25/30 metre ileriye ve en fazla 1 m derinliklerde kefal+çipura+mırmır+ısparoz+çipura+levrek+(tatlısu da muhtelif balıklar)
tuttum.. excel dosyası olarak ekledim.. daha derin detay edinmek isteyenler
tekrar bana dönüş yapabilirler...
adresim:Mufi.fıshıng ideas and invents.Tokyo/japan
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI
-----------------
(Nasıl ama??)

not..excel dosyasını yükleyemedim..tago+haldun+ yardım lütfen sizin e mailerinize yolluyorum biriniz bu mesajıma ekleyiniz lütfen. millet faydalansın.teşekkürler

Bu mesaj en son " 19-10-2007 " tarihinde saat 20:08 itibariyle Taygun KOCABIYIK tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 20-02-2007, 18:08   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Muvaffak abicim yolladığın dosyayı ekledim kusura bakma biraz geç oldu ama okul açıldı ancak akşamları siteye girebiliyorum.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik

Bu mesaj en son " 03-04-2007 " tarihinde saat 18:20 itibariyle HALDUN YALIMLI tarafından düzenlenmiştir....
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-2007, 14:44   #3
aganta borina borinata
Guest

Paylaşım için teşekkürler muvaffak abi…

Özellikle ekmek içinin iğneye takılması aynen böyledir… ekmek içini doğal haliyle(hamur yapılmadan) tercih eden balıklar için ekmek içinin en doğru takılma şekli budur… ister tatlı suda ister tuzlu suda avlanın balıkların ilk tercihi bu olacaktır bence… bazı arkadaşlara ekmek bu şekilde iğneye takılırsa hemen düşer kanaati uyandırabilir… ama akıntılı sularda hareket eden ya da denizde küçük dalgalara maruz kalan bu şekilde takılmış ekmek tahmininizden daha dayanıklıdır… üstelik sudaki ekmeğin şişmesi iğneyi daha iyi kamufle eder ve balık tarafından alınması daha kolay olur… ekmek içinin bu şekilde takılması gerektiğini bilen amatör balıkçı çok azdır bence… bu bilgiden dolayı muvaffak abiye ayrıca teşekkür ederim…

Bu şekilde iki şamandıralı bi takımı ilk kez görüyorum… tek şamandıralı olanını yıllardır kullanıyorum fakat bunu da kefale denk geldiğim ilk fırsatta deneyeceğim…

Bu arada takımda beyaz iğne kullanılmış… ben kefal avında asla beyaz iğne kullanmam ( tabi mecbur kalırsam toplu iğne bile kullanırım o başka) … beyaz iğnenin kefali daha çekimser yaptığı düşüncesindeyim…

Misinanın rengine gelince, bence tüm balıklarda hatta özellikle kefalde suyun ve ışığın durumuna göre misina renginin tercih edilmesi gerekir… o yüzden renk belirlemek yanıltıcı olabilir…

İkinci (küçük olanı) şamandıraya gelince… denizde eğer yakından görebiliyorsanız ikinci şamandıra balığın tepkisinde belirleyici olabilir (bence yine yanıltıcı olacaktır)… ama daha uzun mesafelerde hem bu şamandırayı görebilmek sorun hem de görsek bile bence güvenilebilecek bi unsur değil… güvenebilmek için hem çok net görmeli hem de suyun çok durgun olması gerekir…

Muvaffak abi… sen geçenlerde, “ben kefalde “gofret” de kullanıyorum” derken beni pek ciddiye almamıştın… ama bu takım tam da gofretlik bi takım… hatta bence bu takımda gofret ekmekten daha çok işe yarar… ve ikinci şamandıranın kullanımına luzum bırakmaz, ki zaten tek şamandıralı olarak bu takımı kullanıyorum…

Rastgelsin…
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-2007, 15:30   #4
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Doğan kefalde bugüne kadar hep beyaz iğne kullandım, balığın hiç de çekimser kaldığı olmadı. Tabii bölgesel olarak birşey diyemem. Benim tercihim şamandıralı sistemde kısa palalı, düz çelik döğme iğnelerdir (yanılıyor olabilirim ama 1255 idi sanırım modeli). Büyüklüğü de avlaktaki balığa göre 4 ila 6 arasıdır.

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-2007, 06:55   #5
mufi
Guest

Doğancım yorumların için teşekkürler.. ayrıca şu gofret meselesini ben de deneyeceğim..de bu aralara kefaller keyifsiz... dün Gümüldür azmaktaydım binlerce kefal su üstü yapmış ...(uzun zamandan beri ortalıkta yoktular)hava sabah ilk anlarda saat 10 a kadar karadan kuzeyli/batılıydı .. daha sonra hafiften sertledi ve denizden esmeya başladı..güney/dogu gibi.. kefaller Azmakta resmen suda dans ediyor /gösteri yapıyorlar...zıplamalar.. vs..ama burnunun ucundaki ekmeğe rabet etmiyorlar..kurt+ciger felan da denedim.. hikaye...
Önc..sabah erken saat08/30 gibi. ilk olarak levrekleri tuttugum yere bu kez çift olta canlı mamun+boru kurdu attım sabahtan saat 11 e kadar ...tık yok...birkaç ufak gamit...daha sonra hava denizden gelince işler bozuldu...levrek adına tık yok tu...geçende tüm gün hava karadan esiyordu ve levrekler sıg suda cirit atıyordu.... .daha sonra azmak kenarına yollandım...

ayrıca benim bu çift şamandra sistemde küçük şamandaları hazır alıp 2 farklı renkte boyuyorum 1/siyah 2/,fosforlu sarı ..siyahlar akşam üstü gün batımı ve bulutlu havalarda birde güneş li havada oltayı güneşe doğru attıgında su üstünde 25m ye kadar gayet iyi gözüküyor..güneşli havalarda güneş yandan ve arkadan geliyorsa fosforlu sarı da aynı şekilde ..gayet net gözüküyor...
ayrıca bana göre aynı numarayı kullanmak kaydı ile (çapraz iğne iyidir) siyah yada beyaz farketmiyor.. zira iğne zaten ekmegin içinde kalıyor.. birde mustad kullanmanın faydası var zira diğer uzakdogu iğnelerine göre daha ince /hafif ve avcı.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-2007, 08:35   #6
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Doğan kefalde bugüne kadar hep beyaz iğne kullandım, balığın hiç de çekimser kaldığı olmadı. Tabii bölgesel olarak birşey diyemem. Benim tercihim şamandıralı sistemde kısa palalı, düz çelik döğme iğnelerdir (yanılıyor olabilirim ama 1255 idi sanırım modeli). Büyüklüğü de avlaktaki balığa göre 4 ila 6 arasıdır.
mert yerel bi farklılık olacağını sanmıyorum...ben mustad ın meşhur 496 serisini kullanıyorum... 496 seri no'suna harf eklenmiş bi modeli var aslında onu kullanıyorum... malzemecilerin bi çoğu bunu umursamaz... hatta bi ara 496 lardan sitede şikayet vardı açıldığı söyleniyordu.o iğne bu iğne olabilir... çünkü bu iğne standart 496 dan daha incedir...konu tartışıldığı zaman bu aklıma gelmemişti... muvaffak abinin de söylediği gibi kıbrıs dışındaki takımlarda pek fark etmeyebilir çünkü dediği gibi iğne zaten ekmeğin içerisinde kalır... ama kıbrısta sorun yaratabilir...

şimdi sıklıkla karşılaşılan bi olay var...kefal avlayanlar bununla daha çok karşılaşırlar... suyun yüzündeki serbest dolaşan ekmeği kefaller büyük bi iştahla dağıtıp yerler ama olta bağlı olan ekmeğe bazen dönüp bakmazlar bile...ama aralarından biri bu kıbrıs takımına hamle yaptığında diğerleride yavaş yavaş gelirler va pirana sürüsü gibi ekmeğe saldırırlar... suda parıldayan şeyler bütün balıkların dikketini çeker... avcı balıklar için suda parlayan nesneler avlanma ve avlama hissi uyandırır ilk önce... diğer balıklar için de genelde avlanma hissi uyandırır... konu kefal olunca bu balık parıltıyı gördüğünde herhangi bi tehlike algılamasa bile tedirgin olarak hareket eder...

kefal bi çok balıkçı tarafından çok kurnaz bi balık olarak tarif edilir...aslında kurnaz değildir ama çok temkinli ürkek bi balıktır...

beyaz iğne ve siyah iğne arasında ki fark tarafımdan test edilmiştir... kefal için kullanılacak kıbrısta bana göre beyaz iğne yanlış seçim olacaktır...ki ben şamandıralı takımlarda da 496 nın bu modelini kullanırım...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları