Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > Şamandıralı Takımlar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-03-2007, 16:45   #21
hallederix
Oltacı

hallederix kullanıcısının avatarı

Smile Balonla Sirti

SELAM

Kıyıdan sırtı bir kaç şekilde yapılabilir bunlardan bir tanesinden bahsetmek istiyorum üstelik bu teknikle malzememiz aşınmıyor,biz yorulmuyoruz yanlız rüzgarlı havalarda iş görür tecrübeyle sabittir.....

İlk önce uzun bir köstek hazırlıyor ve üzerine yapay yemimizi bağlıyoruz yaklaşık köstek boyu 7-8 kulaç köstekle ana beden arasındaki klipse bir BALON bağlıyoruz tabii şişmiş olarak rüzgarın balonu kaldıramayacak kadar birde kurşun ekliyoruz klipse balonuda klipse bağlıyoruz burda balon bağımsız sadece rüzgar gücünden yararlanıp çok uzak mesafelere oltamızı götürmesi ve çekerkende yine büyük bir bölgeyi taraması için kullanıyoruz, sanırım az çok kafanızda tasarlamışsınızdır olayı ..
Bu takımla 7 adet BARAKÜDA (ıskarmoz)yakaladım RASTGELE

Kara Kışa Direnen Bahardan Korkarmı ??
hallederix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 20-03-2007, 16:55   #22
hallederix
Oltacı

hallederix kullanıcısının avatarı

Alıntı:
varior tafarından gönderildi
Herkese fikirleri konusunda teşekkürler, umarım rüzgar o gün istediğimiz yönde olur, çünkü bu sistemi kesin deneyeceğim.. hatta malzemeleri bile hazırladım, belki 1000 mt olmazda 500-600 metre ileriye olur, birde şu çöp poşeti olayı kafama takıldı onuda deneyebilirim ama 200 metreden fazla gideceğini sanmıyorum.. Hatay bize yakın ama hiç bunu duymadım, burda duyuyorum.. okuyorum yani.. balık çıkarsa bu sistemi her balıkta denerim çünkü şamandırayı göndereceğim yer çok müsait tekne trafiği yada takıntı yer yok.. genelde poyraz esiyor.. yazın denizdeyken çocukların deniz topu elinden kaçar giderdi 15 dk.da da gözden kaybolurdu.. aslında bunu niye yapıyorsun diye sorarsanız, boşluktan.. baktık balık yok, çıkmıyor boşlukta bununla uğraşıp site üyelerinede müsait zamanlarında (rüzgar-tekne trafiği vs) denenecek bir aktivasyon yaratma durumu olur.. Aynen Murat arkadaşın dediği gibi "kaybedecek birşey yok"... Umarım başarılı olur..

PARDON SAVAŞ YAZINI DAHA YENİ GÖRDÜM BENDE BU KONU HAKKINDA BİR YAZI YAZDIM

BU TAKIM BAŞARILIDIR YETERKİ GEREKLİ RÜZGARI YAKALA YANLIZ BEN BUNU YAPAY YEMLE DENEDİM RAPALA YADA PLASTİK YEMLER EĞER DALICI BİR RAPALAYLA YAPARSAN DERİNLİK SORUNUN KALMAZ BALONU BAĞLADIĞIN YERİN ALTINA İKİ METRE SONRA KISTIRACAĞIN BİR KURŞUNDA BU İŞİ GÖRÜR,.......

RASTGELSİN BOL ŞANSLAR

Kara Kışa Direnen Bahardan Korkarmı ??

Bu mesaj en son " 20-03-2007 " tarihinde saat 17:10 itibariyle hallederix tarafından düzenlenmiştir....
hallederix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-2007, 18:19   #23
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Levent abi teşekkürler gayet açıklayıcı resimler olmuş rüzgarı arkadan yakalamaya bakıcaz artık

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-2008, 23:39   #24
Teaser
Kaptan

Exclamation Sevgili Savaş

Bu bahsi geçen sistemlerden birini deneme fırsatı bulabildin mi? Çok merak ediyorum.Bu sene deneyeceğim sistemlerden biri de bu olacak.Ben senin çizimini verdiğin sistemde balonun altındaki bedene çapari ya da sahte yem takmayıp dipteki kurşuna uzun bedeni bağlayacağım.Çekerken ve salarken balonun patlama riskini kaldırmak için.Birde kurşunun ağırlığını iyi ayarlamak lazım.Bakalım.Senden haber bekliyorum.Görüşmek üzere...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-2008, 07:27   #25
mufi
Guest

Arkadaşlar bu balon sistemi daha öncede bahsedildi ama benim kafama takılan sorular hala cevap bulamadı .. bence diger arkadaşlaımızında aklına aynı sorular gelir..
1-ana misinanın sonuna bir fırdöndü bagaldık ok.aynıyere bir balon bagladık.? ok.
2-ardından 7/ 8 kulaç misina bırakıp uca bir rapala bagladık. ok.
peki
1-bu sitemde kullanılan balonun büyülügü nedir?
2-bu sistem hangi sahil tipinde kullanılır. ..?? mesela kumsaldan salmaya kalksan balon açıga dogru giderken arkasından 7 kulaçık bedeni ve rapalayıda sürkledi.. tamam . ama bu 7 kulaç taki rapalanın kancası vs. aynı zamanda ana makina misinasına nasıl dolaşmadan beraberce 200/300 m gidiyor? zira balon önde köstek arkada takip edecek...e bu durumda ana beden de buna paralel gidecek...
3-eger sıg sudan bırakırsak ki bazı kumsallar 50 m ye kadar en fazla diz boyudur... balon giderken rapalayı dibe basar ise rapala daha giderken bir yerlere takılmazmı?
mesela rüzgar sert olur yada balon büyük olursa sistem daha hızlı açılır...
bu işleri yapan/deneyen arkadaşların detaylı açıklama yapmasını rica ediyorum..keşke bir görüntüde alına bilse ...ki hepimiz
bu işi'' sahile gider gitmez (Şıp) diye halledelim.
teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-2008, 20:31   #26
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Varsayılan Soru diye ben buna derim..!

İşte ben soru diye buna derim Muvaffak dostumuz bir sormuş ,tam sormuş...
Buyurun mikrofon balon mucitlerinin
Eski 20-02-2008, 23:17   #27
Teaser
Kaptan

Smile Sevgili Abimiz

Konu çok balon gibi ama adamlar yurtdışında ciddi ciddi yapıyorlar.Bizim gibi çapari düşünen yok sadece oralarda ya da bana denk gelmedi.Ben resim eklemeyi beceremediğim için birkaç link vereyim.Saygılar...[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Eski 21-02-2008, 11:43   #28
mufi
Guest

Arkadaşlar şimdi bu işin yapılacagı yerleri ben size diyeyyim.. sizde olur yada olmaz deyin bakalım...
Tekne ile çıktın.. yarım gün çapaladın bir kaç yer baktın bir şey yok.. rüzgarda var ise şişirecen balonu koyverecen....tabii yalancı yemi balondan itibaren belli bir mikter pay bırakacan maksat durdugun yerde yakıttan tasarruf sırtı muhabbeti...hatta 2 kişi bile saglı sollu yapar bu işi...yada müsait bir beton gemi iskelesi felan derinlik hemen önünde 3/5 m ise ..rüzgarda arkadan esiyorsa... koyver gitsin balonu... daha sonra çek yavaş yavaş. al turnaları+lampukayı+levreği+vs..bu iş çanakkalede iş yapar..... izmir alaçatıda iş yapar...
denemek lazım vesselam...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-2008, 12:57   #29
Teaser
Kaptan

Smile Kesinlikle Muvaffak Abim

Senin sorularının cevapsız kaldı sanki..Ben de tam bilmeyip araştırma safhasında olduğum için net değilim.Ama bizim zıp zıp şıp şıp ile birlikte denemeden geçirmemem gerekiyor önümüzdeki sezonu.Zaten 'deneysel balıkçılık' diye yeni bir konu açarız gibi geliyor artık yakında.Saygılarımla...

Eski 22-02-2008, 23:22   #30
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Thumbs up Karamel kullanılırsa en güzel işi yapar..!

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar şimdi bu işin yapılacagı yerleri ben size diyeyyim.. sizde olur yada olmaz deyin bakalım...
Tekne ile çıktın.. yarım gün çapaladın bir kaç yer baktın bir şey yok.. rüzgarda var ise şişirecen balonu koyverecen....tabii yalancı yemi balondan itibaren belli bir mikter pay bırakacan maksat durdugun yerde yakıttan tasarruf sırtı muhabbeti...hatta 2 kişi bile saglı sollu yapar bu işi...yada müsait bir beton gemi iskelesi felan derinlik hemen önünde 3/5 m ise ..rüzgarda arkadan esiyorsa... koyver gitsin balonu... daha sonra çek yavaş yavaş. al turnaları+lampukayı+levreği+vs..bu iş çanakkalede iş yapar..... izmir alaçatıda iş yapar...
denemek lazım vesselam...
Muvaffak dostum ;
Çok güzel düşünmüşün nerelerde yapılabileceğini ancak iyi iş yapacak yerleri sayarken rüzgarı bol olan bir başka yeri unutmuşun Datça yarımadası da bu iş için biçilmiş kaftan yerleden birisidir, aynı Alaçatı sahili gibi...
Ayrıca; 3-5 metre derinliğinde bir kıyı bulma derdiniz de yok aslında
Olta bedeni + fırdöndü + fıdöndüye bağlı balon ,+altında ufak bir kuşun,30gr + 7-8 kulaç ek bedeni geriye doğru ana bedene doğru geri döndürün + sert,çiğnenmiş karamelle ana bedene tutturun + bir karış sonra da lure u ekleyin...
Balonunuzu salın gitsin... 15 dk sonra az çiğnenmiş sert karamel suda eriyecek,lure serbest kalacaktır ama rüzgarda hızla giden balon sizin lure u derin sulara taşımış olacaktır
Sonrası sizin şansınıza kalmış bir şey
Konuyu daha anlaşılabilir hale getirmek için iyi çizer bir arkadaşa ihtiyaç var. Bunu yapacak olana şimdiden teşekkür ederim
Arkadaşlar payımı unutmasın sakın

Bu mesaj en son " 22-02-2008 " tarihinde saat 23:27 itibariyle gerence tarafından düzenlenmiştir....
gerence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları