Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Tekne Bakımı ve Donanımı

Tekne Bakımı ve Donanımı Motor tavsiyeleri, tekne ve motor bakımı hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 22-05-2011, 00:26   #11
POSEIDON_CY
Oltacı

Konu uzun bir sure once acilmis olsada edindigim bilgiyi sizlerle paylasmak istedim.
Yaklasik 15 gun once 2 zamanli Mercury 30hp aldim ve remote control le Safter 465 e monte edildi.
Forumda okumus oldugum "Mercury motorlara tovbeliyim, tum parcalari cin mali" bilgisini alir almaz icime bir kurt dustu ve hemen makinenin kapagini actim. Her parcaya baktim ve sonuc makine japan mali cikti. Rahatlamistim ama bu seferde neden amerika yapimi degil diye dusunmeye basladim.
Arastirmalarimin sonucunda Mercury nin 30 veya 40 hp ve alti (tam olarak hatirlamiyorum) motorlari japon firmasi olan Tohatsu yapiyor ve uzerine Mercury vuruluyor. Uzeri motorlarida suzuki yapiyormus.
Tabiki buna ilk guvenmesemde 2 zamanli tohatsu 30 hp lik motorun uzerindeki marka disinda kabuklarinin bile ayni oldugunu farkettim. Bunada guvenmeyip internetten kullanim klavuzu ve parca listesini de indirdim sonuc yine ayni oldu.
Kisacasi Mercury 2 zamanli olan 30 (veya 40) hp ve alti motorlar japonyada Tohatsu tarafindan uretiliyor. Mercury alaacak olan arkadaslara tavsiyem tohatsu alin cunku hersey ayni. Tabiki eger mercury nin tohatsuya koymus oldugu bazi standartlar varsa onu bilemem. Mesela Tohatsunun klavuzu Genuine marka yag onerirken Mercury Quiksilver (kendi markasi olan) yagi oneriyor.
Benim bulmus oldugum bilgi bu kadar tabiki secim sizin
Eski 22-05-2011, 00:30   #12
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Deneyim ve bilginizi paylaştığınız için teşekkürler.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-06-2011, 02:17   #13
krişna
Oltacı

Alıntı:
POSEIDON_CY tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Konu uzun bir sure once acilmis olsada edindigim bilgiyi sizlerle paylasmak istedim.
Yaklasik 15 gun once 2 zamanli Mercury 30hp aldim ve remote control le Safter 465 e monte edildi.
Forumda okumus oldugum "Mercury motorlara tovbeliyim, tum parcalari cin mali" bilgisini alir almaz icime bir kurt dustu ve hemen makinenin kapagini actim. Her parcaya baktim ve sonuc makine japan mali cikti. Rahatlamistim ama bu seferde neden amerika yapimi degil diye dusunmeye basladim.
Arastirmalarimin sonucunda Mercury nin 30 veya 40 hp ve alti (tam olarak hatirlamiyorum) motorlari japon firmasi olan Tohatsu yapiyor ve uzerine Mercury vuruluyor. Uzeri motorlarida suzuki yapiyormus.
Tabiki buna ilk guvenmesemde 2 zamanli tohatsu 30 hp lik motorun uzerindeki marka disinda kabuklarinin bile ayni oldugunu farkettim. Bunada guvenmeyip internetten kullanim klavuzu ve parca listesini de indirdim sonuc yine ayni oldu.
Kisacasi Mercury 2 zamanli olan 30 (veya 40) hp ve alti motorlar japonyada Tohatsu tarafindan uretiliyor. Mercury alaacak olan arkadaslara tavsiyem tohatsu alin cunku hersey ayni. Tabiki eger mercury nin tohatsuya koymus oldugu bazi standartlar varsa onu bilemem. Mesela Tohatsunun klavuzu Genuine marka yag onerirken Mercury Quiksilver (kendi markasi olan) yagi oneriyor.
Benim bulmus oldugum bilgi bu kadar tabiki secim sizin
Arkadaş gerçekten haklı..Bende 2009 senesinde uzun araştırmalar sonrasında 9,8 hp 2 zamanlı tohatsu aldım.Hala saat gibi maşallah.Yakıt tüketimi de çok az.Ayrıca TOHATSU %100 japon malıdır ve mercury-mariner firmasının fason üreticisidir.Tohatsu ve mercury birebir aynıdır.
TOHATSU çok eski ve köklü bir dıştan takma motor üreticisidir.Türkiyede tanınmama sebebi ise önceki zamanlarda motoru ithal eden şirketlerin verimsiz çalışması ve birkaç ithalatçı değişmesi sonucu da uzun zaman türkiyeye gelmemesidir.
Fakat artık bildiğim kadarıyla johnsonu getiren distribütör tohatsu distrübitörlüğünü üstlendi.(Çünki 2009 dan beri Johnson firması küçük hacimli motor yapmayı bırakmış..)
Ayrıca Meşhur evinrude e-tech serisi motorların sisteminin aynısı tohatsu tarafındanda üretiliyor( TLDİ denen sistem)
Velhasıl güvenilebilecek sağlam bir üretici..Yamaha-Tohatsu kıyaslamaya ise aklım ermez ikisinide kullanmış arkadaşlar yorum yapar sanırım(Yada en güzeli dıştan takma motor tamircilerine danışmak..)

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları