Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Tekne Bakımı ve Donanımı

Tekne Bakımı ve Donanımı Motor tavsiyeleri, tekne ve motor bakımı hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 13-05-2010, 02:14   #1
Tarzan
Oltacı

Tarzan kullanıcısının avatarı

Varsayılan Şişme bot A burun D burun yardım..

Herkese merhabalar,ben bir süredir şişme bot için araştırma yapıyorum tam karar verdim alıcaktım ki istediğim 330 luk botun D burun modelinin kalmadığını sadece A burunun ahşap modelinin olduğunu ögrendim acaba arada ne fark vardır artıları ve eksileri nelerdir?yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılar.

not:botumu 5 hp 2 zamanlı tohatsu motorla kullanıcam.
Eski 13-05-2010, 08:41   #2
musty
Kaptan

musty kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Tarzan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herkese merhabalar,ben bir süredir şişme bot için araştırma yapıyorum tam karar verdim alıcaktım ki istediğim 330 luk botun D burun modelinin kalmadığını sadece A burunun ahşap modelinin olduğunu ögrendim acaba arada ne fark vardır artıları ve eksileri nelerdir?yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılar.

not:botumu 5 hp 2 zamanlı tohatsu motorla kullanıcam.
Erman arkadaşım ben sadece benim bugüne kadar olan kendi fikirlerimi sana yaşadıklarımı bot için sana yardımcı olmak için nelerle karşılaştığımı yardımcı olmak istedim D burun dediğin botun kullanış açısından biraz daha kullanışlı olmasıdır fakat çünkü burun tarafı biraz daha düzdür A burun dediğin daha köşeli olmasıdır ben herzaman D burun kullandım fakat zaten seyir halindeyken zaten buruna bir kişi koyupta gitmek çok sakıncalı olabilir vede tehlikelidir 5 hp makinada 2 kişiyi bayılmadan götürür fakat bir üçünçü kişiyi koyduğunda botun suda sürtünmesini fazlalaştırdığı için motorun bayılacaktır ahşap modeli almanda daha güzel bence çünkü bota değse bile taban tahtaları zarar vermez aliminyum biraz daha bence olumsuz tabiki yapmışlar fakat sonuçta sert bir cisim Erman arkadaşım şimdiden hayırlısı olsun Allah kaza beladan korusun arkadaşım...
Eski 13-05-2010, 13:00   #3
Tarzan
Oltacı

Tarzan kullanıcısının avatarı

Alıntı:
musty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Erman arkadaşım ben sadece benim bugüne kadar olan kendi fikirlerimi sana yaşadıklarımı bot için sana yardımcı olmak için nelerle karşılaştığımı yardımcı olmak istedim D burun dediğin botun kullanış açısından biraz daha kullanışlı olmasıdır fakat çünkü burun tarafı biraz daha düzdür A burun dediğin daha köşeli olmasıdır ben herzaman D burun kullandım fakat zaten seyir halindeyken zaten buruna bir kişi koyupta gitmek çok sakıncalı olabilir vede tehlikelidir 5 hp makinada 2 kişiyi bayılmadan götürür fakat bir üçünçü kişiyi koyduğunda botun suda sürtünmesini fazlalaştırdığı için motorun bayılacaktır ahşap modeli almanda daha güzel bence çünkü bota değse bile taban tahtaları zarar vermez aliminyum biraz daha bence olumsuz tabiki yapmışlar fakat sonuçta sert bir cisim Erman arkadaşım şimdiden hayırlısı olsun Allah kaza beladan korusun arkadaşım...
Mustafa arkadaşım verdiğin detaylı bilgiler ve iyi dileklerin için çok teşekkürler.Verdiğin bilgiler benim için çok önemli çünkü bot işinde çok acemiyim.Sanırım D burun gelmesini bekliycem bile bile lades yapmıyalım almışken içime sinsin.5 hp motora gelince balık avı için genelde çok açılmayı düşünmüyorum en fazla 3 kişi ile balığa çıkacağım içinde 5hp yeterli gibi bana gerçi daha büyütmeyi düşündüm ancak 2 zamanlı 6 hp veya 8 hp bulamadım 4 zamanlıda bütçemi aşıyor o yüzden hala araştırma aşamasındayım.
Eski 13-05-2010, 13:15   #4
musty
Kaptan

Alıntı:
Tarzan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mustafa arkadaşım verdiğin detaylı bilgiler ve iyi dileklerin için çok teşekkürler.Verdiğin bilgiler benim için çok önemli çünkü bot işinde çok acemiyim.Sanırım D burun gelmesini bekliycem bile bile lades yapmıyalım almışken içime sinsin.5 hp motora gelince balık avı için genelde çok açılmayı düşünmüyorum en fazla 3 kişi ile balığa çıkacağım içinde 5hp yeterli gibi bana gerçi daha büyütmeyi düşündüm ancak 2 zamanlı 6 hp veya 8 hp bulamadım 4 zamanlıda bütçemi aşıyor o yüzden hala araştırma aşamasındayım.
rica ederim seni birazda olsa aydınlattıysam ne mutlu bana...
Eski 13-05-2010, 16:11   #5
Aydın35
Tayfa

Aydın35 kullanıcısının avatarı

Erman arkadaşım bot işi karışık bir iş bence çok iyi araştır Mustafa abi bu işin piridir diyebilirim çünki kendiside 2 adet bot kullanıyor yanlız benim araştırmalarım sonucunda bende şu bulguya rastladım burundan ziyade botların imal kategorisi var yani A,B,C,D diye gidiyor bunlarıda iyi araştır A sertifikalı botlar okyanus botları B sertifikalılar açık deniz botları dalga boyunun 4 metreden yüksek olduğu zmnlarda bile kullanıma uygun C segmentindekiler ise sahil kenarlarında yani senin dediğin gibi açılmadan kullanılacak olanlar bunlarda 4 metereye kadar dalgalarda kullanılabiliyor bilgiyi yanlış hatırlıyo olabilirim ama şimdi tekrardan inceliyeceğim yanlışlık varsa düzeltirim bu gibi önemli hususlarıda göz önünde bulundurursan kullanacağın botu daha iyi seçmiş olursun şimiden hayırlısı olsun
Kan Grubu 0 Rh(+)
Aydın35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-05-2010, 16:29   #6
Aydın35
Tayfa

Varsayılan işte bahsettiğim olay Erman kardeş

Bot Tasarım sınıfları----Denizcilik--------Rüzgar kuvveti ve dalga yüksekliği
----------------------------------------------------------------------
A sınıfı----------------Okyanus--------8 Bafor üzeri Rüzgar,4 mt üstü dalga
B sınıfı-------Kıyıdan uzakta(offshore)--8 bafora kadar rüzgar,4mt ye kdr dalga
C sınıfı-------Kıyıda sahilde(inshore)----6 bafora kdr rüzgar,2mt ye kdr dalga
D sınıfı----Korunaklı sularda(iç sularda)--4 bufora kdr rüzgar,0,5mt ye kdr dalga

A sınıfı uzun deniz seyahatlerinde kullanılıyor,B sınıfı kıyıdan uzakta açık deniz diyebiliriz,C sınıfı kıyı sularında haliçlerde geniş koylarda göller ve nehirlerde,D sınıfı kıyı sularında küçük koylarda göller kanallar ve nehirlerde kullanılıyor bu bilgilerde belki işine yarar.Kal sağlıcakla
Kan Grubu 0 Rh(+)
Eski 13-05-2010, 16:32   #7
alpargun35
Tayfa

alpargun35 kullanıcısının avatarı

''A burunlu botlar, dalgalı bir havada seyrederken , dalgaya daha rahat girer,çıkar ve daha az çılgına (serpintiye) sebep olur, ''D burunlu botlar ise, dalgayla teması daha fazla olduğundan ,daha fazla zorlanır ve daha çok serpinti alır.

KAFASINDAKİ , 100 FİKİRDEN , 99 TANESİNİ , MADDİYATLA ÖLÇEN KİŞİLERİN HOBİSİ , ''AMATÖR BALIKÇILIK'' OLAMAZ !!!

BİLGİ GÜÇTÜR...
alpargun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-05-2010, 17:48   #8
musty
Kaptan

Alıntı:
Aydın35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Erman arkadaşım bot işi karışık bir iş bence çok iyi araştır Mustafa abi bu işin piridir diyebilirim çünki kendiside 2 adet bot kullanıyor yanlız benim araştırmalarım sonucunda bende şu bulguya rastladım burundan ziyade botların imal kategorisi var yani A,B,C,D diye gidiyor bunlarıda iyi araştır A sertifikalı botlar okyanus botları B sertifikalılar açık deniz botları dalga boyunun 4 metreden yüksek olduğu zmnlarda bile kullanıma uygun C segmentindekiler ise sahil kenarlarında yani senin dediğin gibi açılmadan kullanılacak olanlar bunlarda 4 metereye kadar dalgalarda kullanılabiliyor bilgiyi yanlış hatırlıyo olabilirim ama şimdi tekrardan inceliyeceğim yanlışlık varsa düzeltirim bu gibi önemli hususlarıda göz önünde bulundurursan kullanacağın botu daha iyi seçmiş olursun şimiden hayırlısı olsun

Aydın kardeşim nasılsın görüşmeyeli Erman arkadaşın söylediği eğer ben yanlış anlamadıysam sınıf olarak değil burun yapısı olarak anladım zodiac ların mark 2 futura larda olduğu gibi (A burun ) brig marka botlardaki (D burun )ben böyle anladım kardeşim Aydın'ım
Eski 13-05-2010, 18:30   #9
Aydın35
Tayfa

Alıntı:
musty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aydın kardeşim nasılsın görüşmeyeli Erman arkadaşın söylediği eğer ben yanlış anlamadıysam sınıf olarak değil burun yapısı olarak anladım zodiac ların mark 2 futura larda olduğu gibi (A burun ) brig marka botlardaki (D burun )ben böyle anladım kardeşim Aydın'ım
Saol mustafa abi ben iyiiym sende iyisindir inşallah.Ben zaten burun olarak bu bilgiyi vermedim mustafa abi sadece botların dizayn kategorisi ile ilgili bu bilgiye rastlamıştım heralde B burunlu bot yoktur abi Bu farklı bişe anladığım kadarıyla erman kardeşimin sorusuna yanıt değil bu sadece bir bilgide benden olsun istedim.Saygılar abi
Kan Grubu 0 Rh(+)
Eski 13-05-2010, 18:38   #10
musty
Kaptan

Alıntı:
Aydın35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Saol mustafa abi ben iyiiym sende iyisindir inşallah.Ben zaten burun olarak bu bilgiyi vermedim mustafa abi sadece botların dizayn kategorisi ile ilgili bu bilgiye rastlamıştım heralde B burunlu bot yoktur abi Bu farklı bişe anladığım kadarıyla erman kardeşimin sorusuna yanıt değil bu sadece bir bilgide benden olsun istedim.Saygılar abi

Aydın kardeşim Allah daha iyi etsin bende iyiyim saollasın koşturmaca bildiğin gibi anladım kardeşim yok ben dedim acaba ben mi yanlış anladım dedim yok kardeşim bende c burun var ben sınıf olarak zaten görmüyorum kardeşim iyi yaptın ellerine sağlık biladerim kendine iyi bak sevgiler kardeşim

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları