Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 02-09-2005, 06:06   #1
niXiz
Çımacı

Varsayılan Zargana Avı

Zargana ve Avcılığı

Özellikler

Belonidae familyasından olan zarganaların bilim adı Belone belone'dir. Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz'de görülen zarganalar dünya üzerindeki bütün ılıman ve sıcak denizlerde yaşarlar.

Sürüler halinde su seviyesine yakın seyrederler. Zarganalar geçici balıklardan olup kuyruklarını iki yana sallayarak suda hızla yol alırlar. Zaman zaman suyun üstünde kayarak, avlarını mızrağa benzeyen gagalanyla yakalarlar.

Zarganaların çenelerinde çok sayıda keskin sivri dişler vardır. Üst çenedeki dişler alt çeneye oranla daha gelişmiştir. Bunlar besini çiğnemek için değil, bütün olarak yutulan avın kaçmasını önlemek içindir.

Mideleri düz olduğundan bütün bir avı rahatça alabilir. Zarganalar hamsi, çaça, gümüş, çamuka ve kıraça ile beslenirler.

Silindirik ve ince uzun bir gövdeye sahip olan zarganalar bu yapılarından dolayı çok çeviktirler.

Pulları ufaktır. Gövdesine iyice intibak etmediği için ele alındığı anda kolaylıkla dökülür. Sırtı, kann ve anüs yüzgeçleri çatal şeklindeki kuyruğuna yakındır.

Sırtı koyu lacivert, yanları mavimsi yeşil ve gümüşi, karnı beyazdır. Temizlemek için kestiğimizde omurgasının da yeşil renkte olduğunu görürüz.

Sularımızda yaşayan zarganaların ağırlıkları ortalama 200-300 gr., boyları ise 40-60 cm. arasındadır. Ancak 80-100 cm. arasında ve 1 kiloya yakın olanlarına da rastlanır.

Üç yaşından sonra nesil yetiştiren zarganalar ilkbaharda ve sonbaharda yumurta dökerler. Ortalama on sekiz yıl yaşarlar. Bir yaşına varan zarganaların boyları takriben 30 cm.'dir. Dişileri erkeklere oranla daha çabuk büyürler.

Eti çok lezzetli olan zargananın tavası, buğulaması ve fırında pilakisi yapılır. Fosfor oranı yüksek olduğu için oldukça besleyici bir balıktır.

Zarganalar, uzun oltayla lüfer, kofana ve akya avının birinci sınıf canlı yemi kabul edilir. Parlaklığı ve kıvraklığından dolayı lüferi kıskandırır ve oltaya çeker.

Sinarit ve kılıç avında da tercih edilen canlı yemler arasındadır.

Avcılığı:

Zarganalar gırgır ve manyat ağlarıyla tutulduğu gibi oltayla da yakalanır. Ucunda 120 gr.'lık bir iskandil olan ve bir buçuk kulaçlık bedenine birer karış aralıkla yedi-sekiz adet üçlü iğne bağlanan bir oltayla kıyıdan atıp süratle geri çekmek suretiyle avlanılır. Bunu çarpma takımı diye de adlandırabiliriz.

Yine kıyıdan iğnesinin ucunda uzunca bir kuyruk altı bulunan at-ek takımıyla da avlanabilir. Kıyıdan atılan bir çapariye de takılabilir ancak, esas avcılığı motorla hareket halinde yapılır.

Motordan yapılan avda kullanılan olta şu şekilde hazırlanır. 40 kulaç uzunluğunda, 0.35 numaralı misina mantara sarıldıktan sonra, ucuna 1 santimetrelik fırdöndü bağla- nır. Fırdöndünün diğer gözüne 1.5 kulaç uzunluğunda 0.30 numara beden bağlanıp bu bedenin ucuna turuncu renkte 6-7 cm. uzunluğunda floş (ham ipek) bağlanıp 15-20 kulaç denize bırakılır.

Koy içlerinde veya akıntılı burunlarda motoru hafifçe hareket ettirmek suretiyle olta su seviyesinde gezdirilir.

Zargana ham ipeği kendinden kaçan küçük bir balık sanır ve yeme atlar. İpeğin elyafına dişleri takıldığı için kolayca yakalanır ve yavaşça motora çekilir.

Zargana çoğu kez yem olarak kullanıldığı için teknede bir livar bulunması şarttır. Livara atıldıktan sonra gagasını tahta aralıklarına sokan ve oraya sıkışan zarganalar he- men ölürler. Bunu önlemek için zaman zaman livarı kontrol etmek ve balığın gagasının bir bölümünü kırmak gerekir.

Tekneden zargana avında ipek yerine 0 no. kaşık, sinek iğnesine takılmış, istavrit balığının fıtil biçiminde kesilmiş sırt eti, iki küçük iğneye geçirilmiş uzun bir kuyruk altı, kurt, midyenin içindeki etin siyah kenarı da kullanılabilir.

Akıntılı burunlarda sulara karşı yüzen zarganalar uzun, ince ve küçük gözlü torları olan uzun saplı kepçelerle de yakalanırlar. Keza gece teknenin baş üstüne konan bir lüks lambasının denize yansıyan ışığının yardımıyla yine kepçeyle avlanılırlar.
niXiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 29-09-2005, 06:06   #2
aserkansatı
Guest

Zargana avında kıyıdan atıp çekme yapılarak da ipekle av yapılabiliyor.Tek sorun biraz yorucu olması.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2005, 20:09   #3
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Zargana Avi

Şamandıralı takımda önerebilirim sizlere arkadaşlar.Şamandıranın ucuna 1mt.bedenin ucuna iğne bağlanmak suretiyle şamandıralı takımımız hazır olur yem ularak borukurdu,kırmızıkurt,bildiğimiz bahçe solucanı kullanabiliriz.Yapay yem olarak ipek yapay kurtta kullanabiliriz.Yine aynı şekilde at çek yaparak av yapabiliriz.HERKESE BOL ŞANS
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-05-2006, 18:15   #4
reos_mow
Çımacı

reos_mow kullanıcısının avatarı

samandiranin sefaf olmasi daha iyi yem olarak baligin derisi tavsiye edrim hem kolay igneden dusmuyo hemde ufak balik goruntusu sergiliyor
Eski 27-05-2006, 20:38   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Şamandra şeffaf olursa bencede daha iyi avlamadım ama bizim burada sonbahar döneminde avlayanlar şeffaf içine su dolan şamandra kullanıyorlar çekerken su çıkarınca zargananın ilgisinide çekiyor.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-2006, 11:25   #6
ayhan_5959
Oltacı

selam nixiz iyi bir yazı bu kadar çok bilgiyi nasıl edindin ?
ayhan_5959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-2006, 20:38   #7
Burhan
Oltacı

Burhan kullanıcısının avatarı

Ben nerden bulam şeffaf şamandırayı ? 0.30 misina var oltamda.. yuvarlak top şamandırayı takıyorum. 0.25 misinadan 1.5 kulaç kesiyorum bir ucunu şamandıraya diğer ucunu ipeğe bi güzel düğümlüyorum. at çek at çek... kas yapıyorum.
Burhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-2006, 15:33   #8
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Arrow

Alıntı:
Burhan tafarından gönderildi
Ben nerden bulam şeffaf şamandırayı ? 0.30 misina var oltamda.. yuvarlak top şamandırayı takıyorum. 0.25 misinadan 1.5 kulaç kesiyorum bir ucunu şamandıraya diğer ucunu ipeğe bi güzel düğümlüyorum. at çek at çek... kas yapıyorum.
Bence en iyisi zargana topunu dene.Misinen ince olsun.Yemin takıldığı misina ise 0.20 den kalın olmasın.Çünkü zargana hassas balıktır.YAni bendeni oldukça ince tutmalısınız. Bana göre en iyi av veren ipek.En kolayı olduğundandır belki ama akyemle olmuyor.Yani ben tutamadım pek fazla.
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-2006, 20:32   #9
mufi
Guest

Varsayılan zargana avı

arkadaşlar eskiler bilir daga öncede buradan verdiğim reimlerdeki benim imalatım bu şamandrayı kullanarak ben gayet iyi zargana tutuyorum.
son bir hafta içinde Ahmetbeyli kumsalı (izmir) sabah erken saatlerde su durgun iken her atışta bir tane kovalama var...ama saat 10 ibi rüzgar başlayınca .. teşkilatı topla...
neyse..
1-resimdeki hazır sünger şamandranın dibinden biraz kestim.
2-içinden çıplak bakır tel geçirdim(tesisat nötür teli)
3-önce tepeye bir boncuk veya bir pul vs. koydum ki tepe halkası süngere gömülmesin.
4-sonra uygun agırlıkta bir kıstırma kurşununu da tele geçirdim ve teli hafif kastırarak alt halkayı yaptım..
buradaki avantajlar..
1-takılan kurşun hem fırlatma agıglıgı oluşturuyor..
2-hem süngeri batırmadan su üstünde duruyor(dikey olarak)
3-en iyiside sistemin agırlıgı önde ve sivri oldugundan top a nazaran daha uzaga gidiyor ve çekerkende daha rahat geliyor ve dahi balık gibi bir görüntü veriyor...
üst taraf kamışa baglanacak alt(kurşun tarafınada 1/1,5/m misina ve tek iğne..
ben 2 gün önce yemcide sülünes buldum 3/4 tane sülünes ile 1,5 kg zargana tuttum.(ahmetbeylide)..sülünesleri ince uzun ama iğneyi fazla geçmesin ..takarsanız zargana atlıyor..
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg kefal_zargana.jpg (83,2 KB, 636 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-2006, 21:11   #10
Burhan
Oltacı

Burhan kullanıcısının avatarı

Ben buna yaratıcılık derim işte
Burhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları