Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-12-2005, 00:34   #21
aserkansatı
Guest

Tavuk kafası,bütün tavuk,canlı fare (deniz levreği avında da kullanıldığını Ali PASİNERin kitabında okudum),kurbağa,tütsülenmiş serçe ölüsü,solucan,kan sülüğü,karaciğer,et,kalamar,işkembe yayın avında kullanılan yemlerdir.
SABUN ŞART TAGO
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 11-12-2005, 20:56   #22
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Yayın leş yiyicisi bir balık olduğundan akla gelebilecek iğrenç ne varsa yiyor. Biz daha çok solucan kullanıyoruz. Solucanların cinsi de önemli tabiii. Biz solucan bulmak için bayağı uğraşıyoruz sizi bilmem ama.
Solucanları ben kabaca 2 gruba ayırıyorum.
1. gruptakilere bahçe solucanı, 2. gruptakilere de yaprak solucanı adını verdim
Bahçe solucanları toprağın çamurlu kesimlerinde ve ark gibi bol sulu yerlerde suya bir iki karış mesafede bulunuyorlar. Çapları 2-3 mm den 5-6 mm ye, boyları ise 3-5 cm den 10-12 cm ye kadar değişen bir grup. İşte bu kalınları yayın için iyi.
2. gruptaki yaprak solucanları ise, özellikle kavaklıklar ve sık sulanan ağaçlarla kaplı alanlarda dökülen yaprakların altında ve toprağı birkaç cm kazarak çıkarılabilirler. Bunların halkaları belirgin ve çok hareketli solucanlardır. Bunların kendine has çürük yaprak kokusuna benzer bir kokuları vardır. Çoğu tatlı su balığı bu solucana nazlanarak gelir. Verimli değillerdir bu yüzden tercih etmem.
Yayın ve diğer tatlısu balık avında bahçe solucanını tercih ederim.
Saygılarımla...

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-2005, 21:14   #23
uzman
Kaptan

Aklıma yayın konusunda bir şey daha geldi. Paylaşmak istedim.
Yayın avlamak için herkesin olta attığı, gürültülü ve kolay gidilip gelinebilir su kenarları uygun değil. Irmağın veya göletin en az uğranan, doğal yapısıyla da bakir kalmış yerleri tercih edilmelidir. Balık gibi düşünmek lazım bu noktada. Fazla hareketi sevmeyen ve cüsseli bir balık olsanız nerede istiraat edersiniz?
Yayın gölge mekanları seviyor. Güneş ışığı dik gelmeyecek kuytu yerler. Tabii ki mümkün olduğunca derin olmalı. Mümkünse akıntının yok denecek kadar az olduğu kovuk yerler... Bu mekanda şöyle neredeyse asırlık birkaç ağaç ta olsa tadından yenmez av. Ağaç kökleri su içine dek uzanmış, kendisi de şemsiye giibi suyun üzerini kapatmışsa eğer yer tamam demektir. En pis yeminizi oltanıza takın ve sıya yavaşça bırakın.... Şimdi sıra sabırda... O da bizde yeterince var tabiii. Eğer şamandıralı ise oltanız şamandıranın yavaşça suya gömüldüğünü görürsünüz. Hani kaplumbağalar ve yengeçler de bazen yemimize ortak olurlarken nasıl çekiyorlarsa aynen öyle. Şamandıra genellikle kendi ekseninde batarken oltayı fazla sert olmamak üzere çekeriz. Balığın ağırlığı bize bir fikir verecektir... Sonrası ustalığınıza kalmış. İnce misina tercih ettiyseniz büyük bir yayın için işiniz zor... Ustalık da bir yere kadar. Yayın avında çamaşır ipi kullananları bile gördüm.... Eğer oltayı akşamdan bırakırsanız mutlaka kalın bir ağaç dalına bağlayın ve uzun bir misina boşluğu verin. Bu misina boşluğunu da kolayca götürülebilecek şekilde bırakmayın. Hayvan biraz yorulsun.
Arkadaşlar, bunları yazarken bile çok heyecanlandım inanın. Büyük bir zevk yayın yakalamak.
Saygılarımla....

A.R.B.
Eski 11-12-2005, 21:37   #24
aserkansatı
Guest

Okurken de ben heyecanlandım.Sana şu noktada katıldığımı belirtmek isterim ,demişsin ya misina inceyse ustalık da bir yere kadar,çok doğru.Yayın avında ben en az 70lik misina kullanırım çünkü yayın misina ayırmaz.Ama bazen yayına oltaları atarsınız,bir oltayı da bıyıklı ya da tatlı su kefali için ince misinadan donatırsınız.Saat gibi işleyecek bu hassas takıma kalkar yayın atlar...Ki tecrübeyle sabittir,başıma geldi.İşte o zaman ustalık falan pek sökmez yayına 20 lik misina,5 kiloluk yayın ve çevrede bol miktarda bulunan dal kök vs vs...Balığı zaptetsen oltan bir köke takılır kopar.Zor olur yani...
O yüzden ille de kalın takım ve kepçe şart diyorum ben...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-2005, 21:52   #25
uzman
Kaptan

Misinanın kalın olması yanında kepçenin de bulunması tabii ki balığı çıkarma şansını arttırır. Fakat 4-5 kiloluk yayından söz ediyorsak bu doğru. Eğer 5 kg ı aşan bir yayın ise konu bunlar da değil. Yakaladım dersem yalan olur. 10 kilo civarı bir yayının çıkarılış mücadelesine tanık oldum. adamlar kalın misina kullanmışlardı. Balığın çıkarılması yarım saati buldu sanırım. Misinayı sal çek sal çek adam yoruldu. Ellerine oturan misinanın acısı da yüzünden okunurken bir yandan da buraya yazamayacağım küfürlerle acısını dile getiriyordu. Bu yüzden balık tutarken ben mutlaka yanımda kalın bir eldiven bulunduruyorum. Olur ya şans bu bakarsın böyle bir yayın da bizim oltaya geliverir.
Aslında yayın su yüzeyine çıkıp da ışığı ve insanları görmezse kafa atan bir balık değil diye biliyorum. Bunun gerçek olup olmadığını da merak ediyorum. Kimisi yayının kıyıya çıkarılmasında görülme noktasında acele etmeyi, kimisi de sakin olmayı öneriyor. Ve kanca ile su içindeki yayın alınmalıdır diyorlar. Sizce bu düşüncelerden hangisi doğru?
Saygılarımla....

A.R.B.
Eski 11-12-2005, 21:58   #26
aserkansatı
Guest

Yayın ne kadar büyük olursa olsun önce iyice yorulup küstürülmeli sonra kıyıya getirilip kepçe olmuyorsa kakıçla kıyıya alınmalıdır.Yarım saatlik mücadele kısmı da işin tatlı yönü tabi...O kadar olsun artık,kıyıya gelsin de kazasız belasız...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-2005, 07:55   #27
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

ARKADAŞLAR!BENDE HAYATIM EN BÜYÜK BALIĞINI AMASYA YEŞİLIRMAKTA TUTTUM(AMASYALIYIM AYRICA) .O BALIK YUKARIDA ADI GEÇEN YAYINDI(ILGANUS) VE TAM 5.5 KİLO İDİ.KAŞIKLA ALDIM.TAM 4.SEFERDE ÇEKERKEN SANKİ KAŞIK BİR YERE TAKILDI ZANNETTİM.NEDENSE KAMIŞI ATIP BALIĞI ELLE ÇEKMEYE BAŞLADIM.ÖYLE SAZAN GİBİ HIRÇIN DEĞİL NORMAL HİÇ BİR TEHLİKE HİSSETMEMİŞ GARİBAN BİR ŞEKİLDE KIYIYA KADAR GELDİ ELİMLE KOLAYCA KARAYA ALIVERDİM.HİÇ BİR ZORLUK ÇEKMEDİM VEYA BEN ÖYLE HİSSETTİM.(KOLANIN KAFEİNİ BAZEN BÖYLE YAPTIRIYORMUŞ DİYE DUYMUŞTUM.BENDE OGÜN 3 TANE KOLA İÇMiŞTİM)ÇOK GÜZEL BİR BALIKTI VE HAYATIMIN EN BÜYÜK BALIĞIYDI.1 ,2 KİLOLUK SAZANLARDA TUTTUM GÖLLERDE AMA BU BAŞKAYDI.AKŞAM HEMEN MİTHAT AMCAYLA YEDİK .TABİKİ HARİKAYDI.(İTİRAF EDİYORUM 3.5 KİLOYDU)
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-2005, 08:02   #28
aserkansatı
Guest

İşte gerçek bir balıkçı...5,5 la oturumu açtı 3,5 a düştü...Baba fiş almazsak kaça olur?
Emeğine sağlık.Reput olsa verirdim valla...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-2005, 08:07   #29
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
İşte gerçek bir balıkçı...5,5 la oturumu açtı 3,5 a düştü...Baba fiş almazsak kaça olur?
Emeğine sağlık.Reput olsa verirdim valla...
ARKADAŞIM SANA 3 OLUR YOK YOK GERÇEKTEN 3.5.BÜTÜN AMASYA BİLİR.HERKESE SORABİLİRSİN.TEK PROBLEM BALIĞI TARTIYLA DEĞİLDE İSTASYON KÖPRÜSÜ BALIKÇISI(ADINI UNUTTUM)ELLE TARTTI.OYSA TARTIDA VARDI AMA NİYE ELE TARTTI ANLAMADIM.BEN EVDE TARTTIM O 5.5 DEDİ 3.5 ÇIKTI.ÇOK BİLİYO YA(KENDİ İYİ BALIKÇIDIR AMA)AMASYADA HERKES ONU TANIR.
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-2005, 08:15   #30
aserkansatı
Guest

O adam çerezide elle tartıyor.Zaten dükkandaki tartı zabıtalara göstermek için ama eli hassastır,güvenebilirsin.Adını ben de unuttum şimdi ya neyse.Onu bütün Amasya tanır ama adını hatırlamaz işte...Balığın 3,5 kilo olduğunu duymuştum müsterih ol o konuda.Yanımda tutamadın o boy bi balık ama tutarsın inşallah önümüzdeki bahara.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları