Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Tatlı Su Balıkları

Tatlı Su Balıkları Türkiyede yaşayan tatlı su balıkları hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-02-2007, 21:15   #11
aserkansatı
Guest

Geçmiş olsun Hüseyin abi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 27-02-2007, 21:20   #12
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

hüseyin abi paylaşımlarını tekrar okumak güzel. bu ara geçmiş olsun abi..

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-02-2007, 04:12   #13
MEHTERAN
Kaptan

MEHTERAN kullanıcısının avatarı

Sevgili komutanım. Böğle uzun aralar verme ne olur. Geçmiş olsun, allah uzun uzun ömürler versin sana, Abi senin bilgilerine ihtiyacımız var yazılarını zevkle okuyoruz. Saygılarımla.
Eski 28-02-2007, 07:36   #14
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
varior tafarından gönderildi
Hüseyin amca yazıların ve paylaşımın için teşekkürler,

Bir yerde okumuştum Bu Yayın balığının efsaneye göre bir zaman önceTerkos gölünde köylülerin tuzak olarak hazırladıkları bir keçiyi yuttuğunu, köylülerin iki traktörle zor çektiğini.. Ayrıca bunun dışında kaz ördek yavruları gibi su üstünde kalan hayvanları bir lokmada yuttuğunu..
savaş keçiyi bilemem ama eskiden seyhan nehrinde fareleri karabatakları aldığını çok gördüm...

benim çocukluğum kayalıbağ mahallesinde geçti ( tepebeğın aşağı tarafıdır. Atatürk'ün evinin olduğu kısım)... dolayısıyla ırmakta yakalanmış yayınları ve pulluları çok gördüm ki devasa büyüklükte olanları vardı...hatta "girne köprüsü" nün altına balık yakalamaya giderdik abimle birlikte... tabi o zamanlar ırmak iyice kirlenmeye başlamıştı ve zevk için "incir pullusu" yakalayıp geri salardık(büyük balıklardı)... mevsime göre "eski baraj" ın kapakları kapanıp ırmağın suyu kesildiğinde insanlar ırmağa inerek küçük göletlere sıkışmış yayınları pulluları yakalardı...inan bana çok büyüktüler... su tekrar bırakıldığında insanlar taşköprünün ve girne köprüsünün üzerinden balık yakalarlardı...hatta balık o kadar çoktu ki çırpma ile yukarı doğru çıkan kefallarin avı meşhurdu...

eski baraj ile santralin arasındaki bölümde harika balık çıkardı...hatta savaş bilirsin santralin yanında gölden santrale su bırakılan bi kanal var...piknik alanlarının orada...o kanalın ağzına yukarıdan baktığımızda yayınlar aklımızı başımızdan alırdı...

ama "regülatör köprü" yapıldıktan ve ırmağın tabanı tesviye edildikten sonra herşey değişti... artık regülatör köprüyle eski baraj arasında sadece küçük tahta pulluları çıkıyor...eski baraj ve santral arasındaki bölge balık avına tamemen kapatıldı...büyük gölde ise balık çok azaldı...ben şu anda büyük gölde sudağın dışında balık yakalamıyorum...ki ırmakta neredeyse sudak kalmadı... ıramağın aşağı taraflarındaysa sazan ve yayının dışında av yapmıyorum...hatta bu bölgede sekizbıyık (karabalık) bile kalmadı neredeyse...adana için durum vahim anlayacağın...bi çok kişi aksini söyleyebilir hala balık bol diyebilir...evet bol ama neye ve hangi döneme göre...

eskiden adanada tatlısuda 14 çeşit balık vardı şu an hatırladığım...daha sonra bunlara 3 çeşit daha katıldı...17 çeşit balık... şu an hemen hemen hepsi yakalanıyor... ama iyi şans ve doğru yerde olmak lazım... ama adetler ve boyutlar çok küçüldü... hatta bazıları artık yok (ör: ağzı büyük diye bi balık vardı (kocaağız) sen bu balığı görme şansı buldunmu bilemem...yayın iki çeşitti şimdi sadece "mezopotamya yayını" denen türü kaldı)durum vahim anlayacağın...

hüseyin amca umarım sağlık sorunları ortadan kalmıştır...geçmiş olsun...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-02-2007, 11:53   #15
CaTSiLeNcE
Kaptan

CaTSiLeNcE kullanıcısının avatarı

hüseyin amca güzel bir anıyı çok güzel bir şiirle süslemişsin teşekkürler .. gerçekten çok güzel bir şiir.. bu arada geçmiş olsun..
Lersen@hotmail.com

""En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır.""
CaTSiLeNcE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-2007, 12:24   #16
iesencan
Tayfa

iesencan kullanıcısının avatarı

Hüseyin Amca İlk önce geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Sonrada Eski Nostalji kokan Fotoğraflarını bekliyorum.Saygılar Komutanıma...
Eski 21-12-2007, 19:22   #17
DEHŞETBABA
Oltacı

bende osmaniyeden ömer sitede yeniyim bende ğecmiş olsun dileklerimle
DEHŞETBABA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-12-2007, 19:24   #18
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Hoşgeldiniz aramıza
imza kısmınızı doldurursanız hitapta kusur etmemiş oluruz.
İyi bayramlar

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları