Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > ZIPKINLA SUALTI AVI

ZIPKINLA SUALTI AVI Teknikler,sağlık ve zıpkıncılıkla ilgili herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-03-2007, 21:23   #1
Onur GÜNER
Çımacı

Onur GÜNER kullanıcısının avatarı

Varsayılan Sığ su bayılması...Önemli !

--------------------------------------------------------------------------------

Sualtında avlanan kişiler bilir ki nefes tutarak yapılan başka br aktivite yoktur. Bununda getirdiği en büyük risk sığ su bayılması (senkop) diye tabir ettiğimiz tehlikedir. Ani bilinç kaybına bağlı olarak bayılmanın geliştiği bu durum biz zıpkınla balık avlayan sporcuların ve serbest dalan kişilerin en büyük tehdididir. Şimdi biraz daha detaya inelim...Şimdi olaya daha net bir şekilde bakalım...
Hipoksi ve Sığ Su Bayılması Nedir?

Nefes tutularak yapılacak dalışlardan önce uygulanan aşırı hızlı ve derin solunum ( hipervantilasyon), kandaki karbondioksit seviyesinin düşmesine ve oksijen seviyesinin artmasına neden olur. Ardından ciğerler doldurularak dalışa geçildiğinde, fazla oksijen seviyesi nedeniyle daha uzun sualtında kalınabilir fakat bunun bir takım sakıncaları vardır. Solunum sistemi vücuttaki karbondioksit seviyesine bağlı olara çalıştığından, aşırı hipervantilasyonun ardından nefes tutularak yapılan dalışlarda, karbondioksit refleks solunum merkezini uyarmak için gerekli olan seviyeye ulaşamayabilir. Dalış başladığında yüksek oksijen ve düşük karbondioksit seviyesinin kısmi basınçları da, derinlik arttıkça yükselir. Suyun altında geçen sürede vücut oksijeni kullanıp, yerine karbondioksit üretir. Yüzeye dönerken basınç azalmasıyla birlikte oksijen ve karbondioksitin de kısmi basınçları da azalacaktır. Aşırı hipervantilasyondan dolayı karbondioksit seviyesi kısmi basıncı azalmasına rağmen, refleks solunum merkezini uyaracak seviyeye ulaşmasa da, zaten kullanılan oksijen, kısmi basıncının da azalmasıyla ya çok az kalır, ya da tamamen biter. Bu da hiç bir işaret olmaksızın dalgıcın bayılmasına yol açar. İşte bu tür dalışlarda yüzeye dönerken oksijen miktarının azalmasına "hipoksi", ardından oluşan ani bayılmaya ise "sığ su bayılması" adı verilir.

Bu tür dalışlardan önce hipervantilasyonun yapılmaması sığ su bayılmasının oluşumunu büyük ölçüde engeller.Yükselme esnasında veya hemen çıktıktan sonra oluşan bayılma, bu hastalığın işareti ve semptomudur.

Sığ su bayılmasında yapılacak ilk yardım

Sığ su bayılması gerçekleşen bir dalgıçta, eğer solunum yoksa hemen suni solunuma başlanmalı ve sudan çıkartılmalıdır. Ardından ön değerlendirmenin basamakları takip edilmeli, gerekiyorsa temel yaşam desteği sağlanmalı ve yüksek konsantrasyonlu oksijen verilmelidir. Bu esnada yardım çağırarak, mümkün olduğu kadar çabuk tıbbi bir merkeze gidilmelidir.

Grafik için Bülent Yuvacan'a teşekkürler...

LOKAR Team / AKDENİZ

E-mail: ispendek@mynet.com
Onur GÜNER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 23-03-2007, 22:01   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Bir kez değil, bin kez okunmalı...

Ellerine sağlık...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-2007, 23:42   #3
Onur GÜNER
Çımacı

Onur GÜNER kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar bu konunun zıpkınla balık avı bölümüne sabitlenmesini rica ediyorum...

LOKAR Team / AKDENİZ

E-mail: ispendek@mynet.com
Onur GÜNER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-2007, 13:54   #4
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

onur bilgilendirme için çok teşekkür ederiz. özellikle yeni başlayanların ve zıpkınla ava heveslenenlerin işin ne kadar ciddi olduğunun farkında olmaları açısından önemli bir yazı. tekrar teşekkür ederiz.

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-2007, 17:55   #5
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Onur'um sen bu konuyu açınca, gencecik yaşda aramızdan ayrılan Sevgili Ozan YILDIRIM aklıma geldi.Allah gani gani rahmet eylesin ve sevdiklerine bir kez daha sabırlar dilerim.

Senkop denilen sığ su bayılması ''zıpkıncılığı profesyonel anlamda'' yapanlar için hakikaten çok dikkat edilmesi gereken önemli bir şey....Hiç bir şey hayata bağlı kalmaktan değerli olamaz.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-2007, 12:40   #6
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Uzm.Dr.Rastgele tafarından gönderildi
...Senkop denilen sığ su bayılması ''zıpkıncılığı profesyonel anlamda'' yapanlar için hakikaten çok dikkat edilmesi gereken önemli bir şey....Hiç bir şey hayata bağlı kalmaktan değerli olamaz.....
İshak Abi sadece profesyoneller değil, bizim gibi amatör olarak yapanlar için de büyük tehlike ve çok dikkatli olmak gerek. En büyük önlemlerden biri ise yalnız dalmamak ve kendi sınırlarını iyi bilmektir.

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-2007, 23:45   #7
freediver
Kaptan

Arkadaslar lütfen temkinli olun kendine güven sadece ölüm getirir...
Ben 1998 den beri profosyenel dalgiclik yapiyorum... hem hobi hemde ticaret hemde bilimsel arastirma amacli

Bundan 4 yil önce sevdigim bir arkadasimi (zipginci) kaybettim...O zamanlar rahmetli arkadasim Riza(Antalya'dan) Türkiye sampiyonuydu...
Ve bu sampiyonluklar onun kendine olan güveninin artmasina ve bununla beraber ölümüne yol acti....
25 yasinda vefat ettiginde geride en büyügü 6 yasinda 3 cocuk gözü yasli bir es ana baba ve bizler kaldik.
Lütfen kendinize cok güvenmeyin...Ben bu isi biliyorum demeyin ve en önemlisi ne kadar iyi olursaniz olun DENIZDEN KORKUN
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-2007, 15:11   #8
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

başınız sağolsun. gerçekten önemli bir konu. denizde ister su üstünde, ister su altında olsun asla emniyeti elden bırakmamak ve çok dikkatli olmak gerek

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-2007, 00:59   #9
günay07
Miço

günay07 kullanıcısının avatarı

gerçekten çok yararlı bilgiler kardeş saolasın
Eski 22-08-2007, 22:44   #10
baturhan
Miço

baturhan kullanıcısının avatarı

Bende amatör bir zıpkıncıyım,yazdıklarınızı okuyunca ne büyük hatalar yaptığımın yeni farkına varıyorum,sığ suları tercih etmeme rağmen,çokkk çokkk dikkat etmek gerekliliğini anladım çok teşekkürler.
sağolun,varolun.
baturhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları